Grădina mea de legume la 54 de ani

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Did67 » 30/06/21, 09:18

Avertizare !!! Nu trece prea mult!

Din punct de vedere agronomic, plantele au un interes în explorarea întregului volum al solului. Nu absorb doar apa, ci soluția solului, adică apa și mineralele de care au nevoie ...

Apa din sol nu este utilizată doar pentru plante, ci pentru toate organismele solului, care au nevoie de ea la fel de mult.

Nici rădăcinile dintr-un coc într-o găleată nu sunt un semn bun, aceste „chifle cu capul în jos” mi se par un lucru bun. În ceea ce privește aceste două aspecte.

[Desigur, "funcționează!" Vai, o mulțime de prostii funcționează. Acesta este motivul pentru care înfloresc atât de mult]

[Mai fundamental, așa cum am scris în a doua mea carte, economisirea apei nu poate fi un obiectiv rezonabil - plantele au nevoie de ea. Pentru a produce, trebuie să „irosească” apa! Aceasta economisește pierderile de apă, în principal prin evaporarea de la suprafața solului, care trebuie să fie. Avantajul picurării este că sub picurător crește un bulb mare de sol umed, explorat de rădăcini. Și unde se menține viața solului. Pentru mine este mult mai mare. Dar mai scriu că oyas, funcționează. Este o formă, nu foarte leneșă - trebuie îngropată! -, pentru a localiza contribuțiile și pentru a menține suprafața uscată. Deci, acest lucru este în conformitate cu ceea ce trebuie făcut. ]

Cu toate acestea, fiecare face ce vrea. Dacă totul a fost rațional în viața noastră ...
0 x
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Biobomb » 30/06/21, 09:40

Did67 a scris:
Din punct de vedere agronomic, plantele au un interes în explorarea întregului volum al solului.


O plantă de secară are 600 km de rădăcini. Eu personal nu am verificat, dar este de la tipul din Dijon.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Did67 » 30/06/21, 09:47

Și, în mod firesc, acestea sunt distribuite mai mult sau mai puțin bine în tot volumul disponibil (chiar dacă uneori se formează chifle foarte mici în ... galeriile de viermi, unde acestea din urmă și-au eliberat deșeurile azotate - amoniu).
0 x
Grădinarul54
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 02/05/21, 20:53
x 5

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Grădinarul54 » 12/02/22, 14:55

Bonjour à tous,

Imi cer scuze ca nu am dat noutati despre gradina mea de zarzavat anul trecut, voi reveni in scurt timp despre lucrurile bune si surprizele rele pur si simplu acolo as fi vrut sa am parerea ta.
Intenționez să-mi încep răsadurile de ardei și vinete sub LED la mijlocul lunii februarie și roșiile la începutul lunii martie și am o problemă: nu voi fi prezent la mine acasă între 17 și 24 aprilie, așa că m-am întrebat dacă îmi voi pune plantele. in pamant sub sera mea rece pe 15 aprilie dar protejand cu un voal de iernare (30g/m2 dublat) va fi suficient pentru a opri gerul?
Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Did67 » 12/02/22, 15:24

Pentru a răspunde, ar trebui să fii doamna Soleil (o clarvăzătoare celebră la care au alergat toate vedetele Parisului)...

Nimeni nu știe ce temperatură va fi.

O seră rece nu câștigă aproape nimic, problema de temperatură minimă atinsă dimineața devreme (uitați-vă la ultimul meu videoclip, care, cu înregistrări justificative, arată că o seră, problema lupta împotriva înghețului, este o momeală totală; c este un instrument de forțare ).

Un voal de iernat iti permite sa castigi cam 2°C... Poate 3 prin dublare, dar nu e sigur.

Rezistența (temperatura cea mai scăzută suportată la moarte) a plantelor tale este de aproximativ -2°C. Și scade când plantele devin mai înalte. Foarte curând, vor fi în jur de 0°C.

Calculați-vă: dacă sunt -5°C, gata. Este posibil. Dar nu sigur. Pentru a afla: consultați-o pe doamna Soleil.

Tot ce trebuie să faceți este să adăugați un încălzitor electric cu un termostat setat la + 2 sau + 3 °C.
0 x
Grădinarul54
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 02/05/21, 20:53
x 5

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Grădinarul54 » 12/02/22, 15:59

Did67 a scris:Pentru a răspunde, ar trebui să fii doamna Soleil (o clarvăzătoare celebră la care au alergat toate vedetele Parisului)...

Nimeni nu știe ce temperatură va fi.

O seră rece nu câștigă aproape nimic, problema de temperatură minimă atinsă dimineața devreme (uitați-vă la ultimul meu videoclip, care, cu înregistrări justificative, arată că o seră, problema lupta împotriva înghețului, este o momeală totală; c este un instrument de forțare ).

Un voal de iernat iti permite sa castigi cam 2°C... Poate 3 prin dublare, dar nu e sigur.

Rezistența (temperatura cea mai scăzută suportată la moarte) a plantelor tale este de aproximativ -2°C. Și scade când plantele devin mai înalte. Foarte curând, vor fi în jur de 0°C.

