Nivelul de trai, acceptabilitate, necesarul de energie (gratuit sau nu)

Inovații, idei sau brevete pentru dezvoltare durabilă. Scăderea consumului de energie, reducerea poluării, îmbunătățirea randamentelor sau proceselor ... Mituri sau realitate despre invențiile din trecut sau viitor: invențiile lui Tesla, Newman, Perendev, Galey, Bearden, fuziunea la rece ...
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Nivelul de trai, acceptabilitatea, necesarul de energie (gratuit sau nu)




de eclectron » 02/10/20, 17:33

Izentrop et ABC aceeasi lupta!

Fiecare descrie ce s-a făcut și care există încă.
Agricultura intensivă pentru unul și capitalismul pentru celălalt.
Ambele au făcut și aduc în continuare progrese *, nimeni nu o neagă.
* evitând să ne oprim asupra aspectelor negative

Ceea ce sună dureros pentru tine, probabil ca un Boomer : Wink: , este să recunoașteți că modelele dvs. nu mai pot continua astfel, din cauza constrângerilor impuse de limitele de mediu și de scăderea resurselor neregenerabile.

Vă rugăm să nu denigrați încercările de a rupe impasul reprezentat de modelele dvs. învechite.

Există mai multă libertate pentru inovație și succes în agricultură decât în ​​economie. vezi video atașat.
Dacă aveți la dispoziție 50 de minute, merită cu adevărat să luați în considerare aceste succese agricole, mai degrabă decât să vă țineți de modelul agricol intensiv, care ține pacientul bolnav pentru a-i vinde mai bine ceva care să-l trateze.
O sănătate bună este mai bună decât drogurile și se poate lucra la sănătatea solului, la fel ca restul.
Se va găsi acolo, în special, agroforesterie, dacă grădinăritul de piață are un randament ridicat (pentru bobo! : Roll: ) nu ți se potrivește Izentrop.si totusi functioneaza si ...


Rajqawee
Cotația nu este obligatorie și este chiar mai puțin lizibilă în conformitate cu Ahmed care îl numește cârnat : Lol:

Îți mulțumesc pentru clarificare, evident că făcusem proiecții incorecte despre tine, îmi pare rău.
Obiceiul de a fi aproape confruntat doar cu discontactori ...

Introducerea contabilității cu carbon, menținând în același timp capitalismul, este una dintre propunerile dvs., dacă înțeleg corect?
Recunosc că nu mă gândesc la adaptări ale capitalismului care l-ar face mai frecvent sau chiar atractiv pentru o vreme. : Roll:
Prea mult văzut / trăit partea sa întunecată : Twisted:

Este, fără îndoială, o cale rezonabilă pe care o propuneți pentru că nu ar supăra prea multe obiceiuri sau mentalități, ar fi o propunere mai ușor acceptabilă, deci aplicabilă.

Personal, sunt mai categoric în ceea ce privește soluțiile, întrucât, în general, vizez cauza principală a problemelor care mă interesează.
Acest lucru duce la soluții inacceptabile pentru majoritatea celor care se exprimă pe net.
Destul de ciudat în viață întâlnesc mai mulți oameni care împărtășesc constatările mele.

Dacă te urmez, păstrând capitalismul, am păstra această noțiune de creștere obligatorie prin menținerea dobânzii la economii, investiții și împrumuturi.
În timp ce, conform percepției mele, confortul vieții noastre (OECD) este satisfăcător, nu mai necesită o creștere reală, sau la margine, doar un pic mai mult de echitate de introdus.
Odată ce acest lucru este făcut, recunosc că îmi este greu să văd cum contabilitatea cu carbon ar face economia, lumea durabilă cu handicapul care este acest motor de creștere care cere doar să urle, care este apetitul pentru interese financiar și într-un mod indus, creșterea extractivismului de tot felul. (poluare, distrugerea biotopului opus)
Deci, poate un cer cu mai puțin carbon datorită acestei contabilități de carbon, dar se prăbușește la fel.
Rq: Meadows a prezis prăbușirea actuală a secolului, fără a lua în considerare RC, necunoscut în 1970.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Nivelul de trai, acceptabilitatea, necesarul de energie (gratuit sau nu)




