Iarna 2021 vitamine

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Vitaminele iarna 2021




de Biobomb » 20/01/22, 23:56

Încep să mă gândesc la alegerea lor pentru noul sezon. iată o fotografie de azi în care Agrias abia germinează în subsolul meu, după mai bine de 5 luni de depozitare.
DSC00910.JPG
Dernière édition alin Biobomb 21 / 01 / 22, 00: 02, editate 1 ori.
0 x
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Vitaminele iarna 2021




de Biobomb » 20/01/22, 23:59

Doris a scris:
Luna de miere tot in acelasi catalog, ei bine, acolo am folosit anul acesta pentru rezistenta la mucegai.


Ai fost multumit de el? Cum au rezistat mucegaiului? Acasă erau dezamăgitori din cauza mucegaiului.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Vitaminele iarna 2021




de Doris » 21/01/22, 08:33

Biobombe a scris:
Doris a scris:
Luna de miere tot in acelasi catalog, ei bine, acolo am folosit anul acesta pentru rezistenta la mucegai.


Ai fost multumit de el? Cum au rezistat mucegaiului? Acasă erau dezamăgitori din cauza mucegaiului.

Ne-am înțeles greșit, încă nu vă pot spune, spunând anul acesta, vorbesc de 2022, deci un răspuns în câteva luni. Și amintiți-vă, Honey Moon se vinde ca fiind moderat rezistent, iar Defiant este citat pe mai multe site-uri ca fiind foarte rezistent, vom vedea. Dacă este, degeaba facem noduri în creier și va fi o boală cu presiune foarte scăzută a mucegaiului.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Vitaminele iarna 2021




de Did67 » 21/01/22, 11:26

Ah, asta îmi scăpase în trecut...

Defiant este evaluat drept „ultra-durabil”. Mi-am gestionat prost plantele, până la urmă am avut doar un picior, călare pe acoperișul roșiilor și pe exterior. Care a rezistat „destul de bine”. Dar spre comparație, Maestria, clasificată și ca rezistentă, a fost arsă de sus în jos, inclusiv fructele.

Un lucru despre care am vrut să vorbesc în al 3-lea videoclip despre blana târzie este că am observat diferențe uriașe între atacurile de fructe! De exemplu, trandafirul Bernei, picioarele au fost arse (în afară). Dar fructele intacte, s-au copt. Măcelar însângerat, aceleași împrejurări: piciorul pârjolit și rodul pârjolit... Atât de măiest, piciorul destul de pârjolit, dar fructele la început nu, apoi s-au dus și acolo. din Bérao, picioare arse (intotdeauna afara, am rezistat bine sub acoperis), dar fructele intacte...

Avertisment: nu i-am dat atenție, dar Defiant are o creștere hotărâtă. Așa că se oprește odată atins cei 80 cm/1 m. Am făcut prostia de a o tăia ca pe un nedeterminat...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Vitaminele iarna 2021




de Did67 » 21/01/22, 11:29

Biobombe a scris:Încep să mă gândesc la alegerea lor pentru noul sezon. iată o fotografie de azi în care Agrias abia germinează în subsolul meu, după mai bine de 5 luni de depozitare.


Cred că am vorbit despre asta, despre acest criteriu de conservare, despre care vorbim atât de puțin și care este totuși esențial.

Unele site-uri pun o notă - astfel încât să puteți alege cu bună știință. Nu-mi amintesc dacă a fost menționată Agria?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Vitaminele iarna 2021




de Did67 » 21/01/22, 11:36

Doris a scris: Dacă este, degeaba facem noduri în creier și va fi o boală cu presiune foarte scăzută a mucegaiului.


Nu știi niciodată care va fi anul.

De altfel, cei care dau lecții și alți poeți de rețete gata făcute spun mereu după aceea ce ar fi trebuit făcut...

