Time for the Planet, noul fond pentru cetățeni care vizează un miliard de euro pentru a salva clima

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Time for the Planet, noul fond al cetățenilor care vizează miliarde de euro pentru a salva clima




de Christophe » 27/11/20, 19:22

izentrop a scris:Cum faci asta fără bani?


Banii sunt DOAR PROBLEMA subiacentă a încălzirii ... problema nu poate fi soluția!

Gândește-te seara la asta și răspunde mâine ... : Mrgreen:
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Time for the Planet, noul fond al cetățenilor care vizează miliarde de euro pentru a salva clima




de izentrop » 28/11/20, 00:18

Christophe a scris:
izentrop a scris:Cum faci asta fără bani?
Banii sunt DOAR PROBLEMA subiacentă a încălzirii ... problema nu poate fi soluția!
Gândește-te seara la asta și răspunde mâine ... : Mrgreen:
Gândul tău se alătură celui al lui Moore
Da, domnule Moore, tehnologia singură nu ne va salva încă, va fi esențial să o realizăm. Nu, banii nu ne vor salva, dar trebuie investiți masiv în energii curate și în toate activitățile care vor permite ființelor umane să continue să locuiască pe planetă, care este un miracol al universului, a noastră, cea a lumii vegetale și animale.
https://www.goodplanet.info/2020/05/04/ ... ael-moore/
0 x
Eric DUPONT
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 751
Înregistrare: 13/10/07, 23:11
x 40

Re: Time for the Planet, noul fond al cetățenilor care vizează miliarde de euro pentru a salva clima




de Eric DUPONT » 29/11/20, 08:51

https://www.finance-gestion.com/vox-fi/ ... he-planet/


„... Cofondatorii
Cofondatorii renunță la îmbogățirea personală, deoarece nu așteaptă o creștere a valorii din acțiunile lor și își plafonează remunerația la 4 salarii minime: o economie semnificativă în comparație cu fondurile tradiționale. Pe de altă parte, aceștia au libera desfășurare a proiectului pe termen lung și au construit instrumentul pentru asta. Statutul T4P este cel al Société en Commandite par Action (SCA), un statut rar asociat cu interesul general (este cel al Lagardère, de exemplu), dar care asigură autonomia pe termen lung a cofondatori (partenerii generali), inamovibili și cu puteri de conducere depline: numesc directorii companiei (ei înșiși), prezidă adunarea generală a acționarilor și aprobă deciziile acesteia. Riscul lor financiar este limitat, la fel ca și remunerația lor, deoarece acțiunile lor sunt grupate într-o companie care protejează răspunderea partenerului general pentru bunurile sale personale ... "



cum este posibil să nu ai nicio valoare adăugată?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Time for the Planet, noul fond al cetățenilor care vizează miliarde de euro pentru a salva clima




de Christophe » 29/11/20, 10:52

Eric DUPONT a scris:https://www.finance-gestion.com/vox-fi/time-for-the-planet/


„... Cofondatorii
Cofondatorii renunță la îmbogățirea personală, deoarece nu așteaptă o creștere a valorii din acțiunile lor și își plafonează remunerația la 4 salarii minime: o economie semnificativă în comparație cu fondurile tradiționale. Pe de altă parte, aceștia au libera desfășurare a proiectului pe termen lung și au construit instrumentul pentru asta. Statutul T4P este cel al Société en Commandite par Action (SCA), un statut rar asociat cu interesul general (este cel al Lagardère, de exemplu), dar care asigură autonomia pe termen lung a cofondatori (partenerii generali), inamovibili și cu puteri de conducere depline: numesc directorii companiei (ei înșiși), prezidă adunarea generală a acționarilor și aprobă deciziile acesteia. Riscul lor financiar este limitat, la fel ca și remunerația lor, deoarece acțiunile lor sunt grupate într-o companie care protejează răspunderea partenerului general pentru bunurile sale personale ... "



cum este posibil să nu ai nicio valoare adăugată?


Foarte bun articol despre cum funcționează !!

Am observat că am fost înapoi, mea culpa. Îl voi insera în primul mesaj.

Prin urmare, cei 600 de euro nu sunt încă eliberați cu acest tip de companie dacă am înțeles corect.

Dar îmi imaginez că pentru creație este necesar să eliberezi o anumită cantitate din aceste 600 k € ... 10%? 30%? 50%? Nu vreau să sap în lege.

Vă reamintesc că capitalul unei companii este o DONAȚIE către aceasta de către fondatorii săi ... și în acest caz este o donație pentru toată lumea de acolo:

Se așteaptă ca cât mai mulți investitori să fie acționari T4M. Și ei renunță la orice îmbogățire personală: știu că stocul nu va crește și că compania nu va plăti dividende. Au un rol dublu, acela de a oferi bani și acela de a aproba proiecte (pe baza unei acțiuni, a unui vot) și, mai presus de toate, de a le discuta și de a le împinge. Avantajul proiectelor T4P în comparație cu cele ale fondurilor tradiționale va fi discutat, îmbunătățit și susținut de către o comunitate în creștere de acționari care vor fi vânzătorii lor, puterea lor inovatoare, clienții lor, partenerii lor ... (deoarece alte fonduri, incubatoare, business angels, organisme de investiții publice și BPI ar putea să nu facă asta ?? :şoc: Și ați văzut vreodată un agent de vânzări voluntari?)

