Eco-anxietate: marele disconfort al tinereții ecologice

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Eco-anxietate: marele disconfort al tineretului ecologic




de eclectron » 06/05/21, 09:25

ABC2019 a scris:în afară de a-ți afirma credința, încă nu ai demonstrat că lumea ta ideală este posibilă.

Este demonstrat că lumea, așa cum este în prezent, se îndreaptă spre propria sa ruină și chiar și simplul simț este suficient...
În cele din urmă: haos, morți în haos.
Dovada supremă pe care o poți avea doar pe viu (sau pe moarte! : Mrgreen: )

Nu este vorba despre a demonstra că este posibil, ci despre a face mai bine decât situația actuală, a face tot posibilul pentru a face lumea sănătoasă și durabilă.
Facem tot ce putem și vedem ce se întâmplă, întotdeauna va fi mai bine decât prăbușirea care se apropie.

Nu este vorba de a demonstra, pur și simplu nu avem de ales (dacă vrem să supraviețuim decent, dacă nu ne pasă de nimic, RAS într-adevăr)
Nu există nici măcar o întrebare de pus.

Și nu mi-ai oferit o listă de lucruri vitale care sunt imposibil de făcut cu o amprentă neutră de carbon.
atunci lista ta se reduce la hidrogen.
: Arrow: Islanda este un furnizor global de energie geotermală, centrale nucleare, genIV, stocare de energii regenerabile locale și mai ales reducerea nevoilor prin stoparea învechirii și a cursei pentru creștere.
O altă problemă de netrecut? : Mrgreen:
Dernière édition alin eclectron 06 / 05 / 21, 09: 44, editate 1 ori.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Eco-anxietate: marele disconfort al tineretului ecologic




de Janic » 06/05/21, 09:44

pe de o parte, energia nucleară nu are o amprentă neutră de carbon și, pe de altă parte, trebuie să alegem între asfixiere și iradiere letală la următorul Cernobîl-Fukushima; între spânzurare sau ghilotină!
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Eco-anxietate: marele disconfort al tineretului ecologic




de eclectron » 06/05/21, 09:56

Janic a scris:pe de o parte, energia nucleară nu are o amprentă de carbon neutră

În prezent, pentru că lumea este plină de carbon.
Tot ce trebuie să faci este să înlocuiești carbonul cu hidrogen și gata.
(Nu am spus că se poate face într-o clipă)

Janic a scris:și mai mult înseamnă să alegeți între asfixiere și iradiere fatală la următorul Cernobîl-Fukushima; între spânzurare sau ghilotină!

Personal nu sunt un fan al energiei nucleare, dar în ceea ce privește cantitatea fără carbon, nu avem nimic mai bun.
După cum ar spune ABC, dacă nu îmi arată cineva că numai cu energiile regenerabile putem avea o viață decentă.
Intuitiv cred ca se poate (prin cresterea cantitatii lor, evident), in schimb sedanurile mari chiar si la H2, plecarile de weekend in fiecare weekend etc... cred ca s-a terminat. Va trebui să devenim din nou mai modesti, să reducem umflarea și să fim și noi curați, în jurul anilor 60 sau 50? : Mrgreen:
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Eco-anxietate: marele disconfort al tineretului ecologic




