Grădina mea de legume la 54 de ani

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Biobomb » 15/06/21, 17:47

Moindreffor a scris:
Biobombe a scris:Da Miao, nu este ușor de programat, dar nu imposibil, evitând în același timp „fabrica de gaze”.

Cred că sunteți în căutarea unor situații complicate în care să o simplificăm, este adevărat că avem din ce în ce mai multe sonde de tot felul, echipamente din ce în ce mai eficiente, deschizând tot mai multe posibilități și începem să visăm ...

folosiți un sonar pentru a măsura adâncimea apei, în timp ce o simplă bilă de polistiren ar fi făcut un plutitor foarte bun cuplat la un detector și nu a mai existat nicio problemă, sau chiar un sistem simplu de comutatoare va și vine

Cred că, având în vedere greutatea ferestrelor cadrelor lui Didier, nu vântul îi va face să zboare : Mrgreen: dar, pe de altă parte, trebuie să ridici greutatea asta, după ce chiar și fără să petreci ore întregi la sala de sport ridicând fonta, cred că cu un cric ne-am ridicat deja toți mașina pentru a schimba roata

Așadar, avem de ales fie să ușurăm și poate zbura, fie să se lase greu și să adapteze sistemul de ridicare

dacă ne uităm la o imprimantă 3D, programăm mișcările la 0.12 mm și totuși comutatorul de limită este asigurat de un simplu comutator,

deci, într-adevăr, putem încerca să gestionăm într-un mod tehnologic foarte înalt sau să folosim un pic mai mult sistem D consolidat de tehnologie ...


Păstrați-vă lecțiile morale: nu încercăm să complicăm lucrurile acolo unde simplitatea ar fi posibilă.

Automatizarea nu este complicată atunci când aveți un minim de cunoștințe și echipamente adaptate.

A avea un proiect realist nu înseamnă să visezi.

Ferestrele lui Didier: întrebați-l dacă nu sunt fixate de balamale. În acest caz, cursul de fizică din al doilea an arată că puteți ridica greutăți fără multă forță pentru a aplica. Cu siguranță are și structuri din policarbonat.

Nimeni din câte știu eu nu a vorbit despre sonar: vezi forum la pescuit.

O imprimantă 3D este programată cu ușurință pentru a o opri înainte de a ajunge la sfârșitul cursului său.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Moindreffor » 16/06/21, 22:02

Biobombe a scris:Păstrați-vă lecțiile morale: nu încercăm să complicăm lucrurile acolo unde simplitatea ar fi posibilă.

nicio intenție de a deveni un lector, vreau doar să vorbesc, dar se pare că trebuie să mergi pe drumul tău, acum știu ce să fac
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Did67 » 16/06/21, 22:35

Biobombe a scris:
Bravo Didier, așa că avem nevoie de o baterie pentru mașină sau un transformator în apropiere.
Dar jaluzelele care se închid singure atunci când anemometrul dă ordinea sunt controlate de un motor electric și de un șurub fără sfârșit.


Luată de lucruri personale în aceste zile ... am întârziat puțin.

M-am gândit, de fapt, să pun totul în 12 V, cu baterie pentru mașină sau motocicletă + panou PV ...

Pentru diferitele sonde, este necesar să se evite „înainte și înapoi” și, prin urmare, să existe un sistem care mediază pe o etapă de timp care urmează să fie definită. Și, prin urmare, efectiv, pragurile trebuie definite ca tip: dacă viteza medie a vântului de peste 1 minut depășește xm / s, închidem (din prudență) ... Știind că de îndată ce viteza scade sub această medie - histereza întotdeauna în medie, redeschidem ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Did67 » 16/06/21, 22:40

Biobombe a scris:
Ferestrele lui Didier: întrebați-l dacă nu sunt fixate de balamale. În acest caz, cursul de fizică din al doilea an arată că puteți ridica greutăți fără multă forță pentru a aplica. Cu siguranță are și structuri din policarbonat.

.


Mă gândesc să-mi dezvolt suprafața cadrului, de fapt, cu o structură din aluminiu / policarbonat. Ceea ce este, prin urmare, ultra-ușor și ultra-sensibil la vânt (dar m-am gândit și la balastare, în funcție de forța cilindrului). Avantajul cricului este că și el „ține”. Dar este necesar să ne imaginăm un sistem „click-clack” de cheie pentru a putea deschide cu ușurință pentru stropire ...

Ramele mele actuale nu au balamale, ferestrele sunt libere. Există doar opriri care îmi fac mai ușor să ridic fereastra cu o mână și să ud cu cealaltă (am învățat să mă descurc, dar mi se pare mai convenabil!).

