Remarcabilă reînverzire a planetei

Încălzirea și schimbările climatice: cauze, consecințe, analiza ... Dezbatere privind CO2 și alte gaze cu efect de seră.
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Re-ecologizarea remarcabilă a planetei




de ABC2019 » 09/04/21, 13:22

sen-no-sen a scris:Ei ar observa, a fortiori încă de la începuturile revoluției industriale, o creștere foarte clară a entropiei biosferei, precum și a tuturor transformărilor induse de activitățile antropotehnice.

Nu știu cum măsurați „entropia biosferei”, dar pentru mine ar tinde mai degrabă să scadă puternic (sensul cuvântului „entropie” nefiind „că merge prost”).
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14980
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4371

Re: Re-ecologizarea remarcabilă a planetei




de GuyGadeboisTheBack » 09/04/21, 13:24

Să construim cursuri de golf peste tot pentru a face planeta și mai verde. : Roll:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Re-ecologizarea remarcabilă a planetei




de sen-no-sen » 09/04/21, 13:43

ABC2019 a scris:
sen-no-sen a scris:Ei ar observa, a fortiori încă de la începuturile revoluției industriale, o creștere foarte clară a entropiei biosferei, precum și a tuturor transformărilor induse de activitățile antropotehnice.

Nu știu cum măsurați „entropia biosferei”, dar pentru mine ar tinde mai degrabă să scadă puternic (sensul cuvântului „entropie” nefiind „că merge prost”).


Entropia este un concept general care merge în direcția vieții, precum și a distrugerii.
Cu toate acestea, în contextul biologiei, considerăm degradarea * (în acest caz a unui ecosistem) de către cantitatea de energie capabilă să mărească entropia unui sistem organizat.
Acest lucru se manifestă în special prin:
-Artificializarea solurilor.
-Diminuarea biodiversității.
-Poluții.
Și toate acestea pot fi văzute cel puțin ...

* Sinonim la nivel individual al noțiunii de agresiune.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Re-ecologizarea remarcabilă a planetei




de sen-no-sen » 09/04/21, 13:52

ABC2019 a scris:amesteci totul, desigur, există fapte, precum dispariția lupului și a ursului de pe teritoriul francez. Indiferent dacă este bine să le reintroduceți sau nu (sau să acceptați că se întorc în mod natural ca lupul), nu este un fapt, este o părere.


Dacă reintroducem lupul, înseamnă că a fost vânat în prealabil... Trebuie să facem o distincție (de mărime!) Între un eveniment situat în trecutul nostru și altele în curs de desfășurare sau proiectate în viitor.
Vedem că speciile vor dispărea din cauza activității antropotehnice, asta nu este o opinie, este un fapt anticipat, dar poate îmi veți spune că este imposibil să prevăd lucruri acolo (în timp ce exemplele sunt legiune!).
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Re-ecologizarea remarcabilă a planetei




de ABC2019 » 09/04/21, 14:28

sen-no-sen a scris:
ABC2019 a scris:
sen-no-sen a scris:Ei ar observa, a fortiori încă de la începuturile revoluției industriale, o creștere foarte clară a entropiei biosferei, precum și a tuturor transformărilor induse de activitățile antropotehnice.

Nu știu cum măsurați „entropia biosferei”, dar pentru mine ar tinde mai degrabă să scadă puternic (sensul cuvântului „entropie” nefiind „că merge prost”).


Entropia este un concept general care merge în direcția vieții, precum și a distrugerii.
Cu toate acestea, în contextul biologiei, considerăm degradarea * (în acest caz a unui ecosistem) de către cantitatea de energie capabilă să mărească entropia unui sistem organizat.

Nu știu acest concept sau cum îl măsurăm, aveți vreo referință?
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Re-ecologizarea remarcabilă a planetei




de ABC2019 » 09/04/21, 14:29

sen-no-sen a scris:
ABC2019 a scris:amesteci totul, desigur, există fapte, precum dispariția lupului și a ursului de pe teritoriul francez. Indiferent dacă este bine să le reintroduceți sau nu (sau să acceptați că se întorc în mod natural ca lupul), nu este un fapt, este o părere.


Dacă reintroducem lupul, înseamnă că a fost vânat în prealabil... Trebuie să facem o distincție (de mărime!) Între un eveniment situat în trecutul nostru și altele în curs de desfășurare sau proiectate în viitor.
Vedem că speciile vor dispărea din cauza activității antropotehnice, asta nu este o opinie, este un fapt anticipat, dar poate îmi veți spune că este imposibil să prevăd lucruri acolo (în timp ce exemplele sunt legiune!).

Nu am spus contrariul, am spus doar că valoarea emoțională pe care o dai acestui fapt este subiectivă (pentru dispariția reală a speciei oricum nu cred că există „legiune” care sunt înregistrate)
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Re-ecologizarea remarcabilă a planetei




de sen-no-sen » 09/04/21, 17:18

ABC2019 a scris:Nu am spus contrariul, am spus doar că valoarea emoțională pe care o dai acestui fapt este subiectivă (pentru dispariția reală a speciei oricum nu cred că există „legiune” care sunt înregistrate)


Tot ceea ce se referă la valoarea emoțională personală este subiectiv prin definiție ... evident.
Practic, ceea ce îl întrebi pe interlocutorul tău ... este să nu poți spune nimic despre o situație, deoarece aceasta ar intra sub subiectivitate, ceea ce face posibilă menținerea unei analize concurente, referitoare la subiectivitate și negare de data aceasta ...