de Janic » 06/05/21, 10:19

eclectron »06, 05:21
Janic a scris: pe de o parte, energia nucleară nu are o amprentă de carbon neutră
În prezent, pentru că lumea este plină de carbon.
Tot ce trebuie să faci este să înlocuiești carbonul cu hidrogen și gata.
(Nu am spus că se poate face într-o clipă)
Este confundarea viselor, a speranțelor nebune cu realitatea. Pentru a produce hidrogen ai nevoie de carbon sau energie nucleară!
Janic a scris: și, în plus, trebuie să aleagă între asfixie și iradierea fatală în următorul Cernobîl.-Fukushima; între spânzurare sau ghilotină!
Personal nu sunt un fan al energiei nucleare, dar în ceea ce privește cantitatea fără carbon, nu avem nimic mai bun.
În măsura în care acordăm prioritate ratei carbonului și nu riscurilor energiei nucleare pentru că nu am avut încă accidente majore care iradiază întreaga țară. Acolo prioritățile se schimbă brusc în panică totală.
După cum ar spune ABC, dacă nu îmi arată cineva că numai cu energiile regenerabile putem avea o viață decentă.
Ce este o viață decentă? După ce criterii incontestabile! Ca și coloniștii americani care doresc să-i civiliza pe nativii americani cu obiceiurile și obiceiurile lor din lumea veche? Cei care au scăpat de Holocaust nu au devenit americani albi, la fel ca oamenii de culoare.
Intuitiv cred ca se poate (prin cresterea cantitatii lor, evident), in schimb sedanurile mari chiar si la H2, plecarile de weekend in fiecare weekend etc... cred ca s-a terminat. Va trebui să devenim din nou mai modesti, să reducem umflarea și să fim și noi curați, în jurul anilor 60 sau 50?
intuiția ta este legată de frica de a muri, ceea ce este firesc să vrei să o eviți. Dar sunt Fantezii, Fantezii! Acest refuz de a face față realității că actuala noastră manieră nu va opri Istoria pe drumul ei. Acum, ca fiecare individ, în funcție de mijloacele și convingerile sale, să acționeze în bine, cu atât mai bine, dar nu va deraiați mașina care este complet lansată! Asta e iluzoriu!
Luați exemplul actualei panică Covid în care oamenii se grăbesc (în spate pentru unii) către vaccinodromuri pentru că frica îi face să-și piardă rațiunea și unde preferă să se refugieze într-o iluzie decât să fi învățat lecții din trecut că vaccinarea este doar un mit menită să liniștească oamenii cărora le este frică, dar nu să-și schimbe stilul de viață dăunător.
iar energia este același mit care ascunde realitatea acestei lumi!
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Eco-anxietate: marele disconfort al tineretului ecologic




de ABC2019 » 06/05/21, 11:59

eclectron a scris:Personal nu sunt un fan al energiei nucleare, dar în ceea ce privește cantitatea fără carbon, nu avem nimic mai bun.
După cum ar spune ABC, dacă nu îmi arată cineva că numai cu energiile regenerabile putem avea o viață decentă.

deci crezi că ai demonstrația că energiile regenerabile nu funcționează, dar că energia nucleară poate funcționa?

lipsa de noroc, sunt cei care cred exact contrariul, demonstrația trebuie deci să nu fie complet convingătoare... : Roll:
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Eco-anxietate: marele disconfort al tineretului ecologic




de eclectron » 06/05/21, 12:55

Janic a scris:Este confundarea viselor, a speranțelor nebune cu realitatea. Pentru a produce hidrogen ai nevoie de carbon sau energie nucleară!

În contextul energiei nucleare, ce e nebunie în a considera că ai cu siguranță energie nucleară pentru a face H2? : Mrgreen: , H2 care vă permite cu ușurință să înlocuiți puțina energie de carbon necesară în prezent pentru energia nucleară?

Janic a scris:Acolo prioritățile se schimbă brusc în panică totală.
da și aici își ia locul reflecția, democrația directă în determinarea nevoilor și a consecințelor acestora.

Janic a scris:intuiția ta este legată de frica de a muri, ceea ce este firesc să vrei să o eviți. .

Asta îmi spune mai multe despre tine decât despre mine. : Mrgreen:
Intuiția mea se bazează pe faptul că cred că este posibil să fii autonom individual în ceea ce este vital: un acoperiș, foc (energie), apă, mâncare.
Dacă un individ o poate face, de ce nu o pot face toți indivizii?

Janic a scris:Dar sunt Fantezii, Fantezii! Acest refuz de a face față realității că actuala noastră manieră nu va opri Istoria pe drumul ei.

În caz că ați ratat-o, nu mă refer la bricolaj, ci vorbesc despre schimbarea determinismelor societății, nimic mai puțin...
: Arrow: Trecerea de la profitabil la durabil.

Janic a scris:dar asta nu va deraia mașina lansată cu viteză maximă! Asta e iluzoriu! .

Profeție auto-împlinită.

