Livada omului leneș: obțineți mai mult decât fructe organice fără să obosiți

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Moindreffor » 05/06/21, 21:46

GuyGadeboisLeRetour a scris:Sărmanul Moinderfort care nu are nicio noțiune de filozofie sau înțelepciune... „Scopul nu este scopul, este calea” (Lao Tzu)

scuza-ma ca sunt mai pragmatic decat filosofic, filosofia iti umple stomacul doar daca ai discipoli care lucreaza pentru tine, sau ai un patron generos, sau cititori care cumpara carti in functie de vreme...
pentru un mic grădinar ca mine, scopul este salata verde care ajunge în farfuria mea și, cu cât calea dintre sămânță și această salată este mai simplă, cu atât sunt mai fericit, după aceea, dacă filozofia ta este să încerci să faci totul complicat, acolo unde tu poate face fiecare alegere simplă...
Dernière édition alin Moindreffor 05 / 06 / 21, 21: 56, editate 1 ori.
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14931
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4346

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de GuyGadeboisTheBack » 05/06/21, 21:55

(Și mai mult, nici nu înțelege citatul, deși este extrem de simplu!)
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Moindreffor » 05/06/21, 22:18

GuyGadeboisLeRetour a scris:(Și mai mult, nici nu înțelege citatul, deși este extrem de simplu!)

dar ce înseamnă să înțelegi, când extragi acest citat simplu din contextul lui? ceea ce înțelegeți și, prin urmare, ceea ce transmiteți este doar o interpretare pe care altcineva a făcut-o sau ați citit cu adevărat tot Lao Tzu pentru a înțelege adevăratul conținut al acestui citat?
Am o viziune personală, unde ai viziunea comună de bază a tuturor... acum de îndată ce masele vorbesc devine adevăr... nu mai este calitatea a ceea ce se spune că Ceea ce este important este numărul celor. cine o spune...
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Rajqawee » 07/06/21, 09:09

Ei bine, am putea vorbi despre pomi fructiferi și întreținerea lor?

Continuăm să ne gândim la acest faimos gard viu de fructe (ne gândim să îl facem mai mult un gard viu mixt alternând plante, pomi fructiferi, fructe mici etc.) care să aibă 60 de metri liniari lungime, în formă de L! Da, nu există garduri vii pe teren pentru moment, așa că ne gândim să facem un ecran de confidențialitate util :)
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de ABC2019 » 07/06/21, 09:13

Rajqawee a scris:Ei bine, am putea vorbi despre pomi fructiferi și întreținerea lor?

Continuăm să ne gândim la acest faimos gard viu de fructe (ne gândim să îl facem mai mult un gard viu mixt alternând plante, pomi fructiferi, fructe mici etc.) care să aibă 60 de metri liniari lungime, în formă de L! Da, nu există garduri vii pe teren pentru moment, așa că ne gândim să facem un ecran de confidențialitate util :)

dacă vrei să fie bun și defensiv, lasă mărăcinile să crească : Mrgreen: dupa aceea ai de-a face cu vecinii...
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Biobomb » 07/06/21, 09:35

ABC2019 a scris:
Rajqawee a scris:Ei bine, am putea vorbi despre pomi fructiferi și întreținerea lor?


dacă vrei să fie bun și defensiv, lasă mărăcinile să crească : Mrgreen: dupa aceea ai de-a face cu vecinii...


Nu râde, am unul, e în floare, poză ziua.
0 x
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Rajqawee » 07/06/21, 09:51

Mărăcinile, bineînțeles că ne-am gândit la asta (și în orice caz voi deplasa gardul gardului cu 80 cm buni, pentru a putea trece în spatele lui dacă este cazul), dar vreau să văd dinainte dacă nu sunt niciunul în pădurea din spatele pământului nostru (30m distanță).
Dar da, este o idee bună!
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de ABC2019 » 07/06/21, 09:54

Rajqawee a scris:Mărăcinile, bineînțeles că ne-am gândit la asta (și în orice caz voi deplasa gardul gardului cu 80 cm buni, pentru a putea trece în spatele lui dacă este cazul), dar vreau să văd dinainte dacă nu sunt niciunul în pădurea din spatele pământului nostru (30m distanță).
Dar da, este o idee bună!

un alt arbust drăguț și foarte defensiv, porcușonul.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Rajqawee » 07/06/21, 13:21

Mulțumesc, dar pentru partea defensivă, soția mea fiind asistentă la creșă, aș putea limita folosirea de spini prea violenți. :)
0 x
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Biobomb » 07/06/21, 13:58

ABC2019 a scris:
Rajqawee a scris:Mărăcinile, bineînțeles că ne-am gândit la asta (și în orice caz voi deplasa gardul gardului cu 80 cm buni, pentru a putea trece în spatele lui dacă este cazul), dar vreau să văd dinainte dacă nu sunt niciunul în pădurea din spatele pământului nostru (30m distanță).
Dar da, este o idee bună!

un alt arbust drăguț și foarte defensiv, porcușonul.

Cunosc foarte bine porcul. Lemnul său este foarte dur și din el sunt făcute mânere de scule destul de căutate. Fructele sale mici, destul de amare, le culeg toamna tarziu. Dar copacul merge în toate direcțiile și este greu de îmblânzit.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 494