Micuț de legume 69 pe drumul spre lene

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Doris » 23/05/21, 09:09

Alkaline a scris:Imaginați-vă că rețetele pe care le-am consultat mi-au spus să fierb totul timp de 1 oră :şoc:

Vaca!!!! Deci, da, ați făcut bine, a trebuit să oprim masacrul, dar poate că vorbeau despre fasole uscată?
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Moindreffor » 23/05/21, 11:37

Alkaline a scris:Pentru sos, am pus „adaugă apă dacă e nevoie„Din rețetă pentru că sunt de acord cu tine data viitoare voi folosi mai puțin: păstăile fac suc.

într-adevăr, fără să încercăm, nu putem ști, dar legumele dau într-adevăr o mulțime de apă, adesea avem tendința să o uităm și să adăugăm apă prea devreme sau prea mult, gătitul este o treabă : Mrgreen: eu, care mă lupt să știu ce voi mânca în fiecare zi, sunt mereu speriat de cumnatul meu, bucătar profesionist, care reușește să facă 365 de rețete diferite pe an și asta în funcție de ceea ce găsește la început în aceeași dimineață
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Moindreffor » 23/05/21, 11:40

Doris a scris:
Moindreffor a scris: în orice caz, o să mă antrenez cu privire la cultivarea bobului, arată ca o legumă frumoasă pentru primăvară

Pentru mine, a fost marea descoperire din acest an, grație recomandării sicetaitsimple. Am avut niște amintiri proaste din copilărie, dar cred că le-am mâncat uscate și foarte grase acasă. Soțul meu la fel. Dar, de la începutul cultivării, le-am luat ca gunoi de grajd verde, potențial consumabil, și pe măsură ce prietenii și vecinii noștri îi iubesc (în special ea, este oribil, îți promit că, atunci când ai fasole în grădina ta, trebuie să „scoți : Cheesy: ), Am făcut multe și nu regret. Pe lângă descoperirea gustului, există doar avantaje: foarte rustice (pe firul principal am pus fotografii după o săptămână la -8, erau complet negre, dar toate și-au revenit), înflorire destul de abundentă și la începutul anului, foarte bine pentru a atrage insecte, vegetație abundentă ..... Voi face același lucru iarna viitoare, doar să adaug două rânduri pentru vecina mea, care nu are loc în grădina ei foarte mică de legume.

deci ai semănat în ce perioadă? Am văzut că urcă destul de sus, ai pus un gard?
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Moindreffor » 23/05/21, 11:42

Doris a scris:
Alkaline a scris:Imaginați-vă că rețetele pe care le-am consultat mi-au spus să fierb totul timp de 1 oră :şoc:

Vaca!!!! Deci, da, ați făcut bine, a trebuit să oprim masacrul, dar poate că vorbeau despre fasole uscată?

este întotdeauna problema rețetelor, unii fac comenzi rapide pentru că li se pare evident, dar asta schimbă totul, a avea fasole proaspătă nu este dat tuturor : Mrgreen: după cum am spus mai sus, nu suntem neapărat un bucătar și unii reușesc să masacreze produse excelente, ceea ce este păcat
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Doris » 23/05/21, 12:08

Moindreffor a scris:deci ai semănat în ce perioadă? Am văzut că urcă destul de sus, ai pus un gard?

Am făcut o însămânțare în noiembrie și puțin înainte de Crăciun, dar noiembrie este prea devreme acasă, au crescut prea repede, fiind obligați să le protejeze de multe ori în ianuarie, deoarece în momentul înghețurilor severe erau deja foarte bine dezvoltate și, de asemenea, la înflorire. Răsadul din decembrie tocmai a apărut înainte de perioada de -8 nopți și nu i-am protejat niciodată. Nu am folosit un gard, dar am făcut mici mize de bambus pentru a le conecta cu fire, cam așa cum a făcut Didier cu zmeura sa, a fost suficient. Pentru înălțime depinde și de feluri, am două feluri diferite și două înălțimi diferite.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Did67 » 23/05/21, 14:38

Aici am vorbit despre asta: și aceste „puncte negre” care atrag furnicile. Acestea sunt „nectare extra-florale” (majoritatea nectarelor, glandele care sintetizează nectarul de care sunt încântați colegii, se află în flori, deoarece acolo „doresc” plantele să meargă culegătorii). Dar unele plante „trișează”. Inclusiv fasolea: „imită” o furnică (punct negru), care respinge nectarul ... Furnicile vin în fugă ... Ar fi ca furnicile să le scape de alte insecte, potențiali dăunători ...

Tacticile nu sunt în întregime în partea de sus: brusc, fasolea este invadată de afide, deoarece furnicile îi scapă și de buburuze și de alți auxiliari împotriva afidelor ...

Natura este complexă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Doris » 23/05/21, 18:10

Did67 a scris:Tacticile nu sunt în întregime în partea de sus: brusc, fasolea este invadată de afide, deoarece furnicile îi scapă și de buburuze și de alți auxiliari împotriva afidelor ...

Natura este complexă.


Nu am văzut încă o cantitate semnificativă de ajutoare împotriva afidelor, pe de altă parte, pentru o vreme, la începutul lunii aprilie, fasolea era neagră cu afide și umplută cu furnici. De vreo două săptămâni am avut fasolea la duș aproape în fiecare zi. Apoi am muncit o săptămână și nu m-am ocupat de ea, iar când am avut din nou timp, invazia cu afide s-a încheiat. Mai sunt unele, dar nu mai fac duș fasolea, sunt prea puține. În jurul grădinii de legume am găsit buruieni acoperite cu afide, dar nici foarte mult. Presupun că există încă câteva auxiliare, care intervin, dar, după cum spui, natura este complexă.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Did67 » 23/05/21, 18:59

Acasă, este „deșertul”! Calm plat. Fără afide. Fără auxiliare. Am flori frumoase de salsifiere de pajiște - de obicei hoverflies se aliniază pentru a le vizita. Acolo, nici unul !!!

O încercare de limaci. Sub control după câteva preluări în zone critice ...

Este, la mine, clima. Foarte nefavorabil insectelor. Găzduiesc un stup de prieten al fiicei mele: trebuie să-i hrănesc foarte regulat, altfel ar muri!
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Moindreffor » 23/05/21, 19:03

Did67 a scris:Aici am vorbit despre asta: și aceste „puncte negre” care atrag furnicile. Acestea sunt „nectare extra-florale” (majoritatea nectarelor, glandele care sintetizează nectarul de care sunt încântați colegii, se află în flori, deoarece acolo „doresc” plantele să meargă culegătorii). Dar unele plante „trișează”. Inclusiv fasolea: „imită” o furnică (punct negru), care respinge nectarul ... Furnicile vin în fugă ... Ar fi ca furnicile să le scape de alte insecte, potențiali dăunători ...

Tacticile nu sunt în întregime în partea de sus: brusc, fasolea este invadată de afide, deoarece furnicile îi scapă și de buburuze și de alți auxiliari împotriva afidelor ...

Natura este complexă.

și, mai presus de toate, furnicile cresc afide și le protejează, brusc este o dublă problemă : Twisted:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Did67 » 23/05/21, 19:13

Mai „martir” decât fasolea, mori!

[Există, de asemenea, o vesică, vesica de gard viu]
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 304