Poate agricultura să fie autonomă în energie?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Agricultura poate fi autonomă în materie de energie?




de Obamot » 12/10/20, 16:42

Moindreffor a scris:deci, dacă vorbiți despre autosuficiența energetică pentru a vă cultiva grădina de legume, dezbaterea este închisă, este 100% da, putem merge chiar și la 1000m2 chiar dublu cu ajutorul vecinilor, realizarea unei grădini de legume nu consumă niciun fel de energie, cu excepția poate a celei pentru a face instrumente

dar intrăm apoi în săpături convenționale, deoarece utilizarea sistematică a fânului pe astfel de suprafețe este imposibilă dacă generalizăm,

Nu cred că este posibil să sape fațadele clădirilor, așa că va fi neapărat premacultură sau acvaponică
Moindreffor a scris: sau altfel, caii de agrement trebuie suprimati,

Având în vedere restricțiile de circulație din unele orașe, de ce să nu reintroducem vagoanele trase de cai, ar face bine ... :D ca bonus am avea balega : Mrgreen: (glumesc ... orice ...)

Moindreffor a scris: acum suprafața pavilioanelor este adesea de ordinul 450 - 500m2 din aceasta deduceți suprafața casei, accesurile, o terasă, așa că găsiți-vă 300m2 Va fi dificil, atunci dacă îi luăm pe locuitorii unui turn cu 10 etaje, unde cresc culturi? Didier calculase costul unui kilogram de fasole verde produs pe un acoperiș verde, era în jur de 3000 € și unii văd o soluție ...

Da, dar nu este această sumă, construcțiile sunt existente, iar chiriașii plătesc chirii ... Prin urmare, este:
1) pentru a găsi soluții (nu orice, suntem de acord ...
2) să exploateze toate posibilitățile existente: acoperișuri și pereți de fațadă ... (expuse în consecință)
3) de exemplu, există programe de îmbunătățire a caselor de închiriere cu unul sau două etaje (proprietarii și chiriașii beneficiază) este o oportunitate de vis de a face grădini pe acoperiș ...

Moindreffor a scris: atunci când vine vorba de utilizarea excrementelor umane ca îngrășământ, trebuie să uităm,

Bine, dar ceea ce avem nevoie pentru plante este în mare parte urină cu o rată de 1 la 4 părți de apă.

Moindreffor a scris: să recunoaștem că toți francezii care au un spațiu de cultivat încep să facă grădinărit, ar trebui să fie organic și că fiecare grădinar își poate produce propriile plante, semințe pentru că dacă plantează cumpărat lucruri este doar mutați problema și, prin urmare, nimic nu este rezolvat

Da de ce nu? Pentru a vedea, grădinarii municipali, există.

Moindreffor a scris: produce propriile cereale, cu randament neintensiv am fi pe 400g pe m2, grâu, suficient pentru a hrăni o găină timp de 10 zile, așa că am fi deja pe aproape 40 m2 pentru o găină, sau aproximativ 300 de ouă pe an ...

Nu cereale, trebuie să o recitiți, nu este genul de culturi adaptate orașului. Fii rezonabil.

Moindreffor a scris: Cred că începând cu astfel de răsturnări fac de obicei noii primari verzi, idei superbe în termeni absoluți, dar care merg opusul a ceea ce caută majoritatea oamenilor, c 'este impracticabil, deoarece inacceptabil de majoritate și nimic nu spune că ar fi profitabil și brusc, o pierdere de membru, estimată la -14% conform unui sondaj

Sunt tulburările care sunt în curs de realizare.
1 m2 pentru 20 kg de fructe și legume pe an în medie, acestea sunt cifrele FAO.
Sondajul nu oferă o imagine realistă a posibilităților! Am putut vedea reapari îngrijitorii / grădinarii care vor întreține recoltele chiriașilor (pe pereți și acoperișuri)

Moindreffor a scris: ar fi mai înțelept să modificăm discursul ecologic, să-l facem să evolueze spre compromis și nu spre respingere, auzim cuvântul tranziție de 10 ori pe zi, dar în discurs, realitatea este mai mult dispariția unei practici care să-l înlocuiască de un altul care credem mai bine, tinerii care iubesc natura încep și să se săture de a nu se putea bucura de un peisaj fără a vedea câmpuri de turbine eoliene.

