Eco-anxietate: marele disconfort al tinereții ecologice

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Eco-anxietate: marele disconfort al tineretului ecologic




de ABC2019 » 05/05/21, 09:32

eclectron a scris:
ABC2019 a scris: Deci nu este suficient, trebuie să „fii 100% regenerabil/reciclabil în toate aspectele vieții tale” ȘI să ai un nivel satisfăcător de confort.

Nu am spus nimic altceva de când m-am născut.

ei bine, dacă tocmai ai fi spus că a fost suficient să „fii 100% regenerabil/reciclabil în toate aspectele vieții tale”, și de aceea am reacționat să îți subliniez că nu, asta nu a fost suficient :).

Puff, mulțumesc, ai descoperit ET. (în loc de OR exclusivist care vă place atât de mult : Wink: )

Nu este că îmi place, ci că pentru moment ȘI este fantezie și SAU exclusiv este realitatea. Nu am nimic de-a face cu asta și aș fi la fel de fericit ca tine sau oricine dacă ar deveni realitate, cine nu ar fi de acord cu asta?

avem o neînțelegere persistentă între noi doi, vă vorbesc despre realitate și luați asta ca pe o dorință din partea mea. Când spun că speranța de viață este în jur de 80 de ani și nu de 200 de ani, este o realitate, nu este o dorință din partea mea.

Este poate un pic normal ca intersecția să fie goală având în vedere că suntem blocați în credo-ul profitabilității în raport cu banii.

este o explicație, dar destul de improbabilă după părerea mea, având în vedere diversitatea stilurilor de viață de pe Pământ, chiar nu văd cum să explic că NIMENI nu a ajuns acolo când avem toată gama de niveluri de viață între sărăcia absolută și enormul bogăția de multimiliardari.

Nu văd de ce NIMENI nu ar fi reușit să aibă un nivel de trai modern, dar fără surse neregenerabile, în condițiile în care asta ar fi evident o soluție care s-ar potrivi tuturor. Explicația care mi se pare cea mai simplă și cea mai firească este că este mai degrabă imposibil din punct de vedere fizic, deoarece standardul modern de viață necesită un astfel de consum de energie încât doar utilizarea surselor fosile concentrate îl poate asigura.

Încă o dată, acesta nu este un dorință din partea mea și m-aș bucura foarte mult să greșesc, este doar explicația care mi se pare cea mai simplă.

ABC2019 a scris:La fel de bine ai putea spune „ar fi suficient să trăiești 200 de ani și sănătos și atât”, ar fi și asta adevărat, și asta ar fi la fel de interesant.

Prin exagerare și caricatură...nu poți scăpa! : Lol:

pentru mine nu este o caricatură, este exact același nivel de imposibilitate pe care îl ceri dorind să trăiești o viață modernă dar 100% regenerabilă și reciclabilă: adică posibilitate inexistentă, întreg gol, nimeni nu știe să faci asta. Există un singur set gol în matematică...
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Eco-anxietate: marele disconfort al tineretului ecologic




de Ahmed » 05/05/21, 11:38

Este cu siguranță foarte exagerat să vorbim despre „diversitatea stilurilor de viață” pe pământ (în ceea ce privește oamenii, vreau să spun) în măsura în care în spatele acestei varietăți se află uniformitatea constrângerii competitive a globalizării. Ceea ce de facto devalorizează producția din Sud și are efecte distructive puternice, în special asupra suveranității lor alimentare, întrucât nivelul de productivitate este mult mai scăzut decât cel al țărilor occidentale și va rămâne așa (rarele exemple de țări care au eliberat ei înșiși din ea temporar sunt un motiv suplimentar pentru stagnarea lor). Acest lucru explică pe deplin tropismul față de „modele de succes”...
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Eco-anxietate: marele disconfort al tineretului ecologic




de ABC2019 » 05/05/21, 12:39

Bine, o voi prezenta altfel.

pe excelentul site enfantder.org, puteți reprezenta practic toți indicatorii în funcție de toate, iar aici de exemplu graficul emisiilor de CO2 în funcție de venitul mediu anual din lume.

https://bit.ly/3ek6VS3

Captura de ecran 2021-05-05 la 12.34.30.png


Pentru a fi 100% regenerabil, o condiție (printre altele) este să fie pe linia de bază cu emisii zero. Nicio țară nu există cu adevărat, dar cei mai apropiați sunt cei mai săraci.

