Livada omului leneș: obțineți mai mult decât fructe organice fără să obosiți

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Livada omului leneș: obțineți mai mult decât fructe organice fără să obosiți




de Rajqawee » 01/06/21, 15:40

Am creat acest fir repetând cu rușine titlul firului de grădină de legume.

Având în vedere succesul celuilalt fir, acesta mi se pare că își are locul, nu-i așa? În plus, acest lucru ar permite mai multă vizibilitate prin blocarea anumitor subiecți în grădină.

Dacă pare inutil, spuneți-l și ștergeți subiectul.

Vă sugerez ca toate fructele din plante cu „ramuri înalte” să fie îngrijorate aici (lăsăm în grădina de legume fructe de „cultivare redusă”, cum ar fi fructele roșii, pepenii, pepenii verzi ... doar de dragul clasificării)

Lansez un prim subiect: pe viitorul nostru teren, mă gândesc desigur la producția de fructe. Terenul meu fiind de 2000m², nici nu vreau să iau în considerare o livadă prea mare. Se pare că am, orientat spre sud, un mic opus cu o casă vecină. Din punct de vedere tehnic, acesta va fi „fundul” pământului meu, așa că am în vedere un gard viu de fructe, de înălțime redusă (2m max), pentru a nu-mi întrerupe nici viziunea asupra Pirineilor;)


A testat cineva vreodată fructele în acest fel? În gard viu?

Haide, să ne motivăm! Concurența este dură, celălalt fir este de 2000 de pagini :D
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79322
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Christophe » 01/06/21, 16:17

Deci asta mă interesează și vreau să testez pe macro-ul meu zmeură, coacăze negre și coacăze roșii (nan macro, nu e nimic sexual la tine acolo!) ... asta e tot ce am în fructe ... uh sunt fructele de padure suficient de mari?

Am un măr și a fost letargic de când a fost plantat acum mai bine de 10 ani ... deci fără prea multe speranțe, dar dacă îl poate stimula puțin ??? (Pusese deja rămășițe de tundere la picioarele lui)

Voi face poze ...
0 x
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 670
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de SixK » 01/06/21, 17:18

Pentru pomi fructiferi din gard viu, există pomi coloane.
o specialitate de la Delbard (o puteți găsi la jardiland, magazin verde și în mod normal trufe):
https://www.georgesdelbard.com/store/ar ... olonnaires

Acestea sunt copaci cu un sistem rădăcină slab, putem lipi unii la fiecare 80cm în funcție de soi.

Nu am gustat încă din fructe, nu ți-aș putea spune imediat dacă urmează partea gustului.

Apoi, există pomi fructiferi înveliți care pot servi drept gard viu (în principal pere și mere).

Copacii "liana" ca vița de vie sau kiwi.
Alunul, altfel funcționează bine în garduri vii.

Pentru toți acești pomi fructiferi, nu sunt sigur că rămân frunze în timpul iernii.
Pentru frunzele veșnic verzi, lămâiul (și, în general, citricele) ar trebui să poată face truc. (pe de altă parte, ține până la -4 până la -8 ° C în cel mai bun caz pentru cel mai bine aclimatizat)

SixK
1 x
Optimistii inventeaza avioanele, pesimistii, parașutele. George Bernard Shaw.
Gândurile mele personale, înțeleg mai bine de ce marii șefi au inventat parașutul auriu.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79322
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Christophe » 01/06/21, 18:33

Aceasta este casa mea ...

2 coacăze negre orientate spre SUD (la umbra unui salc, dimineața)

coacăze negre.jpg
cassis.jpg (434.14 KiB) Vizualizat de 4646 de ori


Pădurea mea de zmeură. Am plantat o mulțime de plante și feluri în urmă cu 10 ani ... cum ar fi 5 sau 6 soiuri, dar doar unul a ajuns să se adapteze bine și să se reproducă pe această bucată de pământ, orientare VEST și teren împărțit cu urzici (pe care le aleg din când în când) și în fața alunelor roșii:

zmeură.jpg


Mărul meu zgârcit care împlinește 14 ani ... ce rușine! Ei bine, probabil că i-a lipsit puțin dimensiunea, dar totuși ... există o problemă în altă parte !! :strigăt:

măr.jpg
pommier.jpg (409.59 KiB) Vizualizat de 4646 de ori


Coacăze în Macro (acesta crește bine, dar nimic sau aproape nimic anul acesta din cauza înghețului târziu)

macro.jpg
0 x
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Biobomb » 01/06/21, 23:45

Rajqawee a scris:
Dacă pare inutil, spuneți-l și ștergeți subiectul.

