Sunt pădurile cărbune de ieri?

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: PĂDURILE SUNT CARBUNUL DE IERI?




de Did67 » 17/05/21, 11:39

Hei acolo ... Haide, schimbăm subiectul!

Să rămânem pe afirmația majoră, prezentată în prima postare, și să-mi explic cum "această practică nu este neutră în carbon și generează mai multe emisii decât cărbunele, ..."

Vă reamintesc, dacă ne gândim la un ciclu.

Am scris-o mai sus, a doua zi după arderea unui camion lemn, CO2 corespunzător carbonului conținut în lemn este în aer ... Și cel al cărbunelui.

Cu excepția faptului că, cu excepția unei modificări a utilizării suprafețelor în cauză (ceea ce nu neg în Brazilia - soia - sau în Filipine - copra), acest CO2 va fi treptat reabsorbit.

Rețineți că „tăietura curată”, din acest punct de vedere, nu schimbă nimic! Dacă replantăm în spate.

Biodiversitatea, am mai spus, este altceva. Deoarece această pădure replantată nu va avea aceeași „compoziție” floristică sau faunistică.

În sfârșit, nu faceți greșeala de a pretinde că o pădure ca cea din spatele casei mele, gestionată în regenerare naturală, este „echilibrată”. Este o cultură a copacilor aleasă de tehnicianul forestier.

Deci dezbaterea, dacă evităm întrebarea fundamentală de mai sus, rămâne „pădure naturală” (aproape inexistentă în Europa) și „pădure antropizată”. Tăierea curată este doar cea mai brutală extremă a antropizării mecanizate. Dar nu mai visa, ca eco-bobos care nu și-au părăsit niciodată I-Mac-ul în arondismentul 16, că o pădure condusă de „regenerare naturală” este ... naturală! Cuvintele sunt înșelătoare. Și deci este și un ecosistem invalidat!

Dar pentru a nu muri complet prost, explică-mi cum "această practică [arderea lemnului pentru a produce electricitate] nu este neutră în carbon și generează mai multe emisii decât cărbunele, ..."


PS: Să nu existe confuzie: sunt împotriva ei, pentru că din punct de vedere tehnic, energic, destul de prost! Spre deosebire de încălzirea directă prin cazan cu peleți, cu o putere similară, în cazul cazanului meu cu condensare, de 100% ... Acesta este modelul centralizat al „marilor companii energetice” (deoarece nu există „EDF”) care ar trebui contestat ... Regret că soluția unui cazan cu peleți individual cu generarea de electricitate de către un motor Stirling, explorat de Ökofen, nu a avut succes ... Prea complexă, deci prea scumpă, într-o lume în care energia este vândută - deci consumată belşug. Și produs „cu brutalitate”.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: PĂDURILE SUNT CARBUNUL DE IERI?




de Ahmed » 17/05/21, 11:57

Văd că luați destul de multe precauții introductive pentru a încadra dezbaterea: sunt pe deplin de acord cu ele.
Vă trimit la mesajele anterioare în care se explică, document justificativ, că cu cât un combustibil este mai „pur” (în sensul de bogat) în carbon, cu atât mai mult produce energie pentru aceeași cantitate de carbon (sau propunerea reciprocă , evident). Lignitul emite mai mult carbon decât antracitul și, de asemenea, lemnul. În aceste două cazuri (lignit și lemn), moleculele de carbon deja oxidate sunt eliberate în timpul arderii. fără a participa care afectează bilanțul ...
Este de la sine înțeles că nu sunt împotriva vreunui consum de energie din lemn, ci împotriva iluziei unei neutralități totale care ar încuraja pădurea să fie considerată ca fiind capabilă să înlocuiască combustibilii convenționali în modul „bar deschis”.
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Sunt păduri cărbune de ieri?




de Macro » 17/05/21, 13:46

Doar ceea ce a fost uitat este nou ... : Cheesy:
https://www.leboncoin.fr/equipement_auto/1881362471.htm
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: PĂDURILE SUNT CARBUNUL DE IERI?




de Did67 » 17/05/21, 13:47

OK.

Dar dacă asta este, rămâne faptul că eliminarea pe baza ei este o escrocherie intelectuală monumentală. Pentru că este să omiți toate celelalte, ceea ce este esențial atunci când se vorbește despre echilibrul C - reciclarea într-o etapă a timpului spune „uman” sau „compatibil cu umanitatea”. Vorbesc despre lemn.

