Grădina mea de legume la 54 de ani

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Did67 » 29/06/21, 16:28

Văd ici și colo ceea ce mi se pare a fi settaria: este o „durere în fund” extrem de prolifică și foarte greu de scos în sol uscat ... Vânător ... În momentul de față, cu solurile umed, se smulge ușor. Este greu să scapi de el: de obicei îl prindem în gălețile pe care le cumpărăm sau le schimbăm ...

Pentru recunoaștere, consultați penultima pagină în: http://itab.asso.fr/downloads/desherb-m ... _6_ete.pdf
0 x
Grădinarul54
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 02/05/21, 20:53
x 5

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Grădinarul54 » 29/06/21, 16:35

Did67 a scris:Văd ici și colo ceea ce mi se pare a fi settaria: este o „durere în fund” extrem de prolifică și foarte greu de scos în sol uscat ... Vânător ... În momentul de față, cu solurile umed, se smulge ușor. Este greu să scapi de el: de obicei îl prindem în gălețile pe care le cumpărăm sau le schimbăm ...

Pentru recunoaștere, consultați penultima pagină în: http://itab.asso.fr/downloads/desherb-m ... _6_ete.pdf


Ah, mulțumesc Didier, nu l-am văzut pe acesta, nu prea păros : Cheesy: mai serios o vezi pe ce fotografii?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Did67 » 29/06/21, 18:06

La picior, în stânga (în direcția fotografiei) dovlecelului tău. Mi se pare.

[Există diferite tipuri de settaria - dar sunt și „plictisitoare” - să spunem invazive]
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Moindreffor » 29/06/21, 21:10

Jardinierdu54 a scris:Bonjour à tous,
altfel pentru udarea serii ghivecele mele de pământ (stil Oyas) sunt satisfăcătoare (1 udare pe săptămână plus câteva picături cu picături)
doar din curiozitate, pentru a vă valida oyas, ați fi dispus să eliminați picurarea și să vă bazați doar pe ele?
pentru că a spune că funcționează bine în timp ce folosesc și o altă sursă de apă nu permite să se concluzioneze, deoarece probabil că picăturile dvs. de picurare funcționează foarte bine și oyas-urile dvs. care sunt doar frumoase în decor

nu vede nicio intenție de a discuta despre utilizarea yoas, doar pentru a fi sigur că pentru a spune că este implicat un factor, trebuie doar să modificați unul, acolo aveți 2 sisteme de udare
Dernière édition alin Moindreffor 29 / 06 / 21, 21: 32, editate 1 ori.
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Grădinarul54
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 02/05/21, 20:53
x 5

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Grădinarul54 » 29/06/21, 21:16

Did67 a scris:La picior, în stânga (în direcția fotografiei) dovlecelului tău. Mi se pare.

[Există diferite tipuri de settaria - dar sunt și „plictisitoare” - să spunem invazive]


Mulțumesc Didier, tocmai l-am eliminat după-amiaza asta : Wink:
0 x
Grădinarul54
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 02/05/21, 20:53
x 5

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Grădinarul54 » 29/06/21, 21:26

Moindreffor a scris:
Jardinierdu54 a scris:Bonjour à tous,
altfel pentru udarea serii ghivecele mele de pământ (stil Oyas) sunt satisfăcătoare (1 udare pe săptămână plus câteva picături cu picături)
doar din curiozitate, pentru a vă valida oia, ați fi gata să îndepărtați picurarea și să vă bazați doar pe ele?
pentru că a spune că funcționează bine în timp ce folosesc și o altă sursă de apă nu permite să se concluzioneze, deoarece probabil că picăturile dvs. de picurare funcționează foarte bine și oyas-urile dvs. care sunt doar frumoase în decor

nu vede nicio intenție de a discuta despre utilizarea yoas, doar pentru a fi sigur că pentru a spune că este implicat un factor, trebuie doar să modificați unul, acolo aveți 2 sisteme de udare


Acest lucru nu este greșit după ce picurarea este folosită doar vineri ca un supliment simplu, dar nu o cantitate mare (aproximativ 15 litri pentru 4 țevi), îmi umplu oia în fiecare luni, voi argumenta altfel când îmi scot vasele în toamnă. vezi dacă rădăcinile sunt în jurul ghivecelor, nu?
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Moindreffor » 29/06/21, 21:37

