Revizuire PRO Tronxy X5SA-500. Îmbunătățirea axei Z, cum să lipici o centură dințată?

Forum dedicat imprimării 3D: tehnologii de imprimare 3D (fdm, lcd, sla ...), hardware, software, slicere, setări, utilizare, bază de date, schimb de modele, sfaturi și trucuri, optimizare, schimb de experiențe ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Revizuire PRO Tronxy X5SA-500. Îmbunătățirea axei Z, cum să lipici o centură dințată?




de Christophe » 26/08/20, 19:05

Editați: citiți sfârșitul acestei postări !!

La 6 ani de la prima mea experiență de imprimare 3D cu K8200 (a se vedea acest lucru forum), Tocmai am investit pentru diferitele mele prototipuri într-o imprimantă 3D nouă, o Tronxy x5Sa-pro 500 cu placă 500x500 care permite realizarea unor părți destul de mari, nu mai suntem în trinketul geek acolo!

tronxy_x5sa-pro_500.jpg
tronxy_x5sa-pro_500.jpg (236.46 KiB) Vizualizat de 29688 de ori


Părerea și feedback-ul meu după câteva săptămâni ... și 2 kg de plastic topit!

a) Imprimanta funcționează bine, în ciuda dimensiunii sale și a unui ansamblu puțin laborios (câțiva pași în poopul manual din China sunt doar inversați ...). Trebuie să fii foarte riguros ...

Deoarece da, având în vedere dimensiunile sale montate, imprimanta este vândută sub forma unui kit, permiteți o zi bună să o asamblați corect, să înțelegeți software-ul și să lansați prima imprimare.

Unele YouTuber se jignesc despre acest model și nu pot crea pătrate pătrate sau cercuri rotunde, deoarece, evident, nu știu ce înseamnă corectitudinea ...

Ca această minge care este doar o fraieră în mecanica de bază ...



Un alt sfat mai serios:



b) Este o imprimantă CoreXY de format mare, adică mișcările în XY se realizează cu 2 motoare sincronizate ceea ce permite o precizie mai bună (relativ relativ rămâne fir topit ...).

O revizuire mai detaliată aici, dintre profesioniști: https://all3dp.com/1/tronxy-x5sa-pro-re ... ter-specs/

c) Software-ul furnizat este foarte bun, foarte bine tradus, foarte puternic și nu are nimic de invidiat pentru software-ul imprimantelor de 3 ori mai scump decât „marca”

d) Este foarte liniștit (sub 100 mm / s)

e) Este multi-material: PLA, ABS, PLA armat cu carbon, TPU (plastic flexibil), PETG ...

Pentru moment am testat doar PLA și PETG ... să fie continuate!

f) În sfârșit, este disponibil la mai puțin de 700 € în Spania (există mai ieftin în 330 și 400 mm ... faceți o căutare pe acest site)

g) Vin la întrebarea principală a acestui subiect .... îmbunătățirea axei Z.

Având în vedere dimensiunea sa, există 2 motoare pentru axa Z, una pe fiecare parte a șasiului și aici ... în ciuda numelui „pro”, a existat încă un defect de proiectare. Aceste 2 motoare nu sunt cuplate mecanic.

Prin urmare, presiunea sau frecarea pe o parte înclină placa, ceea ce este evident că nu este bun ...

Așa că am cuplat aceste 2 motoare, am adăugat mecanic 1 scripetă dințată lată pe fiecare axă Z, precum și un sistem de tensionare reglabil sudat de casă. întinzătorul ar putea fi opțional dacă se găsește o centură închisă de dimensiunea potrivită ... dar nu am găsit.

engineZ.jpg
engineZ.jpg (44.11 KiB) Vizualizat de 29688 de ori


tensioner_2.jpg
tensioneur_2.jpg (156.01 KiB) Vizualizată de 29688 de ori


Preocuparea mea este asamblarea centurii (deoarece se vând „deschise”) ... M-am luptat cu câteva capse și puțin lipici, dar este foarte murdar și nu știu cât va dura (l 'Axa Z nu se mișcă prea mult, dar totuși ...)

belt.jpg
courrette.jpg (90.28 KiB) Vizualizată de 29688 de ori


Oricum, cineva ar avea o metodă pentru a asambla corect o centură dințată mică de 6 mm? Am încercat cu un fier de lipit fără rezultat ... Mulțumesc ... Vă rugăm să rețineți că cureaua trebuie să poată circula întotdeauna în cele 3 scripete ... altfel a fost ușor !!


Editați adăugarea, câteva săptămâni mai târziu.

Ideea de bază a fost proastă: acum sunt sigur că există o corecție diferențială a motoarelor cu 2 Z, uneori un motor Z se întoarce mai mult decât celălalt ... Probabil că am observat o mulțime de impresii pentru realizeaza!

Asocierea lor nu este o idee bună.. al doilea youtuber greșește ... Mea Culpa pentru că l-a ascultat fără verificare ...!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Recenzie Tronxy X5SA-500 PRO. Îmbunătățirea axei Z, cum să lipici o centură dințată?




de Christophe » 26/08/20, 19:14

ps: tensiunea pe curea de lipit nu este foarte importantă (am 3 cm de săgeată pe cea mai lungă lungime), iar eforturile nu sunt importante, deoarece este doar o centură de sincronizare ... ceea ce va fi util numai în caz de defecțiuni mecanice menționate mai sus.

