Hidroelectricitate Pico pentru iazul meu

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Hidroelectricitatea Pico pentru iazul meu




de izentrop » 14/06/21, 18:01

GuyGadeboisLeRetour a scris:Cu excepția faptului că autorul subiectului menționase înălțimea: 1m 50
100% ratat, Izy.
și 20 cm în diametru, în timp ce în videoclip are 32 cm.

Scopul meu nu a fost să dau un rezultat precis, ci o idee despre ce se poate realiza cu un șurub de 2 m.
Dacă cu asta ajunge la 150 W putere electrică, va fi frumos și pentru investiție, este mai bine să plătiți pentru panourile solare, în timp ce faceți calculele corecte. : Twisted:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14822
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4301

Re: Hidroelectricitatea Pico pentru iazul meu




de GuyGadeboisTheBack » 14/06/21, 18:24

izentrop a scris:
GuyGadeboisLeRetour a scris:Cu excepția faptului că autorul subiectului menționase înălțimea: 1m 50
100% ratat, Izy.
și 20 cm în diametru, în timp ce în videoclip are 32 cm.

Te referi la videoclipul postat de tine?
0 x
alaindici
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 14/06/21, 13:49

Re: Hidroelectricitatea Pico pentru iazul meu




de alaindici » 14/06/21, 23:31

Bonsoir,
Vă mulțumim pentru reacțiile și răspunsurile dvs. (de la specialiști :) )
Am înțeles că viteza era un punct crucial. Din păcate, nu îl pot măsura, deoarece există doar peste 6 luni ale anului (dar nu în acest moment). Scopul meu este să creez hidroelectricitate iarna, deoarece nu voi mai avea energie solară (sau nu va fi suficientă).
Cum (sau de unde) pot obține informații pentru a găsi o soluție adecvată? (problema mea este mai multă autonomie decât rentabilitatea) cu interlocutori obiectivi (nu vânzători :) ) și didactic;)?
Multumesc din nou ! (Sunt în Normandia (Calvados) în cazul în care unul dintre voi este vecin :))
Alain
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 264