Poate agricultura să fie autonomă în energie?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Agricultura poate fi autonomă în materie de energie?




de Moindreffor » 12/10/20, 13:04

Christophe a scris:Poți insulta că nu îmi va schimba poziția ...

De 50 m² de numărul de peluze de golf (nenorocite) din Franța ... asta înseamnă câteva zeci de mii de hectare și o reducere a dracului în agricultura intensivă ... sunteți aproape independent de 2 până la 3 luni pe an cu 32 m²! Faceți numărul în toată țara ...

Da anul acesta mi-am cultivat sera de 20 m2 ...

Sursa sau metoda de calcul a 15 m000? Cu sau fără carne?

jignitoare nu văd în ce, vii în această parte a forum, aruncă-ne o informație de genul 50m2 este o grădină de legume frumoasă, în timp ce aici am închis de mult dezbaterea despre autosuficiență și am fost aproape toți de acord cu suprafața de 1.5 ha fără carne pentru că pentru o vacă , vițelul și o junincă au deja nevoie de 1.5 ha

după aceea, nu cred că în Franța avem câteva zeci de mii de hectare de terenuri de golf, chiar dacă nu apreciez utilizarea terenurilor agricole sau nu pentru a pune terenuri de golf acolo, este iluzoriu să credem asta cu 50m2 grădină ne putem hrăni familia

atunci treci de la câteva mese pe săptămână, ceea ce am scris, vreau să spun nu în fiecare zi, la aproape independent, este o comandă rapidă foarte rapidă, când spun câteva mese este doar la nivel legume, un ratatouille, o quiche, salate, lângă el trebuie să-mi placă, mai sus, cumpărați pâine, paste, orez și carne, nu sunt vegetarian, dacă ar fi cazul ar trebui să nu mai produc leguminoase

Prin urmare, am reacționat la această suprafață prea mică pentru a hrăni o familie, dar care îmi permite să mănânc roșii proaspete care au gust, nu cumpăr altfel decât congelate sau în cutii, deoarece acestea sunt apoi culese la coaptă și prelucrată imediat și alte câteva legume, dar dacă ar trebui să mă mulțumesc cu producția mea, nu aș avea nimic pentru lunile foarte lungi

după aceea ești liber să crezi, dar aici, fără să vrei să te insultăm, știm foarte bine că este fals
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79123
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Agricultura poate fi autonomă în materie de energie?




de Christophe » 12/10/20, 13:13

Mica nucă de cocos!

Dezbaterea este autosuficiența energetică ... ce permite o grădină de legume leneșă.

Dezbaterea nu este autosuficiența alimentară ... Nu am spus niciodată că o grădină de legume de 50 m² permite autosuficiența alimentară Am spus că este posibil în autosuficiență energetică pentru o mulțime de oameni care au o grădină de peste 300 m2 ... Gata!

Apoi vă vorbesc despre peluza din grădinile private de „golf” care sunt inutile (cu excepția faptului că ucid biodiversitatea !!) și care sunt prezente în marea majoritate a GRĂDINILOR !! Nu vorbesc despre o adevărată peluză de golf ...
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Agricultura poate fi autonomă în materie de energie?




de sicetaitsimple » 12/10/20, 13:39

Christophe a scris:De 50 m² de numărul de peluze de golf (nenorocite) din Franța ... asta înseamnă câteva zeci de mii de hectare și o reducere drastică a agriculturii intensive ...


În ceea ce privește „potențialul sacru”, trebuie încă să punem în perspectivă ... „Cultivarea legumelor proaspete acoperă 234 de hectare în Franța (0,85% din SAU, suprafața agricolă utilizată),

http://www.anefa.org/metiers/v%C3%A9g%C ... C3%AEchage
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79123
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Agricultura poate fi autonomă în materie de energie?




de Christophe » 12/10/20, 13:48

Și cât pentru suprafața grădinilor private? : Mrgreen:

Istoria relativizării cu adevărat ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Agricultura poate fi autonomă în materie de energie?




de Obamot » 12/10/20, 14:05

Îmi amintesc ce ar putea fi un câmp de aplicare a autosuficienței energetice ...