de izentrop » 02/10/20, 22:34

eclectron a scris:Dacă aveți 50mn de rezervă, merită cu siguranță să luați în considerare aceste succese agricole
Din primele cuvinte „pământul agricol francez este un deșert” : Roll: Am.
Vorbesc despre stocarea carbonului în comentariile videoclipului ... Subiect deja discutat aici agricultură / 4-pentru-o-mie-o-falsă-idee-bună-t15686.html
0 x
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Nivelul de trai, acceptabilitatea, necesarul de energie (gratuit sau nu)




de eclectron » 03/10/20, 00:01

izentrop a scris: Din primele cuvinte „pământul agricol francez este un deșert” : Roll: Am.
Vorbesc despre stocarea carbonului în comentariile videoclipului ...

Ei bine, văd mai presus de toate că înțelegi ce vrei să înțelegi ... nu asta se spune, lasă-l. : Roll:
Depozitarea carbonului nu este doar o parte a videoclipului, restul este restaurarea solurilor masacrate de agricultura pe care o plebiscitați.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Nivelul de trai, acceptabilitatea, necesarul de energie (gratuit sau nu)




de ABC2019 » 03/10/20, 07:52

eclectron a scris:Izentrop et ABC aceeasi lupta!

Fiecare descrie ce s-a făcut și care există încă.
Agricultura intensivă pentru unul și capitalismul pentru celălalt.
Ambele au făcut și aduc în continuare progrese *, nimeni nu o neagă.
* evitând să ne oprim asupra aspectelor negative

Ceea ce sună dureros pentru tine, probabil ca un Boomer : Wink: , este să recunoașteți că modelele dvs. nu mai pot continua astfel, din cauza constrângerilor impuse de limitele de mediu și de scăderea resurselor neregenerabile.


uhh ... îmi pare rău dar este exact opusul, ți-am spus încă de la început că nu cred că ne putem continua confortul într-un mod durabil după epuizarea resurselor, este ciudat că îmi împrumuți discursul opus, chiar ai citit ce ți-am spus? :şoc: :şoc:
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Nivelul de trai, acceptabilitatea, necesarul de energie (gratuit sau nu)




de eclectron » 03/10/20, 08:45

ABC2019 a scris:
uhh ... îmi pare rău dar este exact opusul, ți-am spus încă de la început că nu cred că ne putem continua confortul într-un mod durabil după epuizarea resurselor, este ciudat că îmi împrumuți discursul opus, chiar ai citit ce ți-am spus? :şoc: :şoc:

Ei bine, atunci scuzele mele, nu v-am perceput anticapitalist, nici forța propunerii pentru un alt sistem.
Dimpotrivă, te-am văzut făcând scuze pentru capitalism.
Sau v-ați schimbat recent punctul de vedere?
Poti clarifica te rog.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Nivelul de trai, acceptabilitatea, necesarul de energie (gratuit sau nu)




de ABC2019 » 03/10/20, 08:55

eclectron a scris:
ABC2019 a scris:
uhh ... îmi pare rău dar este exact opusul, ți-am spus încă de la început că nu cred că ne putem continua confortul într-un mod durabil după epuizarea resurselor, este ciudat că îmi împrumuți discursul opus, chiar ai citit ce ți-am spus? :şoc: :şoc:

Ei bine, atunci scuzele mele, nu v-am perceput anticapitalist, nici forța propunerii pentru un alt sistem.

Nici eu nu am spus asta. Am spus că modelul industrial este oricum nesustenabil, fie că este capitalist sau nu. Nu dau vina pe nesustenabilitate asupra capitalismului, ci asupra extragerii resurselor neregenerabile, fie ele metale sau fosile.