Dacă am înțeles bine, ai vrea să fii undeva în dreapta jos, unde nu e nimeni. Chiar crezi că dacă nu e nimeni acolo, este doar pentru că suntem prea proști să mergem?
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Eco-anxietate: marele disconfort al tineretului ecologic




de eclectron » 05/05/21, 19:16

ABC2019 a scris:
eclectron a scris:
ABC2019 a scris: Deci nu este suficient, trebuie să „fii 100% regenerabil/reciclabil în toate aspectele vieții tale” ȘI să ai un nivel satisfăcător de confort.

Nu am spus nimic altceva de când m-am născut.

ei bine, dacă tocmai ai fi spus că a fost suficient să „fii 100% regenerabil/reciclabil în toate aspectele vieții tale”, și de aceea am reacționat să îți subliniez că nu, asta nu a fost suficient :).

Spui că ai o memorie bună, ar fi trebuit să memorezi că am auzit mereu „o lume sustenabilă cu un confort acceptabil de viață” (nivel de confort de definit, dar în orice caz mai bun decât vânătorul-culegător și mai bun decât Evul Mediu) .
Dacă acceptăm o scădere bruscă și semnificativă a confortului vieții, nu există nicio problemă de rezolvat și nici un subiect.
Nu accept căderea brutală care se profilează și procesiunea ei de morți inutile și absurde (din moment ce putem face mai bine decât să așteptăm acest haos).

ABC2019 a scris:pentru moment ET-ul este o fantezie

NU ! presupune previziunea si cautarea solutiilor.


ABC2019 a scris:avem o neînțelegere persistentă între noi doi, vă vorbesc despre realitate și luați asta ca pe o dorință din partea mea.

De parcă eu, și mulți alții de aici, nu cunoaștem realitatea?
Pentru că o știu și văd unde ne va duce, caut soluții.
A priori există: sănătos și durabil.
În orice caz, dacă sustenabilitatea nu este capabilă să răspundă cantitativ nevoilor, va fi întotdeauna mai puțin mai rău (deci mai bine : Mrgreen: ) decât haosul așteptat, dacă continuăm în direcția actuală fără a schimba nimic.
Prin urmare, anxietatea ecologică... și sustenabilitatea ca răspuns.

ABC2019 a scris:
Este poate un pic normal ca intersecția să fie goală având în vedere că suntem blocați în credo-ul profitabilității în raport cu banii.

este o explicație, dar destul de improbabilă după părerea mea, având în vedere diversitatea stilurilor de viață de pe Pământ, chiar nu văd cum să explic că NIMENI nu a ajuns acolo când avem toată gama de niveluri de viață între sărăcia absolută și enormul bogăția de multimiliardari.


Căci, grafic, Cuba sub embargo și căderea perfuziei sovietice, a reușit foarte bine. Se strică după aceea.
Viața în Cuba nu este un obiectiv de atins.
Ne putem descurca mai bine cu mai multe mijloace și mai multe resurse decât au avut ei, rămânând în același timp durabili.
Este ușor să ai mai multe RE decât aveau,
Este ușor să aveți mai multe metale decât aveau (este deja pe teritoriul nostru în gropile de gunoi : Mrgreen: ) și poate persista comerțul internațional cu resurse pentru lipsuri reale, dar mai puțin transport decât în ​​prezent.