Culturi de legume verticale în oraș - suprafața crește mai sus - lacomă în Co2 și cu îngrășăminte de excremente umane din abundență la fața locului ... : Mrgreen: iar pentru asta uneori ai nevoie de legi ad hoc ...)







https://www.bilan.ch/opinions/catherine ... nu_realite

Și circuit de distribuție ultra-scurt ...
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Agricultura poate fi autonomă în materie de energie?




de sicetaitsimple » 12/10/20, 15:00

Christophe a scris:Și cât pentru suprafața grădinilor private? : Mrgreen:

Istoria relativizării cu adevărat ...


Te joci măgarul ... să ai fân? : Lol: : Lol: : Lol:

Spuneam doar că, dacă printr-un val de baghetă magică toată producția de legume franceze ar fi produsă în grădini private, suprafața agricolă utilizată ar fi redusă cu mai puțin de 1%. Ceea ce pare departe de a ta un mare potențial pentru reducerea agriculturii intensive ".
Și totuși ar fi necesar să fim siguri că este „mai puțin intensivă”, ceea ce nu este evident.
Ei bine, bagheta magică în cauză nu există, nu este nevoie să merg mai departe, cred.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79123
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Agricultura poate fi autonomă în materie de energie?




de Christophe » 12/10/20, 15:11

Salut Han!

Cine spune că o grădină nu poate produce cereale?

Salut Han!

Nu este verificat, dar cred că 60% până la 70% din terenurile agricole din Franța sunt folosite pentru animale (carne și lapte)

Salut Han!

Franța este principalul producător agricol european ... nu trebuie deci să numărăm ha de producție destinată exportului ... De vreme ce vorbim despre autosuficiență ...

Salut Han!

Ce previne creșterea găinilor acasă? Câteva zeci de m² sunt suficiente ... o sursă de carne și proteine ​​...

Salut Han!

Vorbim despre risipa de 50% din alimente? 50% deșeuri = mai mult de 50% din terenurile agricole irosite ...

Salut Han! Salut Han! Salut Han!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Agricultura poate fi autonomă în materie de energie?




de Obamot » 12/10/20, 15:34

De ce nu-i aplici același regim ca și mie dacă am spus aceleași lucruri! Imagine


sicetaitsimple a scris:Te joci măgarul ... să ai fân? : Lol: : Lol: : Lol:

Spuneam doar că, dacă printr-un val de baghetă magică toată producția de legume franceze ar fi produsă în grădini private, suprafața agricolă utilizată ar fi redusă cu mai puțin de 1%. Ceea ce pare departe de a ta un mare potențial pentru reducerea agriculturii intensive ".
Și totuși ar fi necesar să fim siguri că este „mai puțin intensivă”, ceea ce nu este evident.
Ei bine, bagheta magică în cauză nu există, nu este nevoie să merg mai departe, cred.

Nu ai nevoie de fân pentru a fi măgar! : Mrgreen:

Gradinarit urban
- „Grădinile de legume pot fi de până la 15 ori mai productive decât fermele din zonele rurale”, explică FAO. O suprafață de un metru pătrat poate furniza 20 kg de alimente pe an ”. (Sursa FAO) https://www.futura-sciences.com/planete ... aine-4797/

Avantajele agriculturii urbane
Diferite produse alimentare pot fi produse prin agricultura urbană. Este foarte posibil să cultivați legume, fructe, plante aromatice, dar și flori comestibile și să produceți semințe. Fermierii urbani pot alege, de asemenea, să crească găini sau iepuri. În cele din urmă, datorită pomilor fructiferi (măr, cireș sau altele), putem consuma fructele direct sau putem extrage sucul ca băutură.


