Poate agricultura să fie autonomă în energie?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Agricultura poate fi autonomă în materie de energie?




de Moindreffor » 15/10/20, 17:06

izentrop a scris:Pentru micorizarea plantelor într-o jardinieră, cel mai simplu mod este de a amesteca puțin pământ de grădină cu pământ, ceea ce nu este neapărat așa.
michorisele sunt folosite în principal pentru a aduce nutrienți și apă la câțiva metri de baza plantei, prin urmare sunt inutile într-o jardinieră
Moindreffor a scris:o gaură în fundul grădinii, este liberă ...
Atenție, riscul de poluare dacă compostarea se face în mod anaerob. Mai bine să compostăm în conformitate cu standardele a fost pur și simplu o glumă între prețul toaletelor de pe ISS și cele de dinainte, să fiu ironic că se poate cultiva oriunde
Moindreffor a scris:de ce fermierii au mașinile conduse de un GPS, în loc să le conducă singuri? pentru că suntem într-o cursă pentru confort
: Roll: Este utilizat în principal pentru a îmbunătăți precizia muncii, economisind intrări, forță de muncă, practic rămânând competitiv în fața globalizării.
Aceasta face parte din evoluțiile robotice de care Occidentul are nevoie dacă vrem să inversăm sistemul vicios și nesustenabil de relocări.

deci asta e teoria vanzatorilor, si a constructorilor, va dau varianta fermierului, cea a campului, la poalele campului
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Agricultura poate fi autonomă în materie de energie?




de sicetaitsimple » 15/10/20, 21:19

Moindreffor a scris:
izentrop a scris:Este utilizat în principal pentru a îmbunătăți precizia muncii, economisind intrări, forță de muncă, practic rămânând competitiv în fața globalizării.
Aceasta face parte din evoluțiile robotice de care Occidentul are nevoie dacă vrem să inversăm sistemul vicios și nesustenabil de relocări.

deci asta e teoria vanzatorilor, si a constructorilor, va dau varianta fermierului, cea a campului, la poalele campului


Cred că te înșeli...Știu că ești foarte selectiv în privința canalelor de Youtube, dar îl cunoști pe cel al lui „Thierry, fermierul de astăzi”.
https://www.youtube.com/channel/UCKpXbg ... NLx4w1EYKw
E un tip nu foarte departe de tine (Dpt Nord cred), care face legume si cereale, bio sau nu, in functie de parcele. De asemenea, are o activitate suplimentară de „păza” cailor aparținând persoanelor fizice.
Personal, am învățat multe din vizionarea videoclipurilor lui, unde își împărtășește succesele, eșecurile, testele și tehnica de zi cu zi.
Nu există nicio îndoială că GPS-ul pentru controlul tractorului este cu adevărat un pas înainte.
Desigur, ne putem descurca fără...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360

Re: Agricultura poate fi autonomă în materie de energie?




de Forhorse » 15/10/20, 21:45

Confirm, GPS-ul permite câștiguri semnificative prin evitarea recuperărilor (deșeurilor) a deficitelor (pierderea randamentului) la semințe, îngrășăminte, fitotratamente... Este uman imposibil să rămâi concentrat 8-10 ore pe zi pentru a rămâne precis la 5cm când conduci. câmp deschis. La conducerea „manuala”, eroarea se acumuleaza foarte repede peste pasaje si pentru activitati precum semanatul care conditioneaza apoi toate celelalte activitati ale anului (tratament trecut) precizia este esentiala. Nu degeaba unii fermieri investesc in autoghidare mai ales prin aceasta lucrare si ca unii ajung chiar sa plateasca un abonament suplimentar care deblocheaza un nivel mai mare de precizie doar pentru timpul de semanat... nu e un confort suplimentar, la utilizare se schimba absolut nimic, doar ca cu 5cm mai bine peste sute de treceri de semanator, ajunge sa faca hectare si castigul final mai mult decat plateste pretul abonamentului ( in sfarsit anii nu sunt prea putrezi...)
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Agricultura poate fi autonomă în materie de energie?




