Fabula berii despre distribuirea impozitelor

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Fabula berii despre distribuirea impozitelor




de thibr » 06/06/21, 15:46

a fost postat în subiectul umor
L-am găsit pe forum
https://forums.automobile-propre.com/to ... /#comments
cum ar fi ceea ce umorul nu este în mod necesar împărtășit în același mod de toată lumea ... : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79292
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Fabula berii despre distribuirea impozitelor




de Christophe » 06/06/21, 16:19

Cu excepția faptului că autorul original cu siguranță nu a scris asta pe un ton plin de umor!

În același gen, în mai rău: economie-finante/fable-la-dame-du-conde-false-money-and-credits-t1914.html
1 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14911
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4338

Re: Fabula berii despre distribuirea impozitelor




de GuyGadeboisTheBack » 06/06/21, 16:24

Christophe a scris:Cu excepția faptului că autorul original cu siguranță nu a scris asta pe un ton plin de umor!

Într-adevăr.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Fabula berii despre distribuirea impozitelor




de thibr » 06/06/21, 16:31

cu siguranță, dar cred că unele : Mrgreen: nu sunt conștienți de cât de norocoși sunt să fie într-un sistem de protecție socială care oferă anumite garanții.
Eu personal nu plătesc taxe și copiii mei au putut să urmeze studii superioare pe burse. : Mrgreen: ce mai mult : Wink:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79292
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Fabula berii despre distribuirea impozitelor




de Christophe » 06/06/21, 18:34

thibr a scris:cu siguranță, dar cred că unele : Mrgreen: nu sunt conștienți de cât de norocoși sunt să fie într-un sistem de protecție socială care oferă anumite garanții.


Desigur ! Bietii nenorociti, am spus-o mai sus!! Și Coluche cu mult înaintea mea!

thibr a scris:Eu personal nu plătesc taxe și copiii mei au putut să urmeze studii superioare pe burse. : Mrgreen: ce mai mult : Wink:


Sărăcia va salva planeta!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Fabula berii despre distribuirea impozitelor




de Exnihiloest » 06/06/21, 18:59

thibr a scris:cu siguranță, dar cred că unele : Mrgreen: nu sunt conștienți de cât de norocoși sunt să fie într-un sistem de protecție socială care oferă anumite garanții.

Există într-adevăr cei care nu sunt conștienți.
Și există și geloșii și cei conștienți de sine; acești proletari sunt burghezi care au eșuat. Și îi fac pe cei pe care îi invidiază țapi ispășitori și pe cei responsabili pentru toate relele lor.

Cu toate acestea, știm bine că în societățile fără oameni bogați nu există clasa de mijloc, există doar oameni săraci. Prin urmare, trebuie să ne confruntăm cu inegalitățile de venit atâta timp cât viața rămâne decentă, deoarece aceasta este, evident, condiția pentru crearea bogăției. Ce folos ar avea solidaritatea dacă nu se creează bogăție? Și de ce ar crea oamenii bogăție dacă nu beneficiază ei înșiși de ea? Fie ca cei care cred în filantropie să conducă prin exemplu și să producă bogăție pentru toată lumea.

Eu, care nu am simțul banilor, totuși, nu voi învinui miliardele lor de Bill Gates sau Zuckerberg (atâta timp cât firmele lor își plătesc impozitele), pentru că nu aș fi putut să dezvolt o astfel de afacere care să avantajeze toată lumea. Dar multe, da, mai ales rănile așa cum vedem aici. Plângerea cu privire la societatea de care profită, calomnierea marilor afaceri și tăierea ramurii care le poartă este distracția lor preferată.

Indiferent de sistemul de protecție socială al țării, ei sunt în negare, totul ar fi „putrezit” după termenul lor preferat, ceea ce îl văd drept o consecință a inadaptarii lor și a geloziei lor față de puternici. Ei se plâng că consumăm bogăția altora. Nu a mai rămas nimeni care să-l genereze. Ei ar dori să fie califi în loc de califi, cu excepția faptului că nu au nivelul. Ei vor să împărtășim ceea ce aparține altora, dar nu au nimic de împărtășit în afară de lecțiile lor morale. Ei intră în psihiatrie și devin mereu periculoși atunci când preiau puterea, care este de fapt visul lor amar.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14911
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4338

Re: Fabula berii despre distribuirea impozitelor




de GuyGadeboisTheBack » 06/06/21, 19:03

Domnul Cliché a vorbit... : Roll:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79292
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Fabula berii despre distribuirea impozitelor




de Christophe » 06/06/21, 19:11

Uh nu ... doar puțin (foarte) demodat! : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Fabula berii despre distribuirea impozitelor




de Exnihiloest » 06/06/21, 19:36

Laurel și Hardy și-au reluat acțiunea. Acolo nu este cel mic și cel mare, ci cel mai tânăr și cel bătrân. Și știm cine este bătrânul. Este fulgerul celuilalt, un bătrân de şaizeci de ani pe care nu l-am văzut niciodată rostind mai mult de trei cuvinte fără să facă un atac personal.

Cel puțin pamfletul meu era clar. Având în vedere reacțiile, țintele s-au recunoscut reciproc. : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14911
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4338

Re: Fabula berii despre distribuirea impozitelor




de GuyGadeboisTheBack » 06/06/21, 20:18

„Pamfletul meu”, dar și el crede în el, tipul! O grămadă de gunoi fără temei, dreptaci, burghezi, proști, fără idei, năuciți, fără valoare și mai mult, scrise într-un limbaj pompos care trebuie să fi mulțumit oamenilor în 1950... : Roll:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 131