Încep în grădina mea de legume !!!

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
pi-r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 150
Înregistrare: 28/11/20, 13:00
Locul de amplasare: „cassoulet” Occitanie
x 31

Re: Mă duc în grădina mea de legume !!!




de pi-r » 08/06/21, 18:57

cinquefoil are ca rădăcină un „morcov” sacru greu de epuizat .... în orice caz semnificativ mai mult decât alergătorii pe care îi produce!
Personal, a trebuit să merg să-i caut cu un furculiț pentru a exercita un control semnificativ ...
0 x
Annanjou
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 03/11/20, 11:22
x 1

Re: Mă duc în grădina mea de legume !!!




de Annanjou » 11/06/21, 12:27

Într-adevăr, Pi-r, dar nici o furcă pentru mine. Aplic teoria leneșă pe care am citit-o bine și am făcut-o a mea! De fapt, nu este foarte dificil de avut, deoarece este înrădăcinat sub fân. Ceea ce este enervant este că se răspândește foarte mult, dar fie îl rup când trec pe lângă el, fie îmi deranjează una dintre plantele mele, fie îmi lipesc fânul pe el și l-aș purta. ... și în cele din urmă va fi ca păpădia pentru că abia mai văd.
0 x
Annanjou
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 03/11/20, 11:22
x 1

Re: Mă duc în grădina mea de legume !!!




de Annanjou » 22/07/21, 15:22

Bună ziua prieteni,
Ei bine, iată-l: ca toți ceilalți, am prins mucegaiul dar îmi pun o întrebare: toată lumea spune că trebuie să tragi plantele și să cureți totul bine (există chiar și unii care recomandă alcool!), Cu excepția faptului că ...
În lunca mea, care tocmai a fost tunsă o dată pe an de peste 20 de ani, cum a apărut această mucegai? Trebuie să fi venit pe lângă vânt? Așadar, la ce folosește psihotizarea tuturor pentru a dezinfecta totul pentru a evita mucegaiul pentru anul viitor dacă anul acesta a venit de la sine?
Mi-am spus că vremea caldă (care ar trebui să se întâmple oricum) ar trebui să depășească ultimele rămășițe de mucegai (ah lene, când ne țineți!) : Lol: ). Oricum, nu voi ști niciodată cum să „curăț” fânul?
Sfatul și sfatul tău?
Vă mulțumim!
Și cât timp sunt la asta, ce să fac cu plantele mele de cartofi care încep să pară și gri?
Multumesc din nou!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Mă duc în grădina mea de legume !!!




de Doris » 22/07/21, 18:21

În ceea ce privește cartofii: ai mei sunt coapte acum și au suferit un ușor atac. Fiind la sfârșitul cursului, nu fac nimic. După ce nu am atacat mușchii de peste un an, i-am lăsat la loc sub fân, neavând subsol proaspăt.
Pentru roșii: tratez cât de bine pot cu bicarbonat de sodiu și îndepărtez părțile afectate. Niciodată nu am fost un adept al abuzului de amestec de Bordeaux sau al altui produs, am făcut întotdeauna așa, luptă puțin pentru a conține răspândirea, nimic mai mult. Când anii următori au fost coapte pentru boala târzie, am făcut același lucru în anii următori. Când anii următori nu au condus la mucegai, am fost și mai liniștit. Nu am dezinfectat niciodată nimic cu alcool sau înălbitor. Nu mi-am ars niciodată resturile de roșii infectate. Am mâncat întotdeauna roșii, mai mult sau mai puțin. Anul acesta nu este un an de roșii bun, dar pentru mine care vin de departe cu pământ sărac, văd că am roșii de coacere, care sunt frumoase ca niciodată. Deci sunt deja fericit. Nu spun că trebuie să faci ca mine, este doar experiența mea în contextul meu și repet, am avut întotdeauna roșii de recoltat. Chiar și în anul meu oribil, unde soarta a fost dură pentru sănătatea soțului meu, în plus față de boala târzie a roșiilor și în care nu am făcut nimic, cu excepția plantelor și a apei, dar tratament zero, dimensiune zero și chiar zero miza. Am încredere în cei vii și nu am mai mult eșec decât prietenii mei, care fac grădină în felul „rustică”. Asta mi se potrivește perfect.
1 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Mă duc în grădina mea de legume !!!




