Time for the Planet, noul fond pentru cetățeni care vizează un miliard de euro pentru a salva clima

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
Eric DUPONT
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 751
Înregistrare: 13/10/07, 23:11
x 40

Re: Time for the Planet, noul fond al cetățenilor care vizează miliarde de euro pentru a salva clima




de Eric DUPONT » 27/11/20, 17:13

Cred că probabil Air Liquide și-a îmbunătățit performanța mașinilor sale încă din 1972... Sper pentru ele :| acestea spuse, nu sunt interesați să îmbunătățească eficiența producției de energie cu azot lichid, ei cred că viitorul este hidrogenul. între NTERK și puterea Highwiev, trebuie doar să aștepte timp pentru ca planeta să pună brevetele în domeniul public :P
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Time for the Planet, noul fond al cetățenilor care vizează miliarde de euro pentru a salva clima




de Christophe » 27/11/20, 17:53

Este interesant, dar departe de subiectul Time for Planet, nu?

Mai ales că Eric are deja subiectul său dedicat...
0 x
Eric DUPONT
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 751
Înregistrare: 13/10/07, 23:11
x 40

Re: Time for the Planet, noul fond al cetățenilor care vizează miliarde de euro pentru a salva clima




de Eric DUPONT » 27/11/20, 18:00

enerc ar dori să-mi predau brevetele la timp, astfel încât airliquide, engie și edf să le poată „dezvolta”.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13704
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1518
A lua legatura cu:

Re: Time for the Planet, noul fond al cetățenilor care vizează miliarde de euro pentru a salva clima




de izentrop » 27/11/20, 18:12

Christophe a scris:Problema este că obiectivul unei companii, și cu atât mai mult al unei societăți financiare holding, este mai presus de toate să câștige bani ...
Mă tem că argumentul „verde” este o mare spălare verde mai mult ...
Cum faci asta fără bani?
Obiectivul Time for the Planet este de a lansa soluții care să reducă drastic emisiile noastre de gaze cu efect de seră (GES), pentru a atinge cât mai repede posibil neutralitatea carbonului.
0 x
Eric DUPONT
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 751
Înregistrare: 13/10/07, 23:11
x 40

Re: Time for the Planet, noul fond al cetățenilor care vizează miliarde de euro pentru a salva clima




de Eric DUPONT » 27/11/20, 18:14

Christophe a scris:
Eric DUPONT a scris:Problema este mai degrabă faptul că timpul își propune să ajute inventatorii și să le ofere ceea ce este necesar pentru a-și dezvolta și produce ideea, dar că compania pe care o creează este deținută în principal de timp după achiziționarea brevetelor și a brevetelor. alegerea creatorului la sărăcie.

Cred că EDF se descurcă mai bine cu pulsul https://www.edf.fr/pulse


Aici !! Aici !! Este exact ceea ce cred !!

Există deja o rețea privată de sprijin pentru inovare în Franța, numită incubatoare, agenții regionale de asistență pentru inovare și în special BPI!

Așa că permiteți-mi să exprim câteva îndoieli cu privire la filantropie și bună pentru planeta acestei companii de Holding...

Această companie se proclamă un fond cetățean ... Bursa este un fond cetățean?


Am si eu o indoiala. planul de afaceri pentru salvarea planetei nu este la egalitate, deoarece respinge invențiile brevetate care ar putea salva planeta.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9805
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Time for the Planet, noul fond al cetățenilor care vizează miliarde de euro pentru a salva clima




de sicetaitsimple » 27/11/20, 18:20

Christophe a scris:Este interesant, dar departe de subiectul Time for Planet, nu?

Mai ales că Eric are deja subiectul său dedicat...


Nu, titlul subiectului dedicat este reductiv!

Ar trebui redenumit: „Generator de motor lichid N2 la timp pentru Planetă” sau mai clar „Generator de motor lichid N2, soluția pentru Planetă”.
0 x
Eric DUPONT
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 751
Înregistrare: 13/10/07, 23:11
x 40

Re: Time for the Planet, noul fond al cetățenilor care vizează miliarde de euro pentru a salva clima




de Eric DUPONT » 27/11/20, 18:28

da intr-adevar, si cu un obiectiv finantat in titlu, ca cei care investesc se pot imbogati.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9805
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Time for the Planet, noul fond al cetățenilor care vizează miliarde de euro pentru a salva clima




de sicetaitsimple » 27/11/20, 18:38

Eric DUPONT a scris:da intr-adevar, si cu un obiectiv finantat in titlu, ca cei care investesc se pot imbogati.


Este adevarat....

„Generator de motor lichid N2, o soluție de bile de aur pentru Planetă”? Ce crezi?
0 x
Eric DUPONT
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 751
Înregistrare: 13/10/07, 23:11
x 40

Re: Time for the Planet, noul fond al cetățenilor care vizează miliarde de euro pentru a salva clima




de Eric DUPONT » 27/11/20, 18:42

ce înseamnă asta mingea de aur?
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9805
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Time for the Planet, noul fond al cetățenilor care vizează miliarde de euro pentru a salva clima




de sicetaitsimple » 27/11/20, 18:44

Eric DUPONT a scris:ce înseamnă asta mingea de aur?


bile de aur.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 217