Bateriile grafen dezvoltate, dar 60 wh / kg, se încarcă în 15 secunde

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Bateriile grafen dezvoltate, dar 60 wh / kg, se încarcă în 15 secunde




de sicetaitsimple » 12/09/20, 17:54

Știi să citești? Știți ce înseamnă „ar putea” sau „poate poate” și ce înseamnă „așteptați și vedeți”?

Promisiunea, nu eu o fac, ci producătorii. Așteptați și vedeți.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Bateriile grafen dezvoltate, dar 60 wh / kg, se încarcă în 15 secunde




de Obamot » 12/09/20, 18:51

Poate că tu nu știi / nu vrei să citești!

Constructorii, cine? Conexiuni?

Nu văd un singur producător care să se elibereze de legile fizicii. Jurnalistul a fost cel care a fantezat despre grafen.

Până când nu se dovedește altfel, grafenul are un singur atom gros (altfel nu s-ar numi grafen ...) CQFD

Răspundeți la întrebările mele din penultima mea postare, ei bine, nu, nu cred că le veți răspunde pentru că nu știți răspunsurile!

Altfel a trecut mult timp de când nu ai fi înțeles ce vreau să spun și nu ai răspunde: „promisiune de construuucteeeuursMatei 22:21

Este prea rau : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:
1 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Bateriile grafen dezvoltate, dar 60 wh / kg, se încarcă în 15 secunde




de sicetaitsimple » 12/09/20, 19:17

Obamot a scris:Altfel a trecut mult timp de când nu ai fi înțeles ce vreau să spun și nu ai răspunde: „promisiune de construuucteeeuursMatei 22:21


S-ar putea să nu fi dat seama încă că nu-mi pasă ce vrei să spui ...
Pe lângă spitale, jurnalism sau editare, mai sfătuiți sau îndrumați companiile care dezvoltă stocarea electricității?
Repet, XXXXXXX

Moderat de Remundo
2 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Bateriile grafen dezvoltate, dar 60 wh / kg, se încarcă în 15 secunde




de ENERC » 12/09/20, 19:26

sicetaitsimple a scris:Vă mulțumim pentru acest inventar, care corespunde aproximativ cu ceea ce aveam în minte (chiar dacă nu am un EV, mă interesează foarte mult).

Revenind la subiect și la articolul citat în prima postare, putem, prin urmare, să vedem clar că există un optim care poate fi găsit între, pe de o parte, capacitatea terminalelor de încărcare de a oferi puteri mari de încărcare și de pe de altă parte, capacitatea vehiculelor de a le accepta (fără ca puterea de încărcare să cadă prea repede pe măsură ce încărcarea progresează).
Poate că sistemele hibride de stocare Li-Ion / Grafen vă pot ajuta. Așteptați și vedeți.

Litiul ține 2C bine sub sarcină - deci 120 kW pentru 60 kWh. Așa fac Tesla și Porsche (Porsche are 800 V).

Ne putem pune întrebarea grafenului pentru regenerarea frânării, deoarece este vorba de o mulțime de cicluri. În opinia mea, acest lucru are sens pentru un autobuz urban care își petrece timpul în frânare accelerată, dar mai puțin pe un camion sau o mașină.
Când frânez, rareori depășește cei 30 kW trimiși la baterie. În cel mai rău caz, păstrăm puțină energie în frânele mecanice.

Nici eu nu văd interesul Grafenului de a avea mai multă putere. Tesla lansează deja mai mult de 400 kW în motor dual. Nu văd rostul de a trece la costumul anti-G : Mrgreen: . deja crește incredibil de greu.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Bateriile grafen dezvoltate, dar 60 wh / kg, se încarcă în 15 secunde




de Obamot » 12/09/20, 20:32

sicetaitsimple a scris:
Obamot a scris:Altfel a trecut mult timp de când nu ai fi înțeles ce vreau să spun și nu ai răspunde: „promisiune de construuucteeeuursMatei 22:21


S-ar putea să nu fi dat seama încă că nu-mi pasă ce vrei să spui ...
Pe lângă spitale, jurnalism sau editare, mai sfătuiți sau îndrumați companiile care dezvoltă stocarea electricității?
Repet, ia pastilele etc ....

Ah, încă nu există o dezbatere tehnică, așa cum era de așteptat : Lol: Și întotdeauna atât de drăguț și elegant!

