Interzicerea cazanelor de petrol din 2022 și a gazelor în 2021!

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6513
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1636

Re: Interzicerea cazanelor de petrol din 2022 și a gazelor în 2021!




de Macro » 27/11/20, 13:42

Christophe a scris:Ei bine, da, dar nimic de-a face cu CO2 sau fosile...



Nuclear....Nu o consideri fosila???
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Interzicerea cazanelor de petrol din 2022 și a gazelor în 2021!




de ENERC » 27/11/20, 13:48

Christophe a scris:Ei bine, da, dar nimic de-a face cu CO2 sau fosile...

Tocmai vorbeam despre capacitatea de alimentare cu energie...

În 20 de ani, dacă nu funcționează cazane pe petrol sau pe gaz în Franța... vom avea nevoie de 20 de reactoare nucleare suplimentare pentru a furniza încălzirea electrică a tuturor locuințelor din Franța!! (ordine de mărime de verificat)

Electricitatea (cu sau fara dispozitiv termodinamic) este SINGURA alternativa la gaz/petrol cu ​​LEMN si lemnul este destul de problematic in locuintele grupate...nu doar in ceea ce priveste dispozitivele de incalzire ci mai ales in ceea ce priveste combustibilul solid care este lemnul?

Totul este o chestiune de izolare – să luăm cazul din 2050 în care locuința a fost renovată la B-/C+ (100 kWh/m2/an – la vârful clasei C).
Cred că avem în jur de 20 m2 de spațiu locuibil pe locuitor (80 m2 pentru o familie de 4).
Cu 70 de milioane de locuitori, asta da 140 TWh.
Să presupunem un COP mediu de 3 pe toată perioada de încălzire. care oferă 46 TWh, sau 10% din consumul curent de electricitate pentru a încălzi pe toată lumea. Nu este suficient pentru a face o mare afacere din asta - 3 EPR dacă 100% nucleară, asta-i tot.
În plus, vom avea suport pentru rețele de încălzire, peleți, lemne și energie geotermală.

De fapt, întrebarea se pune în acești termeni: fie izolăm clădirile, fie construim bombe nucleare pentru a încălzi site de energie.
Între disconfortul curentului în cameră și confortul confortabil al unui BBC, partea mea este aleasă. : Mrgreen:
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2657

Re: Interzicerea cazanelor de petrol din 2022 și a gazelor în 2021!




de sicetaitsimple » 27/11/20, 13:55

Christophe a scris:Pe scurt, dacă se aplică aceste legi, autorizațiile pentru construirea de noi centrale nucleare trebuie semnate în termen de 5 ani.... : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

Pe scurt, mai degrabă decât interzicerea definitivă a dispozitivelor, cred că ar fi fost mai interesant de lucrat„carburanți regenerabili” alternative la gaz și păcură precum biogazul de rețea sau păcură sintetică din surse regenerabile!!
[/ B]


Tot nu ar trebui să intri în panică...

Locuințe noi reprezintă, dacă îmi amintesc bine, în jur de 1% din stocul existent pe an. Și încă consumă foarte puțină energie pentru încălzire în comparație cu media pentru această flotă existentă.

În ceea ce privește înlocuirea parcului de cazane cu combustibil, din nou aceasta nu se va face peste un an.

Pe scurt, nici nu va provoca o „explozie” a consumului de energie electrică.

În ceea ce privește biocombustibilii lichizi sau gazoși, aceștia vor fi cu siguranță foarte bine utilizați în transport sau în utilizările existente ale gazului.
0 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Interzicerea cazanelor de petrol din 2022 și a gazelor în 2021!




de ENERC » 27/11/20, 14:32

Christophe a scris:Pe scurt, mai degrabă decât interzicerea definitivă a dispozitivelor, cred că ar fi fost mai interesant să lucrăm la alternative de „combustibili regenerabili” la gaz și păcură precum biogazul de rețea sau păcură sintetică din surse regenerabile!!