Acțiunea este și va valora întotdeauna un euro, deoarece compania va emite permanent, o dată sau de două ori pe an, acțiuni noi la acest preț, printr-o majorare de capital, o primă este în curs, care vizează majorarea capitalului la 600.000 EUR prin integrarea declarațiilor de intenție deja colectate). Acțiunile sunt negociabile, dar după notificarea către companie care poate achiziționa sau nu (logica este că nu o face). O răscumpărare de către T4P este posibilă în termen de 10 ani, de asemenea, la un euro pe acțiune (angajamentul este moral și nu legal). Nedistribuirea dividendelor este obținută prin legi care îl trimit înapoi ... în ziua în care încălzirea globală va fi revenită la cea din era preindustrială!


Pe scurt, poți merge acolo dacă ești suficient de bogat!

Aștept cu nerăbdare să văd primul proiect susținut ...

Rămân foarte sceptic totuși ...

Pentru a răspunde la întrebarea dvs. într-un bilanț al companiei este foarte ușor să nu faceți nicio valoare adăugată ... este suficient ca în bilanț taxele să depășească încasările, prin urmare să avem un profit înainte de impozitare negativă ... și taxele includ salariile. Deci, o companie poate crea 100 de locuri de muncă și, prin urmare, bogăție, dar nu realizează nicio valoare adăugată la nivel contabil. Acesta a fost cazul Tesla pentru o lungă perioadă de timp ... și a fost cazul pentru nenumărate companii de la criza covidă ...

Cu toate acestea, piața bursieră explodează în acest moment ... dovadă că este complet deconectată de realitatea economică (dar asta știam deja) ...

Remarca dvs. mă surprinde, deoarece aveți o companie mi se pare. Contabilul tău nu ți-a explicat asta niciodată?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Time for the Planet, noul fond al cetățenilor care vizează miliarde de euro pentru a salva clima




de Christophe » 29/11/20, 10:56

În caz contrar, au existat câțiva ani câteva site-uri de finanțare specializate în investiții ecologice, dintre care cel mai faimos face parte din grupul La Poste mi se pare ...

Pentru cei mai săraci și care vor să facă un gest!
0 x
Eric DUPONT
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 751
Înregistrare: 13/10/07, 23:11
x 40

Re: Time for the Planet, noul fond al cetățenilor care vizează miliarde de euro pentru a salva clima




de Eric DUPONT » 29/11/20, 13:07

Christophe a scris:
Eric DUPONT a scris:https://www.finance-gestion.com/vox-fi/time-for-the-planet/


„... Cofondatorii
Cofondatorii renunță la îmbogățirea personală, deoarece nu așteaptă o creștere a valorii din acțiunile lor și își plafonează remunerația la 4 salarii minime: o economie semnificativă în comparație cu fondurile tradiționale. Pe de altă parte, aceștia au libera desfășurare a proiectului pe termen lung și au construit instrumentul pentru asta. Statutul T4P este cel al Société en Commandite par Action (SCA), un statut rar asociat cu interesul general (este cel al Lagardère, de exemplu), dar care asigură autonomia pe termen lung a cofondatori (partenerii generali), inamovibili și cu puteri de conducere depline: numesc directorii companiei (ei înșiși), prezidă adunarea generală a acționarilor și aprobă deciziile acesteia. Riscul lor financiar este limitat, la fel ca și remunerația lor, deoarece acțiunile lor sunt grupate într-o companie care protejează răspunderea partenerului general pentru bunurile sale personale ... "



cum este posibil să nu ai nicio valoare adăugată?


Foarte bun articol despre cum funcționează !!

Am observat că am fost înapoi, mea culpa. Îl voi insera în primul mesaj.

Prin urmare, cei 600 de euro nu sunt încă eliberați cu acest tip de companie dacă am înțeles corect.

Dar îmi imaginez că pentru creație este necesar să eliberezi o anumită cantitate din aceste 600 k € ... 10%? 30%? 50%? Nu vreau să sap în lege.

Vă reamintesc că capitalul unei companii este o DONAȚIE către aceasta de către fondatorii săi ... și în acest caz este o donație pentru toată lumea de acolo:

Se așteaptă ca cât mai mulți investitori să fie acționari T4M. Și ei renunță la orice îmbogățire personală: știu că stocul nu va crește și că compania nu va plăti dividende. Au un rol dublu, acela de a oferi bani și acela de a aproba proiecte (pe baza unei acțiuni, a unui vot) și, mai presus de toate, de a le discuta și de a le împinge. Avantajul proiectelor T4P în comparație cu cele ale fondurilor tradiționale va fi discutat, îmbunătățit și susținut de către o comunitate în creștere de acționari care vor fi vânzătorii lor, puterea lor inovatoare, clienții lor, partenerii lor ... (deoarece alte fonduri, incubatoare, business angels, organisme de investiții publice și BPI ar putea să nu facă asta ?? :şoc: Și ați văzut vreodată un agent de vânzări voluntari?)