Calculați-vă: dacă sunt -5°C, gata. Este posibil. Dar nu sigur. Pentru a afla: consultați-o pe doamna Soleil.

Tot ce trebuie să faceți este să adăugați un încălzitor electric cu un termostat setat la + 2 sau + 3 °C.


Bun mulțumesc Didier, este puțin ceea ce m-am temut ca răspuns, da am văzut videoclipul tău pe diferite sonde Ba chiar i-am răspuns apoi am sperat că în aprilie a fost mai mult noroc, după - 5 poate fi jucabil trebuie să văd înregistrările de temperatură de la cea mai apropiată stație din ultimii ani... oriunde găsesc pe cineva care are grijă de plantele mele..
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Did67 » 12/02/22, 16:39

Este foarte posibil – chiar probabil. Dar nu sigur!

1) Da, uite ce spun normalii (temperaturile din ultimii 30 de ani); vezi toate lunile aprilie si de cate ori am fi coborat sub - 4 sau - 5°C...

Verificare făcută, probabilitatea de a scădea sub -5°C este foarte mică (la Nancy-Essey):
https://www.infoclimat.fr/climatologie/ ... 07180.html

Ultima dată a fost în 2003... Eram aproape de 2020...

Și în afară de 2021, mediile au crescut foarte puternic de la începutul anilor 90...

2) Nu trece cu vederea faptul că cu o zi înainte de plecare, prognozele Météo France pe 7 zile sunt acum fiabile în proporție de peste 80% (și dacă în plus tendința de 15 zile nu prevede o pușcă bruscă de frig, poți lăsa liniștea. .. [Francezii fiind plângători, toată lumea preferă să spună că prognozatorii greșesc mereu; dar 80% dintre ei cred în efectul lunii, adică ceea ce spun ei nu prea are sens; așa că uită-te oricum ]
0 x
Grădinarul54
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 02/05/21, 20:53
x 5

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Grădinarul54 » 13/02/22, 10:28

Did67 a scris:Este foarte posibil – chiar probabil. Dar nu sigur!

1) Da, uite ce spun normalii (temperaturile din ultimii 30 de ani); vezi toate lunile aprilie si de cate ori am fi coborat sub - 4 sau - 5°C...

Verificare făcută, probabilitatea de a scădea sub -5°C este foarte mică (la Nancy-Essey):
https://www.infoclimat.fr/climatologie/ ... 07180.html

Ultima dată a fost în 2003... Eram aproape de 2020...

Și în afară de 2021, mediile au crescut foarte puternic de la începutul anilor 90...

2) Nu trece cu vederea faptul că cu o zi înainte de plecare, prognozele Météo France pe 7 zile sunt acum fiabile în proporție de peste 80% (și dacă în plus tendința de 15 zile nu prevede o pușcă bruscă de frig, poți lăsa liniștea. .. [Francezii fiind plângători, toată lumea preferă să spună că prognozatorii greșesc mereu; dar 80% dintre ei cred în efectul lunii, adică ceea ce spun ei nu prea are sens; așa că uită-te oricum ]


Perfect multumesc Didier, va sfatuiesc in ultimul moment, sperand ca doamna Soleil sa nu ma joace denaturand predictiile dragilor nostri meteorologi : Wink:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Did67 » 13/02/22, 10:49

Detalii finale:

a) cu cât plantele tale sunt mai mari, cu atât vor fi mai sensibile (deci în acest moment „te-te” de la 0°C)

b) și să știți că între temperatura vremii și temperatura la nivelul solului există, în nopțile senine (radiative), o diferență de aproximativ 3°C, mai puțin la nivelul solului! Deci „ajustați” prognoza în consecință!!! Acest lucru este normal și nu o eroare de prognoză: meteorologii prognozează vremea (sub acoperire, la 1,5 m deasupra solului, departe de orice obstacol sau suprafață anormală - lacuri, macadam etc.)...
0 x
Grădinarul54
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 02/05/21, 20:53
x 5

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Grădinarul54 » 13/02/22, 11:08

Did67 a scris:Detalii finale:

a) cu cât plantele tale sunt mai mari, cu atât vor fi mai sensibile (deci în acest moment „te-te” de la 0°C)

b) și să știți că între temperatura vremii și temperatura la nivelul solului există, în nopțile senine (radiative), o diferență de aproximativ 3°C, mai puțin la nivelul solului! Deci „ajustați” prognoza în consecință!!! Acest lucru este normal și nu o eroare de prognoză: meteorologii prognozează vremea (sub acoperire, la 1,5 m deasupra solului, departe de orice obstacol sau suprafață anormală - lacuri, macadam etc.)...


Aaa deci acolo e mai enervant pentru ca daca imi lansez puietii sub LED la inceputul lunii martie ar trebui sa ajunga la zece cm la jumatatea lui aprilie deci mai problematic si pun un incalzitor electric asa ca, poate solutia unui strat cald...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 315