Tactica mea va rămâne aceeași ca anul trecut:

- unele foarte timpurii în seră; dintre care aproximativ jumătate sunt altoiți (sunt mereu în același loc, așa că mă feresc de bolile solului)

- la producţia normală, un amestec de soiuri „degustatoare” care se remarcă (Coeur de boeuf şi altele) şi/sau soiuri de colecţie, şi soiuri „sigure” (ultrarezistente, productive etc.) inclusiv soiuri de coulis (carnoase); iar aici, o parte altoită și o parte de sine stătătoare (nu altoiesc totul pentru că... mi-e dor de altoi; iar în afara acoperișului de roșii, aplic o rotație - așa că nu prea folosește: mă gândesc mereu la desăvârșirea lenei - „de ce fă dacă nu a face este atât de eficient!")

Și în fiecare lot, am o anumită diversitate (trebuie să am vreo cincizeci de soiuri - resturi de pliculețe, autoproducție, cadouri...)... E prea mult pentru un leneș (gestionarea etichetelor și a tot și tot).. .
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: Vitaminele iarna 2021




de Julienmos » 21/01/22, 13:09

agria este una dintre preferatele mele, alături de alte două soiuri (calitate culinară - conservare):
-desiree (anul 3)
- marabel (nu a fost încă încercat, dar vecinul nu spune decât lucruri bune despre asta)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Vitaminele iarna 2021




de Doris » 21/01/22, 13:14

Did67 a scris:
Un lucru despre care am vrut să vorbesc în al 3-lea videoclip despre blana târzie este că am observat diferențe uriașe între atacurile de fructe! De exemplu, trandafirul Bernei, picioarele au fost arse (în afară). Dar fructele intacte, s-au copt. Măcelar însângerat, aceleași împrejurări: piciorul pârjolit și rodul pârjolit... Atât de măiest, piciorul destul de pârjolit, dar fructele la început nu, apoi s-au dus și acolo. din Bérao, picioare arse (intotdeauna afara, am rezistat bine sub acoperis), dar fructele intacte

La fel la mine acasă. Rose de Berne Îmi pierdusem speranța de a o mânca, dar nu, picioarele dureroase, dar fructul intact. Chiar și în august am avut surpriza plăcută, datorită vremii mai calde și mai uscate, să văd lăstari noi pe plante care credeam că s-au pierdut, iar fructele au avut timp să se coacă pe acești lăstari noi. Pentru de beraos a fost același lucru. În categoria acestor surprize foarte frumoase și fripturile de Beafsteak. Cele trei plante de maestria pe care le-am achiziționat au fost primele care au cedat mucegaiului, dar fructele au fost neafectate și s-au maturizat.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Vitaminele iarna 2021




de Doris » 21/01/22, 13:25

Did67 a scris:Nu știi niciodată care va fi anul.

De altfel, cei care dau lecții și alți poeți de rețete gata făcute spun mereu după aceea ce ar fi trebuit făcut...

Tactica mea va rămâne aceeași ca anul trecut

Unii dintre acești profesori au lansat videoclipuri cu înălbirea roșiilor lor vara trecută. Astfel este foarte ușor să dai lecții. Nu am simțit niciodată nevoia unei strategii anti-mucegai aici, și dacă e doar pentru că m-am îndrăgostit și îmi place, nici în 2022 n-aș face-o, în ciuda experienței din 2021: în sfârșit am recoltat chiar și câteva mai multe roșii în 2021 decât în ​​2020, cu foarte puțin efort. Dar aici, îmi place să mă joc puțin, iar acoperișul roșiilor îmi va servi și ca adăpost, precum și pentru legume iarna.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Vitaminele iarna 2021




de Did67 » 21/01/22, 13:32

Depun acest document, cu tabelul de la final, din care rezultă că în teste, anumite soiuri recomandate întotdeauna ca „rezistente” sunt, în testele corect efectuate, clasificate drept „foarte insuficiente” - Maestria, Fandango, Prévia sau Legend

https://www.biowallonie.com/wp-content/ ... r-2017.pdf

[Pentru informare, coloanele „GZ” din histograma situată înainte este „Green Zebra”, folosită de fiecare dată ca control... Deci înălțimea barelor „figurează” sensibilitatea. Fiecare varietate este comparată cu „GZ”... Mi-a luat mult timp să-l obțin!]
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 236