Mă gândesc la un gard viu pentru fructe, de înălțime redusă (2m max)

A testat cineva vreodată fructele în acest fel? În gard viu?

Haide, să ne motivăm! Concurența este dură, celălalt fir este de 2000 de pagini :D


subiect foarte bun.

ferește-te de gardul viu de fructe, mere, pomi, etc .... Este frumos de văzut, dar greu de dominat. Cu gardul viu nu este lene posibil!
Este imperativ să știi cum să tundem acești copaci, iarna, vara, altfel ești repede copleșit de înălțimea lor. Nu este ușor să încetinești vigoarea unui pom fructifer.
Alegerea portaltoilor corecți este foarte importantă. Plantați copacii drepți sau înclinați?
0 x
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Biobomb » 01/06/21, 23:48

Christophe a scris:Aceasta este casa mea ...



Mărul meu zgârcit care împlinește 14 ani ... ce rușine! Ei bine, probabil că i-a lipsit puțin dimensiunea, dar totuși ... există o problemă în altă parte !!



Îmi dai acest măr și peste câțiva ani, între 2 și 5 ani, voi face ceva bun cu el!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79322
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Christophe » 02/06/21, 00:13

Ahah foarte amuzant ... mai degrabă dați sfaturile dvs. aici, astfel încât să funcționeze mai bine acasă ...

Promit că îți voi trimite 1 kg de mere în 4 ani : Cheesy:
0 x
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Rajqawee » 02/06/21, 08:50

În ceea ce privește gardul viu, este atât de multe intervenții pe an?

Mi-am imaginat (poate prost) că reprezintă de fapt o dimensiune pentru a limita înălțimea, dar o dimensiune pe an nu este sfârșitul lumii ... mai ales dacă ne comparăm cu un gard viu clasic că trebuie, de asemenea, să tăie de 1 până la 2 ori pe an, dar că nu produce nimic în afară de frunze!

Și atunci nu știu, îmi place ideea unui șir de piersici, meri, pere ... puțin încurcați, care dau roade!

Desigur, m-am educat puțin, am văzut metoda Bouché-Thomas, despre care nu contest rezultatele, dar despre care nu înțeleg pe deplin principiul: utilitatea constă în faptul că arborii înclinați se întâlnesc? Sau unghiul ramurilor este cel care favorizează punerea fructelor? Ambii ?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
pi-r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 150
Înregistrare: 28/11/20, 13:00
Locul de amplasare: „cassoulet” Occitanie
x 31

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de pi-r » 02/06/21, 20:16

Nu sunt competent în pomii fructiferi ... dar există unul care oferă o mare diversitate, care iartă o mulțime de greșeli și care susține cu bucurie tăierea chiar dacă nu sunt făcute în regulile artei: FIG TREE!
ai mei au suportat-o ​​de-a lungul anilor ....
0 x
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Livada leneșului: obțineți mai mult decât fructe ORGANICE fără a obosi




de Biobomb » 02/06/21, 23:26

Christophe a scris:Ahah foarte amuzant ...

trebuie să iau această remarcă în ce măsură? : Mrgreen:
Am salvat pe alții decât acesta, dar am fost acolo.

Sfaturi, aici nu cunosc masele, experiența pe care o prefer. Dar nu i-ar lipsi copacului o îngrijire elementară?
fără îngrijire de bază, fără precauție, nu este de așteptat niciun miracol.
Ce este portaltoiul? este potrivit tipului dvs. de sol? este potrivit pentru stabilirea rapidă a fructelor sau nu? este un high-rod?
portbagajul este îndoit, de ce? când a fost plantată, rădăcinile ei erau corecte?
cum a fost plantat? în regulile artei? este un copac altoit dintr-o pepinieră? Acest soi necesită un polenizator? Este potrivit pentru regiunea dvs.?

Îl văd înflorit, ce se întâmplă cu ei în timpul sezonului? Sunt mâncați de prădători sau victime ale ciupercilor?
Fructele sunt afectate de crustă? de monilia? făinarea?
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 512