Dar pentru structurile ușoare, da, intenționez să pun câteva ...
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Moindreffor » 16/06/21, 22:55

Did67 a scris:
Biobombe a scris:
Bravo Didier, așa că avem nevoie de o baterie pentru mașină sau un transformator în apropiere.
Dar jaluzelele care se închid singure atunci când anemometrul dă ordinea sunt controlate de un motor electric și de un șurub fără sfârșit.


Luată de lucruri personale în aceste zile ... am întârziat puțin.

M-am gândit, de fapt, să pun totul în 12 V, cu baterie pentru mașină sau motocicletă + panou PV ...

Pentru diferitele sonde, este necesar să se evite „înainte și înapoi” și, prin urmare, să existe un sistem care mediază pe o etapă de timp care urmează să fie definită. Și, prin urmare, efectiv, pragurile trebuie definite ca tip: dacă viteza medie a vântului de peste 1 minut depășește xm / s, închidem (din prudență) ... Știind că de îndată ce viteza scade sub această medie - histereza întotdeauna în medie, redeschidem ...

în Palme, cadrele sunt pur și simplu balastate iarna pentru a lupta împotriva vântului, deci o structură ușoară precum policarbonatul, poate fi foarte bine balastată dacă este necesar, un cadru greu nu necesită un sistem de închidere și, prin urmare, dacă aveți chiar sub un sistem pentru ridicând independent de cadru, deschiderea pentru udare nu va fi diferită de cea actuală, balamale suplimentare

buteliile de ulei, îmi pun întrebarea despre inerția termică, aerul din cadru se va încălzi mai repede decât uleiul din butelie, după ce forță au acești butelii? care este ampatamentul lor de deschidere? sunt în mod normal potrivite pentru deschiderea unui luminator de seră mic, care este adesea policarbonat subțire suplimentar, deci un cadru complet?
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Biobomb » 16/06/21, 23:10

Moindreffor a scris:
Biobombe a scris:Păstrați-vă lecțiile morale: nu încercăm să complicăm lucrurile acolo unde simplitatea ar fi posibilă.

nicio intenție de a deveni un lector, vreau doar să vorbesc, dar se pare că trebuie să mergi pe drumul tău, acum știu ce să fac


vreau să vorbim: toată lumea este aici pentru a vorbi, dar tonul este cel care face muzica. Și, mai presus de toate, nu descurajați sau distrugeți motivațiile prin observații inadecvate și oarecum demolatoare.

mergi în direcția mea: simțul meu este bunul simț, cel care admite toleranță până la atingerea limitei inteligenței emoționale.

Știu ce să fac: este simplu, începe să nu-i enervezi pe alții.

Fac grădină, clasică și altele, și mă interesează Arduinos și alte cărți deschise și nu numai de astăzi. Nu trebuie să-mi spuneți că nu este bine, cel puțin în termenii și exemplele pe care le-ați folosit. Simt că mă deranjez pe una sau alta forum, care este considerat de unii ca o rezervă.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Moindreffor » 17/06/21, 13:23

Biobombe a scris:
Moindreffor a scris:
Biobombe a scris:Păstrați-vă lecțiile morale: nu încercăm să complicăm lucrurile acolo unde simplitatea ar fi posibilă.

nicio intenție de a deveni un lector, vreau doar să vorbesc, dar se pare că trebuie să mergi pe drumul tău, acum știu ce să fac


vreau să vorbim: toată lumea este aici pentru a vorbi, dar tonul este cel care face muzica. Și, mai presus de toate, nu descurajați sau distrugeți motivațiile prin observații inadecvate și oarecum demolatoare.

Biobombe a scris:Salvați-vă lecțiile de morală

afectiv este o chestiune a ta

Biobombe a scris:mergi în direcția mea: simțul meu este bunul simț, cel care admite toleranță până la atingerea limitei inteligenței emoționale.
Știu ce să fac: este simplu, începe să nu-i enervezi pe alții. fără să vă supărați

Fac grădină, clasică și altele, și mă interesează Arduinos și alte cărți deschise și nu numai de astăzi. Nu trebuie să-mi spuneți că nu este bine, cel puțin în termenii și exemplele pe care le-ați folosit. Simt că mă deranjez pe una sau alta forum, care este considerat de unii ca o rezervă.

așa că pur și simplu să spui că putem face mai simplu în loc de complicat este suficient pentru a te enerva și a te supăra, până la punctul de a-mi spune un lector, îmi cer scuze pentru tine, toată lumea are nevoie de el, fă Complicat dacă vrei, dar aici, nu toată lumea are abilitățile și nivelul tău în arduino și programare și oferindu-le posibilitatea de a simplifica mi s-a părut util ...

