Proiect solar termic în Bretania cuplat cu o pompă de căldură de 11 kW

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14955
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4359

Re: Proiect solar termic în Bretania cuplat cu o pompă de căldură de 11 kW




de GuyGadeboisTheBack » 08/06/21, 13:05

Dacă vânzătorul nu este foarte inteligent, vina este în principal a transportatorului. Majoritatea camioanelor nu sunt deloc echipate, iar mărfurile, pe parcursul livrărilor, se plimbă prin cală, neasigurate, neasigurate în timp ce se rotesc și frânează și ajung să fie deteriorate. Este cu adevărat scandalos. Am vorbit cu niște livrari despre asta, toți mi-au spus că șefilor lor nu le pasă deloc. Totuși, compartimentarea nu este complicată!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17

Re: Proiect solar termic în Bretania cuplat cu o pompă de căldură de 11 kW




de PITMIX » 09/06/21, 12:13

Referitor la livratorul final, chiar dacă cu siguranță a spart paletul, știu că în camionul lui nu a fost nicio problemă de acest gen. Paletul a fost ultimul care a fost încărcat și primul care a fost descărcat.
Nimic nu putea cădea peste el pentru că a ocupat toată lățimea micului 3,5T.
Fără a fi un profesionist al ambalajelor, nu mi-ar fi trecut niciodată prin cap să trimit un palet de tuburi de sticlă prost protejate pe cealaltă parte a pământului.
Transportatorii iau foarte puține măsuri de precauție deoarece nu sunt responsabili pentru daune.
Ups a pierdut o parte din conținutul unui pachet în urmă cu mai bine de 6 luni.
Pur și simplu au făcut o anchetă pentru a afla valoarea conținutului și au venit la mine acasă să ridice ceea ce mi-au livrat.
Am refuzat, cerându-le să-mi ramburseze sau să-mi livreze partea lipsă a coletului.
Dosarul a fost închis și nu am primit nimic.
Pe de altă parte, furnizorul meu a făcut eforturi pentru a-mi livra un pachet nou cât mai ieftin posibil.
Un alt caz, Chronopost a livrat pachetul meu Oscaro unui alt client. După investigația Chronopost, mi-au spus să verific cu Oscaro, neștiind unde mi-a dus pachetul.
Până la urmă Oscaro mi-a trimis un pachet nou, iar tipul care îmi primise coletul din greșeală m-a contactat pentru a-l ridica.
In ambele cazuri nu am primit nimic de la agentiile de livrare.
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 216