Neuralink: Brain Machine VS Handicaps Interface, (din nou) un proiect (nebun) de Elon Musk!

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Neuralink: Brain Machine VS Handicaps Interface, (din nou) un proiect (nebun) de Elon Musk!




de Christophe » 30/08/20, 12:21

a) Știm că EV nu va salva lumea cel puțin în configurația sa existentă ... dar este totuși un pas înainte în direcția cea bună!
Nu vom repeta dezbaterea făcută acum 10 ani cu privire la acest lucru forum.

b) Pe Neuralink, din ceea ce am înțeles (am urmărit cele 7 minute pe videoclip și încă o dată nu este domeniul meu ...) pentru moment este să demonstrez că știm să punem și eliminați cipul de porci fără sechele și luați date în timp real ... Care este prelucrarea acestor date? Elon ar putea spune asta în conferința completă ...

Evident, suntem departe de a face din nou o plimbare paraplegică, dar atenție, merge rapid cu Elon! Și nu spune totul public ... evident ...
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Neuralink: Brain Machine VS Handicaps Interface, (din nou) un proiect (nebun) de Elon Musk!




de ABC2019 » 30/08/20, 12:27

Christophe a scris:a) Știm că EV nu va salva lumea cel puțin în configurația sa existentă ... dar este totuși un pas înainte în direcția cea bună!
Nu vom repeta dezbaterea făcută acum 10 ani cu privire la acest lucru forum.

Nu am fost acolo acum 10 ani, îmi pare rău, dar voi fi curios dacă ați convergut, pentru că personal nu cred că EV va face mult pentru viitorul lumii, deoarece este încă un obiect extrem de tehnologic, total dependent de societatea industrială.


b) Pe Neuralink, din ceea ce am înțeles (am urmărit cele 7 minute pe videoclip și încă o dată nu este domeniul meu ...) pentru moment este să demonstrez că știm să punem și eliminați cipul de porci fără sechele și luați date în timp real ... Care este prelucrarea acestor date? Elon ar putea spune asta în conferința completă ...

Evident, suntem departe de a face din nou o plimbare paraplegică, dar atenție, merge rapid cu Elon! Și nu spune totul public ... evident ...

a face o plimbare paraplegică prin pilotarea unui exoschelet (prin „citirea” exactă a circuitelor neuronale care controlează în mod normal mușchii), asta mi se pare posibil. Dar este total diferit să intervii în amintiri, capacitățile de reflecție etc ... care sunt mult mai complexe și încă nu sunt în mare parte înțelese. Aceasta este problema cu Musk, el joacă pe fanteziile futuriste (Marte, tranziția energetică, omul augmentat), pentru a vinde în exces lucruri care sunt cu siguranță progrese tehnologice, dar fără a avea deloc impactul promis.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Neuralink: Brain Machine VS Handicaps Interface, (din nou) un proiect (nebun) de Elon Musk!




de sicetaitsimple » 30/08/20, 12:31

Christophe a scris:Sursa?

Îmi glumești g ... e? Îmi cereți o sursă atunci când sunt date publice, când atât de mulți membri postează lucruri fără a furniza vreodată sursă?
Site-ul Tesla, puteți merge și configurați-l făcând clic pe pagina principală pe „comanda”, prețul crește în funcție de opțiunile alese. Pentru „vârful de gamă”, cu excepția opțiunilor, acesta începe de la 64890 EUR. Nu uitați să ieșiți înainte de sfârșitul procedurii! : Lol:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Neuralink: Brain Machine VS Handicaps Interface, (din nou) un proiect (nebun) de Elon Musk!




de Christophe » 30/08/20, 12:38

Tocmai pentru că ești atât de pretențios în ceea ce privește sursele și că îmi este lene să arăt că am întrebat-o!

Vă rog să-mi dați sursa exactă ...

Este atât de rău?

ps: a existat și Tesla Powerwall în cutiile lui Elon ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Neuralink: Brain Machine VS Handicaps Interface, (din nou) un proiect (nebun) de Elon Musk!




de Christophe » 30/08/20, 12:42

ABC2019 a scris:Nu am fost acolo acum 10 ani, îmi pare rău, dar voi fi curios dacă ați convergut, pentru că personal nu cred că EV va face mult pentru viitorul lumii, deoarece este încă un obiect extrem de tehnologic, total dependent de societatea industrială.


