O lume fără bani?

dezbateri și companii filosofice.
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

O lume fără bani?




de eclectron » 03/03/21, 08:18

Pentru lumea următoare, o lume fără bani?
Videoclipul se încheie pe proiect https://www.mocica.org că nu am urmărit încă
Ascultându-l, mă simt mai puțin singur.


Nu ezitați să vă dați părerea, aici este a mea : Wink: :
Am avut deja intuiția acum 25 de ani, doar pentru a spune că lucrurile nu se mișcă repede
Am imaginat „civilizația dăruirii” unde fiecare aduce ceea ce poate și ce vrea.
O unitate centrală care conectează ofertanții și solicitanții. (internet bâlbâit, locul potrivit nu exista)
Bunuri care necesită utilaje și echipe, care se încadrează în acest concept de voluntariat generalizat.
Ceea ce a declanșat această „viziune” a fost o carte de economie, am vrut să înțeleg banii.
Când am citit „cel care dă, pierde” am înțeles toată nebunia și înșelăciunea lumii în care trăim, am înțeles că totul a fost înșelat.
Chiar și cuvântul și actul de a da sunt distorsionate de la sensul lor original.
Da da am înțeles foarte bine cuvintele autorului dar fundamental, cel care dă nu pierde, altfel nu este un cadou.
Și atunci să bazezi o societate pe acest concept de „cel care dă, pierde”, înseamnă a menține frica de a nu avea, înseamnă a menține lipsa de încredere în viață și în aproapele. Pentru a asigura toate acestea, desigur, aveți nevoie de bani, cercul este complet.

O lume fără bani, o lume a încrederii pare utopică, dar totuși trebuie luată în considerare în vederea masacrului actual.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: O lume fără bani?




de eclectron » 03/03/21, 09:34

ABC2019 a scris:
eclectron a scris:Și da, trebuie să te deschizi mai mult de 2 minute, chiar dacă înseamnă să-ți pierzi timpul, dacă vrei puțină inspirație pentru a ieși din oboseala în care ne îngropă sistemul tău fetiș


Sincer, nu vreau să-mi pierd timpul, dar dacă ați înțeles totul corect, este posibil să puteți răspunde la câteva întrebări:

a) de unde crezi că vine lemnul pentru veranda lui drăguță?
b) ce limitează numărul de oameni care au o verandă atât de frumoasă, în afară de lipsa banilor?
c) dacă nu mai sunt bani, oferim o verandă frumoasă tuturor celor care îi doresc și care ar fi impactul asupra defrișărilor?

(veranda, acesta este doar un exemplu, întrebările sunt aceleași pentru toate bunurile de consum, ...

Ah Ah Ah, ABC sacru.
Când nu-mi place, nu am obiceiul să blochez discuția în detalii anecdotice.
Știu cum să extrag sensul general, așa că am înțeles că veranda este doar un exemplu, nu aș juca jocul tău obișnuit.

Așadar, acesta nu este un răspuns video la toate nenorocirile / problemele din lume în 17 minute, nici măcar un videoclip cu „soluții”.
Este un videoclip inspirat, menit să prezinte o idee și să conducă la reflecție.

Un producător de automobile nu începe proiectarea unei mașini noi trăgând șurubul 12 și făcând mașina în jur. Mai întâi face o schiță generală.
Pentru orice lucru nou, trebuie să pictăm deja tabloul, apoi intrăm în detalii.
Toată lumea care a proiectat ceva în viața lor o știe.

Deoarece intri deja în detalii, trebuie să deduc că nu ești rezistent în capul tău cu ideea unei lumi fără bani, în principiu deja?
Vedeți aspectele negative ale societății noastre de argint și vedeți că fără bani ar putea fi mai bine?
După cum ați înțeles că a fost o reflecție de colaborare, în jurul proiectului https://mocica.org/fr/Intro, la care încă nu am avut timp să mă uit, vă puteți face propriile sugestii pentru verande din lemn exotic. (de asemenea, în sens larg)

Plecând de la o lume foarte inegală, în mod evident trecerea la egalitate nu va fi fără a provoca probleme de tranziție
De ce să locuiți într-un studio de suburbii, mai degrabă decât într-o vilă de lux de pe coastă?
Momentan nu am un răspuns satisfăcător pentru tine.
Este sigur că banii sunt foarte practici pentru a „justifica” inegalitățile.

