Încep în grădina mea de legume !!!

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Annanjou
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 03/11/20, 11:22
x 1

Re: Merg !!!




de Annanjou » 11/04/21, 16:48

mare multumesc prieteni!
Voi avea BRF și probabil și paie de in. Ezit despre căpșuni?
Pe de altă parte, am în jurul viitoarei mele grădini de legume câteva zmeură și, de asemenea, sasioți din Canada și le-am pus BRF, cred că este mai bine pentru ei, deoarece sunt plante din pădure, dar pentru căpșuni, ar putea fi mai „curat” de paie de in?
Ah, abia aștept să văd restul, dar, pentru început, nu trebuie să mă aștept la lucruri prea minunate : Lol:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Merg !!!




de Ahmed » 11/04/21, 16:59

„Curățenia” nu este un criteriu agronomic, așa cum înțelegeți voi înșivă. Căpșunile pot rezista mult timp, cu condiția să fie hrănite corespunzător, ceea ce paiul de in nu va face ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Merg !!!




de Moindreffor » 11/04/21, 18:05

Ahmed a scris:„Curățenia” nu este un criteriu agronomic, așa cum înțelegeți voi înșivă. Căpșunile pot rezista mult timp, cu condiția să fie hrănite corespunzător, ceea ce paiul de in nu va face ...

dar asta vei face cu BRF ... acolo uiți legenda de a fi nevoită să reînnoiți căpșunile după 3 sau 4 ani
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Annanjou
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 03/11/20, 11:22
x 1

Re: Merg !!!




de Annanjou » 11/04/21, 18:16

Da mulțumesc ! de aceea BRF !!!
Bănuiam, dar ... restul de craniu vechi (!!!), am văzut mai frumos și mai practic paiul foarte ușor de in sub căpșunile mele roșii : Lol: Sperând că voi rămâne cu mine pentru că și eu am o mulțime de vizitatori cu pene și, de asemenea, cu blană : Hopa:
și observ să văd dacă, după 3 sau 4 ani, ar fi necesar conform legendei (gem cranian ??) să trebuiască să reînnoiți căpșunile ... sau nu!
Va urma!
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Merg !!!




de Moindreffor » 11/04/21, 18:23

Annanjou a scris:Da mulțumesc ! de aceea BRF !!!
Bănuiam, dar ... restul de craniu vechi (!!!), am văzut mai frumos și mai practic paiul foarte ușor de in sub căpșunile mele roșii : Lol: Sperând că voi rămâne cu mine pentru că și eu am o mulțime de vizitatori cu pene și, de asemenea, cu blană : Hopa:
și observ să văd dacă, după 3 sau 4 ani, ar fi necesar conform legendei (gem cranian ??) să trebuiască să reînnoiți căpșunile ... sau nu!
Va urma!

da, trebuie să uiți fotografiile în stil „Rustica”, eu critic fotografiile prea mult „poștală”, nu revista, sunt lucruri interesante dacă știi să rămâi critic și să ai puțină experiență

dar nu vă faceți griji, dacă ridicați nasul de la ghidon și vă observați grădina de legume, veți înțelege foarte repede 2 instrumente esențiale pentru grădina de legume, un scaun în grădina de legume pentru a vă așeza înainte de a începe ceva. ce ai de gând să faci este necesar sau nu și un șezlong la umbră pentru a te odihni de tot ceea ce nu ai făcut : Mrgreen:
2 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Annanjou
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 03/11/20, 11:22
x 1

Re: Merg !!!




de Annanjou » 01/06/21, 11:56

bonjour,
An amuzant pentru a începe o grădină de legume: după aprilie foarte uscat (chiar am ajuns să udăm pomi fructiferi recenți și copacii anului) iată un mai plin de apă: sub fânul meu seamănă atât de mult cu compostul umed, încât am plantat doar câteva dintre plantele mele de roșii de văzut: Cei mici au dispărut și cele trei pe care le cumpărasem și-au făcut față, dar par să supraviețuiască. Cele două anghinare (pe care le-am semănat în ghivece (ale mele, așadar!) Par, de asemenea, că prind părul animalului, așa că am plantat: salate, mazăre și hverts semănate în ghivece. Unele plante mici de salată sunt probabil înecate ... dar mulți alții și restul par să meargă bine.
Deci, iată-ne în iunie, trebuie să începem cu adevărat: o să prăbușesc totul! și mă duc (bine pentru că cred că am avut un bloc de frică să văd ce ar da) să fac brazde și să semăn în brazda fânului.
Deocamdată aproape nici o limacă. Este curios, pentru câini, există o mulțime de movile la capătul câmpului, dar nu în zona pe care am marcat-o ca un petic de legume. Îmi țin degetele încrucișate pentru că nu am o pisică ci vulpi pe care le văd adesea cu o coadă (șoricel de câmp, musarelă, volbea?) Ieșind din gura lor: ah vizuinele! În cele din urmă, este mai bine decât pisicile, deoarece nu reușesc niciodată să prindă o pasăre.
A, am și eu un rapitor (bufniță?) În porumbar (fără porumbel de multă vreme): există o felie de excremente albe și bile mari de respingere pe sol. O las mai ales în pace, astfel încât să poată vâna. Am, de asemenea, o mulțime de duze variabile, așa că îmi țin degetele încrucișate pentru peticul de legume care ar putea deveni mult mai atractiv dacă plantele mele prosperă. Voili voilou! Să aveți o zi bună !
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Mă duc în grădina mea de legume !!!




de Moindreffor » 01/06/21, 13:50

nu vă faceți griji prea mult pentru câteva plante care nu se recuperează, am transplantat 12 salate și doar 10 au supraviețuit, iar din cele 15 frunze de stejar au dispărut o duzină și au dispărut și 2 sau 3

dacă sub fân este ca niște nămol cu ​​fân putrezit este minunat, este pentru că mașina funcționează, aici poate că nu a fost deosebit de ploios, dar foarte rece, nu a crescut nimic, a trecut o săptămână de când Soarele este prezent și câteva zile că temperaturile au crescut, și eu sunt în mijlocul transplantului.
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Mă duc în grădina mea de legume !!!




de Rajqawee » 01/06/21, 14:07

absolut,

Cel mai mic sol bogat în OM face ca „năpârlirea să fie puțin norocoasă” atunci când este înmuiată. Când se șterge, se îmbunătățește și obținem frumosul pământ maro (în funcție de alte componente, desigur!)