Există un motor de căutare intern ... Din nou sunt leneș ...
search.php

ABC2019 a scris:a face o plimbare paraplegică prin pilotarea unui exoschelet (prin „citirea” exactă a circuitelor neuronale care controlează în mod normal mușchii), asta mi se pare posibil. Dar este total diferit să intervii în amintiri, capacitățile de reflecție etc ... care sunt mult mai complexe și încă nu sunt în mare parte înțelese. Aceasta este problema cu Musk, el joacă pe fanteziile futuriste (Marte, tranziția energetică, omul augmentat), pentru a vinde în exces lucruri care sunt cu siguranță progrese tehnologice, dar fără a avea deloc impactul promis.


Da, asta este ideea ... și pentru dizabilitățile motorii, ar putea fi mai ușor să lucrați pe terminațiile nervoase decât în ​​creier, dar techno este similar ... Din nou, nu este domeniul meu!

În caz contrar, prezic transconștiența om-mașină până în 2050 ...

Apoi, deseori visătorii sunt cei care fac lucrurile cu adevărat.

Ce ați fi crezut despre pionierii aviației? Uită-te unde suntem 100 de ani mai târziu ...

Când ai 80 de miliarde „în buzunar”, nu mai puteai avea nimic de vândut și mai presus de toate nu mai asumi riscuri (asta nu fac majoritatea miliardarilor?) ... Elon o face ... așa că pentru aceasta este necesar să-l respectăm și să-l admirăm (cel puțin parțial ...)
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Neuralink: Brain Machine VS Handicaps Interface, (din nou) un proiect (nebun) de Elon Musk!




de sicetaitsimple » 30/08/20, 12:49

Christophe a scris:Tocmai pentru că ești atât de pretențios în ceea ce privește sursele și că îmi este lene să arăt că am întrebat-o!

Vă rog să-mi dați sursa exactă ...

Este atât de rău?


https://www.tesla.com/fr_fr/model3

PS: cunoașteți o aplicație numită Google? Tastați „Tesla” și veți vedea că este magie! : Lol:
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Neuralink: Brain Machine VS Handicaps Interface, (din nou) un proiect (nebun) de Elon Musk!




de ABC2019 » 30/08/20, 12:53

Christophe a scris:
În caz contrar, prezic transconștiența om-mașină până în 2050 ...

ce numiți „inconștientul om-mașină”, ce fel de invenție ar fi nevoie pentru a vă gândi că ați câștigat pariul?
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Neuralink: Brain Machine VS Handicaps Interface, (din nou) un proiect (nebun) de Elon Musk!




de Christophe » 30/08/20, 12:55

sicetaitsimple a scris:PS: cunoașteți o aplicație numită Google? Tastați „Tesla” și veți vedea că este magie! : Lol:


Ah? Misto !!
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Neuralink: Brain Machine VS Handicaps Interface, (din nou) un proiect (nebun) de Elon Musk!




de ABC2019 » 30/08/20, 12:58

Christophe a scris:Ce ați fi crezut despre pionierii aviației? Uită-te unde suntem 100 de ani mai târziu ...

Atâta timp cât ideile s-au bazat pe fundații fizice care erau destul de bine înțelese, iar păsările și insectele zburătoare existau, cred că aș fi crezut că este destul de realizabilă cu progrese tehnice.
De exemplu, cred că este posibil să pilotăm un exoschelet cu gânduri (am făcut deja acest lucru).
Pe de altă parte, nu există o bază „bine înțeleasă” a creierului care să permită să se prevadă o conștiință asociată cu o mașină, care se bazează doar pe dezvoltarea literaturii științifice și cinematografice (Star Wars) , lamă, terminator etc ...), și nu este mai realist decât mașina timpului sau antigravitația lui H G Wells, care au fost bine imaginate, dar niciodată realizate și din motive întemeiate. ..
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Neuralink: Brain Machine VS Handicaps Interface, (din nou) un proiect (nebun) de Elon Musk!




de Christophe » 30/08/20, 13:02

ABC2019 a scris:ce numiți „inconștientul om-mașină”, ce fel de invenție ar fi nevoie pentru a vă gândi că ați câștigat pariul?


Transferul unei conștiințe umane într-o mașină (reversibil ... dacă este posibil) ... menționat deja în SF în mod evident ...

La început ar fi controlul mental al unei mașini de tip umanoid (cum ar fi avatarurile avatarului ...) în bi lateral evident (revenirea la simțurile utile situației ...) ... prin urmare, corpul uman ar trebui să continue să să fim „acolo” ... dar în cele din urmă putem prezice un transfer total de conștiință fără obligația de a menține corpul treaz ... sau chiar în viață ...

Dar asta va fi probabil puțin mai târziu de 2050 ... cu excepția surprizei!

Acest film destul de necunoscut, slab cotat evocă subiectul:

0 x

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 201