Unul este CO2 reciclabil, dacă nu există nicio modificare în alocarea spațiilor. Celălalt nu. Deci, astfel încât, fără calificare, susțin că acesta este un rahat monumental.

Dacă nu există un argument contrar.

Am luat măsuri de precauție pentru a-i împiedica pe cei pe care i-aș clasifica drept „tendințe khmer verzi” să-mi dezasambleze pur și simplu gândirea. Așa că am sprijinit-o ...

Da, claritatea este un dezastru, dar în Franța, spațiul în cauză va rămâne în continuare pădure. Încercați să distrugeți o pădure și veți vedea reacția administrației. Pădurea este aproape sacră (cu excepția câtorva autostrăzi și a câtorva vile de oameni bine amplasați). Așa că regret că îndoctrinăm oamenii cu informații care nu sunt altceva decât falsuri.

Pădurile în creștere captează CO2. Nu o pădure climax naturală, care este în echilibru!

Dar, desigur, este mai eficient dacă imobilizați lemnul. Dar nu tot lemnul este cherestea. Explicați asta unui eco-bobo care nu a ținut niciodată ferăstrău cu lanț (am avut acest privilegiu).

Dar da, trebuie să ne gândim la ceea ce facem. Ca la toate. Grădina de legume sau modalitatea de a vă deplasa. Alegerea programelor TV. Reviste sau cărți pe care le citești ...

Da, gândurile debilitante câștigă teren chiar mai repede decât retragerea pădurii.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: PĂDURILE SUNT CARBUNUL DE IERI?




de Did67 » 17/05/21, 13:53

Ahmed a scris:... iluzia neutralității globale care ar încuraja considerarea pădurii ca fiind capabilă să înlocuiască combustibilii convenționali în modul „open bar”.


Explicați-mi unde este iluzia?

În rest, o reflecție „macro” asupra fluxurilor în cauză răspunde pe larg, fără a folosi „falsuri”: nu, creșterea naturală a pădurii nu ne permite să ne satisfacem lacomia energetică. Și sunt de acord cu tine asupra avertismentului. Dar nu cu prețul unei minciuni („iluzie”).

Când mi-am cumpărat cazanul cu peleți, am făcut o estimare „macro” a problemei durabilității, chiar dacă în acel moment, cu două sau trei duzini de cazane instalate în Franța, asta nu a contat.

Când promovez „Potager du Laesseux”, am „replicabilitate” largă în viziune: de unde ar veni tot acest fân?

Într-o lume finită, chestionarea limitelor este un BA BA.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: PĂDURILE SUNT CARBUNUL DE IERI?




de Macro » 17/05/21, 13:58

Did67 a scris:
Dar, desigur, este mai eficient dacă imobilizați lemnul. Dar nu tot lemnul este cherestea. Explicați asta unui eco-bobo care nu a ținut niciodată ferăstrău cu lanț (am avut acest privilegiu).



Bună ziua domnule negustor ... Mi-ați spus că, pentru a-mi tăia lemnul, voi merge de 10 ori mai repede cu ferăstrăul cu lanț ..... Dar nu, vă jur ... Merge foarte încet ... Și atât greu ...

Comerciantul ia ferăstrăul cu lanț, inspectează lanțul ... RAS .... El trage șirul de două ori începe ferăstrăul cu lanț ... Și tipul sare în sus țipând ... Jur că nu a făcut acest zgomot ... : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:
1 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: PĂDURILE SUNT CARBUNUL DE IERI?




de Christophe » 17/05/21, 14:07

Domnilor, să reluăm calm elementele de bază, nu?

Carbon_cycle2.svg.png
Cycle_du_carbone2.svg.png (251.3 KiB) Vizualizat de 2152 ori


Plantele captează de 10 ori mai mult decât emisiile fosile ... chiar dacă defrișările (care includ arderea lemnului) reprezintă mai mult de 30% din emisiile fosile!

1.9 -62 = -60.1 Gt / an ... Rezultatele sunt ULTRA POZITIVE!

