Proiect solar termic în Bretania cuplat cu o pompă de căldură de 11 kW

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17

Re: Proiect solar termic în Bretania




de PITMIX » 12/05/21, 08:56

Bună ziua, câteva știri în cele din urmă m-am înșelat că colectorii solari au ajuns pe 09 mai în portul Le Havre și nu pe 21 aprilie. De data aceasta am fost contactat de transportatorul care trebuie să treacă produsele prin vamă, așa că încă mai aștept : Roll:
Am crezut că le pot lăsa în Bretania înainte de vară, din păcate nu va fi cazul ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79289
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11025

Re: Proiect solar termic în Bretania




de Christophe » 12/05/21, 12:11

Bună, Pitmix, mă bucur să te revăd trecând pe aici :)

2 observații (nu foarte plăcute pentru proiectul dvs., dar salut inițiativa)

a) Personal, nu aș fi comandat niciodată echipamente atât de grele / voluminoase în China, având în vedere diferența de preț de câteva sute de euro ...

b) Este puțin târziu să spun asta, dar chiar dacă înseamnă să comandați mărfuri grele în China și având în vedere prețurile toaletelor fotovoltaice (0.3 € din China), mai degrabă către această soluție aș fi înclinat să furnizez un capac de la 11 kW ...

Pentru 2000 € ați fi avut 6500 Wp (aproximativ douăzeci de panouri de 300 W) .. cu costuri de transport și vamale, mergeți la 5000 Wp ... suficient pentru a șterge o mare parte din supra-consumul electric indus de pompa de căldură!

Apropo, este de 11 kW consum de căldură sau electricitate?
1 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9792
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2648

Re: Proiect solar termic în Bretania




de sicetaitsimple » 12/05/21, 12:59

Christophe a scris:2 observații (nu foarte plăcute pentru proiectul dvs., dar salut inițiativa)

a) Personal, nu aș fi comandat niciodată echipamente atât de grele / voluminoase în China, având în vedere diferența de preț de câteva sute de euro ...

b) Este puțin târziu să spun asta, dar chiar dacă înseamnă să comandați mărfuri grele în China și având în vedere prețurile toaletelor fotovoltaice (0.3 € din China), mai degrabă spre această soluție aș fi căutat să furnizez un capac de la 11 kW ...


În termeni diferiți, puneți aceeași întrebare ca mine la pagina 1:„din curiozitate, deoarece aveți deja instalată o pompă de căldură și păreați a fi un handyman, de ce nu vă gândiți mai degrabă să instalați panouri fotovoltaice care să vă alimenteze cel puțin parțial pompa de căldură în timpul zilei pentru funcția de„ protecție la îngheț ” iarna și cine ar produce electricitate pentru tine restul anului?
Având în vedere bugetul pe care îl menționați, mi se pare jucabil. "


Dar într-adevăr este cam târziu să punem întrebarea ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79289
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11025

Re: Proiect solar termic în Bretania cuplat cu o pompă de căldură de 11 kW




de Christophe » 12/05/21, 14:55

Da, într-adevăr, am citit intervenția ta după ... dar nu este niciodată prea târziu să te descurci mai bine? : Cheesy:
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189

Re: Proiect solar termic în Bretania cuplat cu o pompă de căldură de 11 kW




de dede2002 » 13/05/21, 07:22

Buna,

Prețul PV poate fi competitiv, dar suprafața necesară pentru o putere egală este mult mai importantă.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79289
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11025

Re: Proiect solar termic în Bretania cuplat cu o pompă de căldură de 11 kW




de Christophe » 13/05/21, 10:33

Da și nu: PV produce (puțin) cu radiații difuze și chiar și când plouă ... nimic termic ...

