O lume fără bani?

dezbateri și companii filosofice.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: O lume fără bani?




de Obamot » 20/03/21, 10:02

Trebuie să fim consecvenți cu un punct, să ne asumăm responsabilitatea pentru dorințele noastre: ce înseamnă a avea o viață confortabilă?

Sau te apuci de calea ecologiei, care presupune sacrificii. Sau jucați politică pentru a schimba lumea și veți vedea cum merge ... : Wink: Cealaltă opțiune este sociologia (sau chiar filosofia) pentru a reflecta asupra problemelor de bază. Dar asta nu schimbă nimic fundamental. Sau studiați legile și cum să le schimbați, există o putere legislativă și o putere executivă (până la urmă se reduce la a face politică).
0 x
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: O lume fără bani?




de eclectron » 20/03/21, 16:05

Obamot a scris:Trebuie să fim consecvenți cu un punct, să ne asumăm responsabilitatea pentru dorințele noastre: ce înseamnă a avea o viață confortabilă?

Energie?
Ulterior, totul depinde de nivelul de confort pe care ni-l dorim și de câtă energie putem avea și, mai presus de toate, totul depinde în ce „moară economică” plasăm acești 2 parametri.
Mulinetă profitabilă sau mulinetă durabilă?
Actuala fabrică profitabilă este costisitoare în resurse, inclusiv în energie, doar pentru a câștiga bani care se scurg în mod constant spre distrugerea monetară de către bănci.

Obamot a scris:Sau te apuci de calea ecologiei, care presupune sacrificii.

Nu neapărat în confortul esențial al vieții, dar este sigur că: „Ei bine, nu știu ce să fac în această după-amiază și dacă schimb smartphone-ul”, văd asta ca pe un lux.
Există o diferență între dorință și nevoie.
PS: Încă nu am un smartphone. : Mrgreen:

Obamot a scris:Sau jucați politică pentru a schimba lumea și veți vedea cum merge ... : Wink:

Trebuie să ai caracterul să fii mulțumit de inerția politică și să nu fii handicapat în vorbire ...
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: O lume fără bani?




de Obamot » 20/03/21, 16:09

Cred că brodezi uneori: puțin, mult, cu pasiune, nebunie ... :) :D : Cheesy:
0 x
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: O lume fără bani?




de eclectron » 20/03/21, 16:13

Obamot a scris:Cred că brodezi uneori: puțin, mult, cu pasiune, nebunie ... :) :D : Cheesy:

Este întotdeauna mai bine decât să fii lacolic ... uh laconic și ambiguu, tdc. : Mrgreen:

Te-am vizionat de ceva vreme cu primii tăi. Și pe lista mea de ignorați ... : Roll:
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: O lume fără bani?




de Exnihiloest » 20/03/21, 17:31

eclectron a scris:
Exnihiloest a scris:
Încercând continuu, reușim în cele din urmă. Deci: cu cât eșuează mai mult, cu atât este mai probabil să funcționeze.


"Nu am eșuat. Am găsit doar 10 de soluții care nu funcționează." Thomas Edison

Un pic de bun simț și extrapolare, două calități de care sunt scutiți oamenii în negare, v-ar permite să vedeți eșecul capitalismului dvs. prețuit. : Mrgreen:

Când ecologiștii au găsit o soluție la înălțimea lămpii cu incandescență sau a fonografului lui Edison, îi putem urmări.

Pentru moment, nu este nimic. Îi auzim scandând apocalipsa numai dacă nu aderăm la religia lor. Prin urmare, „bunul simț”, așa cum spui, este să aștepți să-și scoată degetele din c ... și să producă lucruri utile precum Edison. Edison a mai spus: „Geniul este 1% Inspirație și 99% Sudoare". Nu îi vedem pe oameni verzi transpirați, cu excepția vociferării împotriva statelor din cauza încălzirii globale sau din cauza materialelor plastice pe mare. Dar, mai presus de toate, nu produc nimic care să concureze, deși mai puțin poluant, cu soluțiile tradiționale.

Ciudat că ai citat un capitalist. Pentru că imediat ce a putut, Edison a devenit unul. El a fondat un imperiu industrial care angajează 35000 de angajați. A fost necesar să se furnizeze cantități de becuri populației.
De acord cu tine, capitalism bine făcut!
0 x
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: O lume fără bani?




de eclectron » 20/03/21, 18:02

Exnihiloest a scris:
eclectron a scris:
Exnihiloest a scris:
Încercând continuu, reușim în cele din urmă. Deci: cu cât eșuează mai mult, cu atât este mai probabil să funcționeze.


"Nu am eșuat. Am găsit doar 10 de soluții care nu funcționează." Thomas Edison

Un pic de bun simț și extrapolare, două calități de care sunt scutiți oamenii în negare, v-ar permite să vedeți eșecul capitalismului dvs. prețuit. : Mrgreen:

Când ecologiștii au găsit o soluție la înălțimea lămpii cu incandescență sau a fonografului lui Edison, îi putem urmări.