Cu siguranță, nu va fi stilul nostru de viață actual în care iau mașina pe benzină să merg să cumpăr pâine la 500 de metri distanță. : Mrgreen:
ABC2019 a scris:
ABC2019 a scris:La fel de bine ai putea spune „ar fi suficient să trăiești 200 de ani și sănătos și atât”, ar fi și asta adevărat, și asta ar fi la fel de interesant.

Prin exagerare și caricatură...nu poți scăpa! : Lol:

pentru mine nu este o caricatură, este exact același nivel de imposibilitate pe care îl ceri dorind să trăiești o viață modernă dar 100% regenerabilă și reciclabilă: adică posibilitate inexistentă, întreg gol, nimeni nu știe să faci asta. Există un singur set gol în matematică...

Liber pentru oameni de bunăvoință cu puțină viziune asupra posibilităților, să-ți umple spațiul gol cu ​​propuneri, cu acțiuni.
Totul este gol pentru moment pentru că care este beneficiul pentru profitabilitatea financiară pe termen scurt de a trece la 100% sustenabil? explicati-mi care ar fi interesul ei financiar?
Nu noi conducem lumea, ci interesul financiar.
Cum nu știu care șef nativ american a spus: „Într-o zi vor vedea că banii nu pot fi mâncați”
Ne apropiem de... : Roll:
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Eco-anxietate: marele disconfort al tineretului ecologic




de Ahmed » 05/05/21, 19:39

Aceste rânduri merită să luați în considerare:
Totul este gol pentru moment pentru că care este beneficiul pentru profitabilitatea financiară pe termen scurt de a trece la 100% sustenabil? explicati-mi care ar fi interesul ei financiar?
Nu noi conducem lumea, ci interesul financiar.

Fără a prejudeca contururile viziunii tale asupra lucrurilor, ceea ce scapă detractorilor tăi este că aceștia echivalează agregarea consumului uman cu consumul total de resurse, fără a ține cont de structura care își impune constrângeri presupunând deșeurile ca obiectiv și optimizarea ca mijloc. de a-l realiza (aceasta aparenta contradictie ii tulbura pe mai mult de unul).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Eco-anxietate: marele disconfort al tineretului ecologic




de ABC2019 » 05/05/21, 19:49

ne putem chinui cât vrem despre prognoze, dar aș dori să depui efortul de a-ți imagina distribuția veniturilor din CO2 în lumea ideală pe care ți-o imaginezi, în comparație cu curba reală anterioară...

Un alt exercițiu benefic, te duci în oraș, te plimbi și te uiți în jur pentru toate lucrurile care sunt ușor de construit fără a folosi fosile...
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14971
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4367

Re: Eco-anxietate: marele disconfort al tineretului ecologic




de GuyGadeboisTheBack » 05/05/21, 20:08

(Plus că se plimbă în cerc, Bozo...)
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Eco-anxietate: marele disconfort al tineretului ecologic




de Janic » 05/05/21, 20:38

fosile.
el confundă fosil cu genele false, de aceea nu vede nimic acolo, e total negru!
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Eco-anxietate: marele disconfort al tineretului ecologic




de eclectron » 06/05/21, 08:43

ABC2019 a scris:ne putem chinui cât vrem despre prognoze, dar aș dori să depui efortul de a-ți imagina distribuția veniturilor din CO2 în lumea ideală pe care ți-o imaginezi, în comparație cu curba reală anterioară...

1) Lumea ideală este doar o lume a bunului simț, dacă vrem să continuăm să trăim decent pe termen mediu, spre deosebire de lumea actuală a nebuniei, condusă de rentabilitate și deci de creștere, urmată, din păcate, de „un colaps inevitabil. , din cauza limitelor planetare.

2) Atunci se pare că nu te simți îngrijorat de exercițiul pe care-l ceri? Puteți face acest lucru dacă sunteți cu adevărat interesat, dar mai întâi luați în considerare următoarele.

