Livada omului leneș: obțineți mai mult decât fructe organice fără să obosiți

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Rajqawee » 29/06/21, 20:34

ABC2019 a scris:
Rajqawee a scris:Hop, mă întorc la urmărirea unei „idei” transmise de un fost coleg fermier: unele păsări mănâncă fructe ... când le este sete! Prin urmare, ar putea fi interesant (și nu scump :D) pentru a testa pentru a lăsa puncte de apă peste tot în grădină.

salut țânțari atunci ... sau un iaz cu pește?


În caz contrar, punctele de apă care devin rapid „prea pline” și care previn apele stagnante prea mult timp?
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Moindreffor » 29/06/21, 21:01

ABC2019 a scris:
Rajqawee a scris:Hop, mă întorc la urmărirea unei „idei” transmise de un fost coleg fermier: unele păsări mănâncă fructe ... când le este sete! Prin urmare, ar putea fi interesant (și nu scump :D) pentru a testa pentru a lăsa puncte de apă peste tot în grădină.

salut țânțari atunci ... sau un iaz cu pește?

un băutor de păsări, se menține, trebuie golit în caz contrar în fiecare zi cel puțin la două sau trei zile cel mult, deci nu există riscul de a vedea proliferarea țânțarilor, păsările sunt ca tine, le place apa curată, nu un bulion obișnuit de cultură de țânțari

și într-adevăr păsările atacă fructele, pentru că le este sete, după ce între o apă și un fruct bun, este cam ca la copii, atâta timp cât nu au gustat siropul de grenadină : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
pi-r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 150
Înregistrare: 28/11/20, 13:00
Locul de amplasare: „cassoulet” Occitanie
x 31

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de pi-r » 30/06/21, 08:46

de fapt singurele păsări care prezintă o problemă în grădină (cel puțin aici într-un mediu urbanizat dintr-o zonă rurală) sunt mierile și graurii. proliferează deoarece:
- găsesc de toate (mâncare și adăpost din abundență)
- nu aveți cu adevărat prădători locali ceea ce probabil nu este cazul în natură ... și cel care ar putea juca acest rol (Omul) le-a interzis!
pe scurt, un animal care și-ar avea locul într-un singur loc, devine un dăunător prin suprapopulare. este același principiu ca „suprapășunarea”, plantele invazive etc ... efectele distructive care rezultă din aceasta. Cred că animalele și plantele ar trebui clasificate ca „dăunătoare” nu în termeni absoluți, așa cum este cazul, ci în ceea ce privește locurile în care prădătorii lor nu mai pot interveni. ar putea fi protejat chiar în unele locuri și „vânat” în altele.
0 x
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Rajqawee » 30/06/21, 09:22

Este destul de posibil și revenim la noțiunea de „luptă”, ca și pentru buruieni sau melci din grădina de legume.

În afară de scoaterea artileriei grele (chimie pentru melci, Jean-Michel Jarre pentru meri), există puține soluții eficiente.

Exnhi, te afli în situația „semi-urbană” descrisă de pi-r? Cine ar explica lipsa prădătorilor?
0 x
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Rajqawee » 15/10/21, 10:18

Haide, eu dezgrop!

Continu pe reflecțiile privind copacii „cu fructe”, mai degrabă tulpini de copaci. Îmi pun întrebarea încercării de a implanta un citric. Am făcut câteva întrebări și cred că sunt „puțin limitat” în ceea ce privește clima ... (locuiesc în Saint-Gaudens), dar am și o latură de sud-vest a casei, cred că este bine adăpostită și care își păstrează se încălzește până foarte târziu în zi.
Există câteva citrice în zonă, în unele grădini. Nu foarte multe, atenție. Pe de altă parte, există culturi profesionale frumoase de kiwi, nu sunt aceleași condiții, dar oferă o idee despre condiții!

Are cineva experiențe de încercare de citrice în climă sub-optimă?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Miao
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 35
Înregistrare: 13/10/20, 19:02
x 11

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Miao » 18/10/21, 08:53

A vorbi despre citrice este larg! Am putea spune că trece de la sensibil la cel mai mic îngheț la kumquat robust, care nu scade până la -18 sau chiar -20 ° C. Ulterior, este sigur că nu trebuie să speri la un grapefruit foarte „gras” în Chamonix, ci concentrându-te pe numeroasele cruci cu Poncirus trifoliata ou Ichangsis citric, se obțin citrice interesante care se mențin în cea mai mare parte la -10, -12 ° C.

Două exemple pe care am putut să le gust;

citrice fortunella „Rafael”, un kumquat gustos, -18 ° C, dă fructe foarte bune.
Citrus unshiu „Statsuma Okitsu”, o mandarină foarte drăguță și productivă, fără semințe, -12 ° C.

