Polarizarea: fenomenul anti-dezbatere

dezbateri și companii filosofice.
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Polarizarea: fenomenul anti dezbatere




de eclectron » 25/02/21, 16:27

GuyGadeboisLeRetour a scris:Dacă tranziția este bine realizată, are tot interesul și avem mijloacele necesare pentru a ne asigura că nu este, nu vom avea nicio problemă. Problema este deja și va fi în principal ecologică. Rahatul pe care l-am înșelat este instalat într-un mod durabil și având în vedere inerția unei planete, înainte de a inversa tendința, apa va trece pe poduri și apa murdară.

Am putea fi optimiști, dar avem elementele care ne permit să fim așa?
Sunt într-o perioadă pesimistă despre un salt general, dar va trece. : Lol:
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14980
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4371

Re: Polarizarea: fenomenul anti dezbatere




de GuyGadeboisTheBack » 25/02/21, 16:32

eclectron a scris:
GuyGadeboisLeRetour a scris:Dacă tranziția este bine realizată, are tot interesul și avem mijloacele necesare pentru a ne asigura că nu este, nu vom avea nicio problemă. Problema este deja și va fi în principal ecologică. Rahatul pe care l-am înșelat este instalat într-un mod durabil și având în vedere inerția unei planete, înainte de a inversa tendința, apa va trece pe poduri și apa murdară.

Am putea fi optimiști, dar avem elementele care ne permit să fim așa?
Sunt într-o perioadă pesimistă despre un salt general, dar va trece. : Lol:

Am uitat să adaug că și problema este politică, aleșii noștri fiind doar iobagii celor care ne-au înșelat. Sistemul produce numai în „marile sale școli” servitori servili sub ordinele finanțelor (a schematiza). Ai dreptate să fii pesimist, deși ... : Mrgreen:
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Polarizarea: fenomenul anti dezbatere




de ABC2019 » 25/02/21, 17:45

GuyGadeboisLeRetour a scris:
ABC2019 a scris:trecerea la ce?

:( : Roll: Mai mult dracu '...

Ei bine, nu, nu este evident, cred că viziunea viitorului depinde foarte mult de oameni, unii văd un viitor radiant la Elon Musk cu cucerirea lui March sau chiar alte stele bazate pe fuziunea nucleară sau un alt grafen, iar altele întoarce-te la plug ... deci care este viziunea ta personală asupra tranziției din curiozitate?
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14980
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4371

Re: Polarizarea: fenomenul anti dezbatere




de GuyGadeboisTheBack » 25/02/21, 17:48

ABC2019 a scris: Deci, care este viziunea dvs. personală asupra tranziției din curiozitate?

Am acumulat atât de multe mesaje (incluse sub GuyGadebois) încât sigur am vorbit despre asta. Căuta.
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Polarizarea: fenomenul anti dezbatere




de Janic » 25/02/21, 18:17

Căutând.
fii atent, îl insulti pentru că nu-i place, preferă să o faci pentru el.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Polarizarea: fenomenul anti dezbatere




de ABC2019 » 25/02/21, 18:21

GuyGadeboisLeRetour a scris:
ABC2019 a scris: Deci, care este viziunea dvs. personală asupra tranziției din curiozitate?

Am acumulat atât de multe mesaje (incluse sub GuyGadebois) încât sigur am vorbit despre asta. Căuta.

Sunt prea leneș, bine prea rău ...
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Polarizarea: fenomenul anti dezbatere




de ABC2019 » 25/02/21, 18:22

Janic a scris:
Căutând.
fii atent, îl insulti pentru că nu-i place, preferă să o faci pentru el.

este adevărat că trebuie să căutați cu adevărat atunci când vi se cer ideile voastre : Lol:
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14980
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4371

Re: Polarizarea: fenomenul anti dezbatere




de GuyGadeboisTheBack » 25/02/21, 18:29

ABC2019 a scris:
Janic a scris:
Căutând.
fii atent, îl insulti pentru că nu-i place, preferă să o faci pentru el.

este adevărat că trebuie să căutați cu adevărat atunci când vi se cer ideile voastre : Lol:

El a spus cu encefalograma sa pe cât de plată, pe atât de goală, sunt discursurile sale ... : Mrgreen:
1 x
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Polarizarea: fenomenul anti dezbatere




de eclectron » 25/02/21, 18:33

ABC2019 a scris:Cred că viziunea viitorului depinde foarte mult de oameni

viziune, este destul de posibil, nu costă nimic să ne imaginăm ceva deasupra solului (cum ar fi capitalismul pe termen lung : Mrgreen: )
Pe de altă parte, un viitor durabil din punct de vedere fizic, există puțin loc pentru alegere.
În sfârșit, da, putem face alegeri care merg spre abis ...

Durabilitatea lasă puține opțiuni.
Fizica / natura / realitatea îi dictează legea.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 129