Dar, deoarece trebuie să adăugăm respirația animalelor, nici bio, nici hidrosfera nu sunt suficiente pentru a compensa emisiile de fosile din bilanț. Dar am bănuit puțin : Cheesy:

Pe de altă parte, care este săgeata celor 90 Gt / an de hidro care urcă spre atmosferă? Am crezut că oceanele sunt, de departe, numărul unu al bazinului de carbon? Odată cu această creștere, rezultatul este la doar 2 Gt / an ... departe de plante atunci? :şoc:

https://fr.wikipedia.org/wiki/Cycle_du_carbone
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Sunt păduri cărbune de ieri?




de Ahmed » 17/05/21, 14:12

V-, sunteți deja de acord că ideea substituției masive este o iluzie, este deja bună (dar nu m-am îndoit niciodată)! Aș dori să subliniez că nu am vorbit niciodată despre tăieri clare (care, cel puțin în Franța, vor deveni din ce în ce mai rare, deoarece este un sistem care tehnic nu mai funcționează).
Rămâne că cantitatea de CO2 pe unitate de căldură este mai mare în cazul lemnului (decât acest Co2 a fost stocat anterior și că va fi ulterior, desigur, nu este dezbătut) și că CO2 de lemn este același cu CO2 de cărbune sau petrol. Îmi veți acorda că pasul dintre consum și restaurarea pădurilor subminează serios această faimoasă neutralitate ...
În ceea ce privește aceste faimoase păduri climax care sunt în echilibru, ele nu mai există pentru o lungă perioadă de timp, în timp ce o pădure adultă stochează mai mult carbon decât alta în stadiul juvenil.
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Sunt păduri cărbune de ieri?




de moinsdewatt » 19/05/21, 01:06

ENERGIA LEMNULUI: DE unde provine lemnul folosit pentru a produce căldură regenerabilă?

16 aprilie 2021

Lăudat pentru îndeplinirea obiectivelor climatice ale Franței, utilizarea lemnului ca sursă de căldură ar prezenta un risc de defrișare? Conform datelor furnizate de organismele publice, sectorul energiei lemnoase nu dăunează creșterii pădurilor și nici conservării diversității acestora.

În familia energiilor regenerabile, amestecul hidroenergetic-solar-eol este adesea citat ca primele trei. Dar pentru a face față provocărilor tranziției energetice și ecologice din Franța, sectorul biomasei joacă un rol din ce în ce mai dominant, în special prin intermediul energiei lemnului. „Lemnul reprezintă deja, în Franța, 50% din energia [regenerabilă] consumată pentru a produce căldură, subliniază Emilie Machefaux, șefa serviciului forestier de la Ademe. Programul multianual pentru energie plasează, de asemenea, obiective ambițioase asupra lemnului, deoarece prevede o creștere a consumului de căldură produsă din biomasă cu 20% până în 2023 și cu 30 până la 40%. Până în 2028, comparativ cu 2017. ” de lemn pentru a produce energie explică în mare măsură creșterea biomasei, sursa de energie regenerabilă numărul unu în Franța, potrivit Ademe. Dacă utilizarea lemnului ca combustibil datează de câteva milenii, progresele înregistrate în automatizare și optimizare au făcut-o acum o resursă populară pentru efectele sale pozitive asupra independenței energetice, reducerea gazelor cu efect de seră, protecția mediului, dezvoltarea locurile de muncă locale care nu pot fi relocate, a subliniat deja cercetătoarea Sylvie Pellerin-Drion în 2013.

În ciuda „bunurilor sale prețioase”, sectorul energiei lemnului este uneori asociat cu fenomenul defrișărilor la locul de muncă pe alte continente. Confruntați cu ravagiile exploatării nediscriminatorii a anumitor păduri din America de Sud, Africa și Asia de Sud-Est, unii se întreabă despre aprovizionarea acestui sector în Franța și durabilitatea acestuia. Cu privire la acest subiect, apare o primă observație: conform datelor de la Agreste (site specializat în statistici agricole), producția de așchii forestiere utilizate pentru încălzire mobilizează doar 7% din recolta totală a lemnului comercializat în Franța. După cum explică Sylvie Pellerin-Drion, energia lemnului vine, de fapt, chiar la capătul lanțului valoric, deoarece se referă la lemn care nu poate fi utilizat în alte scopuri. Acesta reprezintă, de fapt, doar unul dintre numeroasele segmente ale utilizărilor lemnului în Franța. „Lemnul pentru energie nu este o utilizare finală căutată în silvicultură, este doar un subprodus de exploatare. […] Nici o pădure franceză nu este destinată exclusiv producției de energie din lemn ”, reamintește Syndicate of Renewable Energies (SER). El a adăugat că „o pădure subexploatată, îmbătrânită, neîntreținută, în care se acumulează lemn este mai sensibilă la tulburările din ecosistemul său”.

