Iarna 2021 vitamine

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Vitaminele iarna 2021




de Janic » 06/02/22, 10:54

Eh da. Până în 1956, copiii puteau bea până la jumătate de litru de vin, cidru sau bere la fiecare prânz la cantină... și o făceau cu voioșie! https://www.pariszigzag.fr/secret/histo ... cantina
da, alcoolismul timpuriu pentru a deveni bărbat, unul adevărat, fiind capabil să-și înghită cei doi litri de Gévéor pe zi și alte otrăvuri care conțin doar câțiva struguri. Am cunoscut și experimentat asta!
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Vitaminele iarna 2021




de Moindreffor » 06/02/22, 11:44

Janic a scris:
Eh da. Până în 1956, copiii puteau bea până la jumătate de litru de vin, cidru sau bere la fiecare prânz la cantină... și o făceau cu voioșie! https://www.pariszigzag.fr/secret/histo ... cantina
da, alcoolismul timpuriu pentru a deveni bărbat, unul adevărat, fiind capabil să-și înghită cei doi litri de Gévéor pe zi și alte otrăvuri care conțin doar câțiva struguri. Am cunoscut și experimentat asta!

și vedem cu adevărat unde te-a dus, înțelegem totul acum
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Vitaminele iarna 2021




de Doris » 09/02/22, 19:18

Biobombe a scris:[

Nu departe de un 20aine, rezultat al unei semănături de 2 ori 6 m.
Momentan suntem la jumătatea recoltei.
O voi spune din nou: nu este într-adevăr știință rachetă să cultivi aceste rădăcini și apoi să le transformi în andive departe de lumină.

Și din partea mea nu pot decât să încurajez această cultură, pentru iubitorii de andive, desigur, și chiar și în sud. Peste ceva timp voi posta fotografii cu andive, obținute din rădăcini de la semănatul de primăvară 2021, din rădăcini de la semănatul 2020, care nu au înflorit niciodată, când erau în al doilea an, și din rădăcini de la semănatul anului 2020, care au înflorit în 2021. A treia categorie va da dupa parerea mea mai degraba andive, pentru celelalte pare mai bine, dar de vazut. Chestia cu andivele în climat blând sau cald este că acestea trebuie cultivate aproape ca o cultură perpetuă: în funcție de an, vor fi câteva rădăcini gata de recoltat în toamna aceluiași an, iar în caz contrar trebuie să pleci. A face. Cu siguranță n-aș avea niciodată ca Biobombe douăzeci de găleți în același an, dar întotdeauna suficiente pentru a mă trata. In 2022 o sa incep in curand semanatul, si ca aceasta leguma din Nord se comporta foarte bine aici, ei bine, voi dubla, vad tripla suprafata.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Vitaminele iarna 2021




de Did67 » 09/02/22, 19:30

Doris a scris:... din rădăcinile răsadului 2020, care nu au înflorit niciodată, deși erau în al doilea an, ...


Deci, dacă am înțeles bine, semănate în 2020, au crescut, ai lăsat în pământ în iarna 2020/2021, apoi au crescut pe tot parcursul sezonului 2021, iar tu ai lăsat în pământ în iarna 2021/2022 ??? ?

Sau ai recoltat toamna si o forțezi acum?

[Iarna dumneavoastră poate să nu fi fost suficient de aspră și, prin urmare, „cerința de frig” necesară pentru vernalizare nu a fost îndeplinită.
Vorbim aici despre temperaturi sub 15°C timp de câteva săptămâni: https://www.agrimaroc.net/2018/05/23/886/
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Vitaminele iarna 2021




de Doris » 09/02/22, 22:47

Did67 a scris:
Deci, dacă am înțeles bine, semănate în 2020, au crescut, ai lăsat în pământ în iarna 2020/2021, apoi au crescut pe tot parcursul sezonului 2021, iar tu ai lăsat în pământ în iarna 2021/2022 ??? ?