Pentru moment, nu este nimic. Îi auzim scandând apocalipsa numai dacă nu aderăm la religia lor. Prin urmare, „bunul simț”, așa cum spui, este să aștepți să-și scoată degetele din c ... și să producă lucruri utile precum Edison. Edison a mai spus: „Geniul este 1% Inspirație și 99% Sudoare". Nu îi vedem pe oameni verzi transpirați, cu excepția vociferării împotriva statelor din cauza încălzirii globale sau din cauza materialelor plastice pe mare. Dar, mai presus de toate, nu produc nimic care să concureze, deși mai puțin poluant, cu soluțiile tradiționale.

Ciudat că ai citat un capitalist. Pentru că imediat ce a putut, Edison a devenit unul. El a fondat un imperiu industrial care angajează 35000 de angajați. A fost necesar să se furnizeze cantități de becuri populației.
De acord cu tine, capitalism bine făcut!

Nu, nu bravo capitalismului ... având în vedere mizeria în care ne plasează și mai ales mizeria în care ne încuie.
Te-ai fi bucurat de el în timpul vieții tale, dar următoarele vor avea un gust bun. Știu, nu crezi și / sau nu-ți pasă?
Nici o empatie pentru viața de pe planetă și nu numai?
1% din populație nu are empatie (psihopat) și, evident, există un cuib în zonă : Mrgreen:
https://fr.wikipedia.org/wiki/Psychopathie
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: O lume fără bani?




de ABC2019 » 20/03/21, 18:52

eclectron a scris:Nu, nu bravo capitalismului ... având în vedere mizeria în care ne plasează și mai ales mizeria în care ne încuie.


da, uită-te la bietul eclectron redus la tastarea pe computer, într-un apartament bine încălzit, pensie care ajunge în fiecare lună și cu un frigider plin ... te compătimim sincer.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: O lume fără bani?




de Exnihiloest » 20/03/21, 19:04

eclectron a scris:...
Nu, nu bravo capitalismului ... având în vedere mizeria în care ne plasează și mai ales mizeria în care ne încuie.
Te-ai fi bucurat foarte mult pe parcursul vieții tale, dar următoarele vor avea un gust bun ...

Această „mizerie” este doar confortul vieții tale, a răsucit părtinirea cognitivă generată de catastrofismul condiționării mediului, „mizerie” către care converg toate speranțele oamenilor săraci ai planetei care au nevoie de imigrație.

În ziua în care voi vedea un sărac european care caută să emigreze în Africa sau în altă parte pentru a găsi o viață mai bună în afara capitalismului, voi putea să cred că există o anumită relevanță în discursul tău. Pentru moment, consider că este un discurs al celor bogați care se plâng de micile sale afecțiuni ale celor bogați.
0 x
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: O lume fără bani?




de eclectron » 20/03/21, 19:06

ABC2019 a scris:da, uită-te la bietul eclectron redus la tastarea pe computer, într-un apartament bine încălzit, pensionarea care ajunge în fiecare lună și cu frigiderul plin ...

Este chiar mai rău decât crezi, deși nu sunt pensionar. : Mrgreen:
Cu atât mai mult cu cât suntem pe deplin mulțumiți de o anumită sobrietate.

ABC2019 a scris: ne compătimim sincer.
Nu sunt absolut milă și nu încerc să fiu.
Vă va scăpa că unii oameni, 99% din populație, au empatie ...
când îl avem, este pentru orice: pentru cei vii și pentru alții.
Prin urmare, îmi pasă în ce stare voi lăsa planeta și cum să reconciliez resursele existente cu un confort de viață optim pentru toată lumea.

Tu, la fel cu ex-iubitul tău nihilo, se va întâmpla pe kilometri, atâta timp cât ți se întâmplă undeva ...
Între cele două urechi, poate? : Mrgreen:
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: O lume fără bani?




de eclectron » 20/03/21, 19:11

Exnihiloest a scris:
eclectron a scris:...
Nu, nu bravo capitalismului ... având în vedere mizeria în care ne plasează și mai ales mizeria în care ne încuie.
Te-ai fi bucurat foarte mult pe parcursul vieții tale, dar următoarele vor avea un gust bun ...

Această „mizerie” este doar confortul vieții tale, a răsucit părtinirea cognitivă generată de catastrofismul condiționării mediului, „mizerie” către care converg toate speranțele oamenilor săraci ai planetei care au nevoie de imigrație.

Aș putea scrie în avans răspunsurile tale roboți liberali .... : Roll:

Mizeria este descendența capitalismului.
Tu și prietenul tău ABCDEni, te uiți doar la ascensiunea capitalismului, panta pozitivă ...
Imagine
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 216