Livada omului leneș: obțineți mai mult decât fructe organice fără să obosiți

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Rajqawee » 12/01/22, 09:17

Miao a scris:A vorbi despre citrice este larg! Am putea spune că trece de la sensibil la cel mai mic îngheț la kumquat robust, care nu scade până la -18 sau chiar -20 ° C. Ulterior, este sigur că nu trebuie să speri la un grapefruit foarte „gras” în Chamonix, ci concentrându-te pe numeroasele cruci cu Poncirus trifoliata ou Ichangsis citric, se obțin citrice interesante care se mențin în cea mai mare parte la -10, -12 ° C.

Două exemple pe care am putut să le gust;

citrice fortunella „Rafael”, un kumquat gustos, -18 ° C, dă fructe foarte bune.
Citrus unshiu „Statsuma Okitsu”, o mandarină foarte drăguță și productivă, fără semințe, -12 ° C.

Este unul dintre pomii fructiferi pe care încă nu-i cultiv acasă, dar care se află în program. Un prieten le cultivă pe unele din partea Liege, Belgia, cu succes (eu mă distrez la locul lui). Există, de asemenea, o creșă belgiană care o produce, Kwekerij de zoetewei. Din păcate, nu expediază nimic prin poștă și este deschis publicului doar 2 zile pe an.


Hop hop, m-am întors!

Mi s-au oferit recent un piersic și un prun, așa că atât! Piersicul este un cadou de la un prieten care are o livadă drăguță și care a avut ventuze în rab '. Prunul este altoit din pepiniera locală, sfat a priori foarte bun conform celui care ni l-a oferit.

Învăț treptat despre citrice, pentru că mi-ar plăcea să încerc cel puțin satsuma: are cineva un plan bun pentru a avea anumite esențe livrate? Pepiniera locală nu are una și, după recunoașterea lor, nu au soiuri potrivite pentru terenul deschis în clima noastră, citez „Sincer, cu excepția faptului că arăți frumos în ghiveci, nu prea servește. Le sfătuim sistematic împotriva lor. dar ce vrei: toată lumea ne cere, așa că le vindem!”

Am dat și peste peregrinările de pe youtube despre această carte: https://www.editions-ulmer.fr/editions- ... bri-cl.htm

Ar putea fi foarte interesant...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Miao
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 35
Înregistrare: 13/10/20, 19:02
x 11

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Miao » 12/01/22, 14:33

"Sincer, în afară de faptul că arată frumos într-o oală, nu prea folosește. Le sfătuim sistematic, dar ce vrei: toată lumea ne cere, așa că le vindem!"


Dacă cred că regiunea ta de origine, cu excepția faptului că este cu adevărat la altitudini mari, acest tip de vorbire este destul de comun. Majoritatea pepinierelor se blochează pe catalogul de cel mult 2 sau 3 furnizori și nu caută mai departe, fie prin alegere, fie prin politica companiei-mamă. Pe undeva, ii inteleg, ca sa faca nuggets, de fiecare data trebuie sa lucrezi cu un mic producator foarte specializat pentru fiecare „domeniu” (pomi fructiferi, cactusi, orhidee etc.) care opereaza adesea intr-un mod oarecum arhaic. . Este plictisitor și produsele sunt adesea crude, o plantă relativ mică, prost calibrată, în ghiveci, cu un nume scris de mână, departe de frumoasele etichete colorate care atrag atenția clientului. Aceste produse de acolo, literalmente trebuie să le vinzi, altfel va rămâne pe mâinile tale, nu este foarte profitabilă și se face doar din pasiune pentru profesie.

Veți găsi pe acest link un videoclip de pe youtube care oferă deja un tur interesant al diferitelor posibilități pentru regiuni mult mai reci decât ale dumneavoastră și care sunt pentru unele cultivate în Ardenele belgiene...

0 x
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Rajqawee » 13/01/22, 09:11

Da, acolo am văzut cartea! Nu m-am uitat la videoclip, poate mai tarziu. Dar vorbește despre furnizori în ea?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
pi-r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 150
Înregistrare: 28/11/20, 13:00
Locul de amplasare: „cassoulet” Occitanie
x 31

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de pi-r » 13/01/22, 09:57

Rajqawee a scris:Da, acolo am văzut cartea! Nu m-am uitat la videoclip, poate mai tarziu. Dar vorbește despre furnizori în ea?


da ei vorbesc despre asta. există chiar și intervenții de la un cultivator de pepinieră al cărui site (împreună cu altele) este legat sub videoclip.
nu este aproape de St Gau. dar regiunea Albigens este probabil jucabilă pentru tine...
0 x
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Rajqawee » 13/01/22, 10:34

pi-r a scris:
Rajqawee a scris:Da, acolo am văzut cartea! Nu m-am uitat la videoclip, poate mai tarziu. Dar vorbește despre furnizori în ea?


da ei vorbesc despre asta. există chiar și intervenții de la un cultivator de pepinieră al cărui site (împreună cu altele) este legat sub videoclip.
nu este aproape de St Gau. dar regiunea Albigens este probabil jucabilă pentru tine...


Memorie buna :) Bine, așa că mă voi uita mai atent. Nu ma grabesc, fac implantarea in primavara. Vă mulțumesc pentru răspunsuri!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Christophe » 16/01/22, 19:11

Am pus asta aici: mere fantomă... :şoc: :şoc: :şoc:

ghost_apple.jpg
pomme_fantome.jpg (231.39 KiB) Vizualizat de 2601 ori


Sunt puțin sceptic cu privire la explicație:

Ele sunt create atunci când apa de ploaie înghețată acoperă merele în descompunere și, pe măsură ce putrezesc și cad, lasă o coajă goală de gheață.
Locul și data fotografiilor: comitatul Kent (Michigan, Statele Unite), februarie 2019
Credite: Andrew Sietsema
0 x
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Rajqawee » 17/01/22, 08:46

Oricum, e frumos :)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 169