Sfaturi noi privind încălzirea casei

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Civet88
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 15/10/20, 21:02

Sfaturi noi privind încălzirea casei




de Civet88 » 16/10/20, 01:09

Bună seara
Nou înregistrat în acest sens forum.
Am nevoie de sfatul tău înțelept despre încălzire.
Anul viitor, voi construi o casă cu un singur etaj, cu cadru din lemn, de 100m2, cu un spațiu accesibil și un etaj de 40m2, cu un mezanin pe sufragerie. Va fi construit în Vosgi. Va fi foarte bine izolat cu produse pe bază de bio, tâmplărie din lemn / aluminiu în geam termopan sau triplu. În acest oraș, nu avem gaz de oraș, nu am spațiu pentru a instala un siloz pentru un cazan. pelete. Biroul de proiectare termică îmi oferă o pompă de căldură aer / apă cu podea încălzită. Nu sunt foarte convins de pompele de căldură: funcționarea în timpul iernii severe, fiabilitate, costul întreținerii. Vă mulțumim pentru feedback-ul dumneavoastră
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: sfaturi noi privind încălzirea locuințelor




de Paul72 » 16/10/20, 14:03

bonjour,

Într-adevăr, în sectorul dvs. sunt puțin sceptic, o pompă de căldură apă-apă ar fi mai eficientă, dar este mult mai scumpă și poate nu este profitabilă pentru o zonă atât de mică, precum și izolată, dacă nu încălziți și apă caldă sanitare și mai mult.
Este cu adevărat necesar să se studieze în raport cu necesitățile anuale de încălzire, până la urmă poate că pompa de căldură aer-apă se va dovedi a fi cea mai profitabilă pe tot parcursul anului, chiar dacă este foarte corectă dacă este -15
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: sfaturi noi privind încălzirea locuințelor




de phil59 » 17/10/20, 09:52

Un mic aragaz cu lemne, în plus, lemn, acolo, trebuie să fie destul de ușor de găsit?
Doar povestea frigului și a pompei care se luptă să țină aragazul cald ...

Sau aragazul cu peleți hidro, în loc de capac, acolo iei pungile .... Deci bine izolate, probabil 2 paleți pe an ....

O sobă cu peleți, este mai bine să o luați subdimensionată, astfel încât să funcționeze la maxim, dacă este un rezervor tampon mic, va fi și mai bine.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: sfaturi noi privind încălzirea locuințelor




de ENERC » 17/10/20, 19:39

O inserție sau un șemineu cu distribuție de aer cald:

Imagine

Nu este nevoie să încălzești camerele. Cel mai bun este să trimiteți orificiul de ieșire a aerului cald în baie (dușul la rece - nu rece).

Mă încălzesc doar așa și fără griji. Am doar câteva încălzitoare electrice în protecție împotriva înghețului (4 ° C)
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189

Re: sfaturi noi privind încălzirea locuințelor




de dede2002 » 18/10/20, 07:47

bonjour,

Întrucât casa nu a fost încă construită, m-aș gândi la o rezervă mare, bine izolată, de la subsol, încălzită vara cu panouri solare termice (ca la Christophe's). În plus, o sobă cu lemne sau pelete sau ambele.
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: sfaturi noi privind încălzirea locuințelor




de phil59 » 18/10/20, 13:08

Rezervorul meu tampon, 500L, l-am găsit în colțul din dreapta la 100 €, ofertă foarte bună.

La 200 € este bine, când nu ești apăsat pentru timp. Sunt mereu în căutarea unei secunde la 100 € sau 150 ...

vă permite să aveți o inerție bună și, în cazul dvs., dacă este foarte frig noaptea, acest lucru vă poate ajuta ...
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13693
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: sfaturi noi privind încălzirea locuințelor




de izentrop » 18/10/20, 16:16

Civette88 a scris:Biroul de proiectare termică îmi oferă o pompă de căldură aer / apă cu podea încălzită. Nu sunt foarte convins de pompele de căldură: funcționarea în timpul iernii severe, fiabilitate, costul întreținerii. Vă mulțumim pentru feedback-ul dumneavoastră
Într-o casă bine izolată, cu încălzire prin pardoseală, pompa de căldură este o soluție bună. A mea, temperatură scăzută dată pentru - 25 ° (rezistență electrică auxiliară încorporată). O sobă cu lemne ca rezervă și ca complement. În Vosges, lemnul este o altă resursă ieftină.

Problema fiabilității ar trebui să se îmbunătățească. A treia iarnă fără intervenție pentru mine.
0 x
Civet88
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 15/10/20, 21:02

Re: sfaturi noi privind încălzirea locuințelor




de Civet88 » 18/10/20, 19:39

dede2002 a scris:bonjour,

Întrucât casa nu a fost încă construită, m-aș gândi la o rezervă mare, bine izolată, de la subsol, încălzită vara cu panouri solare termice (ca la Christophe's). În plus, o sobă cu lemne sau pelete sau ambele.


Bună seara Dede, nu am înțeles propunerea ta. Cum o rezervă de apă încălzită vara ar putea fi folosită iarna pentru încălzire. Unde pot găsi instalația lui Christophe?
0 x
Civet88
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 15/10/20, 21:02

Re: sfaturi noi privind încălzirea locuințelor




de Civet88 » 18/10/20, 19:42

izentrop a scris:
Civette88 a scris:Biroul de proiectare termică îmi oferă o pompă de căldură aer / apă cu podea încălzită. Nu sunt foarte convins de pompele de căldură: funcționarea în timpul iernii severe, fiabilitate, costul întreținerii. Vă mulțumim pentru feedback-ul dumneavoastră
Într-o casă bine izolată, cu încălzire prin pardoseală, pompa de căldură este o soluție bună. A mea, temperatură scăzută dată pentru - 25 ° (rezistență electrică auxiliară încorporată). O sobă cu lemne ca rezervă și ca complement. În Vosges, lemnul este o altă resursă ieftină.

Problema fiabilității ar trebui să se îmbunătățească. A treia iarnă fără intervenție pentru mine.


Bună seara, mulțumesc pentru răspuns. Dar prețul instalării unui CAP nu este dat. Am în vedere instalarea unei sobe de masă cu apă caldă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: sfaturi noi privind încălzirea locuințelor




de Paul72 » 18/10/20, 21:13

Aragazul de masă ar fi, de asemenea, foarte potrivit, cred, cu o casă foarte bine izolată, are avantajul de a difuza ușor căldura în cel puțin 24 de ore, deci există un risc mai mic de supraîncălzire. Aș spune că, cu aragazul cu peleți hidro, merită, dar două dispozitive foarte diferite.
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 412