Livada omului leneș: obțineți mai mult decât fructe organice fără să obosiți

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Rajqawee » 18/06/21, 11:13

Pentru mierle, am norocul să mă aflu într-o regiune cu o mulțime de rapitori: șopârle, zmee, zmee roșii și chiar vulturi. Ei vânează în special în jurul zonelor de cereale sau fân ..... cu care este înconjurat pământul meu! Aceasta trebuie să explice de ce, deși nu este nimeni, cireșul își păstrează cireșele :)

După verificare, se dovedește că celelalte păsări fac parte într-adevăr din posibila dietă a zmeilor. Deci poate că asta limitează incursiunile la mierle.

O soluție leneșă pentru a păstra un copac întreg, nu văd prea mult!

Un alt subiect: vom dedica, de asemenea, o suprafață suplimentară de aproximativ 200 m² copacilor (cel puțin parțial pomi fructiferi), pentru a limita pasajele cositoarei numai la zonele utile. Va trebui să cumpărăm copaci!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Ahmed » 18/06/21, 11:59

Odată cu apariția epidemiei, sunt foarte puțini lângă casa mea. Un cuplu s-a stabilit totuși în primăvară, dar nu mai văd niciunul.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de ABC2019 » 18/06/21, 14:54

Biobombe a scris:
Nu cunosc una dintre liste care să fi văzut-o în cultură.
doar te face să vrei.
Poncirus, voi afla.

un vecin are unul în gardul său. Este foarte spinos (feriți-vă de copii), face flori destul de albe și lămâi mici gălbui, destul de decorative, dar, prin urmare, aparent fără interes culinar. Și, evident, rezistă la frig extrem (- 15 ° C uneori).
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Exnihiloest » 18/06/21, 21:20

Rajqawee a scris:Pentru mierle, am norocul să mă aflu într-o regiune cu o mulțime de rapitori: șopârle, zmee, zmee roșii și chiar vulturi. Ei vânează în special în jurul zonelor de cereale sau fân ..... cu care este înconjurat pământul meu! Aceasta trebuie să explice de ce, deși nu este nimeni, cireșul își păstrează cireșele :)

După verificare, se dovedește că celelalte păsări fac parte într-adevăr din posibila dietă a zmeilor. Deci poate că asta limitează incursiunile la mierle.

O soluție leneșă pentru a păstra un copac întreg, nu văd prea mult!
...

De asta mă temeam! Aici, din păcate, nu există rapitori, cu excepția buzelor. Am văzut că vând păsări de pradă false care sunt așezate în copaci pentru a speria păsările, dar având în vedere părerile, nu ar fi eficient, ceea ce nu mă surprinde deloc, mierlele m-au mințit. Par să înțeleagă destul de repede. , sau în orice caz suficient pentru a-și încerca norocul pentru că sunt atât de vorace.
Cred că ar lua totalul: ceva care face zgomot, care vibrează, care se mișcă, care trimite fulgere și care se declanșează numai atunci când păsările se apropie. Deci, zile întregi de bricolaj de așteptat ...
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Moindreffor » 18/06/21, 22:05

înfricoșător este destul de neproductiv, deoarece animalele se adaptează, îți dai seama rapid, trebuie să le atacăm integritatea, speciile protejate nu înseamnă specii care nu pot fi vizate : Mrgreen: după aceea trebuie să adaptați proiectilul
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Rajqawee » 21/06/21, 08:41

După părerea mea, merele sunt prea deștepți pentru a fi impresionați de orice nu este periculos. Și apoi, spectacolul lui Jean-Michel Jarre în grădină, s-ar putea să nu fie cel mai bun pentru grădinar și pentru vecin :)

Poate că este posibil să aveți o abordare ca în cazul melcilor: să produceți mai multe fructe pentru a împiedica merlele să se grăbească numai pentru cireșe? Fructele pe care nu le prețuiți, de exemplu (prunjele?) Sau copacii / arbuștii care vă dau „prea mult”, dar care merlele mai sățioase ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
pi-r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 150
Înregistrare: 28/11/20, 13:00
Locul de amplasare: „cassoulet” Occitanie
x 31

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de pi-r » 21/06/21, 13:38

Rajqawee a scris:Poate că este posibil să aveți o abordare ca în cazul melcilor: să produceți mai multe fructe pentru a împiedica merlele să se grăbească numai pentru cireșe? Fructele pe care nu le prețuiți, de exemplu (prunjele?) Sau copacii / arbuștii care vă dau „prea mult”, dar care merlele mai sățioase ...


Am o mare îndoială cu privire la această strategie. grădina mea este înconjurată de cele ale vecinilor care sunt bine aprovizionate cu cireșe pe care primesc provizii în masă .... ceea ce nu le împiedică să vină să-și tragă sucul prin „răzuirea” lor în modestele mele scânduri!
mai mult, las în mod deliberat grămezi de material zdrobit la picioarele anumitor plante unde le place să vină și să le răzuiască zilnic ... ei bine, asta nu împiedică deteriorarea în altă parte!
mierile pe care le vor ... "tot"

Moindreffor a scris:înfricoșător este destul de neproductiv, deoarece animalele se adaptează, îți dai seama rapid, trebuie să le atacăm integritatea, speciile protejate nu înseamnă specii care nu pot fi vizate : Mrgreen: după aceea trebuie să adaptați proiectilul

destul de de acord ... Aștept cu nerăbdare virusul despre care au vorbit unii, pentru că aici sunt numeroși și în formă mare !!!!
0 x
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Rajqawee » 29/06/21, 20:31

Hop, mă întorc la urmărirea unei „idei” transmise de un fost coleg fermier: unele păsări mănâncă fructe ... când le este sete! Prin urmare, ar putea fi interesant (și nu scump :D) pentru a testa pentru a lăsa puncte de apă peste tot în grădină.
1 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de ABC2019 » 29/06/21, 20:32

Rajqawee a scris:Hop, mă întorc la urmărirea unei „idei” transmise de un fost coleg fermier: unele păsări mănâncă fructe ... când le este sete! Prin urmare, ar putea fi interesant (și nu scump :D) pentru a testa pentru a lăsa puncte de apă peste tot în grădină.

salut țânțari atunci ... sau un iaz cu pește?
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 208