Deocamdată nu sunt deloc de acord cu tine. Avem nevoie de un semnal puternic. Atâta timp cât există o alternativă, lucrările de izolare nu se vor face.
Prioritatea este de a izola.
Există încă o constrângere tehnică care este aceea că pompele de căldură aer/apă cu temperatură ridicată au performanțe slabe, iar realizarea încălzirii prin pardoseală pe echipamentele existente nu este simplă. Nu prea știu cum vom integra pompa de căldură aer/apă cu temperatură joasă în sistemul existent.
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: Interzicerea cazanelor de petrol din 2022 și a gazelor în 2021!




de Christophe » 27/11/20, 14:38

Macro a scris:
Christophe a scris:Ei bine, da, dar nimic de-a face cu CO2 sau fosile...



Nuclear....Nu o consideri fosila???


Nu, este fisionabil!! : Mrgreen:

În ceea ce privește CO2, atomul este încă mai puțin mai rău... chiar dacă nu este atât de curat cum susțin unii...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6513
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1636

Re: Interzicerea cazanelor de petrol din 2022 și a gazelor în 2021!




de Macro » 27/11/20, 14:41

Christophe a scris:
Macro a scris:
Christophe a scris:Ei bine, da, dar nimic de-a face cu CO2 sau fosile...



Nuclear....Nu o consideri fosila???


Nu, este fisionabil!! : Mrgreen:

În ceea ce privește CO2, atomul este încă mai puțin mai rău... chiar dacă nu este atât de curat cum susțin unii...


În ceea ce privește încălzirea globală...

Ce gaz este 60% responsabil pentru efectul de sera????
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: Interzicerea cazanelor de petrol din 2022 și a gazelor în 2021!




de Christophe » 27/11/20, 14:43

sicetaitsimple a scris:
Christophe a scris:Pe scurt, dacă se aplică aceste legi, autorizațiile pentru construirea de noi centrale nucleare trebuie semnate în termen de 5 ani.... : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

Pe scurt, mai degrabă decât interzicerea definitivă a dispozitivelor, cred că ar fi fost mai interesant de lucrat„carburanți regenerabili” alternative la gaz și păcură precum biogazul de rețea sau păcură sintetică din surse regenerabile!!
[/ B]


Tot nu ar trebui să intri în panică...


Oricum: toate casele noi care nu vor mai avea cazanul pe ulei (ragatic), cum o sa le incalzim in 2022? Cu o pompă de căldură geotermală la 25 € VS boiler pe ulei la 000 €? Și asta în mijlocul crizei Covid?

2022 este mâine pe termenul de construcție! Casele livrate în 2022 au ajuns acum!

ps: am intrat putin in panica pentru ca evident inlocuirea cazanelor pe gaz inca se poate dar pana cand? Articolul Echos nu este accesibil gratuit în întregime...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6513
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1636

Re: Interzicerea cazanelor de petrol din 2022 și a gazelor în 2021!




de Macro » 27/11/20, 14:44

Vă dau un indiciu.... Eu locuiesc în Tours.... Chiar între două fabrici care fac nori : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: Interzicerea cazanelor de petrol din 2022 și a gazelor în 2021!




de Christophe » 27/11/20, 14:46

Macro a scris:În ceea ce privește încălzirea globală...

Ce gaz este 60% responsabil pentru efectul de sera????


Vaporii de apă... dar care este această întrebare Macro-capcană? Tumsearch? : Mrgreen:

Jancovici spune că aburul (nuclear, fosil...) nu are nicio influență asupra încălzirii (dar sunt mai puțin sigur...mai ales la nivel local...avem un subiect foarte vechi pe acest subiect) pentru că este foarte foarte scăzută în comparație cu capacitatea de evaporare a oceanelor...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6513
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1636

Re: Interzicerea cazanelor de petrol din 2022 și a gazelor în 2021!




de Macro » 27/11/20, 14:50

Christophe a scris:Oricum: toate casele noi care nu vor mai avea cazanul pe ulei (ragatic), cum o sa le incalzim in 2022? Cu o pompă de căldură geotermală la 25 € VS boiler pe ulei la 000 €?...



Cazane pe ulei....Second hand pe Leboncon este...Intre 60 si 500€.....

Pompa de căldură la casa mamei prietenului meu.... De fapt, a costat în jur de 15.... A fost închegată timp de 000 ierni înainte să se defecteze și compania șarlatanilor se scufundase... ... .Totuși fericiți că nu au făcut-o. Nu am venit sa scot centrala pe care a trebuit doar sa rebrandez urgent
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 241