Acțiunea este și va valora întotdeauna un euro, deoarece compania va emite permanent, o dată sau de două ori pe an, acțiuni noi la acest preț, prin majorare de capital o primă este în curs, care vizează majorarea capitalului la 600.000 EUR prin integrarea declarațiilor de intenție deja colectate). Acțiunile sunt negociabile, dar după notificarea către companie care poate achiziționa sau nu (logica este că nu o face). O răscumpărare de către T4P este posibilă în termen de 10 ani, de asemenea, la un euro pe acțiune (angajamentul este moral și nu legal). Nedistribuirea dividendelor este obținută prin legi care îl trimit înapoi ... în ziua în care încălzirea globală va fi revenită la cea din era preindustrială!


Pe scurt, poți merge acolo dacă ești suficient de bogat!

Aștept cu nerăbdare să văd primul proiect susținut ...

Rămân foarte sceptic totuși ...

Pentru a răspunde la întrebarea dvs. într-un bilanț al companiei este foarte ușor să nu faceți nicio valoare adăugată ... este suficient ca în bilanț taxele să depășească încasările, prin urmare să avem un profit înainte de impozitare negativă ... și taxele includ salariile. Deci, o companie poate crea 100 de locuri de muncă, deci bogăție, dar să nu realizeze nicio valoare adăugată la nivel contabil. Acesta a fost cazul Tesla pentru o lungă perioadă de timp ... și acesta a fost cazul pentru nenumărate companii de după criza covidă ...

Cu toate acestea, piața bursieră explodează în acest moment ... dovadă că este complet deconectată de realitatea economică (dar asta știam deja) ...

Remarca dvs. mă surprinde, deoarece aveți o companie mi se pare. Contabilul tău nu ți-a explicat asta niciodată?


chiar dacă elon musk a luat un salariu minim, compania sa valorează miliarde, dacă își vinde acțiunile, face profit.

daca la final are 10 miliarde de actiuni, fondatorii vor detine doar o mica parte din capital ??? dar va avea putere asupra sutelor de companii pe care le vor controla? ce preț trebuie să plătească atunci pentru a face parte din fondatori?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Time for the Planet, noul fond al cetățenilor care vizează miliarde de euro pentru a salva clima




de Christophe » 29/11/20, 19:49

Gata ... la acest preț vreau și eu să fiu la salariul minim câteva luni! : Mrgreen:

V-am spus de la început: este ceva în neregulă cu acest lucru ...

Avem profilurile fondatorilor?

Ce gestionează ei ca alte companii?
0 x
Eric DUPONT
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 751
Înregistrare: 13/10/07, 23:11
x 40

Re: Time for the Planet, noul fond al cetățenilor care vizează miliarde de euro pentru a salva clima




de Eric DUPONT » 04/12/20, 08:56

https://www.le-tout-lyon.fr/nicolas-sab ... 13293.html

citiți „..... Deodată, ne trezim interesul grupurilor maricare văd nu numai o idee, ci o capacitate de execuție. Noi vrem investește în companii majoritare. Acest lucru nu este neapărat bine văzut, dar credem că aduce siguranță inginerilor care conduc inovația și acționarilor care investesc, astfel încât să putem garanta sursa deschisă.

Înțelegerea, apoi, cu fondatorii și inginerii, odată ce afacerea este în funcțiune, înseamnă că aceștia ne pot scoate din acționariat. Suntem o societate comercială non-profit: nu putem distribui dividende până când misiunea nu este îndeplinită ... "


Mâine nu voi lucra cu timpul pentru planetă 8) iar în ceea ce privește stocarea energiei azotului lichid între sezon, văd doar un brevet, al meu, nu văd cum va juca timpul un rol major în lupta împotriva încălzirii ???
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Time for the Planet, noul fond al cetățenilor care vizează miliarde de euro pentru a salva clima




de Christophe » 22/12/20, 07:59

0 x
Eric DUPONT
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 751
Înregistrare: 13/10/07, 23:11
x 40

Re: Time for the Planet, noul fond al cetățenilor care vizează miliarde de euro pentru a salva clima




de Eric DUPONT » 22/12/20, 14:16

" Open source, o condiție negociabilă
În centrul abordării Time for the Planet, există și open source, o condiție impusă liderilor de proiect, adică faptul că inovațiile lor pot fi copiate de toată lumea. " Vom oferi un sistem de licențiere ceea ce va permite oricărui antreprenor din lume să copieze inovația și să o comercializeze. .... "


într-un limbaj simplu, trebuie să vă acordați brevetul, astfel încât timpul să poată vinde licențe
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 157