Generator electric de neutrini

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Generator electric de neutrini




de Exnihiloest » 28/11/20, 17:00

Este deja dificil să le detectăm și acolo energia cinetică a neutrinilor ar putea fi recuperată datorită grafenului și să furnizeze energie electrică nelimitată.



Prezintă un demonstrator la minutul 9. Nu știm puterea, dar tensiunile sunt de ordinul voltului / elementului.

Sună serios, dar nu-mi vine să cred.
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Generator electric de neutrini




de ABC2019 » 29/11/20, 00:21

La prima vedere mi se pare grotesc dar nu am vizionat videoclipul, îl voi vedea mâine.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13713
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: Generator electric de neutrini




de izentrop » 29/11/20, 01:26

La fel ca L'ami Raoult, ei preferă să publice pe youtube decât pe publicații științifice, ceea ce spune totul : Twisted:
Mai mult, vicepreședintele este bine cunoscut în acest mediu tulburat https://neutrino-energy.com/scientific-advisory-board/ : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Generator electric de neutrini




de ABC2019 » 29/11/20, 05:38

Exnihiloest a scris:Prezintă un demonstrator la minutul 9. Nu știm puterea, dar tensiunile sunt de ordinul voltului / elementului.

Sună serios, dar nu-mi vine să cred.


brusc m-am uitat doar la minutul 9. Este doar pucul mare, măsoară o tensiune pe o simplă foaie metalică. Nu știu de unde vine tensiunea, dar este strict imposibil să provină de la neutrini, este o mare prostie pentru catch-gogos. Nici o explicație științifică nu a fost prezentată nicăieri pe site-ul lor, mai mult sau mai puțin tâmpit new age ... este doar ceva pentru eclectron.

NB: prezența eclectronului (și JOE) pe aceasta forum este foarte instructiv, deoarece demonstrează că statistic proporția oamenilor gata să creadă orice aiureală și refuză absolut să renunțe în ciuda tuturor argumentelor raționale prezentate lor este departe de a fi neglijabilă în populație, ceea ce este mai mult decât suficient pentru a explica succesul tuturor acestor reclame.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Generator electric de neutrini




de eclectron » 29/11/20, 08:48

ABC2019 a scris:
Exnihiloest a scris:Prezintă un demonstrator la minutul 9. Nu știm puterea, dar tensiunile sunt de ordinul voltului / elementului.

Sună serios, dar nu-mi vine să cred.


brusc m-am uitat doar la minutul 9. Este doar pucul mare, măsoară o tensiune pe o simplă foaie metalică. Nu știu de unde vine tensiunea, dar este strict imposibil să provină de la neutrini, este o mare prostie pentru catch-gogos. Nici o explicație științifică nu a fost prezentată nicăieri pe site-ul lor, mai mult sau mai puțin tâmpit new age ... este doar ceva pentru eclectron.

NB: prezența eclectronului (și JOE) pe aceasta forum este foarte instructiv, deoarece demonstrează că statistic proporția oamenilor gata să creadă orice aiureală și refuză absolut să renunțe în ciuda tuturor argumentelor raționale prezentate lor este departe de a fi neglijabilă în populație, ceea ce este mai mult decât suficient pentru a explica succesul tuturor acestor reclame.

În formular:
Tu și prietenul tău exnihilo lupți împotriva morilor de vânt pe care le construiești de la zero: îți asumi din timp ce gândesc ceilalți și asta cu atât mai ușor cu cât nu-i asculți pe alții
Pe scurt, lupți împotriva propriilor tale amăgiri personale.
Azilul nu este departe ...

Confundați deschiderea inițială a minții științifice cu credința în orice.

Dragă ABC Deci iată-te din nou pentru un maraton de 1000 de posturi, ca și pentru fluctuațiile termice, mare Barenboim de termodinamică pe care știi că este : Mrgreen: ?
Nu prejudecă oamenii, le observ acțiunile.
Lucrat manual, pot trage concluzia că sunteți două exemplare frumoase de c..s vechi.

