Repararea unei pompe de udare manuale pentru grădină cu probleme de etanșare

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Kaldwin
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 31/05/21, 12:16
x 6

Repararea unei pompe de udare manuale pentru grădină cu probleme de etanșare




de Kaldwin » 31/05/21, 12:19

bonjour,

Am o problemă cu pistonul pompei de grădină a bunicului meu. El trebuie să amorseze pompa de mai multe ori pe zi și este greu să iasă apa. Sigiliul este mort și totul se ruginește. Cum se repară acest lucru și ce pompă este? Este o pompă destul de veche, este grădina bunicului meu. Nu sunt sigur dacă cineva mă poate ajuta să aflu mai multe despre această pompă, precum și despre mecanismul acesteia.

IMG_20210530_165452413.jpg

IMG_20210530_170912505.jpg

IMG_20210530_170946669.jpg

IMG_20210530_171018700.jpg

IMG_20210530_171022458.jpg
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79002
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10934

Re: Identificarea unei pompe de grădină și a problemei de etanșare




de Christophe » 31/05/21, 13:01

Bună și bine ați venit aici!

Nu cred că trebuie să știți exact ce pompă este pentru a o prepara!

Ai nevoie de o lovitură bună de periere ... și găsești o articulație compatibilă (măsoară bine canelura, există diagrame care ar trebui găsite) ... și se oprește din nou ... ca în 40 (dacă îndrăznesc să spun) ...

În mod ideal ar trebui revopsit, dar nu credeți că merită, deoarece:

a) a fost ruginit de zeci de ani, va rezista încă câteva decenii! Arată foarte gros ca și cum facem mai multe astăzi!

b) dacă este pentru uz alimentar, inevitabil vor exista puțini poluanți în vopsea (cel puțin la început)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79002
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10934

Re: Identificarea unei pompe de mână de grădină și a problemei de etanșare




de Christophe » 31/05/21, 13:07

0 x
Kaldwin
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 31/05/21, 12:16
x 6

Re: Identificarea unei pompe de mână de grădină și a problemei de etanșare




de Kaldwin » 31/05/21, 13:34

bonjour,

Vă mulțumesc pentru răspunsul dvs., voi studia subiectul pe care l-ați pus și văd că persoana respectivă avea și un piston care seamănă cu al meu. Voi urmări totul după-amiaza asta cu bunicul meu.

Pompa este utilizată pentru udarea plantelor din grădină. Este apă nepotabilă, dar, din păcate, trebuie amorsată de mai multe ori pe zi, de aici și dorința de a încerca să repare problema articulației. Este adevărat că aceste pompe sunt dure, pe lângă faptul că sunt elegante.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79002
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10934

Re: Identificarea unei pompe de mână de grădină și a problemei de etanșare




de Christophe » 31/05/21, 13:48

Bine ai venit, suntem aici pentru asta!

Ei bine, având în vedere starea sigiliului, este deja bine că reușești să pompezi ceva! : Cheesy:
La vremea aceea, a fost un design robust, deoarece cred că aceasta este garnitura originală!

Când puneți noua garnitură, nu uitați să puneți puțină pastă de puf pe tot gâtul (utilizată pentru instalațiile de cânepă sau in), aceasta va îmbunătăți spargerea și instalarea!



Dezavantaj: autorul videoclipului greșește, deoarece nu pasta este cea care face sigiliul, ci remorcarea! Pasta nu este obligatorie, dar ajută la realizarea conexiunilor mai ușor, cu un risc mai mic de scurgere (rare, dar se poate întâmpla când abia începeți)!

Încercați să faceți o conexiune fără fir doar cu pastă! Mai ales pe o conexiune de presiune neconică: șanse mici să nu se scurgă! : Cheesy:

Văd că este nevoie și de o mulțime de erori: depuneți un fir pentru a promova aderența? Nu am văzut asta niciodată! Și arderea remorcii nu are niciun interes ...

În cele din urmă, el pune mult remorcare și mult aluat ... cred ... va funcționa, dar este un pic de mizerie.

O altă metodă aici:



Îmi pare rău pentru cei aproape irelevanți ...

Un exemplu compatibil cu apa sanitara:

0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6426
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1586

Re: Identificarea unei pompe de mână de grădină și a problemei de etanșare




de Macro » 31/05/21, 15:56

Pentru a realiza un sigiliu remorcat pe manșoanele filetate din alamă, este într-adevăr o practică care constă în marcarea firelor cu, de exemplu, dinții unui clește multigrip ... Bătrânii mei m-au învățat să fac asta ... ... Mai mult tunete o păpușă de bast costă quedalle și un tub de gebatou ... Nu mult ... și nu expiră, poate fi dezasamblat și poate fi refolosit în caz de lipsă prin stoarcere ceva mai puternică ....
1 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12294
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2957

Re: Identificarea unei pompe de mână de grădină și a problemei de etanșare




de Ahmed » 31/05/21, 17:10

Am făcut câteva din aceste zile (inclusiv 2 robinete în aer liber instalate în această dimineață) și funcționează bine dacă respectați regulile. Pasta de îmbinare la care se adauga remorcarea, este ansamblul care asigură etanșeitatea (a mea, a mărcii „Kolmat”, data de 40 de ani!). Marcați firele de cupru așa cum s-a spus Macro și asigurându-vă că înfășurați firele de fire în direcția înșurubării, acestea sunt cheile succesului!
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79002
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10934

Re: Identificarea unei pompe de mână de grădină și a problemei de etanșare




de Christophe » 31/05/21, 19:58

Macro a scris:Pentru a realiza un sigiliu remorcat pe manșoanele filetate din alamă, este într-adevăr o practică care constă în marcarea firelor cu, de exemplu, dinții unui clește multigrip ...


Ok, dar ce interes?

Cred că am montat niște plase care erau „marcate” cu mini dinți ... Un raport?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79002
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10934

Re: Identificarea unei pompe de mână de grădină și a problemei de etanșare




de Christophe » 31/05/21, 20:01

Ahmed a scris:este ansamblul care asigură etanșeitatea (a mea, a mărcii "Kolmat", data de 40 de ani!)


Și firul funcționează prea ... are nevoie doar de puțină experiență ...
De asemenea, folosesc Kolmat, care este minunat!

Numai contra teflon a trecut mult timp de când folosesc mai mult ... prea multe probleme !! : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Identificarea unei pompe de mână de grădină și a problemei de etanșare




de Flytox » 31/05/21, 20:12

Christophe a scris:
Macro a scris:Pentru a realiza un sigiliu remorcat pe manșoanele filetate din alamă, este într-adevăr o practică care constă în marcarea firelor cu, de exemplu, dinții unui clește multigrip ...


Ok, dar ce interes?

Cred că am montat niște plase care erau „marcate” cu mini dinți ... Un raport?



Interesul este de a împiedica rotirea remorcii cu piulița și de a termina toate ambalate în același loc în loc să fie distribuite pe întregul fir ... cu o scurgere. : Mrgreen:
1 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 92