Covid-19 și gripa spaniolă: am învățat lecțiile din 1920?

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Covid-19 și gripa spaniolă: am învățat lecțiile din 1920?




de Obamot » 06/03/21, 20:24

Flop mare și fără scuze, ca de obicei .... Dar pe măsură ce îți suflai nasul ABC2019 !!! magnific... : Cheesy: :D : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14823
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Covid-19 și gripa spaniolă: am învățat lecțiile din 1920?




de GuyGadeboisTheBack » 06/03/21, 20:35

ABC2019 a scris:
Obamot a scris:O altă dovadă a incompetenței dvs. în materie, pH-ul din sânge este absolut stabil, altfel puteți muri. PH-ul care poate varia este pH-ul urinei ...

ah ok, asta trebuie să fie, atunci, pisică-oțet ...

Ah ok, acesta este noul tău unghi de atac? După „guru-ul este supărat”, apare „pisică de oțet”. Ok, iau notă. Din ce în ce mai jalnic.
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Covid-19 și gripa spaniolă: am învățat lecțiile din 1920?




de Janic » 07/03/21, 07:54

se va grăbi repede la AFIS pentru a găsi argumente eronate acolo și în cel mai bun caz pe Wikipedia în copiere și lipire a cărora își va atribui cunoștințele! ... ca Pastor idolul său! : Twisted:
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Covid-19 și gripa spaniolă: am învățat lecțiile din 1920?




de Obamot » 11/03/21, 20:06

Nu, nu am învățat lecțiile în toate domeniile, inclusiv:
manipularea mass-media de către companiile farmaceutice


Janic a scris:... ca Pastorul idolului său! : Twisted:

Mică retrospectivă ... în 1976, au jucat pe teama de 20 de milioane de morți din cauza gripei spaniole!



Istoria se repetă, în 2010 ... același scenariu ....



De data aceasta, agenții farmaciilor au găsit o modalitate de a instala curbele epidemiologice ... și cauzele morții! Dar de data aceasta, unii dintre agenții lor au vândut siguranța recunoscând că au trecut mai bine de zece ani de când autoritățile sanitare au fost infiltrate. Cel puțin doi au murit din această cauză „misterios”, chiar autorul testelor PCR și un fost VRP al farmaciilor din SUA, Brandy Vaughan sante-pollution-prevention/vaccinations-et-sante-pour-ou-contre-t11411-890.html?hilit=d%C3%A9c%C3%A9d%C3%A9e#p423958
Și niciun vaccin nu a oprit gripa până în prezent!

Această pseudo criză a sănătății este mai presus de toate o criză de manipulare și dezinformare a mass-media, că cel puțin toată lumea este de acord cu acest lucru, pro-vaxx acuzând anti-vaxx de conspirație și invers (de legături de interese ...)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Covid-19 și gripa spaniolă: am învățat lecțiile din 1920?




de Christophe » 23/09/21, 12:34

Tocmai a ieșit ... comparație a deceselor gripei spaniole VS Covid, îmi imaginez, sper că este pe aceeași durată a pandemiei (răspuns: Oh, nu! Deci, în cele din urmă, covidul va fi mult mai rău .. .măcar în SUA ...):

covid_vs_spanish_flu.jpg
covid_vs_grippe_espagnole.jpg (54.56 KiB) Vizualizat de 1678 de ori




https://www.lexpress.fr/actualite/socie ... 58868.html

Acest lucru este, de asemenea, interesant pentru cei care minimizează COVID:

covid-19-and-other-epidemics-related-deaths.jpeg
death-related-to-covid-19-et-ad-autres-epidemics.jpeg (34.72 KiB) Vizualizat de 1673 ori
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Covid-19 și gripa spaniolă: am învățat lecțiile din 1920?




de Christophe » 23/09/21, 12:36

La urma urmei, este vorba de 50 de milioane de euro pentru gripa spaniolă? Aveam în minte 20 M ... la naiba!
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Covid-19 și gripa spaniolă: am învățat lecțiile din 1920?




de ABC2019 » 23/09/21, 12:38

Christophe a scris:Tocmai a ieșit ... comparație a deceselor gripei spaniole VS Covid, îmi imaginez, sper că este pe aceeași durată a pandemiei (răspuns: Oh, nu! Deci, în cele din urmă, covidul va fi mult mai rău .. .măcar în SUA ...):

Ar fi totuși necesar să ne raportăm la populație, care a crescut mai mult în SUA decât în ​​Franța în această perioadă.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14823
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Covid-19 și gripa spaniolă: am învățat lecțiile din 1920?




de GuyGadeboisTheBack » 23/09/21, 12:40

Christophe a scris:La urma urmei, este vorba de 50 de milioane de euro pentru gripa spaniolă? Aveam în minte 20 M ... la naiba!

Da, dar în 1918, nu erau încă 2 miliarde de locuitori pe pământ. Deci, suntem departe de aceeași mortalitate cu covidul.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Covid-19 și gripa spaniolă: am învățat lecțiile din 1920?




de Christophe » 23/09/21, 12:42

! corect

Vaca pe care am reușit-o de acord asupra unui punct!

8) 8) 8)

După ce unii oameni vor spune că viața este neprețuită și că un mort este un mort ...

ps: pe acest grafic ar fi interesant să adăugați * decese cauzate de malnutriție și junk food (aproximativ 35 de milioane de decese pe an pentru fiecare) ... consecințe directe ale capitalismului! A, nu, deci nu putem spune asta !! Mai ales pentru a nu critica zeul profit !! Sehr Verbotten!

* dar până la urmă nu pentru că nu s-ar încadra pe scară ... absolută sau relativă! : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Covid-19 și gripa spaniolă: am învățat lecțiile din 1920?




de Obamot » 23/09/21, 14:10

Christophe a scris:
Este, de asemenea, interesant pentru cei care minimizează COVID

Nu este nimic de minimizat sau isterizat, există de publicat, de găsit cifrele corecte ...

Fără a vrea să fie categorici, la vremea respectivă, oamenii aveau o imunitate mai bună, pe de altă parte, era o situație de epuizare a populației după primul război mondial, iar oamenii nu își mâncau toți satul și nu știau cu adevărat ce i-a făcut să moară, astăzi știm mai bine.

Pe de altă parte, recent, a existat o creștere a speranței de viață (în ultimii zece ani), dar covidul a avut un impact vizibil asupra opririi nete a acestei tendințe (ei bine, da, există un moment când este timpul să du-te ...)

La momentul gripei spaniole, nu existau aceleași „ecosisteme virale” și în prezent există 80% din patologii care duc la comorbidități ... deci nu este comparabil. Ca dovadă a mâncării nedorite din SUA care duce la cinstatul studiului, la urma urmei nu este pentru prune!

Și nu uitați că am păstrat virusul gripei spaniole în memoria imună (și da ...), comparația este, așadar, relativ învechită.

Fără a ne înșela prea mult, iată, printre altele, tipul de aspecte „rezonabile” pe care ar fi bine să le interpretăm pentru a stabili statistici comparative corecte: parcurgerea puzzle-ului ponderărilor și nu doar ... compararea cifrelor brute!
Dernière édition alin Obamot 23 / 09 / 21, 14: 18, editate 1 ori.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 268