Bateriile grafen dezvoltate, dar 60 wh / kg, se încarcă în 15 secunde

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 648
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 232

Re: Bateriile grafen dezvoltate, dar 60 wh / kg, se încarcă în 15 secunde




de 44 d.Hr. » 13/09/20, 02:18

Christophe a scris:Dacă o baterie se încarcă în 15 secunde ... înseamnă în mod necesar un curent de încărcare FOARTE FOARTE MARE.


Absolut ... curent foarte puternic, deci ... cablarea în consecință (nu este câștigată).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Bateriile grafen dezvoltate, dar 60 wh / kg, se încarcă în 15 secunde




de Obamot » 13/09/20, 09:02

Pentru acest cablaj, CERN a ajuns la 27 de amperi peste 000 de metri, folosind superconductivitate: https://home.cern/fr/news/news/accelera ... ntensities

AD 44 a scris:Într-adevăr, discursurile se schimbă ...

Grafenul, un subiect deja discutat cu ceva timp în urmă.
Buna! Încă fericit, dar nu atât de mult, vorbeam deja despre scară plană!

Rețineți că a fost diferit, Vorbeam despre supercondensatoare și nu despre baterii (ceea ce am făcut aici) la acea vreme, cercetătorii UCLA au dorit să demistifice grafenul (materiale disponibile în nanotuburi, foarte scumpe de producție) și au dezvoltat un proiect pentru a-l produce de la un cititor / DVD recorder! https://www.graphene-info.com/ucla-enha ... ialization Am fost atent, a fost obținut și am pus un amortizor pe el, am spus:
Obamot a scris:- Aș prefera să treacă de partea UCLA pentru a ne arăta super-capa de grafen „FINIT” (și nu visul unui tehnician de laborator, deoarece există un potențial mare și că acesta trebuie dezvoltat la stadion industrial...

Deci, mirajul grafenului pentru a construi baterii, știam deja, într-adevăr (mulțumesc pentru memento). : Lol:

... apoi a fost proiectul Désertec, studiem și învățăm ... Pentru a transporta curentul pe mii de kilometri, iată o aplicație de materiale supraconductoare care ar putea rezolva această problemă. Dificultate suplimentară, avem nevoie de supraconductori la temperatura camerei ... Aflăm despre problemele de izolație, dielectric, etc ... afectează fizica cuantică, o bucată mare. Să spunem că jurnaliștii fac greșeli în timp ce fantează despre grafen, chiar și în ziarele serioase https://www.bilan.ch/techno/la_supracon ... _du_sahara A trebuit să muncesc din greu pentru a înțelege, având elementele de bază ajută ... : Wink:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: Bateriile grafen dezvoltate, dar 60 wh / kg, se încarcă în 15 secunde




de Christophe » 13/09/20, 15:00

Obamot a scris:- "Nu ai elementele de bază ”

Orelsan. -


Am editat și am adăugat câteva propoziții ... de bază ... : Cheesy:
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: Bateriile grafen dezvoltate, dar 60 wh / kg, se încarcă în 15 secunde




de Christophe » 13/09/20, 15:04

AD 44 a scris:Absolut ... curent foarte puternic, deci ... cablarea în consecință (nu este câștigată).


Nici măcar cablarea nu pune cea mai mare problemă, ci capacitatea de a furniza energie ... Am vorbit deja despre asta ...

O mașină termică care se umple cu 50 L în 2 minute, de exemplu, este o energie de: 50 L * 10 kWh = 500 kWh ... și o putere de 500 * 3600/120 = Echivalent de 15 MW... : Cheesy:

Corectat de randamentele respective „pompă-roată” (= 30% pentru termică, 80% pentru electricitate) ar fi nevoie de o putere de 15 * 0.3 / 0.8 = 5.6 MW pentru a reîncărca o mașină electrică echivalentă (aceeași gamă, aceeași consum de energie) în 2 minute ... și deci 560 kW în 20 minute ... și 190 kW în 1 oră ... 19 kW în 10 ore ... etc etc ...
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Bateriile grafen dezvoltate, dar 60 wh / kg, se încarcă în 15 secunde




de sicetaitsimple » 13/09/20, 15:09

AD 44 a scris:
Obamot a scris:Tsssss ... Ah, vorbirea se schimbă!
Dar unde s-au dus bateriile de grafen la alimentarea autobuzelor urbane și orbitale? : Cheesy: "Profesor"?
Unde este legătura „promisiunea bateriilor de grafen”Pfouit, a zburat? ! : Cheesy: : Cheesy: :D