În grădinăritul „blând”, am întotdeauna impresia că aleg un compromis:
- transplantarea devreme, cu riscul cumulativ de melci + mucegai sau chiar îngheț -> trebuie să fiți pregătiți să pierdeți plante. Nu este atât de scump și este anecdotic dacă le faci singur. Mai ales pentru lăptucele ușor de făcut și care ies rapid, fără îngrijiri speciale
- transplantează târziu, reducând parțial aceste riscuri -> trebuie să fii pregătit să aștepți mai mult legumele de vară.

În ceea ce privește apa, trebuie să fii precaut cu privire la modul în care se simte: de exemplu, ar fi foarte surprinzător faptul că, în aprilie, copacii tăi aveau cu adevărat nevoie de apă.
Pentru a fi convins de acest lucru, trebuie să calculați rezerva utilă a solului, apoi media evapotranspirației pe parcursul perioadei, pentru a vă da seama că, în primăvară, probabil că durează 45 de zile fără ploaie pentru a epuiza rezerva (ceea ce este a priori, la acest moment timpul, plin).

Pentru un prim an (și chiar următorii), trebuie să-ți pui deoparte temerile și să încerci lucrurile. Lucruri mai ales ieftine (bani și timp)!
0 x
Annanjou
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 03/11/20, 11:22
x 1

Re: Mă duc în grădina mea de legume !!!




de Annanjou » 01/06/21, 18:13

Vă mulțumesc prieteni pentru feedback.
Pentru plantele care mi-au lipsit, a fost destul de dezamăgit faptul că a eșuat (ei bine, să punem în perspectivă am 30 de tone care scot din 40 de salate (și mai am două tăvi care au crescut) și pentru roșii, nu. am plantat câteva să văd. Am de gând să încep și să plantez, să plantez, să plantez !!!
Vă mulțumesc amândoi pentru că m-ați liniștit cu privire la solul meu: într-adevăr: am o mulțime de râme (există întotdeauna unele pe toate pajiștile noastre) și mai presus de toate există o tonă de ciuperci de tot felul, așa că ar trebui. vezi că a fost o grosime foarte mare de fân putred (nu fusesem zgârcit (fân de pe pajiștile noastre) pentru o plecare din grădina de legume și dedesubt, era lut pentru a face ceramică! Și trebuia să-l plantați în: plantați în putred fân sau întindere pentru lut? Asta m-a speriat puțin. Pe scurt, încă nu este pământ negru, hai să avem răbdare!
Pentru apă, într-adevăr, pot fi un pic panicat, dar am avut, în ultimii ani, plante de gard viu și pomi fructiferi foarte triste pentru lipsa de apă, astfel încât atunci când creșa mi-a trimis SMS-ul „atenție tuturor, aveți nevoie de 15 L de apă pe gard viu și 50 L pe copac "Mi-am umplut tonul de apă, dar .... cu apă din fântână care nu s-a uscat niciodată. Pentru vreme, la noi au fost 20 mm de apă în martie, 20 mm în aprilie (și din nou în ploi mici de 1 sau 2 mm deci nimic) și 115 mm în mai cu furtuni puternice și chiar 24 mai, grindină mare. Vremea bună a început de câteva zile și astăzi este cagna! Bine prea cald, voi planta mâine dimineață :D
Ah și căpșunile au fost plantate și eu și chiar am mâncat deja câteva căpșuni : Lol:
0 x
Annanjou
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 03/11/20, 11:22
x 1

Re: Mă duc în grădina mea de legume !!!




de Annanjou » 08/06/21, 15:25

Bună ziua, Iată după păpădie aici este deranjantul „cinquefoil târâtor”, dar în ceea ce privește păpădia, mă descurc cu ea pentru că se rupe bine și nu interferează acolo unde mai am doar fân: fac ca de obicei: ridic fânul cu furculița și fă-o să cadă pe bot, o calmează ... o vreme, dar mă întorc când își trage din nou nasul în sus : Lol: iar pentru qq ciulini care continuă să încerce, aproape că se limitează la plăcerea de a urmări o rădăcină de ciulin prin fân și sări fără oboseală îndepărtați toată rădăcina! Ah, îmi amintesc cum poate rezista acest ciulin într-o pajiște „normală”.
În rest pregătisem cu grijă semințe de dovleac pentru a le semăna și ... dovleceii cresc singuri peste tot pe cont propriu pentru că i-am aruncat cu cojile! Aceasta este o lene reală !!!
Sub fân se îmbunătățește și rămâne destul de umed cu ploile din luna mai. Am avut chiar surpriza să văd că „nămolul” meu se sfărâmă în sfârșit destul de bine.
Nu văd nicăieri nicio limbă sau șarpe (??? aș fi binecuvântat de zei? Îmi țin degetele încrucișate, poate că grădina mea de legume nu a fost încă menționată în gazeta din prerie), dar pe de altă parte fasolea mea verde este fapte ciugulite: gândacii de purici fără îndoială?
Mă întorc la șezlongul meu pentru a-mi asculta roșiile, salatele etc.
Anne
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 236