Eu cuvintele tale mă lasă indiferent. M-am gândit cu aroganța ta, că ai fost mai bun decât atât. Oricât de mult m-aș gândi la asta, nu-mi amintesc că ai postat ceva interesant. Cu excepția poate că îmi cere „să consult un psihiatru” : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

Interveniți bine la toate subiectele pentru a afișaştiinţă”Și tu, dar când te zgârii puțin, la naiba ...
Oh, nu, ești bun la copiere / lipire, cam atât :( : Mrgreen:

M-ai numit regele c ... Știu foarte bine despre ce vorbesc despre grafen și ești foarte departe de a avea vreo calitate care să mă judece. Aici ești pe lista de troli și am crezut că postezi ca și cum ai fi făcut parte dintr-un lobby! După gafa ta fenomenală asupra grafenului, cred că ar fi ales una mai inteligentă ...
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Bateriile grafen dezvoltate, dar 60 wh / kg, se încarcă în 15 secunde




de Moindreffor » 12/09/20, 21:12

Obamot a scris:Știu foarte bine despre ce vorbesc despre grafen

Avertizare!!! aveți o știință bine în față, tipul care știe totul, de la grafen la ph urină, și care vă poate vindeca doar făcând meniul mesei de seară : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
dar cine l-a lăsat din nou să iasă ???
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Bateriile grafen dezvoltate, dar 60 wh / kg, se încarcă în 15 secunde




de sicetaitsimple » 12/09/20, 21:19

Enerc a scris:Litiul ține 2C bine sub sarcină - deci 120 kW pentru 60 kWh. Așa fac Tesla și Porsche (Porsche are 800 V).

Ne putem pune întrebarea grafenului pentru regenerarea frânării, deoarece este vorba de o mulțime de cicluri. În opinia mea, acest lucru are sens pentru un autobuz urban care își petrece timpul în frânare accelerată, dar mai puțin pe un camion sau o mașină.
Când frânez, rareori depășește cei 30 kW trimiși la baterie. În cel mai rău caz, păstrăm puțină energie în frânele mecanice.

Nici eu nu văd interesul Grafenului de a avea mai multă putere. Tesla lansează deja mai mult de 400 kW în motor dual. Nu văd rostul de a trece la costumul anti-G : Mrgreen: . deja crește incredibil de greu.


Sunt de acord, pentru autoturismele pe care nu le vedem astăzi ceea ce ar fi cu adevărat un avantaj decisiv. Apoi, va depinde de evoluția costurilor diferitelor tehnologii.
Mă gândeam mai degrabă la aplicații specifice de tipul autobuzului urban menționat deja sau la orice altceva care are un caracter „navetă” cu rate de rotație ridicate, dar distanță mică parcursă.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Bateriile grafen dezvoltate, dar 60 wh / kg, se încarcă în 15 secunde




de Christophe » 12/09/20, 21:39

Bine prieteni ... va trebui să ne întoarcem la elementele de bază ...

Dacă o baterie se încarcă în 15 secunde ... aceasta înseamnă neapărat un curent de încărcare FOARTE FOARTE FOARTE FORT ...

Calcul colț mic de colț:

Să luăm o baterie de 1008 Wh sub 48V, adică o baterie de 21 Ah (48 * 21 = 1008)

Dacă această baterie își încarcă 15 Wh în 1008 secunde, avem o putere de 1008 * 3600/15 = 242 kW sau sub 48V aproximativ 5040 A ...

Nu există prea multe care să reziste deja la 500A (o mașină de sudat „profesionist este 250 A”) ... apoi echilibrează 5000 A într-o baterie ... trebuie să-ți fac o imagine?

Chiar și o centrală nucleară nu funcționează sub 5000 A !! : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Prin urmare, trebuie să rămânem un minim GRAV !!

Amperajul depinde evident de tensiune ... dar puterea de furnizat depinde de capacitate.

O reîncărcare sub 15 s înseamnă un curent de încărcare de 5040/21 = 240C ... imposibil ... cele mai bune baterii de curent sunt la 100C (lipo grafit ... grafen?) În descărcare și cu o durată de viață care nu depășește nu 100 de cicluri ...

Această valoare de 240C nu depinde de caracteristicile bateriei (găsim 3600/15 = 240 ...) ... o reîncărcare în 15 secunde înseamnă, prin urmare, un curent de încărcare de 240 ori capacitatea nominală a bateriei ... oricare ar fi acesta din urmă ...
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Bateriile grafen dezvoltate, dar 60 wh / kg, se încarcă în 15 secunde




de Obamot » 13/09/20, 01:41



- "Nu ai elementele de bază ”

Orelsan. -
1 x
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 640
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 225

Re: Bateriile grafen dezvoltate, dar 60 wh / kg, se încarcă în 15 secunde




de 44 d.Hr. » 13/09/20, 02:16

hi,

Obamot a scris:Tsssss ... Ah, vorbirea se schimbă!

Dar unde s-au dus bateriile de grafen la alimentarea autobuzelor urbane și orbitale? : Cheesy: "Profesor"?

Unde este legătura „promisiunea bateriilor de grafen”Pfouit, a zburat? ! : Cheesy: : Cheesy: :D



Într-adevăr, discursurile se schimbă ...

https://forums.futura-sciences.com/envi ... gie-4.html

Grafenul, un subiect deja discutat cu ceva timp în urmă.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 282