de Biobomb » 22/07/21, 23:10

Doris a scris:
. Anul acesta nu este un an bun pentru tomate


Încă mai aștept puțin înainte de a mă hotărî definitiv, dar pentru moment am roșii care se află la cel mai înalt nivel, în calitate și cantitate, precum și sub acoperire ca și în exterior.
0 x
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Mă duc în grădina mea de legume !!!




de Biobomb » 22/07/21, 23:24

Annanjou a scris:
cum a apărut această mucegai? Trebuie să fi venit pe lângă vânt? Așadar, la ce folosește psihotizarea tuturor pentru a dezinfecta totul pentru a evita mucegaiul pentru anul viitor dacă anul acesta a venit de la sine?



mucegaiul este prezent aproape peste tot de mult timp și trăiește în sol.
„Am” vorbit despre asta pe firul principal, dar dacă mergi pe youtube, Didier a făcut odată un videoclip interesant pe acest subiect.

Pentru cartofi, faceți un test îndepărtând 2 sau 3 plante. Dacă sunteți mulțumit de tuberculi, fără pete suspecte și o dimensiune adecvată, eu personal le voi scoate pe toate.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Mă duc în grădina mea de legume !!!




de Adrien (ex-nico239) » 22/07/21, 23:43

Annanjou a scris:Într-adevăr, Pi-r, dar nici o furcă pentru mine. Aplic teoria leneșă pe care am citit-o bine și am făcut-o a mea! De fapt, nu este foarte dificil de avut, deoarece este înrădăcinat sub fân. Ceea ce este enervant este că se răspândește foarte mult, dar fie îl rup când trec pe lângă el, fie îmi deranjează una dintre plantele mele, fie îmi lipesc fânul pe el și l-aș purta. ... și în cele din urmă va fi ca păpădia pentru că abia mai văd.


Puțin împotriva curentului binecuvântez cincifoilul
Ea îmi oferă o acoperire a solului gratuită și menține solul nu numai viu, ci rece și umed pentru o lungă perioadă de timp, fără a face nimic.
1 x
Annanjou
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 03/11/20, 11:22
x 1

Re: Mă duc în grădina mea de legume !!!




de Annanjou » 23/07/21, 07:41

Adrien (ex-nico239) a scris:
Annanjou a scris:Într-adevăr, Pi-r, dar nici o furcă pentru mine. Aplic teoria leneșă pe care am citit-o bine și am făcut-o a mea! De fapt, nu este foarte dificil de avut, deoarece este înrădăcinat sub fân. Ceea ce este enervant este că se răspândește foarte mult, dar fie îl rup când trec pe lângă el, fie îmi deranjează una dintre plantele mele, fie îmi lipesc fânul pe el și l-aș purta. ... și în cele din urmă va fi ca păpădia pentru că abia mai văd.


Puțin împotriva curentului binecuvântez cincifoilul
Ea îmi oferă o acoperire a solului gratuită și menține solul nu numai viu, ci rece și umed pentru o lungă perioadă de timp, fără a face nimic.