Dar este destul de incorect să descriu poziția mea ca „Ceea ce ți se pare dureros, probabil ca un Boomer : Wink: , este să recunoști că modelele tale nu pot continua astfel ", deoarece nici asta nu spun: spun că nu poate continua, dar nu mai ales din cauza" capitalismului ", pur și simplu pentru că că confortul vieții pe care îl cunoaștem acum necesită extragerea unor cantități de resurse neregenerabile.

Capitalismul este doar sistemul care a făcut din această extracție cel mai eficient (și, prin urmare, a fost și cel mai productiv pentru creșterea bogăției, de unde și succesul său). Și, într-adevăr, într-un anumit sens, el va fi și scurtat viața și va grăbi sfârșitul civilizației industriale - dar care s-ar fi terminat oricum, chiar și fără el.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Nivelul de trai, acceptabilitatea, necesarul de energie (gratuit sau nu)




de Rajqawee » 03/10/20, 09:09

eclectron a scris:
Introducerea contabilității cu carbon, menținând în același timp capitalismul, este una dintre propunerile dvs., dacă înțeleg corect?


Dacă te urmez, păstrând capitalismul, am păstra această noțiune de creștere obligatorie prin menținerea dobânzii la economii, investiții și împrumuturi.
În timp ce, conform percepției mele, confortul vieții noastre (OECD) este satisfăcător, nu mai necesită o creștere reală, sau la margine, doar un pic mai mult de echitate de introdus.
Odată ce acest lucru este făcut, recunosc că îmi este greu să văd cum contabilitatea cu carbon ar face economia, lumea durabilă cu handicapul care este acest motor de creștere care cere doar să urle, care este apetitul pentru interese financiar și într-un mod indus, creșterea extractivismului de tot felul. (poluare, distrugerea biotopului opus)
Deci, poate un cer cu mai puțin carbon datorită acestei contabilități de carbon, dar se prăbușește la fel.


Nici eu nu am spus că modelul capitalist și industrial (ABC foarte relevant) trebuie păstrat. Cred că despărțirile puternice nu sunt niciodată prea de dorit. Prin urmare, aș prefera să introduc, în noțiunea de rentabilitate, concepte de contabilitate a carbonului / conservarea mediului, care vor conduce treptat modelul să se îndepărteze de rentabilitatea financiară pură (bine, sper? -Să afirm ceva :D) pentru a merge spre un model de sustenabilitate.
Este foarte clar că creșterea nu este un model durabil (și putem pune creșterea populației în lot).

Pentru a lărgi orizonturile, ceea ce de multe ori mi se pare atât de inutil este că o mulțime de oameni care ar dori să schimbe sisteme vorbesc despre întoarcerea la o situație anterioară (cum ar fi, trăind ca bunicii, străbunicii sau orice altceva). Găsesc asta cu adevărat ... nul ca o reflecție, pentru că este de a nega sau a denigra anumite progrese tehnologice majore. Și este un pic prea ușor, din punct de vedere intelectual (nu am spus că nimeni din acest subiect nu a avut acest gând, ci doar că am dat peste IRL), mai degrabă decât să mă gândesc la ce model nou. Este, de asemenea, deseori de a nega existența unor mari probleme în epoca aleasă mai devreme.
0 x
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Nivelul de trai, acceptabilitatea, necesarul de energie (gratuit sau nu)




de eclectron » 03/10/20, 09:12

ABC2019 a scris: Nu dau vina pe nesustenabilitate capitalismului, ci pe extragerea resurselor neregenerabile, fie că sunt metale sau fosile.

Ei bine, poți, de asemenea, să-l pui pe spatele capitalismului, deoarece induce în mod necesar Ce spui

ABC2019 a scris: Spun bine că nu poate continua, dar nu mai ales din cauza „capitalismului”, pur și simplu pentru că confortul vieții pe care îl știm acum necesită extragerea cantităților de resurse neregenerabile.

