Micuț de legume 69 pe drumul spre lene

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Moindreffor » 23/05/21, 19:19

Did67 a scris:Mai „martir” decât fasolea, mori!

[Există, de asemenea, o vesică, vesica de gard viu]

La urma urmei, afidele sunt ca măgarii și fânul, dă-le cea mai bună mâncare, nu greșesc, de aceea noi, oamenii, apreciem atât de mult fasolea, precum afidele, o legumă mică bună, foarte dulce de mâncat. iarnă...
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Doris » 23/05/21, 19:36

Did67 a scris:Este, la mine, clima. Foarte nefavorabil insectelor. Găzduiesc un stup de prieten al fiicei mele: trebuie să-i hrănesc foarte regulat, altfel ar muri!

Aici există o parte a explicației și în climă, foarte variabilă în acest moment, de multe ori foarte vântoasă și umedă. Astăzi am avut o zi frumoasă până la mijlocul după-amiezii, apoi vântul de nord, scăderea temperaturilor, mâine mai trecător, nu prea cred. S-au format însă multe flori, dar așteptând, chiar și pe partea buruienilor. Nu există nimic care să le placă insectelor.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Did67 » 23/05/21, 21:58

Moindreffor a scris:La urma urmei, afidele sunt ca măgarii și fânul, dă-le cea mai bună mâncare, nu greșesc, de aceea noi, oamenii, apreciem atât de mult fasolea, precum afidele, o legumă mică bună, foarte dulce de mâncat. iarnă...


Într-adevăr, afidele au un „punct slab” pentru leguminoase, deoarece trebuie să filtreze multă seva pentru a-și găsi proteinele. Leguminoasele sunt in general mai bogate!

Acesta este bobul care nu este logic!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
alcalin
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 170
Înregistrare: 12/06/19, 18:49
Locul de amplasare: Monts du Lyonnais
x 52

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de alcalin » 23/05/21, 22:41

Ei bine, acasă sezonul afidelor este deschis : Lol: gri pe varza varza crescuta din samanta, negru pe fasole in cantitate (dar nu vad nicio paguba asa ca o las) verde pe tufe de trandafiri (acoperite) si de asemenea culoare roz. Văd niște buburuze.

Momentan problema mea sunt mini-limacii cenușii care mănâncă plantele tinere și melcii.
0 x
depinde
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Doris » 23/05/21, 23:06

Alkaline a scris:Momentan problema mea sunt mini-limacii cenușii care mănâncă plantele tinere și melcii.

Mini-urile gri sunt cele mai proaste!!!. Mai rău decât vacile mari!!! Noroc : Wink:
1 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14823
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4301

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de GuyGadeboisTheBack » 23/05/21, 23:47

Doris a scris:
Alkaline a scris:Momentan problema mea sunt mini-limacii cenușii care mănâncă plantele tinere și melcii.

Mini-urile gri sunt cele mai proaste!!!. Mai rău decât vacile mari!!! Noroc : Wink:

Deci asta este!
https://www.aujardin.info/fiches/limace ... dinier.php
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Doris » 24/05/21, 08:05

Da, limacul este prietenul grădinarului, trebuie să echilibrăm, avem nevoie de asta, avem nevoie de asta, de management holist al Coves (din care m-am inspirat mult și pe care îl aprob): la un moment dat, când condițiile climatice. întâlnim, acest lucru se transformă într-un coșmar în sistemele noastre create de noi înșine. Și întrețin, mai ales mini-limacurile gri. Sunt mici, nu le vezi mereu, iar când strângi zeci în fiecare seară, care mănâncă nu doar materialele care se descompun, ci pentru a le completa cina și plantele tinere, devine complicat să trăiești.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Did67 » 24/05/21, 08:45

GuyGadeboisLeRetour a scris:
Deci asta este!
https://www.aujardin.info/fiches/limace ... dinier.php


Acestea sunt poveștile așa cum le spunem „noi” (țintesc textul, nu Covès).

Să-mi vină acasă, într-un sistem fără pesticide, niciodată tratat, relativ în „echilibru”, plin de zone de refugiu

Când se vor gândi babacools la două lucruri fundamentale: a) o grădină de legume nu este niciodată un sistem natural în echilibru - este un spațiu antropizat; b) un echilibru natural este întotdeauna un sistem „oscilând în jurul echilibrelor”, cu pentru fiecare populație, suișuri și coborâșuri... Și va dori să țină cont de faptul că pe puieți sau plante tinere, un melc poate curăța 1 m pe un rând într-o noapte...? Sau un mic petic de plante?

Pe urmă, da. Ați văzut sera tunelului: în prezent recolt salată verde și aproape în fiecare salată sunt unul sau doi sau trei limacși. Fără nicio pagubă aparentă. Amenințați de secetă (în seră nu plouă!), ei rămân îngropați sub picioare. Sau mănâncă ceea ce preferă: frunze bolnave, care încep să putrezească. Ceea ce mănânc este intact. Noi impartim" ! Acolo, funcționează.

Iar restul este literatură pentru oameni afumati. Care scriu pe un I-Mac în 16 și își cumpără mâncarea la BioCoop!

Ies dintr-o mare tensiune cu melci, cu ceva pagube. Și asta se poate observa - în altă parte decât pe ecranele smartphone-urilor.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
alcalin
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 170
Înregistrare: 12/06/19, 18:49
Locul de amplasare: Monts du Lyonnais
x 52

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de alcalin » 24/05/21, 21:19

Doris a scris:
Alkaline a scris:Momentan problema mea sunt mini-limacii cenușii care mănâncă plantele tinere și melcii.

Mini-urile gri sunt cele mai proaste!!!. Mai rău decât vacile mari!!! Noroc : Wink:
mulțumesc :) Partea cea mai proastă este că nu le poți ridica cu adevărat, sunt mici și moale. Oricât de mult nu sunt deranjante într-o salată mare, în acest moment devorează toate plantele tinere.
0 x
depinde
Avatar de l'Utilisateur
alcalin
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 170
Înregistrare: 12/06/19, 18:49
Locul de amplasare: Monts du Lyonnais
x 52

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de alcalin » 24/05/21, 21:35

Nu am vazut videoclipul pentru ca la subiectul "trebuie" / "nu trebuie" cand vine vorba de melci parerea mea este facuta: eu trebuie sa mananc salata la sfarsit si daca ar fi melci. mâncat bine o să gătesc câteva : Twisted:

Oricum, spun asta și cineva îmi va găsi un videoclip cu o rețetă de supă de melci sau un articol al profesorului Raoult care spune că consumul de mini-melci vindecă ulcerul de stomac. :P
0 x
depinde

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 326