Ceea ce îmi place la tine este „mintea ta deschisă” ... :)
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Agricultura poate fi autonomă în materie de energie?




de Moindreffor » 12/10/20, 16:05

deci, dacă vorbiți despre autosuficiența energetică pentru a vă cultiva grădina de legume, dezbaterea este închisă, este 100% da, putem merge chiar și la 1000m2 chiar dublu cu ajutorul vecinilor, realizarea unei grădini de legume nu consumă niciun fel de energie, cu excepția poate a celei pentru a face instrumente

dar intrăm apoi în săpături convenționale, deoarece utilizarea sistematică a fânului pe astfel de suprafețe este imposibilă dacă generalizăm, sau altfel trebuie să eliminăm caii de agrement,

acum suprafața pavilioanelor este adesea de ordinul 450 - 500m2 din aceasta deduceți suprafața casei, accesurile, o terasă, așa că găsiți-vă 300m2 Va fi dificil, atunci dacă îi luăm pe locuitorii unui turn cu 10 etaje, unde cresc culturi? Didier calculase costul unui kilogram de fasole verde produs pe un acoperiș verde, era în jur de 3000 € și unii văd o soluție ...

În ceea ce privește utilizarea excrementelor umane ca îngrășământ, trebuie să uităm, eventual înlocuiți stațiile de epurare a apelor uzate cu metanizatori

să recunoaștem că toți francezii care au un spațiu de cultivat încep să facă grădinărit, ar trebui să fie organic și că fiecare grădinar își poate produce propriile plante, semințe pentru că dacă plantează cumpărat lucruri este doar mutați problema și, prin urmare, nimic nu este rezolvat

produce propriile cereale, cu randament neintensiv am fi pe 400g pe m2, grâu, suficient pentru a hrăni o găină timp de 10 zile, așa că am fi deja pe aproape 40 m2 pentru o găină, sau aproximativ 300 de ouă pe an ...

Cred că începând cu astfel de răsturnări fac de obicei noii primari verzi, idei superbe în termeni absoluți, dar care merg opusul a ceea ce caută majoritatea oamenilor, c 'este impracticabil, deoarece inacceptabil de majoritate și nimic nu spune că ar fi profitabil și brusc, o pierdere de membru, estimată la -14% conform unui sondaj

ar fi mai înțelept să modificăm discursul ecologic, să-l facem să evolueze spre compromis și nu spre respingere, auzim cuvântul tranziție de 10 ori pe zi, dar în discurs, realitatea este mai mult dispariția unei practici care să-l înlocuiască de un altul care credem mai bine, tinerii care iubesc natura încep și să se săture de a nu se putea bucura de un peisaj fără a vedea câmpuri de turbine eoliene.
2 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Agricultura poate fi autonomă în materie de energie?




de Moindreffor » 12/10/20, 16:15

Obamot a scris:Gradinarit urban
- „Grădinile de legume pot fi de până la 15 ori mai productive decât fermele din zonele rurale”, explică FAO. O suprafață de un metru pătrat poate furniza 20 kg de alimente pe an ”. (Sursa FAO) https://www.futura-sciences.com/planete ... aine-4797/

Avantajele agriculturii urbane
Diferite produse alimentare pot fi produse prin agricultura urbană. Este foarte posibil să cultivați legume, fructe, plante aromatice, dar și flori comestibile și să produceți semințe. Fermierii urbani pot alege, de asemenea, să crească găini sau iepuri. În cele din urmă, datorită pomilor fructiferi (măr, cireș sau altele), putem consuma fructele direct sau putem extrage sucul ca băutură.


Ceea ce îmi place la tine este „mintea ta deschisă” ... :)

a produce nu înseamnă nimic, o plantă de roșii crește într-un pătrat de 10cm de lână de piatră3 și organic, așa cum am spus în postarea mea anterioară, calculul lui Didier de 3000 EUR pe kilogram de fasole verde în producția urbană pe acoperișurile verzi

deci da, putem produce, dar cu ce cost și ce hrană?
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 385