Acest lucru este adevărat în capitalism sau în orice alt model care induce, cere, crește.
Acest lucru este greșit într-o lume durabilă. Puteți menține foarte bine un nivel ridicat de confort, dacă acest lucru nu necesită o reînnoire rapidă și neîncetată a bunurilor, pentru a-l menține.
Dar capitalismul induce această reînnoire rapidă și neîncetată a bunurilor, pentru a menține un nivel de confort (ridicat sau nu). : Lol: )

Așa că mă mențin ca un Boomer sau orice vrei tu : Wink: , nu doriți să vedeți responsabilitatea capitalismului în situația actuală și responsabilitatea acestuia în blocarea stabilirii oricărui alt sistem, cum ar fi o lume durabilă.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Nivelul de trai, acceptabilitatea, necesarul de energie (gratuit sau nu)




de ABC2019 » 03/10/20, 09:31

eclectron a scris:
ABC2019 a scris: Nu dau vina pe nesustenabilitate capitalismului, ci pe extragerea resurselor neregenerabile, fie că sunt metale sau fosile.

Ei bine, poți, de asemenea, să-l pui pe spatele capitalismului, deoarece induce în mod necesar Ce spui

după cum am spus, capitalismul s-a impus pentru că este cel mai eficient pentru a crea bogăție și, prin urmare, pentru a maximiza extracția resurselor.
După aceea, preferăm să fim mai bogați pentru o perioadă mai scurtă de timp, sau mai puțin bogați pentru o perioadă mai lungă de timp, este o întrebare complexă și nu cred că nimeni nu poate impune un răspuns tuturor celorlalte. Dar, în general, consider că majoritatea oamenilor ar câștiga mai mult și mai mult decât mai puțin și mai puțin.

ABC2019 a scris: Spun bine că nu poate continua, dar nu mai ales din cauza „capitalismului”, pur și simplu pentru că confortul vieții pe care îl știm acum necesită extragerea cantităților de resurse neregenerabile.

Acest lucru este adevărat în capitalism sau în orice alt model care induce, cere, crește.
Acest lucru este greșit într-o lume durabilă. Puteți menține foarte bine un nivel ridicat de confort, dacă acest lucru nu necesită o reînnoire rapidă și neîncetată a bunurilor, pentru a-l menține.

îmi pare rău, dar lumea industrială necesită un consum constant de energie și doar fosilele s-au arătat capabile să asigure acest ritm (nici puterea nucleară, indiferent dacă este generația I, II, III sau IV, nici energiile regenerabile au putut arăta că sunt suficiente). Deci, nu există o lume durabilă ca a noastră.

Că nu sunteți de acord cu poziția mea, aveți dreptul, vă rog doar să nu o caricaturați și să o transformați în opusul său spunând că „probabil ca Boomer : Wink: , [Nu pot] recunoaște că modelele [mele] nu pot continua așa ", deoarece spun exact opusul, că cu siguranță NU va putea continua astfel, iar" soluțiile "voastre de menținere a nivelului de confort sunt imaginare.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Nivelul de trai, acceptabilitatea, necesarul de energie (gratuit sau nu)




de ABC2019 » 03/10/20, 09:35

eclectron a scris:
Așa că mă mențin ca un Boomer sau orice vrei tu : Wink: , nu doriți să vedeți responsabilitatea capitalismului în situația actuală și responsabilitatea acestuia în blocarea stabilirii oricărui alt sistem, cum ar fi o lume durabilă.


este la fel de inexact, cred că lumea va ajunge în mod inevitabil să fie durabilă (prin definiție, deoarece va trebui să găsească un mod de viață care să dureze milenii dacă nu faceți omenirea să dispară!). că această lume durabilă nu va avea deloc conforturi moderne și nu va avea plante de genul IV. Nu cred că într-O singură lume durabilă, este că nu cred în lumea ta durabil, nuanța este importantă.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)

Reveniți la „Inovații, invenții, brevete și idei pentru dezvoltare durabilă”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 111