Practic: nu vorbesc cu (2) idioți care îi educă. : Mrgreen:

Și vă mulțumesc că mi-ați reamintit să nu mai vin la econo, uneori uit ...
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Generator electric de neutrini




de ABC2019 » 29/11/20, 09:16

eclectron a scris:Tu și prietenul tău exnihilo lupți împotriva morilor de vânt pe care le construiești de la zero: îți asumi din timp ce gândesc ceilalți și asta cu atât mai ușor cu cât nu-i asculți pe alții
Pe scurt, lupți împotriva propriilor tale amăgiri personale. .

argumentul dvs. ar fi în totalitate admisibil dacă ați da un exemplu precis și concret al ceea ce numiți una dintre „iluziile mele personale”.

Delir = Tulburare psihică a unei persoane care a pierdut contactul cu realitatea, care percepe și spune lucruri care nu sunt de acord cu realitatea sau dovezile, indiferent de consistența lor internă.

Ce ar fi atunci „evident incompatibil cu realitatea”? :şoc:
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Generator electric de neutrini




de ABC2019 » 29/11/20, 09:50

Ei bine, am urmărit videoclipul, confirm: este o tâmpenie mare de la A la Z.
Tipul intervievat în mijlocul videoclipului este Paul Thibaudo, același semnatar ca faimosul articol despre conversia energiei termice prin grafen. Se pare că nu mai vorbește despre conversia energiei termice monotermale, i-am explicat în cele din urmă că nu poate funcționa, așa că s-a întors la neutrini? : Mrgreen: În orice caz, l-am pus pe lista oamenilor de știință fututi.
Apoi, videoclipul devine entuziasmat de faptul că am arătat că neutrinii au masă și, prin urmare, au energie cinetică! eh coco, asta e relativitatea de bază, toate particulele au energie, chiar și cele care nu au masă! unele sunt numite fotoni, iar plantele le folosesc pentru energie de doar 4 miliarde de ani și chiar pot produce curenți electrici!

nu ne pasă cu adevărat de masă, ceea ce contează este energia, iar apoi ceea ce se numește secțiunea transversală de interacțiune, iar secțiunea neutrino este ridicol de mică, miliarde de miliarde de ori mai mici decât cea a fotonilor !

Există încă ceva care cred că este ușor de înțeles: luați orice truc pentru a face electricitate (panou fotovoltaic, centrală nucleară, termică, turbină eoliană etc ...) face o anumită putere. Acum luați același fenomen, dar fără a încerca să extrageți electricitate din el: toată energia consumată se va transforma în cele din urmă în căldură, nu? cu alte cuvinte , nu se poate trage mai multă energie electrică decât ceea ce ar produce sistemul ca căldură dacă nu s-ar încerca să producă electricitate.



Și uneori, când se transformă în căldură, se simte rău:

Imagine

https://www.koreus.com/video/eolienne-f ... fumee.html

Deci: în opinia dumneavoastră: ce ordine de mărime este puterea termică eliberată de neutrini care interacționează cu o foaie de metal sau chiar cu întregul Pământ?
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Generator electric de neutrini




de moinsdewatt » 29/11/20, 11:37

ABC2019 a scris:NB: prezența eclectronului (și JOE) pe aceasta forum este foarte instructiv, deoarece demonstrează că statistic proporția oamenilor gata să creadă orice aiureală și refuză absolut să renunțe în ciuda tuturor argumentelor raționale prezentate lor este departe de a fi neglijabilă în populație, ceea ce este mai mult decât suficient pentru a explica succesul tuturor acestor reclame.


+1
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Generator electric de neutrini




de moinsdewatt » 29/11/20, 14:56

ABC2019 a scris:Ei bine, am urmărit videoclipul, confirm: este o tâmpenie mare de la A la Z.
Tipul intervievat în mijlocul videoclipului este Paul Thibaudo, același semnatar ca faimosul articol despre conversia energiei termice prin grafen. Se pare că nu mai vorbește despre conversia energiei termice monotermale, i-am explicat în cele din urmă că nu poate funcționa, așa că s-a întors la neutrini? : Mrgreen: În orice caz, l-am pus pe lista oamenilor de știință fututi.



Paul Thibado.

Vezi aici din mai 2020 https://neutrino-wiki.com/physicists-ju ... ss-energy/

Pentru mine este un om de știință care se rătăcește.
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2221
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Generator electric de neutrini




de phil59 » 29/11/20, 16:37

Nu cu mult timp în urmă, cât a durat să „recunoaștem” „undele radio”.

Cum a fost primit, fără o explicație reală de la A la Z de ce și cum ...?
1 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 182