Prima grădină de legume și prima grădină de legume a Leneșului din Allier

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Prima grădină de legume și prima grădină de legume a Leneșului din Allier




de Moindreffor » 29/03/21, 12:51

de ce scoți ceea ce pui, pune fânul deasupra
paiul pe care l-am testat anul trecut chiar regret, dar dacă aveți un colț pe care nu îl veți cultiva și pe care doriți să îl pregătiți pentru anul următor de ce nu

galeriile mici sunt șoareci de câmp, te poate deranja dacă faci semănat direct, am unele, dar nu fac semănat direct, așa că nu mă deranjează : Mrgreen:
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
LobaLovo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 21/03/21, 17:29
x 3

Re: Prima grădină de legume și prima grădină de legume a Leneșului din Allier




de LobaLovo » 29/03/21, 14:42

Moindreffor a scris:de ce scoți ceea ce pui, pune fânul deasupra
paiul pe care l-am testat anul trecut chiar regret, dar dacă aveți un colț pe care nu îl veți cultiva și pe care doriți să îl pregătiți pentru anul următor de ce nu

galeriile mici sunt șoareci de câmp, te poate deranja dacă faci semănat direct, am unele, dar nu fac semănat direct, așa că nu mă deranjează : Mrgreen:


Vă mulțumim pentru feedbackul rapid Moindreffor! Eroare din partea mea, nu sunt paie, ci fân pe care le voi pune haha

Am avut același gând, de ce să îndepărtez ceea ce este deja ... Mă temeam doar de o posibilă foame de azot cu ramurile.

Bine pentru șoarecii de câmp, deoarece este primul an, vom pune în principal plante și voi vedea să instalez stinghii raptorului de zi și de noapte, precum și o grămadă frumoasă de pietre pentru a aduce înapoi o mulțime de bebete ...

Trăiască biodiversitatea haha

PS Vă mulțumim pentru răspunsul dvs. la postarea dvs., de asemenea, ne facem răsadurile în interior, în spatele unei ferestre, și eu sunt în curs de a perfecționa și un dulap de răsad ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
LobaLovo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 21/03/21, 17:29
x 3

Re: Prima grădină de legume și prima grădină de legume a Leneșului din Allier




de LobaLovo » 30/03/21, 11:02

Ieri, plantând un plan de comfrey, pământul a fost foarte dur (mistria mea de plantat îndoită ...), umed și compact. Am adăugat un pic de ghiveci, sperând că rădăcinile ar putea traversa acest pământ (am încredere în Didier).

Imagine

Plantații de batavia, de asemenea, cu un sol foarte slab în acest loc și, într-adevăr, câteva galerii de rozătoare, care au făcut găuri, dar mai presus de toate au slăbit pământul și, prin urmare, mi-au ușurat sarcina!

Imagine

Cu căpșuni în partea de sus a imaginii.

Când plantăm, mă întreb dacă ar trebui să punem fân chiar sub plante? Sau dacă nu părăsești un sol gol gol riscă mult (dacă stau cu ochii pe buruieni)?
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Prima grădină de legume și prima grădină de legume a Leneșului din Allier




de Moindreffor » 30/03/21, 11:20

LobaLovo a scris:Când plantăm, mă întreb dacă ar trebui să punem fân chiar sub plante? Sau dacă nu părăsești un sol gol gol riscă mult (dacă stau cu ochii pe buruieni)?

tu ești cel care vede, în cel mai rău caz, o încerci, câteva plante cu o mică degajare și câteva altele căptușite cu fân și vei vedea singur, nu există o modalitate mai bună de a înțelege tehnica decât să o încerci singură așa cum faci creați-vă propria minte, cu propriile sentimente, fiecare cu propriile nuanțe
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
LobaLovo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 21/03/21, 17:29
x 3

Re: Prima grădină de legume și prima grădină de legume a Leneșului din Allier




de LobaLovo » 01/04/21, 17:59

Moindreffor a scris:
LobaLovo a scris:Când plantăm, mă întreb dacă ar trebui să punem fân chiar sub plante? Sau dacă nu părăsești un sol gol gol riscă mult (dacă stau cu ochii pe buruieni)?

tu ești cel care vede, în cel mai rău caz, o încerci, câteva plante cu o mică degajare și câteva altele căptușite cu fân și vei vedea singur, nu există o modalitate mai bună de a înțelege tehnica decât să o încerci singură așa cum faci creați-vă propria minte, cu propriile sentimente, fiecare cu propriile nuanțe


Mulțumesc Moindreffor.

În mod efectiv, învăț să „renunț la balast”, având mai multă experiență și învățând cu situația mea specifică.

Astăzi mai multe teste cu plantarea unei varză de Bruxelles și a unei tulpini de porumb, precum și a două plante într-o găleată despre care habar n-am ce este (și care a făcut fața, deci nu prea multă speranță ...).

ImagineImagine

În terenul în care am plantat, solul era foarte compact, încă se chinuia să sapă pentru a-mi face gaura, iar solul se lipeste foarte mult de buruienile pe care le-am scos (precum și de mult mușchi).

Așa că mă întreb dacă, nerăbdător că sunt, nu este puțin (sau mult) prea devreme pentru mine să plantez în acest teren.

Îmi spun că nu a avut suficient timp să se încălzească, iar fânul a fost pe el de câteva săptămâni (chiar dacă din noiembrie a existat o pătură de frunze moarte și o prelată țesută).

Dacă cineva are o experiență sau un sfat similar, mă interesează!

Amenajarea câtorva rânduri de ceapă și usturoi, în timp ce experimenta, unele plantate, altele pur și simplu așezate pe pământ, toate acoperite cu un strat gros de fân (ascuns la nivelul bețelor plantate).

Imagine

Și amenajarea de culoare pe care ar fi trebuit să le fac înainte de a instala tot fânul, asta m-ar fi ajutat în lene ...

Imagine
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Prima grădină de legume și prima grădină de legume a Leneșului din Allier




de Moindreffor » 01/04/21, 19:47

fii atent cu ceapa, ai nevoie de fân bine decompactat, altfel nu străpung fânul, când te decompacti îți face imediat o grosime mare dar după puțină furculiță să te aplatizezi puțin și ploaia va face restul

după ce încercăm, încercăm doar așa învățăm
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 286