Este unul dintre pomii fructiferi pe care încă nu-i cultiv acasă, dar care se află în program. Un prieten le cultivă pe unele din partea Liege, Belgia, cu succes (eu mă distrez la locul lui). Există, de asemenea, o creșă belgiană care o produce, Kwekerij de zoetewei. Din păcate, nu expediază nimic prin poștă și este deschis publicului doar 2 zile pe an.
0 x
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Rajqawee » 18/10/21, 10:26

Miao a scris:A vorbi despre citrice este larg! Am putea spune că trece de la sensibil la cel mai mic îngheț la kumquat robust, care nu scade până la -18 sau chiar -20 ° C. Ulterior, este sigur că nu trebuie să speri la un grapefruit foarte „gras” în Chamonix, ci concentrându-te pe numeroasele cruci cu Poncirus trifoliata ou Ichangsis citric, se obțin citrice interesante care se mențin în cea mai mare parte la -10, -12 ° C.

Două exemple pe care am putut să le gust;

citrice fortunella „Rafael”, un kumquat gustos, -18 ° C, dă fructe foarte bune.
Citrus unshiu „Statsuma Okitsu”, o mandarină foarte drăguță și productivă, fără semințe, -12 ° C.

Este unul dintre pomii fructiferi pe care încă nu-i cultiv acasă, dar care se află în program. Un prieten le cultivă pe unele din partea Liege, Belgia, cu succes (eu mă distrez la locul lui). Există, de asemenea, o creșă belgiană care o produce, Kwekerij de zoetewei. Din păcate, nu expediază nimic prin poștă și este deschis publicului doar 2 zile pe an.


Mulțumesc ! Foarte interesant acest mandarin, probabil mi s-ar potrivi bine! Pentru a vedea dacă există într-o creșă locală, altfel s-ar părea că o găsim la livrare pe internet ...
0 x
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Rajqawee » 27/10/21, 12:30

Bine, așa că am ales să mă instalez pe teren:

-un smochin, pe care mi l-a dat un prieten din Tarbes (o respingere a lui care da rezultate foarte bune). De asemenea, va fi folosit pentru a umbri porticul copiilor...
-un alun, cumparat in magazin (pepiniera locala), sa aiba alune de marime mare (va indeplini si functie de screening)
-kiwi (două femele și un mascul), pe care îi voi conduce într-un gard viu (pe stâlpi și sârmă), care vor continua să spargă priveliștea... Mi-am spus că este totuși mai util decât tuia...
-un piersic, necunoscut, pe care o cunostinta ni l-a facut cadou de sosire pe noul nostru pamant
-Plănuiesc să cumpăr un Citrus unshiu 'Statsuma Okitsu' la sfatul anterior, dar plecând în vacanță în 10 zile, îl voi comanda la întoarcere (deci la sfârșitul lunii noiembrie)
-vie (una deja prezentă, pe care am tăiat-o, una cumpărată pentru puțină diversitate) au fost plantate pe o expunere sud-vest, parțial pe peretele casei, în urmărirea grădinii de legume. le voi conduce, dacă se poate, în „arc”

La instalare, doar o gaură de plantat. Mă gândesc să reutilizam platanii mulciți (întreținerea spațiilor verzi la locul de muncă) pentru a face un mulci mare în jurul lui, ar trebui să dureze puțin...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Miao
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 35
Înregistrare: 13/10/20, 19:02
x 11

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Miao » 29/10/21, 20:23

Frumos program!

Kiwifructul este mai frumos decât thuja, dar când vine vorba de vigoare, asta e altceva : Lol:
Din partea mea, eu cultiv mai degrabă kiwais, mai rezistent la climatul meu din Arden, dar este foarte apropiat în dezvoltarea lui, iar cei care sunt în zonă „civilizată” îmi fac greu să-i păstrez la dimensiuni rezonabile. Aceste animale sunt viguroase atunci când se simte bine.

Smochinul, în regiunea ta, trebuie să fie mai ușor decât aici. Alegerea varietății mi se pare mai puțin esențială. Gustați primele smochine și dacă nu vă place, mai este timp să-l altoiți pentru a schimba soiul.
0 x
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Rajqawee » 02/11/21, 08:27

Tocmai am luat smochinul care este o respingere a smochinului unui prieten, ale cărui smochine sunt foarte foarte bune :)

Pentru kiwi am vorbit cu un producator local din piata, care mi-a spus ca nu este prea mare grija in zona, decat uneori prea multa seceta toamna, asa ca trebuie sa udati putin picioarele pentru a nu pierde. florile (mi-a spus).

Mandarinul va fi o „experiență”. Probabil voi adăuga și un prun, cred că clima se pretează bine. În ceea ce privește merele, câmpurile din jur sunt pline de meri pe care nimeni nu-i culege, așa că în timpul unei plimbări cu bicicleta cu copiii ne umplem ghiozdanele cu delicioase mere culese. :)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 385