Da, am recoltat la inceputul lunii ianuarie, deci toamna 2020 a fost toamna, nu am recoltat, toamna 2021 a fost buna, de marimea unor morcovi frumosi, dar am fost absent, sau prea ocupat la serviciu sau a plouat prea mult, si Am recoltat foarte târziu. Acolo trebuie să fie două săptămâni, că le-am pus în forță. Și cred că clima prea blândă de aici trebuie să-și inverseze ciclul.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Vitaminele iarna 2021




de Biobomb » 13/02/22, 00:05

DSC00934.JPG

Scarolele noastre din acest an se comportă în ramele lor mult mai bine decât anul trecut.
Amestecate cu italiană și rucola dau salate de iarnă la vârf.
In curand voi face un tof de plante transplantate tarziu si care au rezistat foarte bine de cateva ori pana la - 7 fara nici o protectie.

DSC00938.JPG
1 x
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Vitaminele iarna 2021




de Biobomb » 19/02/22, 22:33

Ridichi de iarnă semănate la sfârșitul lunii septembrie, ușor de cultivat, soi american, nimic de-a face cu Rosé de Paște decât culoarea, destul de rezistentă la frig și salata lor

DSC00940.JPG

DSC00941.JPG
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Vitaminele iarna 2021




de Did67 » 21/02/22, 15:15

Biobombe a scris:Ridiche de iarnă semănată la sfârșitul lunii septembrie, ușor de cultivat, soi american,...


Ar fi bine să dați numele soiurilor. În loc să fac din asta un mister - poate mă înșel, dar se pare că vrei să păstrezi secretul...

[Dacă asta este, găsesc „grădinașul competitiv” – având cel mai mare, având primul – drept unul dintre simbolurile micimii umane. La mine, îmi împărtășesc cunoștințele, constatând că nu m-a sărăcit niciodată! Mai am la fel de mult și de multe ori, la schimb, mai am puțin! Dar asta e doar o părere]

Anul acesta, iarna aceasta am avut diverse ridichi, inclusiv ridichi roz „fiare” (Gaudry 2 cred).
0 x
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Vitaminele iarna 2021




de Biobomb » 26/02/22, 22:49

Did67 a scris:
Biobombe a scris:Ridiche de iarnă semănată la sfârșitul lunii septembrie, ușor de cultivat, soi american,...


Ar fi bine să dați numele soiurilor. În loc să fac din asta un mister - poate mă înșel, dar se pare că vrei să păstrezi secretul...

[Dacă asta este, găsesc „grădinașul competitiv” – având cel mai mare, având primul – drept unul dintre simbolurile micimii umane. La mine, îmi împărtășesc cunoștințele, constatând că nu m-a sărăcit niciodată! Mai am la fel de mult și de multe ori, la schimb, mai am puțin! Dar asta e doar o părere]


Domnule Helmstetter, vă bateți joc de mine din nou. Nu accept să fiu defăimat de remarcile tale toxice. Acestea dezvăluie o bipolaritate bine stabilită, cel puțin pentru mine. Așa că permiteți-mi să folosesc vitriol ca răspuns la vărsăturile tale.
Te îndoiești de simpatia mea și îmi pui onoarea sub semnul întrebării. Nu am adus puțină culoare în asta forum monoton care strălucește prin absența clișeelor? Și pentru un motiv întemeiat: tu ești principalul responsabil pentru că mulți de aici se tem de judecățile tale și de ardoarea ta verbală adesea nepotrivită.

Sunt conștient că am provocat puțină nervozitate în tine și cu pasionații tăi (smallerffor a vorbit despre asta) prin difuzarea fotografiilor care pot surprinde prin realismul lor. Fotografiile altor membri sunt rare pentru că mulți dintre ei, copiendu-ți metoda, reușesc să producă doar legume liliputiene. Și eu, cu mult timp în urmă, am trecut prin asta. Răbdarea a dat roade în cele din urmă cu prețul a numeroase încercări de cultivare. Nu a fost ușor. Precizez aici că este imposibil să cultivi aceste legume pe teren dificil de la câțiva ani de cultură de tip leneș. Nu mai amăgi lumea ta, făcându-le iluzii false.

Las, domnule Helmstetter, asta forum numai din cauza ta si a atitudinii tale fata de tot ceea ce te nemultumeste si te deranjeaza pentru ca nefiind in conformitate cu gandul tau.
Domnule profesor de legume slăbite, producător de năi, crescător de alunițe, om cu un ego disproporționat, campion incontestabil al intoleranței și fost director de liceu agricol, geh'n gué schissa.
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 185