Într-adevăr, Adrien, în cele din urmă, am făcut același lucru, cincifoilul este încă puțin invaziv, dar cu o grosime bună de fân, este foarte ușor de îndepărtat de unde se împiedică
0 x
Annanjou
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 03/11/20, 11:22
x 1

Re: Mă duc în grădina mea de legume !!!




de Annanjou » 23/07/21, 09:21

Doris a scris:În ceea ce privește cartofii: ai mei sunt coapte acum și au suferit un ușor atac. Fiind la sfârșitul cursului, nu fac nimic. După ce nu am atacat mușchii de peste un an, i-am lăsat la loc sub fân, neavând subsol proaspăt.
Pentru roșii: tratez cât de bine pot cu bicarbonat de sodiu și îndepărtez părțile afectate. Niciodată nu am fost un adept al abuzului de amestec de Bordeaux sau al altui produs, am făcut întotdeauna așa, luptă puțin pentru a conține răspândirea, nimic mai mult. Când anii următori au fost coapte pentru boala târzie, am făcut același lucru în anii următori. Când anii următori nu au condus la mucegai, am fost și mai liniștit. Nu am dezinfectat niciodată nimic cu alcool sau înălbitor. Nu mi-am ars niciodată resturile de roșii infectate. Am mâncat întotdeauna roșii, mai mult sau mai puțin. Anul acesta nu este un an de roșii bun, dar pentru mine care vin de departe cu pământ sărac, văd că am roșii de coacere, care sunt frumoase ca niciodată. Deci sunt deja fericit. Nu spun că trebuie să faci ca mine, este doar experiența mea în contextul meu și repet, am avut întotdeauna roșii de recoltat. Chiar și în anul meu oribil, unde soarta a fost dură pentru sănătatea soțului meu, în plus față de boala târzie a roșiilor și în care nu am făcut nimic, cu excepția plantelor și a apei, dar tratament zero, dimensiune zero și chiar zero miza. Am încredere în cei vii și nu am mai mult eșec decât prietenii mei, care fac grădină în felul „rustică”. Asta mi se potrivește perfect.

Mulțumesc Doris pentru această confirmare: dezinfectarea este, prin urmare, destul de inutilă și tocmai am aruncat plantele din grădina mea de legume. Făinarea a lovit aproape pretutindeni în Franța și acasă în Anjou, o regiune cu un climat de obicei blând, am suferit acest izvor putred în față. Nici un amestec de Bordeaux, pentru că, în ultimii ani, am văzut ce face pe piersica mea: anul acesta l-am lăsat să se descurce singur și imediat după blister, a plecat foarte puternic. Anul viitor ar trebui să fie mai puternic.
La cartofi, voi urmări pentru că dacă vremea se încălzește foarte tare, ar putea fi bine prin îndepărtarea părților deteriorate.
Pentru un prim an în grădina de legume, am fost răsfățat : Lol:
0 x
Annanjou
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 03/11/20, 11:22
x 1

Re: Mă duc în grădina mea de legume !!!




de Annanjou » 23/07/21, 09:27

Biobombe a scris:
Annanjou a scris:
cum a apărut această mucegai? Trebuie să fi venit pe lângă vânt? Așadar, la ce folosește psihotizarea tuturor pentru a dezinfecta totul pentru a evita mucegaiul pentru anul viitor dacă anul acesta a venit de la sine?



mucegaiul este prezent aproape peste tot de mult timp și trăiește în sol.
„Am” vorbit despre asta pe firul principal, dar dacă mergi pe youtube, Didier a făcut odată un videoclip interesant pe acest subiect.

Pentru cartofi, faceți un test îndepărtând 2 sau 3 plante. Dacă sunteți mulțumit de tuberculi, fără pete suspecte și o dimensiune adecvată, eu personal le voi scoate pe toate.


Hopa! mulțumesc Biobombe, în cărțile sale Didier nu petrece prea mult timp pe mucegai, deoarece are un tunel, dar am uitat să caut pe YT.
Gata am găsit cele două videoclipuri și urmează să le vizionez. De asemenea, probabil că mi-am strâns puțin plantele (greșeala începătorilor: deoarece avem o mulțime de plante, vrem să le punem pe toate și ... în cele din urmă nu avem nimic: îmi amintesc lecția).
De asemenea, îmi amintesc că, chiar și pe vreme putredă (mai ales pe vreme putredă) trebuie să mergi să-ți privești grădina de legume: bine învăț :? Dar nu disper :)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 264