3) nimic nu spune că într-o lume ideală ar exista venituri, ci poate pur și simplu „drepturi la”.
În timpul celui de-al Doilea Război Mondial, săracii din Marea Britanie nu au fost niciodată la fel de bine hrăniți ca sub raționalizarea alimentelor, deoarece cel putin au dreptul la acest minim, ca toți ceilalți.

4) ajungem la cota de CO2 pe locuitor pentru confortul occidental. Nu știu, nu mi-a păsat niciodată de asta. Bănuiesc că dacă tinde spre zero, nu va fi o problemă. Așadar, am putea la fel de bine să căutăm și să implementăm soluții izolate pentru orice, până la și inclusiv capacitatea de reînnoire planetară de CO2.
Această reînnoire autorizează, după părerea mea, mai mult de zero CO2 dar nu prea mult în comparație cu azi.
Deci am putea la fel de bine să încercăm să mergem spre zero. Nu va fi ușor având în vedere de unde începem.

5) Găsiți-mi ceva (o listă substanțială și destul de vitală) care, în principiu, nu s-ar putea face fără emisii de CO2. Chiar și oxidul de fier poate fi redus cu hidrogen pentru a face oțel.

6) nu plecăm de la zero, există deja un imens capital de active: habitat, terenuri arabile, tratarea apei, tehnologii și cunoștințe...
Nu trebuie să reconstruiți totul.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Eco-anxietate: marele disconfort al tineretului ecologic




de ABC2019 » 06/05/21, 08:56

eclectron a scris:
ABC2019 a scris:ne putem chinui cât vrem despre prognoze, dar aș dori să depui efortul de a-ți imagina distribuția veniturilor din CO2 în lumea ideală pe care ți-o imaginezi, în comparație cu curba reală anterioară...

1) Lumea ideală este doar o lume a bunului simț, dacă vrem să continuăm să trăim decent pe termen mediu, spre deosebire de lumea actuală a nebuniei, condusă de rentabilitate și deci de creștere, urmată, din păcate, de „un colaps inevitabil. , din cauza limitelor planetare.

în afară de a-ți afirma credința, încă nu ai demonstrat că lumea ta ideală este posibilă. Dar asta nu te împiedică să mergi în cerc în interior.

2) Atunci se pare că nu te simți îngrijorat de exercițiul pe care-l ceri? Puteți face acest lucru dacă sunteți cu adevărat interesat, dar mai întâi luați în considerare următoarele.

oh, dacă mă întrebați, vă pot răspunde absolut din partea mea: cred că există o mică îmbunătățire a intensității carbonului în viitor, ceea ce înseamnă să îndoiți puțin panta într-o direcție mai orizontală (mai puțin CO2 produs pentru cât mai multă bogăție), dar că per total nu își va schimba fundamental aspectul și că în viitor civilizația occidentală o va urma în direcția opusă (deplasându-se în jos spre stânga: din nou mai puțin CO2, dar și mai puțină bogăție).

3) nimic nu spune că într-o lume ideală ar exista venituri, ci poate pur și simplu „drepturi la”.
În timpul celui de-al Doilea Război Mondial, săracii din Marea Britanie nu au fost niciodată la fel de bine hrăniți ca sub raționalizarea alimentelor, deoarece cel putin au dreptul la acest minim, ca toți ceilalți.

se rezumă la un PIB, cineva trebuie să cumpere mâncarea, chiar dacă e vorba de stat. „Nu există nimic ca un prânz gratuit”.
5) Găsiți-mi ceva (o listă substanțială și destul de vitală) care, în principiu, nu s-ar putea face fără emisii de CO2. Chiar și oxidul de fier poate fi redus cu hidrogen pentru a face oțel.

și cum vă produceți hidrogenul în cantități mari?

6) nu plecăm de la zero, există deja un imens capital de active: habitat, terenuri arabile, tratarea apei, tehnologii și cunoștințe...
Nu trebuie să reconstruiți totul.

trebuie să întreții totul, ceea ce înseamnă același lucru pe termen lung.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : gegyx, sicetaitsimple și oaspeții 177