Janic a scris:oameni cărora le este frică, dar incapabili să-și schimbe stilul de viață dăunător.
iar energia este același mit care ascunde realitatea acestei lumi!

De ce să ne schimbăm când suntem încă în confortul confortabil al fosilelor?
De ce să vă obosiți să anticipați?
Ceilalți nu se mișcă, eu de ce să mă mișc?
Iar printre cei conștienți, sunt chiar și unii care spun „asta nu va deraia mașina lansată cu viteză maximă! Asta e iluzorie!” doar pentru a-i motiva pe cei precauți... : Lol: : Lol: : Lol:
Iar cadrul profitabil nu încurajează deloc anticiparea.
A nu anticipa (probleme mari și lipsă de energie) înseamnă să te găsești în cea mai proastă situație.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Eco-anxietate: marele disconfort al tineretului ecologic




de eclectron » 06/05/21, 13:05

ABC2019 a scris:deci crezi că ai demonstrația că energiile regenerabile nu funcționează, dar că energia nucleară poate funcționa?

Nu am nicio demonstrație decât că cred că este posibil să fii autonom individual în ceea ce este vital: un acoperiș, foc (energie), apă, hrană.
Dacă un individ o poate face, de ce nu o pot face toți indivizii?

Cu cât avem mai multă energie fără carbon, cu atât este posibilă o lume mai durabilă.
Opțiunile în ordine descrescătoare sunt:
Nuclear +Re
Numai nucleare
EnR singur.

Sau plasați cursorul în funcție de nevoile de definit, alegerile de viață de definit, consecințele tuturor acestor opțiuni de definit și veți avea de ales sursele de energie.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Eco-anxietate: marele disconfort al tineretului ecologic




de Ahmed » 06/05/21, 13:23

EclectronTu scrie:
Dacă un individ o poate face, de ce nu o pot face toți indivizii?

Pare mai ușor la nivel colectiv, nu?
Ceea ce numiți trecerea de la profitabil la durabil ar corespunde, din punctul meu de vedere, cu prioritizarea nevoilor umane față de imperativele sistemice (care îndeplinesc acest rol doar în mod foarte indirect) pe care unii le confundă (din moment ce se concentrează pe un aspect superficial).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Eco-anxietate: marele disconfort al tineretului ecologic




de Janic » 06/05/21, 14:43

eclectron »06, 05:21
Janic a scris: Aceasta este confuză visele, speranțe nebunești, cu realitatea. Pentru a produce hidrogen ai nevoie de carbon sau energie nucleară!
În contextul energiei nucleare, ce e nebunie în a considera că ai energie nucleară pentru a face H2, H2 care îți permite cu ușurință să înlocuiești puțina energie de carbon necesară în prezent pentru energia nucleară?
Este doar un cerc vicios, nu foarte credibil, să faci un produs de înlocuire presupus folosind ceea ce ar trebui înlocuit. Și apoi vei folosi H pentru a face H-ul pe care tocmai l-ai folosit pentru a face H. E o prostie si asta!
Janic a scris: Acolo prioritățile se schimbă brusc în panică totală.
da și aici își ia locul reflecția, democrația directă în determinarea nevoilor și a consecințelor acestora.
Într-un vis ! Oamenii care creează democrația teoretică sunt condiționati de fricile, speranțele, dorințele lor, nu de rațiune. Aveți demonstrația cu acest covid luat pentru gripă la început. oameni Le este frică (bine conditionat de mass-media) si speranţă într-un miracol pentru că ei Envie să se întoarcă la viața lor anterioară, nu să o schimbe!
Janic a scris: intuiția ta este legată de frica de a muri, ceea ce este firesc să vrei să o eviti.
Asta îmi spune mai multe despre tine decât despre mine.
Ești foarte norocos să știi mai multe despre mine decât mine. Spune-mi totul, doamnă Irma!
Intuiția mea se bazează pe faptul că cred că este posibil să fii autonom individual în ceea ce este vital: un acoperiș, foc (energie), apă, hrană.
Dacă un individ o poate face, de ce nu o pot face toți indivizii?

