Confidențialitate: informațiile dvs. personale pe rețelele sociale și în alte părți: comparație Facebook, Google, Amazon, Instagram ...

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Informațiile dvs. personale pe rețelele sociale și în alte părți: comparație Facebook, Google, Amazon, Instagram ...




de Christophe » 05/04/21, 08:48

izentrop a scris:Nu sunt sigur că Fessebouc știe la fel de multe despre noi, trebuie să aibă o mulțime de date greșite. Oamenii completează ceva în curiculumul lor?


Număr de telefon de 20 de milioane ... este un fleac pentru apărătorul lobby-urilor ...

0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Informațiile dvs. personale pe rețelele sociale și în alte părți: comparație Facebook, Google, Amazon, Instagram ...




de Christophe » 05/04/21, 08:50



Screenshot_2021-04-05 Screenshot_2021-04-04-à-20 webp (imagine WEBP, 1792 × 1204 pixeli) - Redimensionat (75%). Png
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Informațiile dvs. personale pe rețelele sociale și în alte părți: comparație Facebook, Google, Amazon, Instagram ...




de izentrop » 05/04/21, 09:03

N-am dat-o niciodată pe a mea, dar devine obișnuit ca oamenii să vă ceară în siguranță. Pentru twitter este obligatoriu.

În acest moment primesc apeluri publicitare în fiecare zi. Numere pe lista neagră, dar care se schimbă în fiecare zi, pe telefon fix și mobil.
Aș rămâne acolo din nou ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Informațiile dvs. personale pe rețelele sociale și în alte părți: comparație Facebook, Google, Amazon, Instagram ...




de Christophe » 05/04/21, 09:19

Deci, evident: rețelele asociate au doar informațiile care le sunt date ... neapărat ...

cu excepția faptului că aceste informații pot fi date de alții (inteligența umană sau artificială), prin cookie-uri sau istoricul dvs. de navigare sau chiar prin orice cookie de date dintr-o aplicație ... Evident, datele native ale smartphone-ului sau aplicațiile de la terți sunt, de asemenea, pufnite continuu (de ce credeți că FB este instalat implicit pe orice smartphone oficial vândut în Europa ???)!

Acum câțiva ani, FB a cerut să vă identifice prietenii pe câteva fotografii atunci când vă conectați, pentru a fi sigur că îi cunoașteți în viața reală !!

Aceasta se numește din încălcarea confidențialității prin proxy!

Nu știu dacă un RS îndrăznește deja să ceară numărul unuia dintre „prietenii” tăi, dar este destul de posibil ...oricum o are prin smartphone-ul tău !! O da...

ps: priviți partea de sus a meniului orizontal https://www.econologie.com/ Am făcut o mică optimizare socială! : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Informațiile dvs. personale pe rețelele sociale și în alte părți: comparație Facebook, Google, Amazon, Instagram ...




de Obamot » 05/04/21, 09:28

) Am deschis un cont Twitter și FB într-un moment în care nu aveau nevoie de un număr de telefon. pentru "verificarea identității pentru securitatea noastră”(De fapt, pentru a controla cine eram oricum ...! Benzi de mincinoși ...)

Apoi, FB a introdus insidios „pasul de verificare” prin telefonul mobil, blocând temporar contul. ”Pentru siguranța noastră”Sub pretextul „Să fi detectat o activitate neobișnuită” acces la cont. Ceea ce este obținerea ilegală de informații private ... Deci, am un cont FB, dar încă blocat și un cont twitter activ, dar nu verificat, până în ziua când ... : Cheesy: : Cheesy:

Dar cred că odată cu încrucișarea schimbului de date între operatori / furnizori (realizat de roboți fără știrea tuturor (în special efectuat de organizații precum NSA), anumite sfere de informații știu totul despre toată lumea, de foarte mult timp. Tot ce aveți nevoie este un judecător care să aibă acces la aceste date și la legislația ad hoc care le autorizează (cum ar fi „legile antiteroriste” sau alte legi de ucidere a libertății care ar putea veni ...)
Dernière édition alin Obamot 05 / 04 / 21, 09: 34, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Informațiile dvs. personale pe rețelele sociale și în alte părți: comparație Facebook, Google, Amazon, Instagram ...




de Christophe » 05/04/21, 09:30

Obamot a scris:Apoi, FB a introdus insidios „pasul de verificare” prin telefonul mobil, blocând temporar contul. ”Pentru siguranța noastră”Sub pretextul „Să fi detectat o activitate neobișnuită” acces la cont. Ce este obținerea ilegală de informații private ... Deci, am un cont FB, dar încă blocat : Cheesy:


Da, bine, aceasta este o altă metodă de invazie a vieții private de către rețelele asociate! : Evil: : Evil:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Informațiile dvs. personale pe rețelele sociale și în alte părți: comparație Facebook, Google, Amazon, Instagram ...




de Obamot » 05/04/21, 09:35

Am editat paragraful +1. Cu siguranță este mai rău decât crezi. : Evil:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Informațiile dvs. personale pe rețelele sociale și în alte părți: comparație Facebook, Google, Amazon, Instagram ...




de Christophe » 05/04/21, 09:42

Sigur că e mai rău!

Nu mai am nicio încredere sau iluzie cu privire la protecția vieții private de câțiva ani prin aceste 2 experiențe personale:

științe-și-tehnologii / experiența-aloe-vera-sau-cum-ascultă-telefonul-tău-google-t16145.html

electricitate-electronică-informatică / remarketing-retargeting-amazon-schimbul-informațiilor-dvs.-cu-facebook-și-google-t15158.html

Pe de altă parte, RGPD și CNIL sunt fraude intelectuale. Îi supără pe micii administratori web ... și pleacă violurile recurente ale GAFA persistă și chiar cresc (ai văzut vreodată un banner de consimțământ pe Amazon, Twitter sau Facebook ???? Eu niciodata !!)

De fapt, GDPR este doar o chestiune de păstrare a aparențelor asupra iluziei protecției vieții private, dar răul continuă ... și chiar se înrăutățește pentru atotputernicia imperiilor web!

Deci Takeout? Cine a încercat? : Mrgreen:
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Informațiile dvs. personale pe rețelele sociale și în alte părți: comparație Facebook, Google, Amazon, Instagram ...




de Obamot » 05/04/21, 10:06

Christophe a scris:este doar o chestiune de a păstra aparențe în iluzia protecției vieții private, dar răul continuă ... și chiar se înrăutățește pentru puterea atotputernică a imperii web!
Te referi la v-imperii? : Twisted:

Christophe a scris: Deci Takeout? Cine a încercat? : Mrgreen:
Ah, nu, atunci, dau toate informațiile eronate posibile și imaginabile pentru a înșela această colectare ilegală de date și încălcarea vieții private. Cu excepția excepțiilor, toate conturile mele sunt putrezite cu informații false și date eronate, cu greșeli de scriere intenționate în numele străzilor, numele meu, biometria mea, data nașterii și multe altele ... Dacă toată lumea ar face asta, ar face colecția lor inutilizabilă.

Este amuzant când primesc e-mailuri cu datele mele înclinate, știu imediat de unde provin și cine mi-a vândut datele, mă amuză foarte mult, mai ales că sunt cutii poștale „împrumutate” : Cheesy:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 142