Micuț de legume 69 pe drumul spre lene

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Did67 » 01/09/21, 12:38

Biobombe a scris:
Did67 a scris:Ea este prezentată în documentul Wallogreen: http://www.wallogreen.com/blog/?p=503


OK Didier, dar este la un port fix și, prin urmare, ar avea o producție mai mică.
În 2022 o încerc. Planta ta, ai cumpărat-o, cred, altfel ai fi semănat mai multe?



Mă întorc din grădina de legume: Sfidătorul nu este foarte dezvoltat, sub tunel ... Fără îndoială „alți factori”, necontrolat.

Ai dreptate, e hotărâtă - mi-a scăpat complet. Acasă, pentru moment, nu este „la sfârșit” (lăstari încă tineri, cu frunze tinere și muguri de flori).

Și pentru un hibrid, uimitor în ceea ce privește gustul - fără să știu, aseară în bolul de salată de roșii unde diferite soiuri și-au frecat umerii - inclusiv inimile de vită - un „mic” m-a surprins. Verificare făcută, au fost câteva „Sfidătoare” !!!

Cu asta, „lipesc” orice degustător: un negru din Crimeea, o inimă de vită și un Defiant, iar el este prins!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Julienmos » 02/09/21, 17:10

în acest nou videoclip (în germană) se pune la un moment dat o roșie numită „Johannisbeertomate”, plantată în aer liber, care a suferit foarte puțin de mucegai și ai cărei fructe sunt libere de aceasta. Putem traduce prin „roșie de coacăze roșii”, iar căutând pe net, găsim o roșie de coacăze roșii „vrabie mică”, dată ca fiind foarte rezistentă la mucegai.
Roșie foarte dulce după el, dar bună.
Cine știe ?

0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Did67 » 02/09/21, 18:56

Va fi în videoclipul în curs de editare!

Absolut rezistent. Este „Vrabie mică”, folosită ca portaltoi. Fructul are dimensiunea coacăzei negre. Mi se pare gustul ăla, bla - nu rupe o bară de scaun (dar nu e rău). Planificați mai ales recoltele cu o ceașcă de ceai!

Aproape că am uitat: nu este Solanum lycopersicon (specia celor mai multe soiuri de roșii), ci Solanum pimpinellifolium (o altă specie).
0 x
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Biobomb » 02/09/21, 23:55

Did67 a scris:Absolut rezistent. Este „Vrabie mică”


Cât de înaltă atinge acest soi acum și la sfârșitul sezonului? Diametrul fructului poate?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Did67 » 03/09/21, 10:43

Pentru mine, nu este deloc semnificativ. Era o „plantă orfană”, lăsată să stea în găleți, plantată foarte târziu în masivul ornamental pe care îl acoper cu scoarță (astfel încât să dureze cât mai mult posibil) ... Deci are 50 cm ...

Dar este o specie „stufoasă”.

Fructele mele sunt de-abia puțin mai mult de jumătate de cm !!! Acest lucru îmi este suficient pentru a avea semințe pentru portaltoi.

Pentru că în afară de „colecționari-fanatici”, nu este o „roșie de consum”. Sau, trebuie să consumi foarte puțin!

Unele fișiere:

http://tomodori.com/fichephoto.php?nom=Petit%20Moineau [NB: acasă, „aroma” ei nu m-a izbit deloc!]
https://www.fermedesaintemarthe.com/A-1 ... au-ab.aspx [Ste-Marthe nu pare foarte suculent: roșiile mi se par foarte mari pentru micile vrăbii; și când scriu că „ar fi” rezistent la boli târzii, nu au încercat-o niciodată sau ce?]
https://potagersdantan.com/2016/09/09/l ... se-a-jour/


PS: Având în vedere diferențele de mărime, mă întreb dacă nu există „soiuri selectate” „Petit-Moineau” ????? Al meu este absolut rikiki, dar încă nu are, fără niciun tratament, nici cea mai mică pată de mucegai!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Doris » 03/09/21, 12:41

Nu sunt sigur că traducerea lui johannisbeertomaten se reduce doar la vrabie mică? Există site-uri germane, care enumeră mai multe tipuri în această categorie și cu dimensiuni diferite (dar întotdeauna mai mici decât o roșie cherry). Și pe un site francez, sămânță a nebuniei, există și o mică vrăbiuță, dar și coacăze roșii și altele, toate clasificate în roșii de coacăze roșii.
1 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Biobomb » 03/09/21, 22:43

Did67 a scris:
Și pentru un hibrid, uimitor în ceea ce privește gustul - fără să știu, aseară în bolul de salată de roșii unde diferite soiuri și-au frecat umerii - inclusiv inimile de vită - un „mic” m-a surprins. Verificare făcută, au fost câteva „Sfidătoare” !!!


Hibrizii mei „clasici” la care m-am abonat de mult nu ne-au dezamăgit niciodată.
Dar Sfidătorul va face acum, după ce v-am citit verdictul, să-l înlocuiesc pe unul sau pe celălalt. Mereu / adesea găsim și mai bine.
0 x
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Biobomb » 03/09/21, 22:49

Doris a scris:
traducerea lui johannisbeertomaten se rezumă doar la vrabie mică? Există site-uri germane, care fac referire la mai multe tipuri în această categorie și cu dimensiuni diferite.

Doris, în germană, traducerea micuței vrabie înseamnă și mic zizi! Nu Julien sau Didier mă ​​vor contrazice. Prin urmare, este normal să existe diferite dimensiuni. :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Doris » 04/09/21, 00:33

Biobombe a scris:
Doris a scris:Doris, în germană, traducerea micuței vrabie înseamnă și mic zizi! Nu Julien sau Didier mă ​​vor contrazice. Prin urmare, este normal să existe diferite dimensiuni. :D

În Alsacia sau în dialectul de cealaltă parte a Rinului, sunt de acord, în acest caz, acasă, originar din regiunea Köln, Aix-la-Chapelle și Düsseldorf, nu este deloc cazul, ca în alte părți din Germania. Așa că vorbeam despre diferite tipuri de roșii de agrișă, pe care germanii le numesc Johannisbeertomaten și care cuprind diferite tipuri, inclusiv vrabia mică. Și acasă, chiar am clasificat anumite tipuri, vândute în Franța ca roșii cherry, ca roșii de coacăze roșii, deoarece erau foarte mici.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Did67 » 04/09/21, 08:16

Biobombe a scris:Doris, în germană, traducerea micuței vrabie înseamnă și mic zizi! Nu Julien sau Didier mă ​​vor contrazice. Prin urmare, este normal să existe diferite dimensiuni. :D


Într-adevăr ...

[Dar cum se roșesc, ăia ????]
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 195