Totul este discutabil, inclusiv asta, dar răspunsul la întrebarea firului este clar că de departe nu am exploatat toate posibilitățile! De exemplu, pentru cereale, doar 40 - 50gr pe zi și pe persoană sunt de ordinul nevoilor reale. Dragă prietenă, este o observație verificabilă: am înnebunit, nu mai știm cum să ne hrănim. Există probabil un pic de utopie în a spune că zonele urbane și periurbane ar putea deveni autosuficiente, că ar fi bine să reducem consumul de carne, dar nici nu ar trebui să subestimăm un potențial real. , avantajul căruia ar fi îmbunătățirea calității vieții în oraș ...
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Agricultura poate fi autonomă în materie de energie?




de Moindreffor » 13/10/20, 17:10

consumă mai puțin sunt de acord, China se lansează într-o nișă, dar este o dictatură ... va fi mai ușor de impus ...

face ziduri verzi în oraș, idee frumoasă, dar scumpă, când va fi profitabil, nu vom mai fi 7 miliarde pe Pământ
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Agricultura poate fi autonomă în materie de energie?




de Obamot » 13/10/20, 18:15

Am făcut un experiment în această direcție anul acesta, sunt foarte departe de a fi epuizat miceliul disponibil în micul sol pe care a crescut! Pe o lățime de 85 cm, dar am restricționat în mod deliberat spațiul prin supra-creștere => cultivare pe mai multe etaje pentru a profita de suprafețele superioare ale miceliului terasat (deoarece nu are nevoie de Soare ...) Doar rădăcinile dovleacul și câteva plante de roșii erau în pământ. Rezultat: roșii, castraveți, salate, varză și dovlecei, iată, nu am reușit să mănânc totul și este la mijlocul lunii octombrie ... Test concludent!

A90A065A-7A74-4147-8314-32346D9D0AA4.jpeg

ADD78BB5-CBA0-4797-83EA-4BAE95EE8E83.jpeg

A69A1535-A5F5-44A0-ADE8-01CD8B3784B1.jpeg

023C68B5-9F64-49F2-8356-47B61537B90D.jpeg

B13A1A3C-9EFA-4FA3-98EA-93260FECFCAA.jpeg

0F87F078-34FB-4485-9640-B0EF83D2D52C.jpeg
0F87F078-34FB-4485-9640-B0EF83D2D52C.jpeg (197.58 Kio) Consulté 2110 fois

FD51BD96-6AB8-4A3E-B1F9-B93D4A21359A.jpeg
FD51BD96-6AB8-4A3E-B1F9-B93D4A21359A.jpeg (366.4 Kio) Consulté 2110 fois


La fel ca intrările de urină și atât.

Pe de altă parte, nu știu cum s-ar putea comporta miceliul - împotriva pereților înalți (pe un relief cu o structură care poate ancora solul până la perete - mai degrabă decât plat la sol?
Dernière édition alin Obamot 13 / 10 / 20, 18: 32, editate 4 ori.
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Agricultura poate fi autonomă în materie de energie?




de Moindreffor » 13/10/20, 18:24

Obamot a scris:Am făcut un experiment în această direcție anul acesta, sunt foarte departe de a fi epuizat miceliul disponibil în micul sol pe care a crescut! Pe o lățime de 85 cm, dar am restricționat voluntar spațiul prin supra-creștere => cultivarea pe mai multe etaje pentru a profita de suprafețele miceliului de pe terasă (nu are nevoie de Soare ... spațiu Tomate, castraveți, salate, varză și dovlecei vrei niște, încă nu am reușit să mănânc totul și este la mijlocul lunii octombrie ...

Pe de altă parte, nu știu cum s-ar putea comporta miceliul - împotriva pereților înalți (pe un relief cu o structură care poate ancora solul până la perete - mai degrabă decât plat la sol?

ne faci o fotografie care să ne arate, este interesant ca teste

problema este că ceea ce poți face acasă și ceea ce putem face în exterior este complet diferit, nu trebuie să uiți standardele și aici se joacă totul

acasă construiți o colibă ​​din palet pentru aproape nimic, pe de altă parte puneți o colibă ​​în acces gratuit într-un parc de joacă, nu este deloc același buget, vă pot spune despre asta am făcut parte din asocierea părinților studenților și pentru cel mai mic lucru pe care să-l puneți la dispoziția unui copil plătiți un orb în timp ce, jucând-o singur, sunteți ușor de 10 ori mai ieftin, de unde diferența dintre idee și realizarea
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Agricultura poate fi autonomă în materie de energie?




de Obamot » 13/10/20, 18:35

Am editat și am pus fotografii la cerere, am adăugat 2 legume pe care le uitasem în listă (+ rucola, arpagic și pătrunjel)

Într-adevăr, standardele și legile sunt o frână.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Agricultura poate fi autonomă în materie de energie?




de Moindreffor » 14/10/20, 21:44

Obamot a scris:Pe de altă parte, nu știu cum s-ar putea comporta miceliul - împotriva pereților înalți (pe un relief cu o structură care poate ancora solul până la perete - mai degrabă decât plat la sol?

ce spui miceliu?
și 85 cm lățime este imens, pentru un perete verde există aproximativ treizeci de cm, nu mai mult și atunci trebuie să gestionați udarea
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Agricultura poate fi autonomă în materie de energie?




de Obamot » 14/10/20, 22:20

Fără să ne înșelăm prea mult, în permacultură vorbim despre tipuri de mucegaiuri micorizice (ciuperci?) Pe care le folosesc plantele pentru a extrage din sol nutrienții de care au nevoie în schimbul unui pic de carbohidrați. Există aici un fel de afacere între plante și ciuperci.

