Imprimantă 3D și sănătate ... O descoperire tehnologică minunată, dar ferește-te de riscuri!

Forum dedicat imprimării 3D: tehnologii de imprimare 3D (fdm, lcd, sla ...), hardware, software, slicere, setări, utilizare, bază de date, schimb de modele, sfaturi și trucuri, optimizare, schimb de experiențe ...
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: imprimantă 3D și sănătate ... O descoperire tehnologică minunată, dar ferește-te de riscuri!




de Flytox » 15/09/20, 10:17

Christophe a scris:Într-adevăr, nu este un cub „perfect” pe care l-am pus câteva treceri de netezire (netezire) în timpul modelării. Unghiurile nu sunt, așadar, ascuțite, iar pereții ușor concavi (sau conveși depinde de modul în care arăți :D ) ... Ei bine, o fotografie valorează o mie de cuvinte ... partea de jos este în partea de jos.

Piesa tipărită în 90 mm / s și straturi de 0.25 mm.

cub.jpg

Convexitatea pereților verticali este mult mai marcată în viața reală decât pe modelul computerului. Remarcăm și o asimetrie: este mai marcată în stânga decât în ​​dreapta.

Modelul computerului, chiar netezit, a fost într-adevăr 80x80x80

De asemenea, observați toți acești m ** păr, mai ales pe pereții orizontali (și am șters deja cel mai mare ...) .. PETG este într-adevăr o durere de imprimat (sau este bobina mea care este o porcărie ?? Este o bază de amazon ...) Cred că acesta va fi primul și ultimul meu tambur PETG ... Am urmat totuși tutorialele și sfaturile care pot fi găsite pe net despre PETG. Poate că tipăresc puțin prea repede? Capacitatea maximă a mașinii este de 1 mm / s. Nu este mare lucru, camera este funcțională, urâtă, dar funcțională! : Cheesy:



În imprimarea 3D metalică, viteza de „depunere” este rareori maximă pentru a limita problemele de stare a suprafeței, problemele metalurgice și deformările.

Pentru a preveni ca piesa „să se prăbușească” sub propria greutate, acestea imprimă în același timp cu piesa, „întăriri” în punctele strategice.
Aceste armături sunt tipărite cu pete slabe, astfel încât să fie ușor de îndepărtat / rupt fără a adăuga prea multă finisare. Aceste armături au adesea forma unei „rețele” oarecum strânse, în special pentru a economisi material. (Nu am fotografii :strigăt: )

Deformațiile (dimensiunea pufului de câțiva mm) pot proveni de la controlul numeric, în special atunci când este controlat în buclă deschisă.
Dacă există un punct greu de exemplu pe o axă, dimensiunea nu este atinsă fără a spune NC ....... care continuă de parcă nu s-ar fi întâmplat nimic.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043

Re: imprimantă 3D și sănătate ... O descoperire tehnologică minunată, dar ferește-te de riscuri!




de Christophe » 15/09/20, 10:55

Da, știu bine „podurile” ...

Unele piese (din plastic, dar îmi imaginez că și metalul) nu necesită acest lucru ... Depinde în principal de forma lor (trebuie modelată ținând cont de mijloacele de fabricație), de capacitățile imprimantei, de tipul de material și ... starea finală a piesei pe care o doriți și timpul pe care doriți să-l petreceți pentru tipărire. În FDM podurile pot reprezenta mai mult de 50% din timpul de imprimare (deja lung ...)!

Aș fi putut pune de fapt poduri care ar fi îmbunătățit starea suprafeței părților orizontale și cu siguranță ar limita deformarea. Dar această piesă, un proto pur pentru o utilizare aproape unică pentru câteva teste, nu a necesitat o calitate extraordinară a finisajului.

