Recenzie Dacia Spring: mașina electrică ieftină Renault este aici! Test și feedback

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Recenzie Dacia Spring: mașina electrică ieftină Renault este aici! Test și feedback




de Macro » 16/03/21, 11:17

Personal am 10 ani de tras până la pensionare, apoi o mașină de genul ăsta nu-mi va fi de niciun folos ... Pentru că cred că aș fi fericit .... Așa că voi călători cu avionul și taxiul (pe bancheta din spate) ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Recenzie Dacia Spring: mașina electrică ieftină Renault este aici! Test și feedback




de Rajqawee » 16/03/21, 11:18

Ei bine, am un 3 Clio 2007 care este stivuit de la 6L la 100 cu care conduc 5000 pe an. Are 70000 de ceasuri. Conduce aproape doar la 70 și 90 de ani. Nu sunt prea aproape de a cumpăra un aparat electric, cu excepția unei avarii majore, cred: /

Dar acest nou „mic” electric cu 230 km de autonomie, pare destul de bun, mai ales având în vedere prețul.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Recenzie Dacia Spring: mașina electrică ieftină Renault este aici! Test și feedback




de Macro » 16/03/21, 11:29

Dar este posibil să nu avem toate informațiile (nu am căutat mai mult decât atât) .... Sunt bateriile în proprietate sau sunt închiriate ....
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Recenzie Dacia Spring: mașina electrică ieftină Renault este aici! Test și feedback




de izentrop » 16/03/21, 15:23

Macro a scris:Dar este posibil să nu avem toate informațiile (nu am căutat mai mult decât atât) .... Sunt bateriile în proprietate sau sunt închiriate ....
Nu vorbesc despre asta, trebuie incluși :?:
Cu bateria sa cu o capacitate de 27,4 kWh, mașina electrică este promovată la o autonomie de până la 230 de kilometri în ciclul combinat al standardului de măsurare WLPT, care se bazează pe un ciclu complet standardizat format din 57% din călătorii. 25% călătorii periurbane și 18% călătorii pe autostradă.
O pagină bine detaliată https://www.phonandroid.com/dacia-sprin ... rique.html

Ar trebui să vedeți cât de ușor este să urcați pe un deal și cât de repede cu trei pasageri și bagaje adulte?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79118
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Recenzie Dacia Spring: mașina electrică ieftină Renault este aici! Test și feedback




de Christophe » 16/03/21, 16:06

izentrop a scris:Ar trebui să vedeți cât de ușor este să urcați pe un deal și cât de repede cu trei pasageri și bagaje adulte?


Cred că nicio problemă cu cuplul unui motor electric ...

Preocuparea este mai degrabă viteza maximă în timp ... și din nou este o utilizare destinată orașului și periurban ...

Articolul pe care l-ați găsit oferă câteva informații interesante:

Dacia Spring Electric este disponibil pentru închiriere?

Dacia Spring Electric este disponibil și pentru închiriere pe termen lung. Pentru un contract de 49 de luni și 40 de kilometri, numărați 000 de euro în chirie pe lună pentru versiunea Comfort și 89 de euro pentru versiunea Comfort Plus, după deducerea bonusului ecologic și cu bonusul de conversie, acesta din urmă neputând plăti nicio contribuție în prima lună.


89 € all inclusive cu excepția reîncărcării pentru un EV este aproape dat! Pe de altă parte, 40 km pe 000 de luni sunt destul de ușoare sub 49 pe an ... Pe scurt, în al doilea vehicul mi se pare foarte interesant ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14823
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Recenzie Dacia Spring: mașina electrică ieftină Renault este aici! Test și feedback




de GuyGadeboisTheBack » 16/03/21, 19:00

Îl pot păstra, bălegarul lor.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359

Re: Recenzie Dacia Spring: mașina electrică ieftină Renault este aici! Test și feedback




de Forhorse » 16/03/21, 19:13

Macro a scris:Dar este posibil să nu avem toate informațiile (nu am căutat mai mult decât atât) .... Sunt bateriile în proprietate sau sunt închiriate ....


Incuză, Renault și-a oprit prostia de închiriere a bateriilor.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359

Re: Recenzie Dacia Spring: mașina electrică ieftină Renault este aici! Test și feedback




de Forhorse » 16/03/21, 19:16

În caz contrar, deoarece conduc deja electric, nu mă interesează să mă schimb.
Acum, dacă pentru un preț echivalent fac un utilitar de tip van pentru a înlocui kangoo-ul diesel al soției mele în 2 sau 3 ani de ce nu.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Recenzie Dacia Spring: mașina electrică ieftină Renault este aici! Test și feedback




de thibr » 16/03/21, 19:18

pentru a compara cu un zooe folosit
în prezent, 3500 EUR de ajutor în Franța pentru un vehicul electric folosit : Wink:
0 x
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 586
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 312

Re: Recenzie Dacia Spring: mașina electrică ieftină Renault este aici! Test și feedback




de Peter » 16/03/21, 22:52

Personal, nu mă interesează un vehicul electric (am doar o mașină și nu sunt convins de beneficiul ecologic general al unui vehicul electric pe o benzină mică).

Dar este destul de interesant să vedem cum arată un EV ieftin fără trucuri.
Dacă m-ar interesa, mi-aș pune întrebarea despre originea bateriei și dacă este proiectată pentru a fi înlocuibilă de un garaj independent sau doar înlocuibilă de producător.
Altfel, la nivel de design, nu sunt un fan al stilului SUV, aș fi preferat ceva mai aerodinamic.
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : sicetaitsimple și oaspeții 210