O soluție la problema mea de bule de aer din circulatorul de încălzire?

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: O soluție la problema mea a micilor bule de aer din circulatorul de încălzire?




de Flytox » 17/10/20, 23:20

Cu o instalație care gâlgâia frumos, îl întrebasem pe instalator ce putem face altceva decât să adăugăm scurgeri automate.
Mi-a explicat că în cazuri dificile a adăugat o doză de Mir (săpun lichid) în instalație ... :şoc:
Nu i-am încercat treaba, dar prin îndepărtarea celui mai zgomotos radiator din aluminiu a îmbunătățit zgomotul în general .... : Wink:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 648
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 232

Re: O soluție la problema mea a micilor bule de aer din circulatorul de încălzire?




de 44 d.Hr. » 18/10/20, 01:37

Rufele sunt un truc cunoscut și folosit de unii pentru a corecta pH-ul instalațiilor ... și uneori pentru a le proteja de coroziune.

Nu am testat niciodată.
0 x
newstarnord
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 21/01/19, 09:52
x 6

Re: O soluție la problema mea a micilor bule de aer din circulatorul de încălzire?




de newstarnord » 19/10/20, 09:23

Ei bine, cert este că acum dispozitivele de scurgere automată intră în vigoare: la un moment dat presiunea a scăzut după admisia de aer, dispozitivele de scurgere automată trebuie să fi intrat în vigoare.

Apoi am sângerat radiatoarele fără circulator la 30 °: nu mi se pare că mai era aer.
Există purjatoare automate pentru radiator cu disc de fibră pentru radiator cu conexiune 5/10: din păcate, discul trebuie schimbat la fiecare 3 ani. În 5/10 sau 1/8 de inch pentru radiatoarele mele din fontă, nu există multe alte tehnologii de scurgere automată. Așa că voi rămâne pe capcanele manuale.

Dacă nu, sigur voi pune unul pe radiatorul de oțel care trebuie să aibă o conexiune 1/2 sau 3/4.
Aceasta va fi o „securitate” în cazul în care una dintre celelalte două capcane din instalație va fi blocată.
0 x
newstarnord
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 21/01/19, 09:52
x 6

Re: O soluție la problema mea a micilor bule de aer din circulatorul de încălzire?




de newstarnord » 13/03/21, 23:20

Bine, din nou, o problemă de sângerare de 80 ° de această dată după introducerea accidentală a unui pic de aer într-un radiator :strigăt:.

Drept urmare, mi-am demontat capcanele auto „noi-vechi” având niște îndoieli. Am mai multe concluzii:

- Capcanele foarte vechi (cele originale pe care le-am înlocuit cu capcane italiene fără marca BD) au acul oxidat și, prin urmare, nu mai sunt eficiente, asta este sigur, deoarece acul nu se mai mișcă liber, sunt cu adevărat nerecuperabile, dar au fost de o design solid, cu un braț de scufundare care a activat acul atunci când plutitorul a fost coborât.

- „Noii” italieni fără marcă de la BD au un design foarte fragil: nu există tijă „de echilibru” care să acționeze un ac, ci o tijă foarte moale fixată pe o axă care ar putea fi detașată foarte ușor. Acul poate fi îndepărtat cu o cheie BTR, dar apoi separă întregul. Deci, de ce l-ați făcut amovibil?
- Cel nou de la BD care gestionează purjarea cazanului pare deja defectuos: poate pentru că îl curățasem cu oțet: depozit de oțet pe orificiul acului. În orice caz, nu mai pare suficient de „sensibil” pentru a curăța în mod eficient instalația mea în care există aer dizolvat.
- Îl schimb și acolo aud capcana activându-se când urcăm la 70 °

- După ce am văzut proiectarea acestor „mașini” trag două concluzii:

- Mai bine să cheltuiți 10 euro în loc de 7 și să aveți o capcană de marcă, cu un ac din oțel inoxidabil și o protecție mai bună împotriva coroziunii
- Mai bine nu o atinge niciodată
- Oțetul pentru a le curăța nu este neapărat o idee bună: cel vechi era ireparabil, nu era blocat de calcar, ci de-a dreptul de coroziune
- Nu vă jucați cu calitatea capcanelor, acestea sunt elemente esențiale pentru protejarea cazanului. : Idee:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 212