În SLA, podurile consumă mai mult material, dar nu pierd timpul ... Nu sunt familiarizat cu tipărirea metalelor, dar cred că este la fel ca SLA.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: imprimantă 3D și sănătate ... O descoperire tehnologică minunată, dar ferește-te de riscuri!




de thibr » 15/09/20, 18:42

Flytox a scris:...
Pentru a preveni ca piesa „să se prăbușească” sub propria greutate, acestea imprimă în același timp cu piesa, „întăriri” în punctele strategice.
Aceste armături sunt tipărite cu pete slabe, astfel încât să fie ușor de îndepărtat / rupt fără a adăuga prea multă finisare. Aceste armături au adesea forma unei „rețele” oarecum strânse, în special pentru a economisi material. (Nu am fotografii :strigăt: )
...

sau nu : Wink:
1 x
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 587
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 312

Re: imprimantă 3D și sănătate ... O descoperire tehnologică minunată, dar ferește-te de riscuri!




de Peter » 24/09/20, 00:22

Este posibil să faceți piesele tipărite în PETG etanșe și mai rezistente prin recoacerea lor în sare (sarea este folosită doar pentru a ține piesa în timpul gătitului), foarte interesant:
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: imprimantă 3D și sănătate ... O descoperire tehnologică minunată, dar ferește-te de riscuri!




de Adrien (ex-nico239) » 24/09/20, 00:39

A avea o intrebare ...

Am petrecut mult timp ...
Crealitatea ok
Ariane plast - o bobină ok, alta rănită grav, care blochează desfacerea ... pfff
Chineză - 1 rolă de albastru perfect, roșu și coșul verde, făceau dopuri.

Oricum, am comandat încă un Sunlu roșu ... Aștept să văd

Dar dacă aveți mărci de recomandat pentru mine, ar fi încântat.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043

Re: imprimantă 3D și sănătate ... O descoperire tehnologică minunată, dar ferește-te de riscuri!




de Christophe » 24/09/20, 08:38

Petrus a scris:Este posibil să faceți piesele tipărite în PETG etanșe și mai rezistente prin recoacerea lor în sare (sarea este folosită doar pentru a ține piesa în timpul gătitului), foarte interesant:


Excelent Voi testa rapid, tocmai am tipărit piese PETG ieri!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043

Re: imprimantă 3D și sănătate ... O descoperire tehnologică minunată, dar ferește-te de riscuri!




de Christophe » 24/09/20, 08:50

Adrien (ex-nico239) a scris:A avea o intrebare ...

Am petrecut mult timp ...

(...)

Dar dacă aveți mărci de recomandat pentru mine, ar fi încântat.


Este o întrebare bună (merită un subiect dedicat) aparent, calitatea materialelor plastice este destul de diferită ... este un pic ca peletele ... standardele mai puțin. : Cheesy:

Mulți sfătuiesc să treacă pe 3DJack ... nu sunt testate.

Sunlu are o gamă PLA + (un pic ca DIN + ah ah ah) ... cu, evident, nimic altceva decât laude. Voi testa următoarele achiziții ...

Am terminat o bobină de PLA transparent neutru ... care nu a fost niciodată. Piesele sunt albicioase, în cel mai bun caz foarte puțin translucide pe unele straturi. Aveți vreun sfat despre cum să gestionați transparența? Nu a fost mare lucru pentru piesele pe care le tipăream, dar hei ... nu a îndeplinit așteptările ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043

Re: imprimantă 3D și sănătate ... O descoperire tehnologică minunată, dar ferește-te de riscuri!




de Christophe » 24/09/20, 12:28

Petrus a scris:Este posibil să faceți piesele tipărite în PETG etanșe și mai rezistente prin recoacerea lor în sare (sarea este folosită doar pentru a ține piesa în timpul gătitului), foarte interesant


Neavând suficientă sare de masă, tocmai am început un test cu bicarbonat de sodiu (sarea lui arată foarte bine ... deci arată mai mult ca bicarbonat de sodiu în textură decât sare din bucătărie ... ).

240 ° C / 45 min ...

În engleză spunem bicarbonat sare precis ...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: imprimantă 3D și sănătate ... O descoperire tehnologică minunată, dar ferește-te de riscuri!




de Ahmed » 24/09/20, 13:18

De ce nu nisip fin?
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043

Re: imprimantă 3D și sănătate ... O descoperire tehnologică minunată, dar ferește-te de riscuri!




de Christophe » 24/09/20, 13:20

Da, spune asta în comentariile sale video. Este posibil ... Dar starea finală a suprafeței depinde în totalitate de mărimea bobului.

Nisipul cel mai fin este probabil mai puțin fin decât bicarbonatul de sodiu, nu-i așa?

Păi s-a făcut! Voi desface (odată ce se răcește!)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imprimante 3D și imprimare 3D: mașini și tehnologii, hardware, software, utilizare și optimizare”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 17