Într-adevăr, discursurile se schimbă ...

https://forums.futura-sciences.com/envi ... gie-4.html


: Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

PS: trebuie să treci prin linkul către firul Futura Sciences pentru a înțelege.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Bateriile grafen dezvoltate, dar 60 wh / kg, se încarcă în 15 secunde




de Obamot » 13/09/20, 15:14

sicetaitsimple a scris:
AD 44 a scris:
Obamot a scris:Tsssss ... Ah, vorbirea se schimbă!
Dar unde s-au dus bateriile de grafen la alimentarea autobuzelor urbane și orbitale? : Cheesy: "Profesor"?
Unde este legătura „promisiunea bateriilor de grafen”Pfouit, a zburat? ! : Cheesy: : Cheesy: :D



Într-adevăr, discursurile se schimbă ...

https://forums.futura-sciences.com/envi ... shing.html


: Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

PS: trebuie să treci prin linkul către firul Futura Sciences pentru a înțelege.

Sunt deosebit de fericit să văd că ai scăpat de tine pe aceasta!
Și tot ai nervul să vorbești : Lol:
Un personaj din ce în ce mai dezamăgitor, care nu aduce nimic în dezbateri și o incompetență crasă!

sicetaitsimple a scris:Știi să citești? Știi ce înseamnă „puterea” [și bla-bla-bla despre condițional].

: Arrowd: Când de fapt, aceasta era o AFIRMARE : Arrowd:
sicetaitsimple a scris:Reîncărcarea „ultrarapidă” este promisiunea bateriilor cu grafen, ar putea fi totuși de interes pentru o serie de aplicații (autobuze urbane de exemplu). Așteptați și vedeți.
Condiționalul este articulat numai în jurul „aplicațiilor”.
Chiar ne iei pentru porumb Kiki.
Dernière édition alin Obamot 13 / 09 / 20, 15: 23, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: Bateriile grafen dezvoltate, dar 60 wh / kg, se încarcă în 15 secunde




de Christophe » 13/09/20, 15:23

Obamot a scris:Sunt deosebit de fericit că te-am eliminat pe asta!


Nu este o mentalitate grozavă ... mă înșel?
0 x
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 648
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 232

Re: Bateriile grafen dezvoltate, dar 60 wh / kg, se încarcă în 15 secunde




de 44 d.Hr. » 13/09/20, 15:24

Christophe a scris:
AD 44 a scris:Absolut ... curent foarte puternic, deci ... cablarea în consecință (nu este câștigată).


Nici măcar cablarea nu pune cea mai mare problemă, ci capacitatea de a furniza energie ... Am vorbit deja despre asta ...

O mașină termică care se umple cu 50 L în 2 minute, de exemplu, este o energie de: 50 L * 10 kWh = 500 kWh ... și o putere de 500 * 3600/120 = Echivalent de 15 MW... : Cheesy:

Corectat de randamentele respective, ar fi nevoie de o putere de 15 * 0.3 / 0.8 = 5.6 MW pentru a reîncărca o mașină electrică echivalentă (aceeași autonomie, același consum de energie) în 2 minute ... și, prin urmare, 560 kW în 20 de minute .... și 190 kW în 1 oră ... 19 kW în 10 ore ... etc etc ...


Personal, nu sunt deloc gata să-mi redeschid terenul pentru a schimba și reinstala o legătură B de aproape 50 de metri după cabinet, trebuind să reziste la astfel de amperaje.
Dernière édition alin 44 d.Hr. 13 / 09 / 20, 15: 27, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Bateriile grafen dezvoltate, dar 60 wh / kg, se încarcă în 15 secunde




de Obamot » 13/09/20, 15:26

Nu, ai dreptate Christophe, de fapt, a scăpat de el însuși. (Am editat)

Și pentru „mentalitate”, el îi numește pe oameni „Regele c ...” și nimeni nu reacționează ...

Spunându-i să „închidă” am fost avertizat: sper să vedeți disproporția ...
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Bateriile grafen dezvoltate, dar 60 wh / kg, se încarcă în 15 secunde




de sicetaitsimple » 13/09/20, 15:33

Christophe a scris:
Obamot a scris:Sunt deosebit de fericit că te-am eliminat pe asta!


Nu este o mentalitate grozavă ... mă înșel?


Cu atât mai mult dacă comparăm ceea ce am scris cu o mulțime de condiționalități („putea”, „poate fi capabil”, „așteaptă și vedeți”, „promite”) cu afirmațiile concrete ale lui Sieur Obamot acolo are vreo 5 ani pe firul Futura Sciences!
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 276