Deci, când vorbesc despre lucruri simple, nu vă mai simți agresat, doar că voi vorbi cu alți oameni simpli ca mine ...
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Biobomb » 17/06/21, 22:55

Moindreffor a scris:așa că pur și simplu să spui că putem face mai simplu în loc de complicat este suficient pentru a te enerva și a te supăra, până la punctul de a-mi spune un lector, îmi cer scuze pentru tine, toată lumea are nevoie de el, fă Complicat dacă vrei, dar aici, nu toată lumea are abilitățile și nivelul tău în arduino și programare și oferindu-le posibilitatea de a simplifica mi s-a părut util ...

Deci, când vorbesc despre lucruri simple, nu vă mai simți agresat, doar că voi vorbi cu alți oameni simpli ca mine ...


pentru creatorul acestui fir, Jérôme.
Scuză-mă că am intervenit în firul tău, dar, din moment ce a apărut o controversă în cadrul acestuia, este ușor să continui schimburile acolo, deși nu te privește. Așa că nu mă învinovățiți că vă „poluez” firul. Personal, nu am un fir în care să mă „definesc” pentru că nu este obligatoriu sau obligatoriu în acest sens forum. Pe de altă parte, „disputatorul” meu are firul său de prezentare, dar folosește adesea alte fire pentru a găzdui orice și orice.
Dernière édition alin Biobomb 17 / 06 / 21, 23: 11, editate 1 ori.
0 x
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Biobomb » 17/06/21, 23:10

Moindreffor a scris:
așa că pur și simplu să spui că putem face mai simplu în loc de complicat este suficient pentru a te enerva și a te supăra, până la punctul de a-mi spune un lector, îmi cer scuze pentru tine, toată lumea are nevoie de el, fă Complicat dacă vrei, dar aici, nu toată lumea are abilitățile și nivelul tău în arduino și programare și oferindu-le posibilitatea de a simplifica mi s-a părut util ...

Deci, când vorbesc despre lucruri simple, nu vă mai simți agresat, doar că voi vorbi cu alți oameni simpli ca mine ...


Cascada continuă fără întrerupere.
Voi vorbi cu alți oameni simpli ca mine. : ești singurul care te definește ca fiind simplu. bineinteles, cand ti se potriveste!
Implicat că nu sunt simplu. un excelent exemplu de judecată de valoare gratuită.
Nu am spus nimic despre tine, nu-i așa? deci vă rog să vă opriți

Pe Arduino. Alți vorbitori și-au arătat interesul pentru acest subiect. Pentru ei ești foarte tăcut ....

Există, de asemenea, cursuri de formare pentru tineri sau chiar foarte tineri care oferă educație fără diplome sau cunoștințe prealabile.
0 x
Grădinarul54
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 02/05/21, 20:53
x 5

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Grădinarul54 » 29/06/21, 16:08

Bonjour à tous,

Iată câteva știri de acasă : Wink: în seră multă satisfacție plantele de roșii se dezvoltă foarte bine, nu am avut niciodată una atât de frumoasă, 3 până la 4 picioare pierdute, dar pentru un prim an voi fi mulțumit de ea : Lol: bine am pierdut un picior de dovlecei din ardei doi ardei în frunze de dantelă. În ceea ce privește panoul meu de fân: cartofii au ieșit bine, pe de altă parte, fasolea eșuează complet, trebuie să provină din semințe, deoarece, făcând experimentul pentru fiicele mele, am pus 12 semințe într-o cutie de ouă străpunse cu sol, doar 1 picior pentru a germina. :se încrunta: altfel pentru udarea serii ghivecele mele de pământ (stil Oyas) sunt satisfăcătoare (1 udare pe săptămână plus câteva picături cu picături)

Biomondă: nicio problemă, nu este doar postarea mea, toată lumea este liberă să tranzacționeze : Wink:
jointes pièces
F7A1ABF6-CF70-4449-AC8F-FA74ECC4214F.jpeg
C0D827D3-C6B5-4808-A1F5-B26F54C91FBB.jpeg
33DE702B-526A-42EC-B0D5-C15EA73BBC67.jpeg
71B5215F-77FD-4E1F-AEBE-A5524832408E.jpeg
DDC6B4F0-9DB5-4469-ADDC-8670B0817F4E.jpeg
7DFE8C88-48D9-4653-9CC2-BEA1C6A9F85C.jpeg
76253052-410D-464D-A70F-6BB637660183.jpeg
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 353