În clădiri, există adesea balcoane, este necesar să se numere că acolo unde este posibil, se pot produce plante care au nevoie de mai mult sol. De aici și întrebarea mea despre cum reușesc să crească pe pereți și să mențină pământul agățat acolo (?) Deoarece suprafețele de 85cm x 85cm (și multe altele) sunt ușor de găsit.

Pentru udare, ar fi necesar să se vadă dacă apa din băi / dușuri ar putea fi recuperată, folosind săpunuri care nu ar fi dăunătoare, dar hrănitoare pentru plante și să se utilizeze această „apă gri” pentru udare. (Nu se face asta deja cu apa de spălat?)
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Agricultura poate fi autonomă în materie de energie?




de Moindreffor » 15/10/20, 10:28

Obamot a scris:Fără să ne înșelăm prea mult, în permacultură vorbim despre tipuri de mucegaiuri micorizice (ciuperci?) Pe care le folosesc plantele pentru a extrage din sol nutrienții de care au nevoie în schimbul unui pic de carbohidrați. Există aici un fel de afacere între plante și ciuperci.

În clădiri, există adesea balcoane, este necesar să se numere că acolo unde este posibil, se pot produce plante care au nevoie de mai mult sol. De aici și întrebarea mea despre cum reușesc să crească pe pereți și să mențină pământul agățat acolo (?) Deoarece suprafețele de 85cm x 85cm (și multe altele) sunt ușor de găsit.

Pentru udare, ar fi necesar să se vadă dacă apa din băi / dușuri ar putea fi recuperată, folosind săpunuri care nu ar fi dăunătoare, dar hrănitoare pentru plante și să se utilizeze această „apă gri” pentru udare. (Nu se face asta deja cu apa de spălat?)

pentru pereții verzi este aproape de hidroponie, folosind direct apele uzate puteți uita că nu se va ridica niciodată la standarde, deja la ieșirea stației de epurare este uneori limitată

Găsirea suprafețelor de cultivat nu este problema, ci costul, costul ultimelor toalete pe ISS este de 23 de milioane de dolari, în timp ce o gaură în spatele grădinii este gratuită. ..
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Agricultura poate fi autonomă în materie de energie?




de Obamot » 15/10/20, 11:10

Moindreffor a scris:folosiți direct apele uzate puteți uita că nu va ajunge niciodată la standarde, deja la ieșirea din stația de epurare este uneori limitată

Da, sunt conștient de această dificultate. Cu toate acestea, în trecut, nimeni nu a sortat deșeurile, astăzi a devenit o practică obișnuită ... Putem proiecta un rezervor cu instalarea în clădiri sau putem folosi doar a doua apă de clătire, este necesar să impunem săpunuri sau detergenți ad hoc ... și apoi chiriașii sunt responsabili pentru ceea ce cultivă, dacă nu respectă standardele, culturile lor vor muri, cu cât sunt mai virtuoși, cu atât recolta va fi mai bună, poate fi foarte stimulant și stimulant.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13689
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1515
A lua legatura cu:

Re: Agricultura poate fi autonomă în materie de energie?




de izentrop » 15/10/20, 14:19

Apa cenușie poate fi retrasă cu ușurință pedopurificare. Nu văd să fac asta în oraș, altfel această metodă ar putea fi mai fezabilă, dar nu se va întâmpla, întreaga canalizare este prea profitabilă: https://hal.inrae.fr/hal-02893395/document.

Pentru micorizarea plantelor într-o jardinieră, cel mai simplu mod este de a amesteca puțin pământ de grădină cu pământ, ceea ce nu este neapărat așa.
Moindreffor a scris:o gaură în fundul grădinii, este liberă ...
Atenție, riscul de poluare dacă compostarea se face în mod anaerob. Mai bine să compostăm în conformitate cu standardele https://www.ademe.fr/sites/default/file ... 201407.pdf
Mai simplu https://www.zerodechettouraine.org/file ... e-2014.pdf
Moindreffor a scris:de ce fermierii au mașinile conduse de un GPS, în loc să le conducă singuri? pentru că suntem într-o cursă pentru confort
: Roll: Este utilizat în principal pentru a îmbunătăți precizia muncii, economisind intrări, forță de muncă, practic rămânând competitiv în fața globalizării.
Aceasta face parte din evoluțiile robotice de care Occidentul are nevoie dacă vrem să inversăm sistemul vicios și nesustenabil de relocări.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 149