Imprimantă 3D și sănătate ... O descoperire tehnologică minunată, dar ferește-te de riscuri!

Forum dedicat imprimării 3D: tehnologii de imprimare 3D (fdm, lcd, sla ...), hardware, software, slicere, setări, utilizare, bază de date, schimb de modele, sfaturi și trucuri, optimizare, schimb de experiențe ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: imprimantă 3D și sănătate ... O descoperire tehnologică minunată, dar ferește-te de riscuri!




de Christophe » 14/09/20, 08:54

Ah și e suficient, ar trebui să încerc într-o zi.

Am doar o problemă cu detașarea (în timpul și după tipărire) cu PETG (o porcărie de imprimat: fie se lipeste prea mult, fie nu este suficient ... și o mulțime de păr ...).

Pentru restul materialelor cu o plută bună (funcție oferită de tăietorul tronxy și care, sincer, ajută foarte mult), aderă și se desprinde foarte ușor (dar cu un timp suplimentar de imprimare ... una dintre ultimele mele piese a luat + 2 ore doar pentru plută)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6524
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641

Re: imprimantă 3D și sănătate ... O descoperire tehnologică minunată, dar ferește-te de riscuri!




de Macro » 14/09/20, 10:49

Copilul meu a încercat să tipărească piese auto contrafăcute în abs tot weekendul (husa pentru prize jack pe panourile scaunului leon) .... Deformare sau decolare : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy: Aș fi văzut site-ul ... m-am distrat bine ... : Mrgreen: : Mrgreen:

Pentru a imprima pokemon funcționează ... Dar pentru ceva mai serios ... Nu grozav ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: imprimantă 3D și sănătate ... O descoperire tehnologică minunată, dar ferește-te de riscuri!




de Christophe » 14/09/20, 11:22

Da, sunt de acord cu tine (când am fost „vândute” imprimantele cu ideea că putem repara totul cu el s-a limitat la bonimensonge ...)

Pe tronxy cu PETG (o porcărie îți spun!) Am observat câteva retrageri dimensionale destul de dureroase pe care încă nu le explic (încă mă gândesc la asta).

Exemplu: un cub gol de 2 mm de 80 * 80 * 80 (x * y * z) a ajuns să facă 80 * 75 * 85 mm (parte nesolicitată, putem găsi 80 mm punând o ușoară compresie pe el) ... :şoc:

Fără îndoială, deformări termice?

Ei bine, acest lucru ne îndepărtează de subiect!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6524
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641

Re: imprimantă 3D și sănătate ... O descoperire tehnologică minunată, dar ferește-te de riscuri!




de Macro » 14/09/20, 11:31

Este adevărat că în camera în care făcea asta ... Era o duhoare a vechiului tip de descărcare din satul copilăriei mele, unde totul ardea în aer liber .....
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: imprimantă 3D și sănătate ... O descoperire tehnologică minunată, dar ferește-te de riscuri!




de Christophe » 14/09/20, 11:38

Chiar așa ? Comparativ cu testele mele din 2014, constat că filamentele sunt mult mai puțin mirositoare ... PLA aproape inodor, miros ușor PETG ...

Dar nu am încercat ABS „modern” ...
0 x
stephgouv
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 347
Înregistrare: 18/10/19, 08:54
Locul de amplasare: Gouvy (B)
x 66

Re: imprimantă 3D și sănătate ... O descoperire tehnologică minunată, dar ferește-te de riscuri!




de stephgouv » 14/09/20, 15:24

Am urmărit pe Youtube o femeie (poreclă Heliox) care testează diferite imprimante 3D și nu-mi amintesc că vorbise despre probleme de „proporții / dimensiuni / deformare”.
Visul meu este să am într-o zi și o imprimantă 3D, dar cred că până atunci modelele și prețurile vor fi și mai atractive ^^
0 x
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 588
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 313

Re: imprimantă 3D și sănătate ... O descoperire tehnologică minunată, dar ferește-te de riscuri!




de Peter » 14/09/20, 15:29

Personal, imprim PLA pe o placă de încălzire din sticlă, când sticla se răcește, partea se desprinde de la sine și suprafața de contact este nichel, nu este nevoie de o plută.
Pentru piesele mici din ABS (piesele mari, uităm fără a avea o carcasă încălzită), am pus lac pe placa de sticlă trebuie lăsată să se usuce și aderă bine. De asemenea, partea se desprinde în timp ce se răcește, uneori punând câteva picături de alcool pentru a ajuta la decolare.