Jardinierdu54 a scris:
Moindreffor a scris:
Jardinierdu54 a scris:Bonjour à tous,
altfel pentru udarea serii ghivecele mele de pământ (stil Oyas) sunt satisfăcătoare (1 udare pe săptămână plus câteva picături cu picături)
doar din curiozitate, pentru a vă valida oia, ați fi gata să îndepărtați picurarea și să vă bazați doar pe ele?
pentru că a spune că funcționează bine în timp ce folosesc și o altă sursă de apă nu permite să se concluzioneze, deoarece probabil că picăturile dvs. de picurare funcționează foarte bine și oyas-urile dvs. care sunt doar frumoase în decor

nu vede nicio intenție de a discuta despre utilizarea yoas, doar pentru a fi sigur că pentru a spune că este implicat un factor, trebuie doar să modificați unul, acolo aveți 2 sisteme de udare


Acest lucru nu este greșit după ce picurarea este folosită doar vineri ca un supliment simplu, dar nu o cantitate mare (aproximativ 15 litri pentru 4 țevi), îmi umplu oia în fiecare luni, voi argumenta altfel când îmi scot vasele în toamnă. vezi dacă rădăcinile sunt în jurul ghivecelor, nu?

doar că în casa mea plouă puțin din când în când, așa că nu ud deloc, iar oyas-urile tale sunt adânci, așa că o ploaie va uda suprafața și, prin urmare, le va da plantelor ceea ce au nevoie, chiar și într-o seră. apa va merge din exterior în interior prin capilaritate, astfel încât oyas-urile dvs. se pot goli fără niciun beneficiu pentru plantele dvs., udând solul în profunzime

a observa dacă există o densitate semnificativă de rădăcini în jurul oyas-ului tău este o reacție bună, este ceva care va fi instructiv, mă interesează
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Grădinarul54
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 02/05/21, 20:53
x 5

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Grădinarul54 » 29/06/21, 21:55

Moindreffor a scris:
Jardinierdu54 a scris:
Moindreffor a scris:doar din curiozitate, pentru a vă valida oia, ați fi gata să îndepărtați picurarea și să vă bazați doar pe ele?
pentru că a spune că funcționează bine în timp ce folosesc și o altă sursă de apă nu permite să se concluzioneze, deoarece probabil că picăturile dvs. de picurare funcționează foarte bine și oyas-urile dvs. care sunt doar frumoase în decor

nu vede nicio intenție de a discuta despre utilizarea yoas, doar pentru a fi sigur că pentru a spune că este implicat un factor, trebuie doar să modificați unul, acolo aveți 2 sisteme de udare


Acest lucru nu este greșit după ce picurarea este folosită doar vineri ca un supliment simplu, dar nu o cantitate mare (aproximativ 15 litri pentru 4 țevi), îmi umplu oia în fiecare luni, voi argumenta altfel când îmi scot vasele în toamnă. vezi dacă rădăcinile sunt în jurul ghivecelor, nu?

doar că în casa mea plouă puțin din când în când, așa că nu ud deloc, iar oyas-urile tale sunt adânci, așa că o ploaie va uda suprafața și, prin urmare, le va da plantelor ceea ce au nevoie, chiar și într-o seră. apa va merge din exterior în interior prin capilaritate, astfel încât oyas-urile dvs. se pot goli fără niciun beneficiu pentru plantele dvs., udând solul în profunzime

a observa dacă există o densitate semnificativă de rădăcini în jurul oyas-ului tău este o reacție bună, este ceva care va fi instructiv, mă interesează



Apoi confirm și am fost destul de surprins în caz de ploaie puternică într-adevăr frunzele roșiilor mele sunt umede, ei bine, poate că nu este necesar să dureze prea mult, altfel mă tem de boli. Rezultate gratuite fără griji în toamnă : Wink:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14822
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4301

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de GuyGadeboisTheBack » 29/06/21, 23:25

1 x
Grădinarul54
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 02/05/21, 20:53
x 5

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Grădinarul54 » 29/06/21, 23:49



Îmi încrucișez degetele pentru a avea același rezultat :D
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 348