chestiune de timp, omule. Teoria (sic) evoluției ne spune că a fost nevoie de miliarde de ani pentru a stabili schimbări în echilibru și vă propuneți să faceți asta în câțiva ani ridicoli și scurti?
Janic a scris: Dar sunt Fantezii, Fantezii! Acest refuz de a face față realității că actuala noastră manieră nu va opri Istoria pe drumul ei.
În caz că ați ratat-o, nu mă refer la bricolaj, ci vorbesc despre schimbarea determinismelor societății, nimic mai puțin...
Când determinismele sunt bine stabilite, nu poate fi schimbată pocnind din degete, întotdeauna teoria (sic) a evoluției!
Trecerea de la profitabil la durabil.
Dacă crezi în ea, de ce să te descurajezi să crezi în ea. Credința aduce și viață!
Janic a scris: dar asta nu va deraia mașina care este complet lansată! Asta e iluzoriu! .
Profeție auto-împlinită.
Realitatea vizibilă mai presus de toate! Dar într-adevăr ar fi grozav dacă ar putea schimba lucrurile, dar speranța se confruntă cu realitatea dură a civilizației noastre, construită pe degradarea ei, nu pe îmbunătățirea ei. În ciuda răsturnărilor pozitive pe care le vedem ici și colo în ecologie.
Sunt pentru VGL predicat de milenii de oameni înțelepți din toate culturile, din toate epocile și ce este? Omenirea a făcut opusul, s-a bătut în violență împotriva semenilor săi și ți-ai dori ca ea să se întoarcă brusc? si tu?
Janic a scris: oameni cărora le este frică, dar incapabili să-și schimbe stilul de viață dăunător.
iar energia este același mit care ascunde realitatea acestei lumi!
De ce să ne schimbăm când suntem încă în confortul confortabil al fosilelor?
De ce să vă obosiți să anticipați?
Ceilalți nu se mișcă, eu de ce să mă mișc?
Și printre cei care sunt conștienți, sunt chiar și unii care spun „asta nu va deraia mașina care este complet lansată!
Pentru că este în însăși natura lucrurilor, pe de o parte cei care se mișcă și cei care rămân nemișcați. Încearcă să mergi cu ambele picioare împreună și îți vei rupe fața și dacă nu miști unul nu te vei mișca nu mai ! Viața este formată din amândouă, uneori unul, când celălalt, dar nu amândouă împreună.
Asta e iluzoriu! „doar pentru a-i motiva pe cei nervoși...
Iar cadrul profitabil nu încurajează deloc anticiparea.
A nu anticipa (probleme mari și lipsă de energie) înseamnă să te găsești în cea mai proastă situație
Cu excepția, încă o dată, anticiparea pe termen lung (chiar și pe termen scurt) nu a funcționat niciodată. Omenirea trăiește în momentul prezent cu avantajele și dezavantajele sale, pentru că nimeni nu știe ce va aduce ziua de mâine.
Deci faci ceea ce crezi că este mai bine pentru tine, asta nu este rău pentru că este o provocare uriașă și dacă funcționează, poate alții te vor imita sau, pentru a folosi o formulă biblică; „ când națiunile (adică oamenii) din jurul tău vor vedea binecuvântările care ți-au fost acordate, atunci îți vor spune: „ cine este dumnezeul tău ca să-i slujim și noi »
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Eco-anxietate: marele disconfort al tineretului ecologic




de eclectron » 06/05/21, 14:52

Ahmed a scris:EclectronTu scrie:
Dacă un individ o poate face, de ce nu o pot face toți indivizii?

Pare mai ușor la nivel colectiv, nu?

Da, dar inerția colectivă este mare, din multe motive. Nu putem forța pe nimeni să vadă și să acționeze.

Ahmed a scris:Ceea ce numiți trecerea de la profitabil la durabil ar corespunde, din punctul meu de vedere, cu prioritizarea nevoilor umane față de imperativele sistemice (care îndeplinesc acest rol doar în mod foarte indirect) pe care unii le confundă (din moment ce se concentrează pe un aspect superficial).

Si da : Wink:
Dernière édition alin eclectron 06 / 05 / 21, 15: 03, editate 1 ori.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 262