de izentrop » 16/10/20, 00:13

Da, nu doar confort, există chiar și versiuni gratuite https://www.lafranceagricole.fr/tracteu ... 41611.html
Utilizarea unui GPS agricol are o serie de avantaje pentru îmbunătățirea randamentului parcelelor și reducerea greutății muncii deoarece face posibilă în special:
  • limitați suprapunerile și golurile prin optimizarea traseului pe parcelă
  • continuați munca în ciuda condițiilor slabe sau lipsite de vizibilitate (praf, ceață, noapte etc.)
  • optimiza semănatul și răspândirea îngrășămintelor și tratamentelor
  • evita pe cat posibil manevrele dificile de la capatul randului prin automatizarea lor
  • monitorizeaza cu acuratete lucrarile efectuate
  • evitați sarcinile dureroase și repetitive pentru a vă concentra asupra productivității parcelelor
https://wikiagri.fr/articles/gps-agrico ... isir/19488
Moindreffor a scris:izentrop a scris:
Pentru micorizarea plantelor într-o jardinieră, cel mai simplu mod este de a amesteca puțin pământ de grădină cu pământ, ceea ce nu este neapărat așa.
michorisele sunt folosite în principal pentru a aduce nutrienți și apă la câțiva metri de baza plantei, prin urmare sunt inutile într-o jardinieră
Este avantajos și pentru plantele în ghivece
Principalele beneficii ale micorizelor includ:
  • O mai bună asimilare a nutrienților (inclusiv fosfor, cupru, zinc și mangan)
  • Rezistență crescută la stresul transplantului, deficiențe, putrezirea rădăcinilor și secetă
  • Recuperare și creștere optimă după transplant
  • Creșterea vigoare a plantelor, înflorirea și producția de fructe și legume
https://www.pthorticulture.com/fr/zone- ... orhiziens/
Sunt o mulțime de soluții comerciale oferite pentru „grădinarii orașului”, poate mă înșel dar te poți descurca fără ele inoculând cu puțin pământ viu, în oraș este adesea mai puțin simplu.
Prin urmare, este interesant să furnizați micorize plantelor:
  • în medii degradate: grădini de oraș (unde solul conține adesea puțin sau deloc humus), soluri sărace sau soluri perturbate de activitatea umană,
  • când creșteți într-o oală sau recipient (pământul pentru ghiveci, în general sterilizat, nu conține ciuperci),
  • in cazul plantarii sau transplantarii in gradina, mai ales daca acestea se fac in pamant de ghiveci,
  • pentru plantele deja înființate care prezintă întârzieri de creștere, sau pentru copacii sau arbuștii bătrâni care au nevoie de un mic „impuls”,
  • si, de asemenea, pentru profesionisti: in cultura fara sol, in cultura in sera in sol controlat (sterilizat), pentru arbori si arbusti in containere...
https://www.gerbeaud.com/jardin/jardina ... ,1333.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Agricultura poate fi autonomă în materie de energie?




de Paul72 » 16/10/20, 13:54

Mai mult, micorizele sunt prevazute si intr-un substrat inert (vata de roca sau argila expandata) pentru a imbunatati asimilarea nutrientilor si rezistenta plantelor. Sunt sigur că cei care cresc în dulapul lor sunt la curent cu asta. : Mrgreen:
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Agricultura poate fi autonomă în materie de energie?




de Moindreffor » 16/10/20, 14:45

sicetaitsimple a scris:
Moindreffor a scris:
izentrop a scris:Este utilizat în principal pentru a îmbunătăți precizia muncii, economisind intrări, forță de muncă, practic rămânând competitiv în fața globalizării.
Aceasta face parte din evoluțiile robotice de care Occidentul are nevoie dacă vrem să inversăm sistemul vicios și nesustenabil de relocări.

deci asta e teoria vanzatorilor, si a constructorilor, va dau varianta fermierului, cea a campului, la poalele campului


Cred că te înșeli...Știu că ești foarte selectiv în privința canalelor de Youtube, dar îl cunoști pe cel al lui „Thierry, fermierul de astăzi”.
https://www.youtube.com/channel/UCKpXbg ... NLx4w1EYKw
E un tip nu foarte departe de tine (Dpt Nord cred), care face legume si cereale, bio sau nu, in functie de parcele. De asemenea, are o activitate suplimentară de „păza” cailor aparținând persoanelor fizice.
Personal, am învățat multe din vizionarea videoclipurilor lui, unde își împărtășește succesele, eșecurile, testele și tehnica de zi cu zi.
Nu există nicio îndoială că GPS-ul pentru controlul tractorului este cu adevărat un pas înainte.
Desigur, ne putem descurca fără...

Vă spun despre prietenul meu fermier care a luat-o ca opțiune pentru confort, nu a luat opțiunea turn la capătul câmpului, „20€ încă pot să fac asta” e viața reală personal, nimic mai mult
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Agricultura poate fi autonomă în materie de energie?




de izentrop » 22/10/20, 02:04

Arată că Micorizarea este valabilă și în ghivece
0 x
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Agricultura poate fi autonomă în materie de energie?




de thibr » 16/11/20, 11:34

Tranziția proiecției festivalului 2020 - Dezbatere: Agricultura intensivă, o capcană mortală?

Festivalul Projection Transition, ediția 2020
Dezbatere: Agricultura intensivă, o capcană mortală?

Dezbaterea în urma proiecției filmului „În numele pământului” de Edouard Bergeon.

Smoală

Când căutarea productivității duce la drama socială.
Modelul economic american de după război i-a împins pe fermieri să caute o productivitate din ce în ce mai mare. Generațiile următoare, nefiind în stare să scape de acest model, au intrat într-un ciclu dezastruos care a dus nu numai la o scădere a calității produselor, ci și a condițiilor de viață ale acestora.
Tranziția cu emisii scăzute de carbon în agricultură nu poate fi realizată fără o tranziție socială. Prin urmare, este necesar să se sprijine fermierii și, mai ales, să le permită să devină actori în această transformare.
Cum putem produce mai bine astăzi, pentru ca pământul nostru să poată fi exploatat și mâine?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : LudoThePotagiste și oaspeții 263