Rata de dispariție a speciilor: cum să o măsurăm?

La scări mari de timp, speciile apar și dispar, cu date paleontologice care indică pentru fiecare o durată de viață cuprinsă între unu și zece milioane de ani. Prin urmare, media ar fi de cinci milioane de ani. Pe o perioadă de o sută de ani, ne așteptăm să vedem dispariția a 1/50.000 din specie (0,002%). Dacă considerăm că există între 10 și 20 de milioane de specii, ar trebui, prin urmare, să vedem dispariția a 200 până la 400 de specii pe secol. Rămâne de comparat cu observațiile de peste o sută de ani. Ce s-a făcut pentru secolul al XX-lea.

Un ritm accelerat
„Ratele de dispariție variază enorm de la un grup taxonomic la altul”, explică Anne Teyssèdre. Prin urmare, trebuie să se acorde atenție specificării setului de organisme luate în considerare. »Estimarea oferă valori foarte mari. Pentru plante, rata de dispariție este de 50 de ori mai mare decât rata medie și acest raport este de 260 pentru toate vertebratele. Numai pentru mamifere este 560 ...

„Aceste rapoarte sunt estimate doar pentru secolul al XX-lea, relativizează Anne Teyssèdre. Acestea nu ar trebui extrapolate, deoarece se estimează că viteza de dispariție va accelera. Dacă am lua ultimul deceniu al secolului al XX-lea, am găsi numere mai mari decât cele din primul deceniu. Concluzie: ratele anunțate aici și colo în mass-media nu înseamnă nimic dacă nu specificăm atât grupul taxonomic, cât și perioada în cauză.

În plus, disparițiile necesită timp și ... sunt permanente! Pentru a înțelege mai bine tendințele majore actuale în dinamica speciilor și transformarea comunităților vii sub presiunea mediului, inclusiv a activităților umane, ecologii efectuează monitorizarea temporală a populațiilor și speciilor comune de douăzeci de ani. Aceste studii evidențiază tendințele majore ale declinului sau extinderii speciilor, în funcție de caracteristicile lor ecologice sau geografice, și fac posibilă analizarea cauzelor acestora pentru a propune măsuri de conservare.

https://www.futura-sciences.com/planete/actualites/developpement-durable-taux-extinction-especes-mesurer-25715/
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Re-ecologizarea remarcabilă a planetei




de ABC2019 » 09/04/21, 18:02

sen-no-sen a scris:
ABC2019 a scris:Nu am spus contrariul, am spus doar că valoarea emoțională pe care o dai acestui fapt este subiectivă (pentru dispariția reală a speciei oricum nu cred că există „legiune” care sunt înregistrate)


Tot ceea ce se referă la valoarea emoțională personală este subiectiv prin definiție ... evident.
Practic, ceea ce îl întrebi pe interlocutorul tău ... este să nu poți spune nimic despre o situație, deoarece aceasta ar intra sub subiectivitate, ceea ce face posibilă menținerea unei analize concurente, referitoare la subiectivitate și negare de data aceasta ...

Rata de dispariție a speciilor: cum să o măsurăm?

La scări mari de timp, speciile apar și dispar, cu date paleontologice care indică pentru fiecare o durată de viață cuprinsă între unu și zece milioane de ani. Prin urmare, media ar fi de cinci milioane de ani. Pe o perioadă de o sută de ani, ne așteptăm să vedem dispariția a 1/50.000 din specie (0,002%). Dacă considerăm că există între 10 și 20 de milioane de specii, ar trebui, prin urmare, să vedem dispariția a 200 până la 400 de specii pe secol. Rămâne de comparat cu observațiile de peste o sută de ani. Ce s-a făcut pentru secolul al XX-lea.

Un ritm accelerat
„Ratele de dispariție variază enorm de la un grup taxonomic la altul”, explică Anne Teyssèdre. Prin urmare, trebuie să se acorde atenție specificării setului de organisme luate în considerare. »Estimarea oferă valori foarte mari. Pentru plante, rata de dispariție este de 50 de ori mai mare decât rata medie și acest raport este de 260 pentru toate vertebratele. Numai pentru mamifere este 560 ...

Sunt încă câțiva pe secol, 5 milioane de ani împărțiți la 500, adică 10 de ani de viață medie și nimic nu spune că rata de dispariție se va accelera ...
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Re-ecologizarea remarcabilă a planetei




de sen-no-sen » 09/04/21, 18:18

Nu este mare lucru ... mișcarea nu este nimic de văzut ...
1 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14980
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4371

Re: Re-ecologizarea remarcabilă a planetei




de GuyGadeboisTheBack » 09/04/21, 18:21

ABC2019 a scris:... nimic nu spune că rata dispariției se va accelera ...

Este adevărat, totul merge atât de bine încât curba se va inversa miraculos ... doar vorbește cu ABC pentru a realiza că NIMIC nu se întâmplă. Dimpotrivă, pământul devine din nou verde, poluarea dispare și biodiversitatea nu a fost niciodată atât de abundentă. : Roll:
0 x

Reveniți la "Schimbările climatice: CO2, încălzire, efect de seră ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 78