Acesta este probabil motivul pentru care mai rămâne cu capsele după câteva ore : Cheesy:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Recenzie Tronxy X5SA-500 PRO. Îmbunătățirea axei Z, cum să lipici o centură dințată?




de Ahmed » 26/08/20, 19:49

Încercați un adeziv de vulcanizare la rece, cu un tegument consecvent: există lipici pentru asta, cum ar fi cele pentru tuburile interioare ale bicicletei. Dacă acest lucru nu merge, un lipici de vulcanizare fierbinte ar fi mai eficient, dar mai delicat de implementat.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Recenzie Tronxy X5SA-500 PRO. Îmbunătățirea axei Z, cum să lipici o centură dințată?




de Christophe » 26/08/20, 20:00

Ah? Bine, mulțumesc, voi încerca asta ... dar teșirea simetrică va fi dificilă ... există mai puțin de 1 mm în crestătură. Prin urmare, singura soluție este să îndepărtați crestăturile de pe centura exterioară.

Aveți referințe pentru vulcanizare la cald? Cât ar trebui să încălziți?

Când mi-am făcut testul de fier de lipit, acesta s-a topit la inimă (din păcate notele ...). Am putut vedea că centura era întărită cu șuvițe ... (ca toate centurile moderne, îmi vei spune eu ...)
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Recenzie Tronxy X5SA-500 PRO. Îmbunătățirea axei Z, cum să lipici o centură dințată?




de Ahmed » 26/08/20, 20:15

Temperatura este cuprinsă între 60 și 90 °, iar durata variază în funcție de capacitatea de încălzire ... Depinde foarte mult de tipul de cauciuc. O altă soluție mai simplă ar fi probabil să folosești Loctite 406: este potrivit pentru aceste materiale și este foarte rapid. În ceea ce privește armarea textilă, nu există prea multe lucruri de făcut, dar cu solicitări mecanice mici, nu va fi o problemă.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Recenzie Tronxy X5SA-500 PRO. Îmbunătățirea axei Z, cum să lipici o centură dințată?




de Christophe » 26/08/20, 20:46

Ok, o sa vad :) mulțumesc

A fost doar să spunem că a fost întărită (chiar și o curea atât de mică ...)
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Recenzie Tronxy X5SA-500 PRO. Îmbunătățirea axei Z, cum să lipici o centură dințată?




de Ahmed » 26/08/20, 22:05

Într-un moment în care era încă posibil, am asistat la repararea anvelopelor auto care sufereau de o ruptură sau de o gaură: marginile au fost măcinate cu grijă, s-a aplicat material cauciucat și s-a format o falcă. din 2 rezistențe electrice au ajuns să comprime întregul. După vulcanizare, s-a obținut un „cartof” foarte regulat și foarte solid. S-au dus zilele ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Recenzie Tronxy X5SA-500 PRO. Îmbunătățirea axei Z, cum să lipici o centură dințată?




de Christophe » 27/08/20, 12:02

Ahmed a scris:După vulcanizare, s-a obținut un „cartof” foarte regulat și foarte solid.


Ce este un cartof foarte obișnuit?

Nu cunosc această formă în matematică! : Mrgreen:

Mică remarcă pe care tocmai am observat-o la operație: axa Z „se mișcă” permanent, adică pe același strat merge înainte și înapoi în funcție de poziția capului de imprimare, nu l-am trăit observat fără această centură de cuplare, deoarece acestea sunt mișcări foarte mici. Centura se mișcă câțiva mm ... ar trebui să calculeze câți µm corespunde asta cu modificarea mea.

Deci nu știu dacă:

a) Este voluntar și motoarele sunt cele care corectează Z în funcție de poziția lui XY *

b) Aceasta este consecința apăsării capului de imprimare pe piesă și determinarea mișcării axei Z

Aș tinde să mă gândesc a) pentru că efortul de a muta placa este încă substanțial ... și capul de imprimare este fierbinte și ar trebui să se încadreze în partea de plastic, astfel încât ...

* există o ajustare a planeității plăcii care trebuie făcută înainte de o imprimare care, prin urmare, pare să intervină ... pe de altă parte, această ajustare nu este obligatorie, adică nu cere să o facă înainte de începerea tipăririi în mod sistematic deci rămâne o mică îndoială!

O voi încurca și voi experimenta pentru a vedea dacă axa Z mai corectează!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Recenzie Tronxy X5SA-500 PRO. Îmbunătățirea axei Z, cum să lipici o centură dințată?




de Ahmed » 27/08/20, 12:39

Am vorbit despre „cartof”, deoarece contribuția cauciucului a format o mică umflătură în comparație cu profilul original; cam ca o sudură, dacă știi la ce mă refer ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Recenzie Tronxy X5SA-500 PRO. Îmbunătățirea axei Z, cum să lipici o centură dințată?




de Christophe » 27/08/20, 12:40

Da, văd (puțin dacă găsești o fotografie, e mai bine) ... și echilibrarea se întâmpla?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imprimante 3D și imprimare 3D: mașini și tehnologii, hardware, software, utilizare și optimizare”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 34