Diferitele operațiuni silvicole efectuate în cadrul gestionării pădurilor conduc la tăieri regulate. Subțierea constă în special în eliminarea anumitor copaci răniți sau bolnavi dintr-un stand, pentru a asigura spațiul, lumina și apa necesare dezvoltării copacilor sănătoși. Produsul acestor tăieturi subțiri sau sanitare va fi evaluat sub formă de lemn de foc. Acesta din urmă provine, de asemenea, din utilizarea scoarței, tăiatului sau rindeluirii din prelucrarea cherestelei și a lemnului industrial. Se utilizează, de asemenea, lemn la sfârșitul vieții și deșeuri de lemn.

Pădurile franceze: sănătate bună de conservat

În Franța, spre deosebire de alte regiuni ale lumii, exploatarea pădurilor este strict încadrată de codul forestier care recunoaște interesul general al protecției și dezvoltării pădurilor și pădurilor, precum și reîmpădurirea în cadrul gestionării durabile. Oficiul Național Silvic (Onf) este responsabil, ca parte a serviciului public, să sprijine proprietarii în elaborarea unui document de gestionare a pădurilor care prevede toate intervențiile - tăiere, reînnoire, lucrări ecologice sau chiar lucrări de recepție publică - pe o perioadă de 10-20 de ani. Pădurile private de peste 25 ha sunt, de asemenea, supuse obligației de a obține un document de gestionare durabilă.

Certificările forestiere sunt complementare codului forestier, oferind garanții suplimentare în ceea ce privește gestionarea durabilă. Nu sunt obligatorii, fac parte dintr-un proces voluntar implementat de unii pădurari. În Franța metropolitană, există două etichete internaționale: FSC (Forest Stewardship Council) și PEFC (Programul pentru recunoașterea certificărilor forestiere). În 2018, în Franța continentală, 5,6 milioane de hectare de suprafețe forestiere au fost certificate PEFC și 56 de hectare au fost certificate FSC, făcând modelul hexagonal un punct de referință pentru multe țări străine. Cea de-a patra suprafață împădurită ca mărime din Uniunea Europeană (a doua, inclusiv departamentele și teritoriile de peste mări), Franța a văzut că suprafața sa forestieră crește de la an la an, chiar și în ceea ce privește și oferta de lemn. Cu 000 milioane de hectare, această suprafață a crescut cu peste 16,9% din 50 și chiar s-a dublat din 1908. În ultimii 1820 de ani, a continuat să crească cu 35 de hectare pe an, o rată care „nu a slăbit în trecut zece ani, conform IGN (Institutul Național pentru Informații Geografice și Forestiere) în inventarul său forestier din 80.

Dacă exploatarea durabilă a pădurilor franceze nu dăunează extinderii sau calității lor, nu încurajează plantarea copacilor de conifere? Orientarea unui teren forestier către specii de foioase sau conifere depinde în mare măsură de calitatea solului și de constrângerile teritoriului. Proprietarul face alegerea pe baza, în special, a produselor din lemn pe care dorește să le promoveze. Onf ne amintește că coniferele, foarte populare pentru construcții, nu sunt potrivite pentru încălzire. „Este de preferat să favorizăm lemnele de esență tare, care sunt mai dense decât coniferele”, spune organizația. De fapt, extinderea arboretelor de foioase în pădurile franceze, care acoperă 71% din suprafață, este mai marcată decât cea a coniferelor, iar proporțiile lor respective nu s-au schimbat într-un secol.

Pentru a continua să asigure sănătatea bună a pădurilor franceze în fața schimbărilor climatice, contribuind în același timp la combaterea efectelor acesteia, în decembrie, Ministerul Agriculturii a lansat un nou sistem de reînnoire a pădurilor, ca parte a planului France Relance. Dorința de a merge mai departe în conservarea și adaptarea pădurilor, dar și a biodiversității, a solurilor și a tuturor bogățiilor pe care le conțin.

https://lenergeek.com/2021/04/16/bois-e ... ouvelable/
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Sunt păduri cărbune de ieri?




de izentrop » 19/05/21, 08:34

Este vitrina, pentru că există o bucătărie mare în spate, cu subvenții suculente, realitate https://ec.europa.eu/jrc/en/news/recent ... -jrc-study
https://www.canopee-asso.org/coupes-rases/
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 186