Și vă reamintesc că proiectul este ... în Bretania! : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17

Re: Proiect solar termic în Bretania cuplat cu o pompă de căldură de 11 kW




de PITMIX » 15/05/21, 18:17

Buna Christophe! da, într-adevăr, este cam târziu, dar nu spun nu pentru viitor în ceea ce privește fotovoltaica.
Mi-am dorit foarte mult să testez această soluție în termic, chiar dacă din punct de vedere al conductelor și instalării, ar putea fi bumbac. Mă gândesc să fac ceva destul de simplu cu mai multe circulatoare, pentru a asigura fie încălzirea apei calde menajere, fie încălzirea, în funcție de sezon.
Am văzut că chiar și în aprilie sau mai aveți nevoie de puțină încălzire și, în aceste momente, ar trebui să fie mai eficient decât în ​​mijlocul iernii.
Cred că un mic schimbător conectat la VMC va fi binevenit, mai degrabă decât să sufle în aer rece din exterior.
Nu disper să produc câțiva wați chiar și iarna și pe timp ploios, deoarece pe încălzitorul meu solar de apă din regiunea Paris, mențin 200 de litri de apă la 25 sau 30 ° C preîncălzind ACM cu 2 senzori termici.
Nu știu încă ce sos voi fi mâncat de vamă, aștept cel dureros, care nu ar trebui să fie lung.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17

Re: Proiect solar termic în Bretania cuplat cu o pompă de căldură de 11 kW




de PITMIX » 19/05/21, 22:52

Mai așteptați câteva zile și așteptați senzorii. Costurile de transport și vamale către casa mea încă 450 de baloti.
Din ceea ce am văzut pe Amazon, colectoarele solare echivalente au costat 859 € pentru 20 de tuburi, am crezut că am văzut 650 € înainte de a comanda.
Este vorba de un total de 3436 € pentru 4x 20 de tuburi pentru versiunea Amazon + livrare de 35 €.
Versiunea Alibaba este de 1950 dolari pentru tuburi 4x20 + 450 € vamă și 60 € transport final.
Încă aștept să văd modelele pe care le voi primi pentru a le compara cu cele de la Amazon, dar arată similar.
20 de tuburi în ambele cazuri.
https://www.amazon.fr/Collecteur-solaire-ecopropulsion-tz5818-20R1-code/dp/B078WC67Q4/ref=mp_s_a_1_4?dchild=1&keywords=capteur+solaire+thermique&qid=1621456919&sr=8-4
1 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17

Re: Proiect solar termic în Bretania cuplat cu o pompă de căldură de 11 kW




de PITMIX » 02/06/21, 12:44

Gata, de data asta e bine că am primit în cele din urmă colectoarele mele solare!
Imagine
IMG_20210602_091005.jpg
1 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17

Re: Proiect solar termic în Bretania cuplat cu o pompă de căldură de 11 kW




de PITMIX » 08/06/21, 08:44

Călătoria nu a fost ușoară pentru colectoarele solare.
Trebuie spus că vânzătorul nu era foarte deștept.
Tuburile de sticlă au fost ambalate în cutii de carton și foarte puțin protejate de polistiren.
Aceste cutii meritau a fi plasate într-o cutie de lemn. Cutiile cu tuburile de sticlă au fost plasate sub cutiile care conțin colectoarele.
În plus, paletul fabricat manual, a cărui lățime nu corespunde niciunui transpalet, a fost explodat în timpul primei manipulări.
Rezultatul 10 tuburi sparte.
Vânzătorul a furnizat 5 tuburi de schimb.
Mai am 5 tuburi de reparat.
Colectoarele au 25 de tuburi și nu 20 așa cum credeam. Din 105 tuburi livrate, există în cele din urmă 5 tuburi sparte.
Este un rău mai mic, dar acum furnizorul trebuie să-mi găsească încă 5 tuburi de la un partener din Olanda.
96d2c5352d5f098023b6722ef9c4ca7f.jpg
96d2c5352d5f098023b6722ef9c4ca7f.jpg (622.45 Kio) Consulté 2799 fois
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 90