Îmbunătățiți rezistența sau aspectul pieselor imprimate 3D prin postprocesare?

Forum dedicat imprimării 3D: tehnologii de imprimare 3D (fdm, lcd, sla ...), hardware, software, slicere, setări, utilizare, bază de date, schimb de modele, sfaturi și trucuri, optimizare, schimb de experiențe ...
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Îmbunătățiți rezistența sau aspectul pieselor imprimate 3D prin postprocesare?




de Flytox » 28/10/20, 22:51

Lipsa fuziunii între diferitele straturi pare evidentă (în formă de „S”).

fusion.jpg
fusion.jpg (51.57 KiB) Vizualizat de 2207 de ori


Lipsa fuziunii inter-straturi se poate datora faptului că aerul ambiant este prea rece în comparație cu temperatura de topire a firelor. „Pielea” mărgelei depuse se solidifică prea repede / nu mai vrea să se îmbine cu următorul strat. Ați putea „sufla” puțin aer cald (temperatura?) În zona de cădere permanent. În cele din urmă, spun asta pentru a simplifica configurarea / depanarea mașinii dvs. : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Îmbunătățiți rezistența sau aspectul pieselor imprimate 3D prin postprocesare?




de Christophe » 29/10/20, 00:06

În ceea ce privește această parte, nu cred că este o problemă de temperatură, ci de cantitatea de material depozitată ... așa că depinde de aglomerarea feliatorului.

Pe imprimanta mea pot regla procentul de material de la 0 la 200% în timp real ... și de multe ori măresc la 150 sau 200% pentru primele straturi de aderență, doar pentru a avea un aspect frumos " pat "pentru cameră fără ajur ...

Unele părți le-am tipărit în 125-150% ... dincolo de asta poate provoca vezicule ... Evident, depinde de piesă, plastic ... și alte setări!
0 x

Reveniți la „Imprimante 3D și imprimare 3D: mașini și tehnologii, hardware, software, utilizare și optimizare”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 39