Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea în contaminare și în cazurile severe?

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de Christophe » 30/08/21, 23:46

ABduC ... Vă reamintesc asta coronavirusurile sunt TERMOLABILE

Pe scurt, ar trebui să iei din nou bazele ... înainte pierdeți-vă în raționamentul auto-narcisist care vă dăunează!

0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de ABC2019 » 30/08/21, 23:56

Christophe a scris:ABduC ... Vă reamintesc asta coronavirusurile sunt TERMOLABILE

Pe scurt, ar trebui să iei din nou bazele ... înainte pierdeți-vă în raționamentul auto-narcisist care vă dăunează!


Ei bine, tocmai ai spus că acest val in august a fost mai rău decât anul trecut nu?

eu sa fiu acolo degeaba !!! Nici nu am motivat, ci doar am copiat postarea ta !!

și la datele valurilor, aș fi rătăcit?
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de Christophe » 31/08/21, 00:01

Nu sunt eu DC, ci GRZ pe care îl luați în mod regulat ca referință de la începutul acestei crize mi se pare!

Dar nu înțelegi nimic deloc și îneci intenționat dezbaterea în dezbaterile tale de nebun! : Evil: : Evil: : Evil:

Cifrele pentru august 2021 sunt MAI MULTE decât în ​​august 2020, în ciuda vaccinului, este tot ce trebuie să vă amintiți !!

Nu am spus că valul din august 2021 a fost mai rău decât celelalte unde DC!

Pe de altă parte, prezic că în octombrie noiembrie 2021, când va veni valul de iarnă, cifrele vor fi cu siguranță MAI RĂU decât cele din 2020 !! Vaccinul și permisul dvs. sunt, prin urmare, 3ncul4d3 din punct de vedere al sănătății macro!

Nu există un singur criteriu, dar vremea este importantă!

Duceți-vă la culcare este târziu pentru adolescenții prede puberi!
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de ABC2019 » 31/08/21, 00:05

Christophe a scris:Nu sunt eu DC, ci GRZ pe care îl luați în mod regulat ca referință de la începutul acestei crize mi se pare!

Dar nu înțelegi nimic deloc și îneci intenționat dezbaterea în dezbaterile tale de nebun!

Cifrele pentru august 2021 sunt MAI MULTE decât în ​​august 2020, în ciuda vaccinului, este tot ce trebuie să vă amintiți !!

deci dacă vreodată în septembrie 2021 este mai puțin rău decât în ​​septembrie 2020 ce va însemna asta?

Și astfel, în octombrie noiembrie 2021, când va veni valul de iarnă, cu siguranță vor fi MAI RĂU decât cei din 2020 !!


Chiar așa?

cât ești dispus să pariezi pe valul de noiembrie? Voi avea cadouri de Crăciun pentru mine ....
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de Christophe » 31/08/21, 00:09

Dacă ...
Punem pariu ...
La naiba, ești în astrologie acum?

Nu pariez cu cineva care nu are cuvinte ... Vom vorbi din nou despre asta peste 3 săptămâni pentru că la 2 săptămâni după venirea acasă va fi deja Bérézina!
0 x
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de Rajqawee » 31/08/21, 08:46

Ei bine, sunt vândut din nou. Văd că schimburile merg bine.

Înțeleg bine - cred - remarcile lui Christophe: dacă permisul de sănătate este atât de reușit (dixit Veran) și că vaccinul protejează efectiv cazurile grave și formele simptomatice, de ce, la aceeași dată, observăm o situație nu mai bună , sau chiar ceva mai rău, decât în ​​2020?

Întotdeauna la fel, putem vedea acolo (este condiționat ...):
1) Varianta delta este mai periculoasă / face forme mai severe (dar asta nu se spune cu adevărat)
2) Vaccinul nu protejează la fel de bine cum ni se spune (dar, pe de altă parte, arătăm, de asemenea, că cei nevaccinați sunt supra-reprezentați în forme severe, celebrul x9)
3) Actualul episod epidemic (august 2021) nu este de fapt „același” ca august 2020 (în ceea ce privește sezonalitatea, contagiunea ... de ce?)
4) O parte din explicație ar fi că spitalizăm mai mult (ne-am structurat răspunsul mai bine decât faimosul „doliprane și rămâneți acasă”)
5) Permisul sanitar este ineficient sau chiar favorizează circulația

În ceea ce privește vaccinarea, precauția etc. Sunt total de acord cu Obamot. Aș adăuga, în plus, că astăzi am ajuns probabil la un „blocaj de vaccin”. Lasă-mă să explic.
Știm că o proporție semnificativă a persoanelor cu risc (peste 60 de ani, comorbidități) nu sunt vaccinate (în jur de 20%?). Permisul de sănătate este probabil un argument suficient de slab pentru a-i încuraja să fie vaccinați, impactul asupra stilului lor de viață fiind minor pentru mulți dintre ei. Dar cu această comunicare atât de slabă, acești oameni sunt reținuți, chiar suspiciuni. Nu vor fi vaccinați. Mai rău, cred că dacă astăzi vom găsi un vaccin:
-100% sigur
-100% eficient în toate aspectele
-durabil în timp
Nu ar merge să fie vaccinați. Mai mult, cred, de asemenea, că o parte din persoanele care și-au făcut vaccinarea pentru a obține permisul nu vor face posibilele memento-uri „obligatorii”, din aceleași motive. Israel tocmai a implementat a treia doză, iar permisul va fi condiționat de actualizarea vaccinului ...