Christophe a scris:Pe tronxy cu PETG (o porcărie îți spun!) Am observat câteva retrageri dimensionale destul de dureroase pe care încă nu le explic (încă mă gândesc la asta).

Exemplu: un cub gol de 2 mm de 80 * 80 * 80 (x * y * z) a ajuns să facă 80 * 75 * 85 mm (parte nesolicitată, putem găsi 80 mm punând o ușoară compresie pe el) ... :şoc:

Nu am testat niciodată PETG, este ciudat să ai contracție pe axa Y și nu pe X, iar cu 5 mm mai mult pe axa Z mă surprinde, de asemenea.
Fețele cuburilor sunt drepte?

Pentru a reveni la subiectul inițial, PLA este relativ inodor, cu excepția cazului în care este încălzit prea mult, ABS, pe de altă parte, miroase bine cancerul, chiar și la temperatura normală.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: imprimantă 3D și sănătate ... O descoperire tehnologică minunată, dar ferește-te de riscuri!




de Christophe » 14/09/20, 16:08

Într-adevăr, nu este un cub „perfect” pe care l-am pus câteva treceri de netezire (netezire) în timpul modelării. Unghiurile nu sunt, așadar, ascuțite, iar pereții ușor concavi (sau conveși depinde de modul în care arăți :D ) ... Ei bine, o fotografie valorează o mie de cuvinte ... partea de jos este în partea de jos.

Piesa tipărită în 90 mm / s și straturi de 0.25 mm.

cub.jpg
cube.jpg (54.4 KiB) Vizualizat de 2249 ori


Convexitatea pereților verticali este mult mai marcată în viața reală decât pe modelul computerului. Remarcăm și o asimetrie: este mai marcată în stânga decât în ​​dreapta.

Modelul computerului, chiar netezit, a fost într-adevăr 80x80x80

De asemenea, observați toți acești m ** păr, mai ales pe pereții orizontali (și am șters deja cel mai mare ...) .. PETG este într-adevăr o durere de imprimat (sau este bobina mea care este o porcărie ?? Este o bază de amazon ...) Cred că acesta va fi primul și ultimul meu tambur PETG ... Am urmat totuși tutorialele și sfaturile care pot fi găsite pe net despre PETG. Poate că tipăresc puțin prea repede? Capacitatea maximă a mașinii este de 1 mm / s. Nu este mare lucru, camera este funcțională, urâtă, dar funcțională! : Cheesy:

Mulțumesc pentru sfaturile de prezentare, voi încerca!

ps: gaura din dreapta jos se datorează faptului că pluta a atârnat prea mult în acel loc ... PETG de m ** fie se lipeste prea mult, fie se decolează! : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: imprimantă 3D și sănătate ... O descoperire tehnologică minunată, dar ferește-te de riscuri!




de Christophe » 14/09/20, 16:12

stephgouv a scris:Visul meu este să am într-o zi și o imprimantă 3D, dar cred că până atunci modelele și prețurile vor fi și mai atractive ^^


O imprimantă cu rășină la 200 € (montată) și 35 € per kg de rășină, nu văd cum ar putea fi mai atractiv ... Vorbesc despre Mars Elegoo care funcționează foarte bine!
0 x
stephgouv
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 347
Înregistrare: 18/10/19, 08:54
Locul de amplasare: Gouvy (B)
x 66

Re: imprimantă 3D și sănătate ... O descoperire tehnologică minunată, dar ferește-te de riscuri!




de stephgouv » 14/09/20, 18:20

Da, într-adevăr, dar poate peste câțiva ani, vor fi și mai precise (nu vorbesc despre rășină) și prețul va fi mai atractiv dacă comparăm rapoartele de calitate cu acum.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imprimante 3D și imprimare 3D: mașini și tehnologii, hardware, software, utilizare și optimizare”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 27