Micuț de legume 69 pe drumul spre lene

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14823
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de GuyGadeboisTheBack » 25/05/21, 18:11

philxNUMX a scris:Poate fi periculos să mănânci un melc nefiert, un tânăr australian a murit din cauza acestuia. Probabil că nu sunt la fel ca aici.
Am încercat demult un melc gri gătit cu melci. Sosul face diferența dacă există unul.

Limacșii pot mânca faloida Amanita fără probleme (și pot fi, de asemenea, parazitați). Pe de altă parte, tipul care le mănâncă în spate ...
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Moindreffor » 25/05/21, 19:42

GuyGadeboisLeRetour a scris:
philxNUMX a scris:Poate fi periculos să mănânci un melc nefiert, un tânăr australian a murit din cauza acestuia. Probabil că nu sunt la fel ca aici.
Am încercat demult un melc gri gătit cu melci. Sosul face diferența dacă există unul.

Limacșii pot mânca faloida Amanita fără probleme (și pot fi, de asemenea, parazitați). Pe de altă parte, tipul care le mănâncă în spate ...

melcii fac la fel și totuși nu le punem atât de multe întrebări, nu este mai degrabă datorită culorii lor portocalii?
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14823
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de GuyGadeboisTheBack » 25/05/21, 19:52

Moindreffor a scris:
GuyGadeboisLeRetour a scris:
philxNUMX a scris:Poate fi periculos să mănânci un melc nefiert, un tânăr australian a murit din cauza acestuia. Probabil că nu sunt la fel ca aici.
Am încercat demult un melc gri gătit cu melci. Sosul face diferența dacă există unul.

Limacșii pot mânca faloida Amanita fără probleme (și pot fi, de asemenea, parazitați). Pe de altă parte, tipul care le mănâncă în spate ...

melcii fac la fel și totuși nu le punem atât de multe întrebări, nu este mai degrabă datorită culorii lor portocalii?

Nu am văzut niciodată un melc pe o amanită. Limaci da. Apoi melcii sunt dezgustați „pentru o vreme”.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Did67 » 25/05/21, 19:58

Această „degurgare” este poate o practică care „asigură” faptul că hepato-pancreasul acestor gastropode „transformă” moleculele toxice?

Am putea încerca melci, nu ???
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Doris » 25/05/21, 20:00

Did67 a scris:c) atunci temperaturile ambientale cresc, „auxiliarii” devin din ce în ce mai activi; găsesc mai ușor melcii care rătăcesc sau cei de la masă din inima plantelor decât cei care se ascund sub frunzele deteriorate ale salatei; reglementarea se face. Totul revine la comandă de la sine! Și totuși, aproape cu fiecare salată pe care am tăiat-o, dau peste o melcă sau două dedesubt, sau uneori, în chiuvetă, între primele frunze ... Plantele de varză au dispărut, dacă inima nu era abis. Iar melcii nu-l mai ating. Sunt mulțumiți de frunzele periferice deteriorate ...

Da, ne-am gândit la acest sfârșit de săptămână, salata mea este în prezent infestată cu mici melci cenușii, dar nu are daune. Nu am văzut încă mulți ajutoare, dar unii sunt deja acolo, cum ar fi broaștele. Limaci mari roșii, maronii sau leopard am aproape mai mulți, sunt imediat interceptați de rațe, dar alergătorii mei evită puțin mini-limaci (dacă există doar așa, îi iau, dar asta nu este cu adevărat treaba lor). Dar aici suntem încă foarte surprinși de această mare prezență a micului gri, fără a avea daune majore și fără a fi văzut încă un număr semnificativ de auxiliari.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14823
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de GuyGadeboisTheBack » 25/05/21, 20:04

Did67 a scris:Această „degurgare” este poate o practică care „asigură” faptul că hepato-pancreasul acestor gastropode „transformă” moleculele toxice?

Am putea încerca melci, nu ???

De ce nu ? Sunt sigur că micii melci cenușii nu pot fi răi cu pătrunjel. Portocalele mari, bla și melcii „carnivori”, uh ... nu aș risca.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Did67 » 26/05/21, 10:16

Doris a scris:
... dar alergătorii mei evită puțin mini-melci (dacă există doar așa, îi iau, dar nu este chiar treaba lor). Dar aici suntem încă foarte surprinși de această mare prezență a micului gri, fără a avea daune majore și fără a fi văzut încă un număr semnificativ de auxiliari.


Nu le plac „aperitivele”?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Did67 » 26/05/21, 10:17

GuyGadeboisLeRetour a scris:... și melcii „carnivori”, uh ... nu aș risca.


A, într-o zi am avut o tocană de coadă de crocodil! [bla bla, fără gust și fibros!]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Doris » 26/05/21, 11:26

Did67 a scris:
Doris a scris:
... dar alergătorii mei evită puțin mini-melci (dacă există doar așa, îi iau, dar nu este chiar treaba lor). Dar aici suntem încă foarte surprinși de această mare prezență a micului gri, fără a avea daune majore și fără a fi văzut încă un număr semnificativ de auxiliari.


Nu le plac „aperitivele”?

Într-adevăr, este la fel ca unii ca în restaurante micul mignard pe o farfurie mare, alții preferă coasta primară. Alergătorii mei și-au ales tabăra !!!!
1 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Moindreffor » 26/05/21, 19:08

GuyGadeboisLeRetour a scris:
Moindreffor a scris:
GuyGadeboisLeRetour a scris:Limacșii pot mânca faloida Amanita fără probleme (și pot fi, de asemenea, parazitați). Pe de altă parte, tipul care le mănâncă în spate ...

melcii fac la fel și totuși nu le punem atât de multe întrebări, nu este mai degrabă datorită culorii lor portocalii?
Apoi melcii sunt dezgustați „pentru o vreme”.

ce am putea face cu melci ...
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 331