Dacă am vrea cu adevărat să o facem bine, probabil că ar trebui să avem:
-descrieți vaccinul ca un instrument cu necunoscute, dar cu unele virtuți cunoscute. Și, prin urmare, să beneficieze persoanele cele mai expuse riscului prin convingere, lăsând în același timp alegerea tuturor să o facă sau nu.
-Când sosesc datele privind efectele secundare (cum ar fi miocardita!), Specificați natura acestora (până acum, sunt benigne și se termină bine), dar adaptați protocolul de vaccinare pentru a menționa clar care este procedura (de exemplu, evitați eforturile cardio prea intense pentru X zile)
-continui să menționezi în comunicare că nu a fost abandonată nicio cale: tratamente curative, tratamente preventive. Și dovediți-o.
-continui să menționezi că cercetările continuă asupra vaccinurilor: alte tehnologii, alte forme etc.

Cred că, în general, toată lumea ar fi mai bine.
Ei bine, eu în seara asta, semnez achiziția casei și sunt vaccinat cu a doua doză. Da .... Lucrez la spital.
1 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de ABC2019 » 31/08/21, 08:59

Christophe a scris:Nu pariez cu cineva care nu are cuvinte ... Vom vorbi din nou despre asta peste 3 săptămâni pentru că la 2 săptămâni după venirea acasă va fi deja Bérézina!

cum de am crezut că este sezonier și că valurile au ajuns doar în sezonul rece ... chiar dacă ați început să comparați valurile în august susținând că este comparabil, deoarece era sezonier ...

Oricum, este sezonier, dar valurile pot ajunge în ianuarie, februarie, martie, aprilie, mai, iunie, iulie, august, septembrie, octombrie, noiembrie sau decembrie.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de ABC2019 » 31/08/21, 09:04

Rajqawee a scris:Ei bine, sunt vândut din nou. Văd că schimburile merg bine.

Înțeleg bine - cred - remarcile lui Christophe: dacă permisul de sănătate este atât de reușit (dixit Veran) și că vaccinul protejează efectiv cazurile grave și formele simptomatice, de ce, la aceeași dată, observăm o situație nu mai bună , sau chiar ceva mai rău, decât în ​​2020?

Întotdeauna la fel, putem vedea acolo (este condiționat ...):
1) Varianta delta este mai periculoasă / face forme mai severe (dar asta nu se spune cu adevărat)
2) Vaccinul nu protejează la fel de bine cum ni se spune (dar, pe de altă parte, arătăm, de asemenea, că cei nevaccinați sunt supra-reprezentați în forme severe, celebrul x9)
3) Actualul episod epidemic (august 2021) nu este de fapt „același” ca august 2020 (în ceea ce privește sezonalitatea, contagiunea ... de ce?)
4) O parte din explicație ar fi că spitalizăm mai mult (ne-am structurat răspunsul mai bine decât faimosul „doliprane și rămâneți acasă”)
5) Permisul sanitar este ineficient sau chiar favorizează circulația


de ce vrei să găsești „o” explicație?

ceea ce face o undă este un R mediu care revine peste 1. Este doar matematic și incontestabil. Dar, evident, R depinde de o mulțime de lucruri - și nu are niciun motiv să rămână constant, ceea ce explică de ce nu este niciodată o exponențială "pură" - este doar o exponențială aproximativă în intervale în care R poate fi considerat a fi aproximativ constant, dar, desigur, acestea sunt întotdeauna perioade limitate. Cu toate acestea, în aceste perioade, extrapolările exponențiale pot da predicții bune.
Dar este ca și vremea, avem o fiabilitate bună la 2 până la 3 zile, devine mai nesigur după o săptămână și după o lună nu putem spune nimic grav.

Deci, sunt atât de multe lucruri care s-au schimbat între august 2020 și august 2021, inclusiv natura variantei, încât nu văd rostul acestei comparații în special, putem compara și august 2021 cu ianuarie ...
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de Rajqawee » 31/08/21, 09:07

ABC2019 a scris:
de ce vrei să găsești „o” explicație?



Aici, este adevărat că. Sunt prost, nu mă gândisem la asta. Aceasta este problema mea!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 258