Pe de altă parte, rolul de reglementare al banilor poate fi asigurat prin informații obiective pentru solicitanți.
Dacă nu există mască, nu există mască
Bani sau fără bani.
În esență, resursele în sens foarte larg fac posibilă deținerea măștilor sau nu.
Orice este posibil să realizați măști cu bancnote și cu benzi de cauciuc pentru pachete de bancnote.
dacă putem produce 10 de verande pe an folosind benzină locală, atunci vor fi 000 de verande pe an.
Și un bun generator pseudo-aleatoriu * pentru a aloca verande în lista de așteptare.
* agitația termică face acest lucru minunat! : Lol:

Este pur și simplu un videoclip inspirat pentru a lua în considerare altceva decât societatea actuală.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: O lume fără bani?




de ABC2019 » 03/03/21, 10:44

eclectron a scris:Deoarece intri deja în detalii, trebuie să deduc că nu ești rezistent în capul tău cu ideea unei lumi fără bani, în principiu deja?

nu este un detaliu, este o problemă generală și fundamentală ilustrată de un exemplu: pe ce bază stabiliți cine are dreptul la ce?

o lume fără bani vii ca Paleoliticul sau practic trebuie să împărtășim prada și nu multe altele, îmi pot imagina.

o lume ca a noastră fără bani, nu, nu-mi pot imagina cum ar funcționa deloc, dar, mai degrabă decât să mă lansez în discuții mari, prefer să iau un exemplu; o verandă din lemn exotic, căruia îi dăm una și ce reglementează cererea?
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14965
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4363

Re: O lume fără bani?




de GuyGadeboisTheBack » 03/03/21, 12:45

ABC2019 a scris: o verandă din lemn exotic, căruia îi dăm una și ce reglementează cererea?

Nu-l dăm nimănui. Este o sursă de defrișare primară a pădurilor. Mobilier de grădină finisat, verande și podele din lemn exotic.
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: O lume fără bani?




de ABC2019 » 03/03/21, 12:55

GuyGadeboisLeRetour a scris:
ABC2019 a scris: o verandă din lemn exotic, căruia îi dăm una și ce reglementează cererea?

Nu-l dăm nimănui. Este o sursă de defrișare primară a pădurilor. Mobilier de grădină finisat, verande și podele din lemn exotic.

Ok, deci tipul din videoclip nu este foarte consistent.

Dar mașinile? bărcile? case peste 200 m2? nici pe nimeni?
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14965
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4363

Re: O lume fără bani?




de GuyGadeboisTheBack » 03/03/21, 12:57

ABC2019 a scris:
GuyGadeboisLeRetour a scris:
ABC2019 a scris: o verandă din lemn exotic, căruia îi dăm una și ce reglementează cererea?

Nu-l dăm nimănui. Este o sursă de defrișare primară a pădurilor. Mobilier de grădină finisat, verande și podele din lemn exotic.

Ok, deci tipul din videoclip nu este foarte consistent.

Dar mașinile? bărcile? case peste 200 m2? nici pe nimeni?

Nu. înapoi la preistorie, la lumânare și la clubul de lemn. : Roll:
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: O lume fără bani?




de ABC2019 » 03/03/21, 13:03

GuyGadeboisLeRetour a scris:Nu. înapoi la preistorie, la lumânare și la clubul de lemn. : Roll:


chiar și lumânările erau o marfă destul de prețioasă care trebuia salvată. Au o valoare și trebuie să le cumperi dacă nu ai la dispoziție materia primă. Deci, pe ce bază facem distribuția fără bani?
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14965
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4363

Re: O lume fără bani?




de GuyGadeboisTheBack » 03/03/21, 13:09

ABC2019 a scris: Deci, pe ce bază facem distribuția fără bani?

Niciunul, îi lăsăm pe oameni să se omoare reciproc pentru a lupta eficient împotriva suprapopulării.
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: O lume fără bani?




de ABC2019 » 03/03/21, 13:41

GuyGadeboisLeRetour a scris:
ABC2019 a scris: Deci, pe ce bază facem distribuția fără bani?

Niciunul, îi lăsăm pe oameni să se omoare reciproc pentru a lupta eficient împotriva suprapopulării.

într-adevăr mi se pare un rezultat probabil, legea celui mai puternic ... ei bine, nu vă mulțumesc atunci : Mrgreen:
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14965
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4363

Re: O lume fără bani?




de GuyGadeboisTheBack » 03/03/21, 13:48

ABC2019 a scris:
GuyGadeboisLeRetour a scris:
ABC2019 a scris: Deci, pe ce bază facem distribuția fără bani?

Niciunul, îi lăsăm pe oameni să se omoare reciproc pentru a lupta eficient împotriva suprapopulării.

într-adevăr mi se pare un rezultat probabil, legea celui mai puternic ... ei bine, nu vă mulțumesc atunci : Mrgreen:

Suntem deja în mijlocul ei. Deci, nu mulțumesc pentru lumea de astăzi.
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 245